Átlátszó (transzparens) hőszigetelés
Az összetett hőszigetelő rendszerek csökkentik a külső falon át kialakuló, úgynevezett transzmissziós hőveszteségeket. Az elsődleges energiafelhasználás azonban a homlokzatra érkező napenergia passzív hasznosításával még tovább csökkenthető. Ehhez az összetett hőszigetelő rendszert, általában a déli homlokzat felületének egyes részein, átlátszó hőszigeteléssel kell kombinálni.
Miért figyeljünk az épület tájolására ?
A déli tájolásra azért van szükség, mert a hideg évszakban csak itt lehet számítani arra, hogy a napenergiából hőt tudunk nyerni. A felület egyes részeire való korlátozást pedig azért kell alkalmazni, hogy elkerüljük a nemkívánatos túlmelegedést, ami nagy felületek esetén az átmeneti időszakokban előfordulhatna. Az átlátszó hőszigeteléshez szükséges kiváltások az összetett hőszigetelő rendszer felületének legfeljebb 10…30 %-ára terjedjenek ki.
Hol érdemes hasznosítani a passzív napenergiát ?
A napenergia passzív hasznosításának csak azokon a külső falakon van értelme, amelyek nagy hő-szükségletű helyiségeket határolnak, tehát pl.: nappali szobákat. A hálószobák járulékos melegítést nem igényelnek. Az átlátszó hőszigetelésnek egy-egy, az összetett hőszigetelő rendszer kivágásába, mint ablakba beillesztett eleme csöves szerkezetű, fényáteresztő, mechanikusan jól ellenálló szigetelőlapokból áll, amit leginkább átlátszó szívószálak egymásra halmozott tömegével lehetne szemléltetni, amelyeket a külső oldalán üveglap határol.
Műanyagból vagy üvegből készülnek. A szigetelőelem fal felé eső oldalára fekete hőelnyelő réteg van rádolgozva. A napsugárzás áthatol a különböző vastagságokban kapható, átlátszó szigetelőelemeken és eléri a fekete elnyelőréteget.
- Padló és falburkolatok a konyhában, hogyan válasszunk?
- Hogyan válasszunk homlokzati hőszigetelést
- Homlokzati szigetelés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Így működik az átlátszó hőszigetelés:
Nyáron a 0 2.. .3 mm-es csövecskékből álló speciális szigetelőtáblák mögötti hézagot a nemkívánatos hő elvezetése céljából átszellőztetjük, télen a szellőztetőelemek le vannak zárva, így a speciális szigetelőréteg mögötti hőelnyelő felületen összegyűjtött hőt az igényeknek megfelelően hasznosítani lehet.
- (1) átlátszó hőszigetelés
- (2) hőelnyelő réteg
- (3) szellőztetőelemek
Átlátszó hőszigeteléssel felszerelt külső falon kialakuló hőáramok, amelyek szoláris eredetű hő nyerését teszik lehetővé. A napsugárzás az átlátszó hőszigetelő anyagon áthatolva egy fekete hőelnyelő felületre esik, ez a napfény energiáját hővé alakítja. A szoláris hőt az átlátszó szigetelőanyag mögött csapdába ejtjük, a szigetelés ugyanis megakadályozza, hogy a hő a külső levegőbe távozva elvesszen.
- (1) napsugárzás
- (2) hőveszteség
- (3) visszaverődés
- (4) elnyelődés és visszaáramlás
- (5) átlátszó hőszigetelés
- (6) elnyelőréteg
- (7) a belső terekben hasznosítható hőnyereség
- (8) falazat
Az átlátszó hőszigeteléssel ellátott külső fal túlmelegedésének megakadályozására több lehetőség van.
Ilyen a hátsó szellőztetés, az árnyékolóberendezések alkalmazása, vagy a geometriai árnyékolás, amelynél az erkély vagy a tető túlnyúló része akadályozza meg, hogy az év, fűtést nem igénylő részében túl sok hő jusson be az épületbe. A déli tájolású homlokzati felületeket a túlnyúló épületrészek nyáron, a magasan járó nap meredek beesési szögei miatt, különösen jól beárnyékolják.
- (1) a nap állása nyáron
- (2) télen
Ez felmelegszik és hőjét átadja a mögötte lévő külső falnak, amely azt tárolja. A csövecskék gondoskodnak arról, hogy az egyszer befogott és tárolt hő ne tudjon a külső levegőbe visszaáramolni. A falazat a benne tárolt hőt mintegy 4-6 óra késleltetéssel adja tovább befelé, a helyiségeknek. Ez azt jelenti, hogy a fal éppen a kora esti órákban, amikor a helyiségben melegre van szükség, felületi fűtésként működik több órán át.
Az átmeneti időszakokban és nyáron túlmelegedés következhet be, ezért, a rendszertől függően, nap védelemre is szükség lehet, például az ún. geometriai árnyékolás alkalmazásával, amit, a nyáron magasan járó nap meredek beesési szögeinek révén, a túlnyúló erkélyek vagy tetők szolgáltatnak. A túlzott napsugárzás ellen árnyékolóberendezésekkel, rolókkal, zsalugáterekkel vagy napellenzőkkel is lehet védekezni.
A harmadik módszer a hátsó szellőztetés. Az átlátszó szigetelőelemeket hátsó szellőztetett légrés választja el a falazattól, ezt a légrést be-és kivezető elemekkel kifelé lehet szellőztetni. Ezzel szabályozni lehet a hőáramot.
Terveinket meg kell alapozni
A lakóházak hőszigetelését és burkolását ugyan általában már nem kell engedélyeztetni, de azért nem árt, ha érdeklődünk az illetékes építésügyi hatóságnál. Elképzelhető ugyanis, hogy a tervezett szigetelésre vagy burkolásra valamilyen törvényi előírás vagy építésügyi követelményei vonatkozik. Egy előzetes megbeszéléssel elkerülhetők az indokolatlan késedelmek. Például Magyarországon közterületre max. 10 cm vastagságban lóghat be az utólagos külső oldali hőszigetelés.
Van olyan rendszer is, amelynél nincs szükség mechanikai árnyékolásra, ennél egy üvegvakolat szabályoz. Ez a fedőréteg a beeső napsugárzás egy, a beesési szögtől függő részét visszaveri. Nyáron többet, mint télen. A rendszert a homlokzat esztétikai kialakítására is fel lehet használni,