Rusztikus stílusú lakás színei, megvilágítása, padlólapja
A minden időben népszerű rusztikus stílus a vidéki élet egyszerű elemeiből merít ihletet, és a természetes anyagok, a funkcionális bútorok és a lágy földszínek jellemzik. Ezek összességükben kellemes, otthonos környezetet teremtenek
A látvány
Téves elképzelés, hogy a rusztikus stílus kizárólag falusi otthonokba való. Mivel régi berendezési tárgyakat, kényelmes bútorokat és természetes anyagokat használ, szinte minden lakótérbe beilleszthető. Ha otthonos és hívogató környezetre vágyunk, tökéletes választás a vidékies stílus, amely a régi és az új tárgyak barátságosan zűrös összepárosításával letűnt korok hangulatát idézi. Olyan környezet ez, amely fokozatosan alakul ki, magába olvasztja a minták, színek és textúrák kavalkádját, amint egyre több régi tárgyat vásárolunk a bolhapiacon, szép kelméket és ágynemű-garnitúrákat gyűjtünk, vagy átfestünk és átalakítunk egy-egy öreg széket.
A választott színösszeállítástól és a stílus egyéni értelmezésétől függően a berendezés lehet hagyományosan rusztikus, gazdag földszínekkel, tárgyak sokaságával, valamint nyomott és festett virágminták keverékével, vagy egyszerűbb, friss, modern vidékies stílusú. Ez utóbbi, bár rendelkezik a rusztikus stílus lényeges elemeivel, lemond annak fidres-fodros sallangjairól, könnyedebb, lágyabb színeket használ, és a bútorzat terén is modernebb
Miért tetszik?
A rusztikus stílus vonzerejét három szóval jellemezhetjük: kényelem, egyszerűség és nyugalom. Ez a folyamatosan változó stílus tulajdonképpen egy életmód, amelyben jellemzően különböző tárgyakat gyűjtünk össze, olyanokat, amelyeket az évek során megszerettünk és az életünk részének tartunk. Sok más népszerű stílustól eltérően a vidékies stílus időtlen, ugyanolyan jól mutat egy kis parasztházban, mint egy hatalmas villában, hiszen a cél ugyanaz: menedék kialakítása, ahová visszavonulhatunk pihenni.
Különösen jól illik nagy családok otthonába vagy olyan házba, ahol házi kedvencek is élnek, mert az enyhén zűrös környezet és a rusztikus felületek nem csak kifogástalanul rendben tartva mutatnak jól. A laza összevisszaság és az ilyen olyan tárgyak összepárosítása adják a jellegzetes megjelenést, és nagyban hozzájárulnak a stílus vonzerejéhez és népszerűségéhez.
A fenyőbútor meleg aranytónusával remekül illik a rusztikus stílusú hálószobába. A friss pasztellkékek és krémszínek megakadályozzák, hogy a szoba sötétnek és kopottasnak tűnjön.
A legfontosabb színek
A rusztikus stílus színpalettájának elemei ösztönösen a természetből vétetnek. A népszerű lágy földszínek – így a terrakotta, az okkersárga és az égetett umbra meleg, otthonos lakásbelsőről gondoskodnak, míg a levelek és a virágok ihlette frissebb árnyalatok, a csodálatos halványzöldek, a pasztellkékek, a kankalin sárgák és a krémszínek, világosabb és lágyabb hátteret alkotnak a hálószobákban és a konyhákban, vagy ha azt szeretnénk, hogy egy kisméretű szoba világosabbnak tűnjön.
Mivel az igazi falusi szobáknak kicsik az ablakai és alacsony a mennyezetük, nagy a kísértés, hogy fehér estéssel próbáljuk nagyobbnak és világosabbnak láttatni őket. Kerüljük azonban a ragyogó fehéret, amely steril és hideg hangulatot kelt, és válasszunk inkább tört fehér árnyalatokat, krémszínt és semleges színeket. A siker titka az, hogy a lágy színek, minták és textúrák társításával nyugalmat sugárzó, igazán pihentető környezetet alakítsunk ki.
Modern vidékies stílushoz válasszuk ugyanazokat az elemeket, amelyek a hagyományos stílust alkotják – fabútorokat és egyszerű berendezést, de korszerűbb vonalakkal és lágyabb színekkel.
Fő jellemzők
- Fabútorok: A falusi bútorok egykor az adott vidéken hozzáférhető anyagokból készültek, amilyen a fa, a legnyilvánvalóbb és legpraktikusabb alapanyag. Válasszunk vaskos, csiszolt fenyő- vagy sötétebb tölgybútorokat, illetve régi festett bútorokat hagyományosan sötét, vagy a modern vidékies stílushoz illően friss pasztellszínekben. A tálaló a rusztikus szobabelső egyik fontos darabja, amelyben mutatósán kiállíthatjuk a régi porcelánokat.
- Természetes padlóburkolat: A padló legyen egyszerű, készüljön természetes, lágy földszínű anyagból, például fenyő- vagy tölgydeszkákból, rusztikus terrakotta- vagy gres lapokból, esetleg gyékényfonatból. Szőnyegekkel színesebbé tehetjük az egyszerű padlóburkolatot, stílusosan mutatnak rajta a rongyszőnyegek és futók.
- Anyagok: A kézimunkák, hímzések, szőttesek és a szép pamutvásznak hozzájárulnak a rusztikus hangulathoz.
- Nyitott kandalló: A nyitott kandalló vagy a konyhai tűzhely volt egykor a ház lelke, a belőle áradó meleg és fény okán. Építtethetünk valódi nyitott kandallót vagy állíthatunk a szobákba fatüzelésű cserépkályhát. Gyakorlati hasznukon kívül szépek is, a helyiségek legmutatósabb eleméül szolgálhatnak. A falusi konyhák elengedhetetlen régimódi tűzhelye (sparherd) ma is nosztalgikus darabja lehet egy romantikusan berendezett konyhának.
- Egyszerű megvilágítás: Mivel a falusi házak gyakran kisméretűek voltak, apró ablakokkal és alacsony mennyezettel, a megvilágítás a falilámpákra és gyertyákra korlátozódott. A mennyezeti lámpák túl erősen és élesen világítanák be a félhomályos helyiségeket, ezért a stílus egyszerűségét a falra szerelt lámpákkal őrizzük meg, amelyeknek a fénye a falról vetül a mennyezetre. Helyezzünk asztali lámpákat a sötét sarkokba, és tegyük teljessé a hangulatot szép gyertyatartókkal és hordozható lámpásokkal.
Falak
A tökéletlenségek és egyenetlen textúrák csak még jobban kiemelik a rusztikus stílus karakterét és báját. Bár az egyszínű, valamilyen halvány falusias színre festett fal a legnyilvánvalóbb megoldás, érdemes fontolóra venni különféle más falburkolási lehetőségeket is, amelyek hagyományos jelleget kölcsönöznek a szobának.
A lágy színűre festett struktúravakolatok a hagyományos vidékies stílusú házfalakat utánozzák – ha aljzattapétára hordjuk fel a vakolatot, később könnyedén eltávolíthatjuk, ha változtatni támad kedvünk. Stencilezéssel és bélyegzéssel pillanatok alatt hamisítatlan falusi hangulatot varázsolhatunk egy szobába, a virágmintás tapéta pedig tökéletes választás hálószobák és nappalik felújításához.
A lambéria, amellett hogy kemény és tartós falburkolat, karakteressé teszi a szobát, és kiemeli annak arányait. Jól mutat rusztikusán berendezett fürdőszobákban is.
Függönyök, rolók
A nagyobb vidéki házakban mindig is előszeretettel alkalmaztak terjedelmes és elegáns virágmintás kretonfüggönyöket. Kisebb házakban azonban sokkal praktikusabbak a mintás karton- vagy egyszerű száda-függönyök.
A stílusba beleillő függönyökhöz válasszunk könnyű virágos vagy kockás pamutot vagy más természetes anyagot, például durva szövésű vásznat vagy puha gyapjú szőttest. Ragaszkodjunk az egyszerű stílushoz azzal is, hogy a kis ablakokra rövid, a nagyobbakra pedig egyszerű, ráncolt vagy füles függönyöket akasztunk. A roletta is kiváló, a rusztikus stílushoz illő megoldás, ha nem akarjuk, hogy az ablakok túldíszítettnek tűnjenek. Praktikusak a konyhában és a fürdőszobában, ahol nem szeretnénk, hogy belássanak, de a függöny nem tűnik jó megoldásnak. Szereljünk fel könnyű pamutszövetből készült modern, egyszerű, római vagy feltekerhető rolókat.
A krémszínűre festett fal tökéletes háttérként szolgál a rusztikus stílusú dísztárgyak számára. A friss, világos színösszeállítás ideális kisméretű szobák esetén.
A fapadló többféle megoldást tesz lehetővé a vidékies stílusú belső terekben. Kerüljük a laminált és a fautánzatú padlóburkolatokat, válasszunk valódi deszkákat, amelyek idővel egyre érettebbé válnak.
Világítás
A rusztikus stílusú belső világítás lényege, hogy meleg, hívogató fényviszonyokat teremtsünk a kályhában vagy kandallóban lobogó tűz romantikus fényét és a gyertyák, lámpások pislákolását idéző lágy hangulatvilágítással. Azért a gyakorlati szempontokról sem szabad megfeledkeznünk, nemcsak a biztonság, de a házimunkákhoz szükséges megvilágítás kedvéért sem. Ez nem jelenti azt, hogy mindenhová spotlámpákat kell felszerelni, és minden lámpába erős izzót tenni.
A modern technikának köszönhetően könnyen változtathatjuk a megvilágítást fényerő-szabályozóval, s a fel- vagy lefelé fordított lámpaburával szerelt falikarokkal, a mennyezeti, asztali és állólámpákkal kiegyensúlyozott világítást teremthetünk. Válasszunk hagyományos, a vidékies stílushoz illő anyagokból, például kovácsoltvasból vagy öntöttvasból, bronzból, ónból, faragott fából készült csillárokat, és az állólámpákra szereljünk szép textil vagy pergamen lámpaernyőket.
Bolhapiacon beszerzett kerámiákból és dísztárgyakból készíthetünk mutatós, egyedi megjelenésű asztali lámpákat.A vidékies stílusú belső és külső tereket a gyertyák és lámpások teszik teljessé. Különleges alkalmakkor a kerti ösvényt vagy egy külső falat is hatásosan megvilágíthatunk lampionfüzérekkel.
A bolhapiacon beszerzett lámpa krémszínűre festve és egy hozzáillő ráncolt textilernyővel felszerelve érdekes dísze a vidékies stílusú hálószobának.
Padló
A vidéki házak padlóburkolatának a gyerekek és háziállatok állandó jövés-menését, a sáros csizmák és vizes cipők nyomát, és különféle háztartási tevékenységeket kell kiállniuk anélkül, hogy meglátszana rajtuk a nagy igénybevétel, így tehát csak a tartós és praktikus anyagok jöhetnek szóba.
A konyhában és az előtérben jó megoldás lehet, ha valamilyen természetes anyagú padlóburkoló, például kő- vagy gres lapot rakunk le, mivel mindkettő rendkívül kopásálló és könnyen tisztán tartható, bár elég hideg és kemény járófelületet ad. A fapadló is praktikus és gyakran alkalmazott megoldás. Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy jó minőségű fapadlónk van, csiszolással és lakkozással bármikor visszaadhatjuk eredeti fényét. Újrahasznosított fa szintén szóba jöhet, amely ugyan elég költséges beruházást jelent, de egy csapásra stílusossá és egyedivé teszi otthonunkat.
A rusztikus berendezésen belül nyugodtan keverhetjük a mintákat és textúrákat, de ahhoz, hogy ez jól mutasson, ragaszkodjunk két-három komplementer színárnyalathoz.
A kókuszrost, a szizál és más, természetes padlóburkoló anyagok különlegesen tartósak és erősek, tökéletes rusztikus hangulatot kölcsönöznek a helyiségeknek, de nem alkalmazhatók a ház bizonyos részein, például a lépcsőkön (csúszósak lehetnek) vagy a fürdőszobában és a konyhában (rosszul tűrik a nedvességet). Természetes színének köszönhetően a gyékénypadló semleges alapként szolgál a színes szőnyegeknek.
Lakástextíliák
A rusztikus stílusú kelmék lényege az egyszerűség. A mintákat és textúrákat ügyesen kell összeválogatni, hogy a hatás eklektikus, mégis érdekes legyen. Egyszínű pamutszöveteket és durva vásznakat társíthatunk apró pöttyös és kockás anyagokkal, és ráadásnak bevethetünk néhány nyomott virágmintás díszpárnát is. Ha ragaszkodunk két vagy három harmonizáló vagy kontrasztos színhez, a minták és textúrák ötvözése nem okozhat gondot.
Az összeállítás jellegzetességét és egyediségét a gondosan összeválogatott kézműves tárgyak adják meg: a foltvarrásos paplanokkal és díszpárnákkal borított ágyak és kanapék, a ropogós hímzett ágyhuzatok, a meleg gyapjútakarók és a horgolt csipketerítők nagymértékben hozzájárulnak a vidékies hangulat kialakításához.