Hogyan lehet növelni a falak hőtároló képességét?
A külső falak a közhiedelemmel ellentétben nem lélegzenek. Arra sem képesek tehát, hogy levegőcsere vagy a vízpára szállítása (diffúziója) útján a helyiség levegőjének nedvességtartalmát elvezessék, ami a kellemes klímához szükséges lenne. Ez csak szellőztetéssel oldható meg.
Látható, hogy egy külső fal k-tényezőjét (U értékét) utólagos hőszigeteléssel mennyire meg lehet javítani.
Hőtároló képesség hasznosíthatósága:
A tömör falaknak az a képessége, hogy hőt képesek tárolni, majd újra leadni, a belső klímát télen és nyáron egyaránt kedvezően befolyásolja. 1. a külső fal hőtároló kapacitásának normális körülmények között csak mintegy harmadát lehet kihasználni; 2 a karcsú, de szigetelt teherviselő falnál a hőtároló kapacitás optimálisan kihasználható; 3 a belső oldalon elhelyezett szigetelőréteg késlelteti a hatékony hőtárolást. Tárolásra csak a belső szigetelés borítása, pl. egy gipszkarton lap jöhet számításba; 4 a lakásépítésben belső válaszfalként gyakran alkalmazott tömör téglából, kétoldali vakolatréteggel készített, 12-15 cm vastag fal hőtároló képessége kedvezőnek mondható.
Az utólagos hőszigetelés egyik változata a szerelt homlokzatburkolat.
A szélnek és csapóesőnek kitett oldal védelmére is jól alkalmazható. Azt azonban fontoljuk meg, hogy ennek a szigetelési fajtának a tervezéséhez szemmértékre, ízlésre és tapasztalatra van szükség. Épületfizikai szempontból mindenképpen előnyös, mert a homlokzatburkoló lapokból, természetes palából vagy fából készült védőburkolat megvédi a mögötte elhelyezett szigetelést és magát a külső falat az időjárás hatásaitól
Ez a törvényszerűség természetesen befelé is érvényes: mindössze az a különbség, hogy a tárolt, majd újra kisugárzott fűtési hő kiegyenlítődése révén a helyiségnek hoz hasznot. A tömör falaknak ez a kiegyenlítő hatású tárolóképessége a belső mikroklíma szempontjából nyáron különösen hasznos, a nehéz szerkezetű falak lassabban melegednek fel, és éjszakai szellőztetés esetén a hűvösebb éjjeli levegő visszahűti a faltömeget. Ezzel elérhető, hogy a nap folyamán a belső klíma újra kedvezően alakuljon.
- (1) nyerstégla burkolat;
- (2)1 cm-es légrés;
- (3) szigetelőlap;
- (4) horgonyelem szorítótárcsával és leszorítófejjel;
- (5) főfal;
- (6) belső vakolat
A belső falrétegek tárolókapacitása hideg időben is lehetővé teszi a napenergia passzív hasznosítását: a nagy ablakokon vagy üvegajtókon át bejutó napsugárzást a belső falrétegek, padlószerkezetek és a helyiségben lévő berendezési tárgyak tárolják és így energia megtakarítását teszik lehetővé. Ha a napsugarak közvetlenül érik a tárolásra alkalmas falat, a tárolt hőenergia természetesen sokszorosa az egyébként közvetett besugárzásból tárolható hőnek.