Kész, egyedi roló, roletta: felszerelése, felmérése, külső, belső ablak elé
A rolettákat két csoportra oszthatjuk: puha rolettákra, idetartoznak a raffrolók (római rolók) és a hozzá hasonlók, illetve kemény rolettákra, mint a feltekerhető roló vagy a reluxa. Puha rolettákat magunk is készíthetünk, a keményeket viszont a gyártótól rendelhetjük meg, vagy barkács áruházakban készen is vásárolhatunk.
Kész roletták
Kész rolettát vásárolni olcsóbb, mint méretre készíttetni, és általában sokféle méretben gyártják, hogy a legtöbb ablakra fel lehessen szerelni. Ezen belül is több lehetőség közül választhatunk.
Feltekerhető rolók: Leggyakrabban önmagukban használják őket, így azonban elég unalmasak. Különlegesebb hatás eléréséhez tegyük a rolót függöny mögé – a rolónak a hasznát, a függönynek pedig a stílusát és a szépségét élvezhetjük. Ha az ablakunk különleges méretű, amelyre nem kapunk megfelelő rolót, méretre vághatjuk. A szövetrész levágásához egy vonalzóra és egy éles ollóra, a henger lerövidítéséhez pedig fémfűrészre van szükség. A fényzáró sötétítőrolók műanyag bevonatú szövetből készülnek, amely nem engedi át a fényt. Jól alkalmazhatók hálószobákban, különösen kisgyerekek szobájában, illetve ferde tetőtéri ablakokon. Különböző egyszínű és mintás változatokban kaphatók.
Csipke vagy tüll: A keményített csipkéből vagy tüllből készült rolók nagyon jól használhatók arra, hogy csak egy kevés fényt zárjunk ki velük, de mégse lehessen belátni a szobába.
Reluxák: Rendkívül rugalmasak, és többféle állásban szabályozhatjuk velük a szobába jutó kinti fény mennyiségét. Óriási szín- és méretválasztékban kaphatók. Érdemes kerülni a sötét színeket, mert ezeken hamar meglátszik a por, és nehezen tisztíthatók.
Szalagfüggönyök: Főként irodákban használják, de jó árnyékolástechnikai megoldást jelenthetnek modern berendezésű lakásokban is. Merevített szövetből készülnek, és a reluxához hasonlóan többféle állásban szabályozzák a bejutó fényt.
Egyedi és házilag készített roletták
Sok gyártó készít mintafüzetet, amelyet az áruházakban és a függönyöket árusító kereskedésekben tekinthetünk meg. A gyártók ezekben mutatják be a rolettakészítéshez felhasználható keményített anyagok választékát.
Bizonyos gyártókhoz saját szövetet is vihetünk, hogy az anyag valamilyen módszerrel történő keményítése után rolót készítsenek belőle. Az esetek többségében ez úgy történik, hogy az anyagot felragasztják egy alaplapra, amely kívánságunk szerint akár fényzáró anyag is lehet. A szövetet tekercsben kell leadnunk, nem összehajtogatva, mert a gyűrődések meglátszanak a kész rolón. Saját rolót is készíthetünk keményítő spray használatával. Mivel ez erős oldószert tartalmaz, a szabadban kell vele dolgozni, és nem mindig könnyű egyenletes rétegben felvinni.
Egyedi rolók
- Az egyszerűbb anyagok különlegessé tételéhez hobbiragasztóval ragasszunk a roló alsó szélére csipkét, paszományt vagy szalagot.
- Cseréljük a műanyag húzózsinórt és fogógombot színes zsinórra, szalagra vagy bőrszíjra, és a végére tegyünk bojtot, kavicsot vagy kagylót. Szereljük le az eredeti zsinórtartót a rúdról. Fűzzük bele az új húzózsinórt, kössünk rá csomót, és tegyük vissza a tartót a helyére.
- Egy vágólapon éles tapétavágó késsel vágjunk ki a roló anyagából kisebb alakzatokat, vagy sablon segítségével bonyolultabb mintákat. Még egy 2×2 cm-es négyzet alakú kivágásokból álló, 20 cm-énként ismétlődő minta is rendkívül jól mutat.
A roletták nagyon hasznosak az olyan ablakfülkékben, ahova nehéz lenne függönyt felrakni. Az ablakpárkányokat és a padlót szabadon hagyják, ezért ideálisak ott, ahol kevés a hely.
A roletták felmérése
Rolettát akár külső, akár belső ablak elé szerelhetünk. Függetlenül attól, hogy teljes egészében saját kezűleg készítjük, mesterrel csináltatjuk, avagy egy készet vágunk nekünk megfelelő méretűre, a pontos mérésnek fontos szerepe van – mérjünk kétszer, vágjunk egyszer!
Roletta felszerelése külső ablak elé
Mérőszalaggal mérjük meg az ablak felső és alsó részének szélességét (a méretek gyakran eltérnek, még a modern ablakoknál is), és válasszuk a kisebb méretet. Ehhez hasonlóan mérjük le a magasságot (hosszúságot) is több helyen, és használjuk a kisebb méretet. Így kapjuk meg az ablakmélyedés méretét (a méretek megadásánál általában a szélesség az első, a hosszúság a második szám). Vonjunk le 1 cm-t a méretekből, hogy sehol se akadjon a roletta.
A legtöbb, a külső és belső ablak közé szerelt roletta csak akkor működik jól, ha az ablakkeret egyenes és szimmetrikus; ezt pedig az átlóinak lemérésével ellenőrizhetjük. Ha a két átló hossza között több mint 1 cm eltérés van, az ablakkeret aszimmetrikus, és a rolettát valószínűleg a belső ablak elé kell felszerelnünk.
Roletta felszerelése belső ablak elé
Ha a rolettát az ablakmélyedés elé szeretnénk felszerelni, adjunk 5-10 cm-t az ablak szélességéhez mindkét oldalon és felül is. Az alsó széle az ablakpárkányig érhet, de ha a párkány nem vízszintes, itt is hagyjunk rá 5-10 cm-t.
(A ráhagyás lehet több vagy kevesebb.) Ha azt szeretnénk, hogy a roló anyaga érvényesüljön, mégse rekesszen el túl sok fényt, a rolettát jóval az ablak fölé szerelhetjük, és félig leeresztve hagyhatjuk.
Rolók felszerelése
Feltekerhető roló esetében az anyag mindig keskenyebb kell, hogy legyen, mint a henger és a szerelvények szélessége, mert helyet kell hagyni a tartóknak és a csapoknak. Mikor megvesszük, fontos tudnunk, hogy a ráírt méret az anyag szélességére vagy a teljes szélességre vonatkozik-e.
Azt is el kell döntenünk, hogy rugós tengelyű, hagyományos, középső húzózsinóros változatot, vagy gyöngylánc működtetésűt szeretnénk. Ez utóbbinál a textilrészt egy oldalt futó lánc vagy zsinór szeretnénk. Ez utóbbinál a textilrészt egy oldalt futó lánc vagy zsinór segítségével mozgathatjuk, ami általában tartósabb megoldás.