Ételek tárolása és tartósítása
Főzzünk be olyan zöldségeket és gyümölcsöket, amelyeknek éppen idénye van – ilyenkor a legnagyobb a választék belőlük, s ilyenkor a legolcsóbbak. A helyes tárolás segít az élelmiszerek frissességének megőrzésében, de ne feledjük minél hosszabb ideig raktározzuk őket, annál kisebb lesz a tápértékük!
Kertből a kamrába
- Válogassuk ki a leghibátlanabb zöldségeket és gyümölcsöket, mert ezek állnak el a legjobban. Száraz, sötét és hűvös helyen tároljuk őket, távol minden erős szag anyagtól!
- Ne mossuk meg a zöldségeket, mielőtt eltesszük őket, mert ez felgyorsítja a romlásukat.
- A gumós és gyökérzöldségeket, például a burgonyát vagy a sárgarépát temessük nagy ládákba tett nyirkos homokba vagy fűrészporba, ügyelve rá, hogy az egyes darabok ne érjenek össze, máskülönben rothadásnak indulhatnak.
- Az almát és a körtét sötét, kissé nyirkos helyen, polcokon vagy dobozban tároljuk! Ügyeljünk rá, hogy ne érjenek egymáshoz, vagy csomagoljuk őket egyesével zsírpapírba! Így megelőzhető a rothadást okozó gombák, baktériumok terjedése.
- Az idény végén érő gyümölcsöket válasszuk, mivel azok a legtartósabbak. Egyes almafajták jobban eltarthatok a többinél. A körtét még az érés kezdete előtt szedjük le!
- A vöröshagymát és a fokhagymát a szár teljes száradása után fonjuk füzérekbe, és akasszuk fel! Jó megoldás az is, ha szövetzacskót vagy nejlonharisnyát használunk.
- A csípős (csili-) paprikát cérnára fűzve tároljuk: fűzzünk tűbe erős cérnát, és dupla szálat használva fűzzük át az egyes paprikákon, közvetlenül a zöld csészelevelek alatt! A füzért akasszuk napos helyre száradni!
- A fűszernövényeket úgy tartósít-hatjuk, hogy kötegeiket meleg, szellős helyen szárítjuk meg, fejjel lefelé függesztve. Miután kiszáradtak, szedjük le a leveleket a szárról, és légmentesen záró edényben, hűvös, fénytől védett helyen tároljuk őket!
- Rendszeresen távolítsuk el a rothadó darabokat!
Vigyázat!
- A fedél felnyitásakor az üveg tartalma kilövell.
- Az üveg vagy a fedél penészes, esetleg a tárolás során étel szivárgott ki.
- A folyadék buborékol vagy elszíneződött. Az élelmiszer nyálkásnak, zavarosnak, összezsugorodottnak vagy szivacsos állagúnak tűnik.
- Az étel kellemetlen, romlott szagú.
Élelmiszerek a kamrában | |
---|---|
Élelmiszerfajta | Eltarthatóság |
Befőttek | 6-12 hónap |
Chutney-k ( indiai mártás) | 6 hónap: felbontás után hűteni kell |
Ecetek | 3-6 hónap |
Gyümölcsvajak | Legfeljebb 2 hét, de lefagyaszthatók |
Lekvárok, dzsemek, gyümölcszselék | 6 hónap: felbontás után hűteni kell |
Savanyúságok | 1-2 hónap: felbontás után hűteni kell |
Biztos tipp
Takarítási módok
Az ételek tartósítása kiváló módszer arra, hogy a legjobban hasznosítsuk az olcsó és bőségesen rendelkezésre álló idénygyümölcsöket és -zöldségeket.
Befőzés
Ez az időigényes eljárás kiválóan alkalmas a paradicsom és számos gyümölcs tartósítására. A baktériumokat, élesztő- és egyéb gombákat hőkezeléssel pusztítja el, amely az enzimek működését is leállítja. Az üvegek, illetve palackok lezárása megakadályozza, hogy élő mikroorganizmusok kerüljenek az élelmiszerbe.
Aszalás
Ez az eljárás inaktívvá teszi az élelmiszerben jelen lévő baktériumokat, élesztőket, gombákat és enzimeket, amelyeknek nedvességre van szükségük ahhoz, hogy működni és szaporodni tudjanak. A házi aszalógépben a legkülönfélébb zöldségeket és gyümölcsöket száríthatjuk meg. Ez az eljárás kevés előkészítést igényel.
Fagyasztás
A módszer gátolja a mikroorganizmusok működését és szaporodását, így az élelmiszer akár egy évig is megőrizheti minőségét. Csak egy fagyasztószekrény kell hozzá.
Aszalt paradicsom
Ha szennyezetlen levegőjű helyen élünk, ahol a nyár meleg és napos, könnyen készíthetünk aszalt paradicsomot. Ha a környezet nem ilyen, használjuk a sütőt!
Napon
A paradicsomot 3-4 olyan napon át kell aszalni, amikor süt a nap.
- Készítsünk szárítókeretet 4 darab I méteres kezeletlen falécből! Feszítsünk ki rajta műanyag hálót vagy muszlint, és tűzzük azt a keret alsó oldalához!
- Megnyúlt bogyójú paradicsomokat válasszunk: szedjük ki a csumájukat, és vágjuk félbe őket!
- A paradicsomokat egy rétegben fektessük a keretre, és hagyjuk őket reggeltől estig a napon! A megszáradt darabokat szedjük ki, és éjszakára az összes paradicsomot vigyük zárt helyre!
- A rovarpeték elpusztítása érdekében a kiszáradt paradicsomokat tegyük tepsibe, és helyezzük azt 10-15 percre 100 °C-ra előmelegített sütőbe!
Sütőben
A paradicsom a sütőben is megaszalható, csak arra ügyeljünk, hogy a készüléket a legalacsonyabb hőmérsékletre állítsuk!
Rendezzük el a kicsumázott, félbevágott paradicsomokat tepsi fölé feszített dróthálón, a vágott felükkel felfelé! Sózzuk meg a paradicsomokat, és hagyjuk 6-8 órát aszalódni a legalacsonyabb hőmérsékleten! Rendszeresen forgassuk őket!
Tárolás
- Az aszalt paradicsomot tegyük befőttes üvegbe, öntsünk rá olívaolajat, majd zárjuk le az üveget!
- Használhatunk légmentesen záró hűtődobozt is, vagy lefagyaszthatjuk.