Radon a lakásban, egészségügyi kockázatok
Az Rn vegyjelű radon természetes, radioaktív nemesgáz, ami a földkéregben az urán-238 bomlási termékeként keletkezik. A radon nagyon mozgékony és a réseken és repedéseken át feljut a föld felszínére. Egy adott helyen a koncentrációja a kőzetformációktól és az éghajlat ingadozásaitól függ. Több radont lehet kimutatni a gránittal vagy vulkáni eredetű kőzettel borított területeken.
A radonkoncentrációt becqerelben (Bq/m3) mérik. Ez az érték azért fontos, mert abban határozzák meg a belső helyiségekben megengedett radonkoncentráció határértékeit is. A belső helyiségekbe úgy kerül a radon, hogy az alap hézagain és repedésein, a kábel- és csőátvezetéseken át először a pincetérbe szivárog be. A pincéből azután a iépcső-feljárókon és a kéményjáratokon át feláramlik a
magasabb szintekre. A radonkoncentráció általában a pincében a legnagyobb, felfelé folyamatosan csökken. A belső helyiségekben mérhető érték a szabad levegőben észlelteknek általában az ötszöröse. Ennél sokkal kisebb mértékben az ásványi eredetű alapanyagokból készült építőanyagokkal is bekerül radon a házba. Összefoglalóan elmondható, hogy Németországban a talaj menti levegőben a radonkoncentráció éves átlagban a 80 Bq/m3 érték alatt van, míg épületekben még a 250 Bq/m3 is normálisnak tekinthető. 6000 lakásban végzett mérések alapján azt állapították meg, hogy a koncentráció csak a lakások 10 %-ában haladta meg a 80 Bq/m3 értéket.
A radon (Rn) radioaktív nemesgáz, amely a földben lévő rádiumból (Ra) keletkezik, az alaplemez hézagain és repedésein át, a csatornarendszer és a bejövő vízvezeték mellett hatol be a pincébe, és onnan száll fel a magasabban lévő helyiségekbe.
- Horváth Zsoltné az alkoholista közös képviselő Sopron
- Hogyan működik az alacsony-VOC tartalmú festék?
- Csapvíz mennyire lehet ártalmas?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Néhány éve már azt is tudjuk, hogy egy nagyobb sugárdózis elszenvedésének veszélyét nem maga a radon okozza, hanem a származékos termékek, a radon rövid életű hasadási termékei, pl. a polónium-218, ill. 214. Ezek leülepednek a belső levegő porrészecskéin, azokkal a tüdőbe jutnak, és ott feldúsulnak. Tekintettel arra, hogy felezési idejük nagyon rövid, túlnyomó részük a tüdőben el is bomlik. Ennek során a biológiailag legveszélyesebb hatást az alfa-részecskékből álló alfa-sugárzás okozza, ami elősegíti az abnormális sejtek kialakulását.
A belső helyiségek levegőjének radontartalmát jelentősen csökkenteni lehet a pinceszint gyakori szellőztetésével. Egy ventilátor ezt hatékonnyá teheti. Akkor is, ha hőcserélővel van kombinálva. 3,82 d.
A radon nemesgáz sugárzása csak kevéssé terheli a tüdőt, a sugárterhelés sokkal nagyobb része a radon radioaktív hasadási termékeiből, elsősorban a polónium (Po) 218-ból és a polónium 214-ből származik, amelyek a tüdőbe jutnak, és ott feldúsulnak. Elsősorban az ᾁ-sugárzás az, ami biológiailag nagyon hatékony és veszélyes.
- (d) a napok száma
- (a) az évek száma
- min = perc
- s = másodperc
A radon mérésére aktív szenes dozimétert lehet használni, ennél a szűrőn áthatoló radongáz az aktív szén (1) felületén feldúsul. A szelencét a mérés után ragasztószalaggal (2) le kell zárni, és kiértékelésre be kell küldeni egy laboratóriumba.
A tényleges mérési idő két nap
- (3) támasztóanyag
- (4)drótháló
A radonnak az alapozás alatti elszívása szintén hatékony intézkedésnek tekinthető, csakúgy, mint a radon behatolását megakadályozó szigetelő rétegek elhelyezése, valamint a radon beszivárgását elősegítő helyeknek, például repedéseknek, hézagoknak és csőátvezetéseknek az eltömítése. Radon méréseket különböző kutatóintézetek és egyetemek végeznek, esetleg magáncég is foglalkozik ezzel. Soha ne feledkezzünk azonban meg arról, hogy sziklabarlangjában már az ősember is belélegezte a radon radioaktív bomlástermékeit. A nullérték soha nem érhető el. Bq/m3 80
Ilyen ingadozásokat mutathat a lakásban a radonkoncentráció a nap folyamán. 14… 19 óra között az ablakot több ízben kissé kinyitották, majd este, 23 óráig az ablak zárva maradt. Balra a radonkoncentráció látható becqerel/m3 (B/m3) egységekben. A példából látható, hogy milyen fontos a szellőztetés