Padlásterek optimális hőszigetelése
A gazdasági szempontok és a komfortigények miatt a hőszigetelések ma már elengedhetetlen részei az épületeknek. Az egyre növekvő energiaárak rákényszerítenek az energiatakarékosságra, és ha már takarékoskodunk, tegyük ezt célszerűen és tudatosan. Az ötvenes évek nagy lakásépítési hajráját követő hatvanas évek panelprogramjáról mára egyértelműen bebizonyosodott, hogy az abban a három évtizedben keletkezett hibák kijavításához fél évszázad szükséges, legalábbis az energiai hibák vonatkozásában. A mai épületek szerencsére már olyanok, amelyek hosszú távon biztosítani képesek mind a nyári, mind a téli komfortot.
Hőszigetelés feladata
A hőszigetelésnek csak egyik feladata az energiaveszteség csökkentése. Nagyon fontos az is, hogy a fűtött oldalon a fal- és födémfelületek hőmérséklete ne legyen túl alacsony,mert ez egészségkárosodást okoz, és rossz közérzetet teremt.
A hőszigetelés további feladata, hogy az épület határoló- és tartószerkezeteit megvédje a szélsőséges hőhatások által okozott túlzott mértékű hőmozgásoktól, valamint a fagy és napsütés hatásaitól. A hőszigetelő réteg azonban csak csökkenti, lassítja a hőáramlást, a hideg vagy a meleg eltávozását, kiegyenlítődését, tehát nem akadályozza azt meg. A hőszigetelésekkel kapcsolatban viszonylag sok olyan ismertető anyag áll rendelkezésre, amelyek általában egy-egy terület hőszigetelésével foglalkoznak.
Az épületszerkezetek hőszigetelése során sajnos sok esetben nem a legalkalmasabb hőszigetelő anyagot építik be, emiatt páralecsapódások és penészesedések keletkeznek, az épületszerkezetben különböző károsodások (repedés, mozgás, vakolatleválás stb.) következnek be, és nem megfelelő a hőcsillapítás sem. Az épületek tetőtér-beépítésénél felmerülő problémák megoldására a táblázat ad választ, hogy milyen anyagot válasszunk, vagy éppen kerüljünk el.
Az épületek megfelelő hőszigetelése igen változatos megoldásokkal elkészíthető, kezdve a hőszigetelő vakolatoktól egészen az öntött rétegeken keresztül a kapcsolható (vagy ragasztható) táblás műanyag vagy ásványgyapot lemezekig.
A tetők, tetőfödémek szaruzatához kapcsolt hőszigeteléseknek másik fontossági lépése a helyes szerkezeti rétegrend megválasztása. Míg a hagyományos padlás esetén a szarufa, a tetőlécek és az erre kapcsolt fedőelemek elegendőek, addig a beépített padlásterek esetén különleges rétegrend szükséges az épületfizikai hatások és ellenhatások kiegyensúlyozása miatt. A tetőfedő elemek között télen a porhó bejut a tetőzet rétegeibe, alul pedig – az eltérő hőmérsékleti és páraviszonyoktól függően -párakicsapódás jön létre.
Hőszigetelő képesség
Ha a hőszigetelés rétegeiben a nedvesség vagy pára kicsapódik, az nagymértékben rontja a hőszigetelő képességet, a szerkezeti rétegekbe jutott pára vagy nedvesség pedig néhány év alatt tönkreteszi a tetőzet szerkezetét (gombásodás, rothadás, oxidáció stb.).
(Kép fent) A tetőtér-beépítések „dobozszerű” körülszigetelése: a) teljes tetőmagasságnál; b) csökkentett padlástéri belmagasság esetén.
(Kép fent) Tetőtér-beépítés torokgerendás fedélszék esetén: a) fedélszék; b) hőszigetelés a szaruzat alatt, teljes magasságban; c) hőszigetelés a szaruzat és torokgerenda alatt; d) hőszigetelés szarufa alatt, a torokgerenda-közöknél; e) hőszigetelés a szaruzat és torokgerenda között; f) hőszigetelés a szarufa alatt és torokgerenda felett.
Mindez elkerülésére olyan szerkezeti rétegeket kell összeállítani, ahol azt a légrések kiszellőztetik, a porhó olvadékát pedig az épületen kívülre vezetik. A hanyagul elkészített szerkezetek minden esetben megbosszulják magukat.
A rétegekben alkalmazott hőszigetelések a fenti táblázat szerintiek lehetnek. Itt hívjuk fel a figyelmet a gyakran használt PUR hab hátrányos tulajdonságára, ami különösen a fára nézve veszélyes: a PUR hab nem páraáteresztő, azaz nem lélegzik. A PUR táblák alkalmazásával a tetőzet élettartama csupán néhány évre tehető, és egy-két év elteltével a lakótér szellőztetésekor – vagy már a rétegeken keresztül – bűzt áraszt,ami azt jelenti, hogy megindult a szerves anyagok bomlása.
Kritikus pontok
Kritikus pontot jelent a ferde tetőfödém és a zárófödém, valamint a tetőfelépítmények, a tető kapcsolata, mind a műszaki, mind az épületfizikai kérdések vonatkozásában.
(Kép fent) Padlástér-beépítés fa hordozóvázú födém feletti tetőtér-hasznosítással, metszet és csomóponti részlet; 1 szarufa; 2 tetőléc; 3 torokgerenda; 4 szelemen; 5 csavaros kötés; 6 párazáró fólia; 7 szellőztető légjárat; 8 szellőztetett padlástér; 9 keresztheveder; 10 hőszigetelés (helye); 11 keresztirányú táblás hőszigetelés (helye); 12 alsó burkolat, mint felületi réteg.
(Kép fent) Padlásfödém hőszigetelt szellőztetett tetőtér határolással: a) egyszeres; b) kettőzött légjárattal (a hőszigetelés csak szellőztetett réteggel építhető össze, ellenkező esetben a szerkezet rövid idő alatt tönkremegy és a hőszigetelés hatásfoka a párakicsapódások miatt nagy mértékben csökken).
(Kép fent) Padlástér-beépítés vasbeton hordozóvázú födém feletti tetőtér hasznosítással, metszet és csomóponti részlet: 1 szarufa; 2 tetőléc; 3 légrés, légjárat; 4 hőszigetelés; 5 párazáró fólia; 6 szellőztetett légrés; 7 kötőcsavar; 8 vállfa; 9 keresztheveder; 10 légrés; 11 kereszttáblás hőszigetelés (polisztirol lemez); 12 üvegszövet; 13 vakolatréteg; 14 hordozó váz.
(Kép fent) Tetőfödém rétegei és a hőtechnikai működés iránya: A. napsugárzás; B. épület hővesztesége és/vagy a visszavert sugárzás; C. fűtött padlástér felőli hősugárzás iránya; D. hősugárzás visszaverődése és/vagy a külső sugárzás hő-terhelése; 1 tetőfedés; 2 tetőlécek; 3 ellenléc; 4 tetőfólia-üvegszövettel; 5 szaruzat közötti hőszigetelés; 6 szarufa; 7 keresztheveder; 8 keresztirányú hőszigetelés; 9 párazáró réteg (fólia vagy lemez); 10 hevederezés; 11 alsó burkolat (táblás vagy lécprofilos); 12 szelemenezés; 13 mellvédfal.
(Kép fent) Tetőfödém légjáratai a szerkezeten belül: a) felső kiszellőztetett gerincképzéssel; b) légjárat(ok) a tetőfödémben, a hőszigetelés és a tetőfedő réteg között.
(Kép fent) Tetőfödém rétegei kettőzött hőszigeteléssel: a) metszet; b) csomópont (keresztmetszet); 1 szarufa; 2 ellenléc; 3 gipszkarton; 4 légrés; 5 szaruzat közötti kőszigetelés; 6 alsó légrés; 7 tetőfólia; 8 felső légrés; 9 tetőléc; 10 tetőfedés; 11 hevederezés; 12 keresztirányú hőszigetelés.
(Kép fent) Ferde tetőfödém szaruzat között elhelyezett egyrétegű hőszigeteléssel: a) metszet; b) csomópont (keresztmetszet); 1 szarufa; 2 ellenléc; 3 gipszkarton; 4 légrés; 5 hőszigetelés; 6 alsó légrés; 7 üvegszövetes tetőfólia; 8 felső légrés; 9 tetőlécezet; 10 tetőfedés; 11 hevederezés közötti légrés.
(Kép fent) Hagyományos tető padlástér-szellőztetése: a) részlet; b) metszet; 1 padlástér; 2 beszellőzés; 3 kiszellőztetés.
Rossz példa: hagyományos tető, normál „rogyasztott” tetőfólia, szellőző réssel: a) részlet; b) metszet; 1 szellőztető légrés; 2 szellőztetett padlástér; 3 beszellőzés; 4 kiszellőzés (sajnos, gyakori megoldás, de legalább a fólialéc távolságnak minimum 5 cm-nek kellene lennie).
(Kép fent) Korszerű tetőréteg minimum 200 cm2/m keresztmetszetű szellőztető légréssel, ellenlécezett megoldással: a) részlet; b) metszet; 1 szellőztető légrés; 2 szellőztetett padlástér; 3 beszellőzés; 4 kiszellőzés.
(Kép fent) Korszerű tetőfödém (vagy tetőfal) kettőzött szellőztető légréssel, szarufák közötti hőszigeteléssel: a) részlet; b) metszet; 1 felső szellőztető légrés; 2 alsó szellőztető légrés; 3 beszellőzés; 4 kiszellőzés.
(Kép fent) Korszerű tetőfödém (vagy tetőfal) fix támasztású, kettőzött szellőztető légréssel, szarufák közötti hőszigeteléssel: a) részlet; b) metszet; 1 felső szellőző légrés; 2 alsó szellőző légrés; 3 beszellőzés; 4 kiszellőzés.
(Kép fent) Korszerű tetőfödém (vagy tetőfal) kettőzött szellőztető légréssel, szaruzat alatti átfutó hőszigeteléssel: a) részlet; b) metszet; 1 felső szellőző légrés; 2 alsó szaruzat közötti légrés; 3 beszellőzés; 4 kiszellőzés.
(Kép fent) Korszerű tetőfödém (vagy tetőfal) fix támaszú, kettőzött szellőztető légréssel, szaruzat alatti átfutó hőszigeteléssel: a) részlet; b) metszet; 1 felső szellőztető légrés; 2 alsó szaruzat közötti légrés; 3 beszellőzés; 4 kiszellőzés.