Színek alkalmazása nagy szobákban: belmagasság csökkentése, zónák létrehozása, minták
A kisméretű helyiségek vizuális megnövelése ismerős lakberendezői feladat. Talán ritkább, de nem kevesebb kreativitást igényel, hogy a nagyméretű, nagy belmagasságú szobákat meleg, meghitt és barátságos hangulatúvá varázsoljuk. A szín mindkét esetben kulcsfontosságú eszköz.
Milyen színeket?
A meleg vörös, narancs és sárga, valamint a mély, telt színű felületek azt a hatást keltik, mintha közelednének hozzánk, ezért ideális megoldást jelentenek olyankor, ha távoli falakat közelebbinek, magát a szobát pedig alacsonyabbnak szeretnénk láttatni. Ezzel ellentétben a hideg kék és zöld tónusok távolodó hatást gyakorolnak a nézőre, így a már amúgy is nagy tereket még nagyobbnak és tágasabbnak tüntetik fel. A nagy szobák jól tűrik az erős, tiszta színeket, sőt még előnyükre is válnak.
Több különféle szín, tónus és textúra alkalmazása a másik lehetőség, amellyel meghitté tehetjük az ilyen tereket. Az ellentétek megtörik a nagy kiterjedésű terek egyhangúságát, és érdekessé, meleg hangulatúvá teszik a helyiséget. Érdemes ezeket az erős színeket nagyon halvány változataikkal vagy semleges színekkel, például a szürke tónusaival párosítani, hogy ne legyen rikító az összhatás.
A sötét színűre festett oszlop a nagyméretű, világos szoba közepén alátámasztja a magas mennyezetet, ugyanakkor megosztja a teret a nappali és az ebédlőrész között.
Minták alkalmazása
A nagy szobák amellett, hogy jól viselik az erős, tiszta színeket, hívogatóbbá vagy meghittebbé varázsolhatok a falakon alkalmazott merész, lendületes mintákkal. Ez pedig kívánatos lehet egy nagyméretű nappali vagy hálószobában.
A belmagasság csökkentése
Számos egyszerű trükk áll rendelkezésünkre a helyiségek magasságának optikai csökkentésére. Az egyik módszer az, hogy a mennyezetet sötét, telt színűre, például téglavörösre festjük, ami jó, ha illik a padlóburkolathoz, majd a falakat valamilyen halvány komplementer színnel fedjük. Ezzel meghitté tehetjük a szobát anélkül, hogy hétköznapivá vagy unalmassá válna.
Ha a falakon derékmagasságban futó díszlécek vagy más érdekes elemek vannak, fessük le ezeket valamilyen világosabb, a fal színével ellentétes tónusú színre, hogy újabb osztást hozzunk létre a falfelületen. Az is jó megoldás, ha a mennyezetet és a falak középső díszlécig tartó felső részét ugyanarra a sötét színre festjük, a középső díszlécet valamilyen halvány, kontrasztos színűre, a falak alsó részét pedig egy közbenső színnel, amely a mennyezet és a falak felső részén alkalmazott szín komplementer színe. Ezáltal a szoba optikailag sokkal kompaktabbnak, alacsonyabbnak tűnik.
A narancssárga falak a melegség és a meghittség érzését keltik, ami ideális egy barátságos ebédlőben, míg az elütő színű képakasztó léc megosztja a falfelületet.
Zónák létrehozása
Rendkívül nagyméretű, nyitott elrendezésű szobákat, ahol szükség van valamiféle egység megteremtésére, úgy is meghittebbé tehetünk, hogy a teret több, egymástól elhatárolható zónára osztjuk. Az egyes zónákat saját színösszeállítás, bútorzat és megvilágítás jellemzi. Egy nagy nappali szoba ilyen jellegű feldarabolásához például válasszunk négy komplementer színt – egyet az étkezősarokba, egy másikat az íróasztal köré, a harmadikat az ablakokhoz közeli nappali tartózkodásra, a negyediket pedig az esti pihenéshez és társasági élethez. (Ugyanígy elhatárolhatjuk a színekkel a kettős célú szobák, például a dolgozó/vendég-szoba vagy a konyha/étkező egyes részeit.)
Válasszunk olyan színeket, amelyek eléggé elütnek egymástól ahhoz, hogy kifejezzék a kívánt különállást, ugyanakkor nem annyira távoliak, hogy ütnék egymást és versengenének a figyelmünkért. Kössük össze a zónákat néhány semleges színnel, amilyen például a bézs vagy a szürke, és alkalmazzuk ezeket a közös elemeken, például a padlón vagy a falra erősített szegélylécen.
Területek kialakítása
Ha egy nagyszobában meghitt hangulatot akarunk teremteni, fessük az egyik falat sötét színűre. Elkülönülő övezeteket hozhatunk létre más-más megvilágítással. Használjunk süllyesztett fényforrást lágy háttérvilágítás eléréséhez, spotlámpát a munkafelületek, és falikarokat a fontos elemek megvilágítására.