Összetett hőszigetelő rendszerek
Németországban több mint 20 millió, Magyarországon mintegy 3 millió olyan régi építésű lakás van, amelynek külső falai nincsenek megfelelően hőszigetelve. Márpedig csak a kellő hőszigetelés tudja biztosítani, hogy a külső falak belső felületének hőmérséklete a belső levegő hőmérsékletének közelébe essék, azaz ne legyenek hideg falfelületek. Több olyan rendszer is rendelkezésünkre áll, amellyel meglévő házak külső falainak hőszigetelését utólag is meg lehet javítani.
Hőszigetelő rendszerek
Ezek a külföldön már 40 éve jól bevált szigetelőrendszerek egymással összehangolt különböző rétegekből és kiegészítő elemekből állnak. A szakszerű elkészítés az ilyen rendszerek hosszú élettartamának előfeltétele, ezért nem elégséges, ha az egyes munkafolyamatoknál csak a törvényes előírások és az általános szakmai követelmények betartására ügyelünk. Munkánk csak akkor lesz sikeres, ha a gyártó felhasználási irányelveit is figyelembe vesszük. Az összetett hőszigetelő rendszerrel megvalósított szigetelést külső szigetelésnek nevezzük.
Az építményt mintegy beburkolja, és ily módon biztosítja a kedvező belső klíma egyik előfeltételét. Hasznossága azonban ezzel még nem ér véget. A szigetelőrétegek egyúttal eltakarják és ezzel hatástalanítják a külső falon előforduló, káros hőhidakat. Sok külső fal vakolatában repedések vannak, amelyekbe behatol a nedvesség, és fagykárokat okozhat. Az összetett hőszigetelő rendszerek eltakarják ezeket a repedéseket és megakadályozzák az azokból fakadó további károkat.
A külső falak hőszigetelése, amelyet itt egy polisztirol alapú összetett hőszigetelő rendszer példáján mutatunk be, a szigetelőanyag vastagságától függően, jelentősen csökkenti a fűtési energiaveszteséget. A grafikon egy 24 cm vastag fal 1 m2-ére eső fűtési energiaveszteséget adja meg, kW • h/m2-ben. Egy 12 cm vastag szigetelőréteg csaknem a felére, a szigeteletlen fallal összehasonlítva pedig egytizedére csökkenti azt a veszteséget, ami a 6 cm vastag szigeteléssel elérhető
Egy hagyományos hőszigeteléssel, például összetett hőszigetelő rendszerrel ellátott külső fal hőáramai alapján világosan látható, hogy a napenergiából még intenzív napsütéses sugárzású napokon sem tudunk említésre méltó hőt hasznosítani, mert a vakolat felülete a napfény egy részét visszaveri, a jó minőségű szigetelés pedig megakadályozza, hogy a belső terek felé hasznosítható mennyiségű hő behatoljon
- (1)napsugárzás
- (2) hőveszteség
- (3) visszaverődés
- (4) hagyományos szigetelés
- (5) hőnyereség
- (6) falazat
- (1) külső fal
- (2) teherbíró rétegek, pl. stabil vakolat
- (3) ragasztóréteg
- (4) polisztirolszigetelés a kiegészítő rögzítéssel együtt
- (5) védő vakolatréteg beágyazott üvegszövet hálóval
- (6) szükség szerinti alapvakolat
- (7) záróréteg, vakolat
Megszüntetik a falon belüli hőmérséklet-ingadozásokat is, amelyek télen huzatot okoznak és a belső klímára nézve károsak lehetnek: ezzel stabilizálják a fal belső felületének hőmérsékletét.
A hagyományos hőszigetelő rendszer
A rendszer leglényegesebb eleme a hőszigetelő réteg, amelynek anyaga általában polisztirol vagy ásványi gyapot. A szigetelőréteget a külső falazatra, általában a külső vakolatra ragasztással erősítjük fel, a vakolat állapotát és teherbírását azonban előzetesen ellenőrizni kell. A hőszigetelő lapokat szükség esetén dübelekkel is a falhoz kell erősíteni vagy teljes egészében sínekre is lehet szerelni azokat. Erre a rétegre védő vakolatréteget húzunk fel, amelybe üvegszövet hálót ágyazunk. A záróréteg nemesvakolat, vagy festett, simított vakolat. Az a régi gyakorlati szabály, amely szerint minden termék csak annyit ér, amennyi gondot felhasználására fordítunk, itt is érvényes, különösen akkor, ha az időjárás által támasztott magas követelményekre gondolunk.
Az összetett hőszigetelő rendszereknél fontos a csatlakozások szakszerű kialakítása. Az ábrán az oromszegély menti csatlakozás látható
- (1) szarufák
- (2) tetőlécezet
- (3) tetőcserepek
- (4) kiegészítő alumínium oromszegélyprofil
- (5) homlokzati szigetelőlapok
- (6) üvegszövet-erősítésű védőréteg
- (7 )közbensőfestés, ha szükséges
- (8) nemesvakolat
- (9) hézagtömítő szalag
Csökkentsük a kockázatokat
A termék vagy a rendszer hibáiban rejlő veszélyeket már eleve elkerülhetjük, ha csak a megbízható gyártók által kínált összetett hőszigetelő rendszerek közül választjuk ki az alkalmazandó terméket. Az ilyen gyártók még a problémás részletekhez is kiérlelt és bevált megoldásokat tudnak ajánlani, és ezzel megkönnyítik a tervezést. A munkát feltétlenül bízzuk hozzáértő szakcégre. A kellő szakértelem hiánya, még látszólag jelentéktelen részletek esetében is, később sokba kerülhet. A szigetelőrétegek más épületrészekhez való csatlakozásait mindig különös gonddal kell elkészíteni.
- (1) külső fal
- (2) ablakszerkezet
- (3) meglévő kő ablakkáva
- (4) hézagtömítő szalag
- (5) homlokzati szigetelőlapok
- (6) üvegszövet-erősítésű védőréteg
- (7) közbenső festés, ha szükséges
- (8) nemesvakolat
- (9) szükség esetén kialakított a vízelvezetés
- (10) sarokvédelem
Az épületrészek mozgásához szükséges dilatációs hézagokat az összetett hőszigetelő rendszerben is meg kell oldani
- (1) a fal szerkezetéében kialakított dilatációs hézag
- (2) készen kapható fugaprofil
- (3)szigetelőiábla
- (4) hézagiömíiő szalag
- (5) üvegszövei-erő-sítésű védőréteg
- (6) közbenső festés, ha szükséges
- (7) nemesvakolat
Redőnyszekrény-csatlakozásnál el kell kerülni a szigetelőrétegek közti hőhidak keletkezését
- (1) ablakáthidaló
- (2) ragasztóhabarcs
- (3) szigetelőtábla
- (4) védőréteg
- (5) üvegszövet
- (6) külső bevonat
- (7) polisztirol redőnyszekrény
Újrafeldolgozott üvegből készített habüveg vagy műanyag díszprofilokkal a homlokzatot az összetett hőszigetelő rendszeren is az eredetivel azonos módon helyre lehet állítani, vagy újjá lehet varázsolni. Ezeken a helyeken sem hőhidak nem alakulhatnak ki, sem a nedvesség nem hatolhat be, ennek különösen az esőnek kitett felületeknél van jelentősége.
A csapóeső ellen is tömített csatlakozásokat konstrukciós intézkedésekkel lehet védeni, pl. összenyomott hézagtömítő szalag, rugalmas fugázómassza vagy díszlécek alkalmazásával. Az ilyen csatlakozásokat különösen az ablakok környékén, az ablakáthidalónál, ablakpárkánynál és az ablak bélésfalainál kell kialakítani. Fontos azonban a magastetőknél, pl. az eresz, az oromszegély mentén, vagyis a tető szélein, továbbá a tetőfelépítményes tetőablakoknál vagy a terasz- és erkélyfödémeknél lévő csatlakozások megfelelő kivitelezése is.
A szigetelés műszaki előnye mellett, esztétikai szempontoknak is eleget tehet.
Már az eddigiek alapján is egyértelmű, hogy a szakszerűen elvégzett utólagos hőszigetelés megóvja a ház értékét, sőt újjávarázsolja a ház homlokzatát is. Az összetett hőszigetelő rendszerek ezt teljesítik. Lehetővé teszik a homlokzat tagolását, az előnytelen kinézésű homlokzatok átalakítását vagy a homlokzat eredeti formájának visszaállítását. Ez az újjáalakítás az új színezést is magában foglalhatja. A profilos elemeknek a modern és az időtlen formákat egyaránt felölelő választéka, valamint a historikus profilok és domborművek stílushű utánzataival sok mindent újra vissza lehet állítani.
Az összetett hőszigetelő rendszereket néhány éve egy speciális rendszerrel lehet kombinálni, ami lehetővé teszi a ház fűtési hőigényének csökkentését, és így energiát takaríthatunk meg vele.