Konyhasziget kialakítása
Manapság, amikor a nyitott kialakítású lakóterek kerülnek előtérbe, igen népszerűek a konyhaszigetek. Ez tulajdonképpen egy szabad térben álló munkafelület, amely nincs közvetlen összeköttetésben a konyha többi részével. Igen látványos megoldás, amely érdekes, korszerű térformálásra és az ergonómiai szempontok érvényesítésére teremt lehetőséget.
Azonban nem minden konyhába lehet szigetet tervezni. Csak akkor érdemes fontolóra venni ezt az elrendezést, ha konyhánk megfelelően tágas. Az egyes konyhabútorok között a közlekedéshez legalább 90 cm-nyi szabad terület maradjon, azonban az optimális 1,2 m lenne. A konyhaszigethez csatlakoztathatunk bárpultot vagy alkalmi étkezőhelyet.
(Kép fent) Bármilyen alakú konyhaszigetet kialakíthatunk: a félkör alakú konyhasziget a nagy terekben érvényesül igazán.
(Kép fent) A mosogatót és az étkezőasztalt középre helyezve látványos és praktikus konyhaszigetet alakíthatunk ki.
Még ha van is elegendő tér konyhasziget kialakításához, sokakat elriaszthatnak a szükséges építészeti átalakítások és az ezzel járó többletköltségek (pl. víz-, gáz-, villanyvezetékek, páraelszívó kiépítése a konyhaszigetig). Ennek mértéke attól függ, hogy főzőlapot vagy mosogatót szeretnénk beépíteni a konyhaszigetbe, vagy csupán munkafelületet alakítunk ki.
A munkafelületként kialakított konyhasziget a legegyszerűbb és legolcsóbb változat, mert csak az elektromos vezetékeket kell odáig kiépíteni. Optikailag elválasztja a lakóteret és a konyhát.
Főzősziget létrehozásához áramot és esetleg gázt kell a padlózatban a helyszínre vezetni. A mennyezetben pedig a páraelszívó elektromos táplálását és a világítást kell megoldani. Ennél az elrendezésnél fontos, hogy az elszívó nagy teljesítményű legyen. Meg kell oldani az elszívott levegőt a szabadba juttató csővezeték elhelyezését is a mennyezet alatt vagy magasabb helyiségekben akár álmennyezet fölé rejtve. Ha a csővezeték túl hosszú vagy kanyarog, csökken az elszívás teljesítménye, a ventilátor pedig hangosabbá válik.
Az építészeti átalakítások szempontjából legbonyolultabb a középpontban levő mosogatósziget, mert az elektromos áram mellett a vizet is oda kell vezetni és a szennyvíz elvezetéséről is gondoskodni kell.