Legjobb helytakarékos lakberendezési tanácsok
Ha építészeti hiányosságra bukkanunk, hajlamosak vagyunk (talán kényelemből) azt szinte teljesen figyelmen kívül hagyni, vagy felesleges díszítéssel ellensúlyozni. Sok esetben egy új felület, a funkció megváltoztatása esetleg a helyzet átértékelése elég ahhoz, hogy egy unalmas, előnytelen, vagy kihasználatlan sarkot a szoba érdekes részévé alakítsunk.
A díszítés egyik legősibb eszköze a mozaik, ami színt, mintát és texturáltságot kölcsönöz a falnak, a padlónak és a munkafelületeknek. A lapokat egyenként is árusítják, hogy bárki szabadon összeállíthassa saját kedvelt mintázatát, de papíron vagy hálón, mint hordozófelületen kirakva, árulnak bonyolultabbakat is, megkönnyítve ezzel felhasználásukat.
Nagy felületen alkalmazva, a mozaik meglehetősen drága megoldás, ajánlatos inkább kisebb helyiségekbe vagy részletekre alkalmazni, „feldobni” vele valamely unalmas építészeti megoldást, bútort, például egy egyszerűbb asztalt. Ha megtetszett a mozaikos burkolás, létrehozhatunk mintát a mintán típusú megoldásokat is törött porcelánból (a használaton kívüli, vagy csorba tányér ideális a célra) a hagyományos mozaik helyett. (Ez az eljárás azonban nem alkalmas padlózatnak, illetve munkafelületnek.)
A hagyományos kandallót modernné tehetjük úgy, hogy lefestjük a fallal harmonizáló színnel (belül csak akkor fessük le, ha a kémény kürtője el van zárva), majd élénk színű mozaikkal rakjuk ki a szélét
A kisméretű mosdót optikailag tágítja ez a remekbe szabott mozaikpadló a futókutya-szegéllyel. A színe is ezt a hatást erősíti
Ha nem tetszik az ablakból a kilátás, tegyünk fel átlátszó rolót vagy függönyt az egyszerűség és a természetes világítás kedvéért, majd díszítsük eredeti ötlettel. Itt a szokatlan benyomást a vörös gerberák keltik, amelyek a középső halvány muszlinpanelre kerültek fel
A lépcső alatti tér
A lépcső alatti tereket gyakran nehéz teljesen kihasználni, mivel az magasságában korlátozott, és a természetes fény elől általában el van zárva. Ez az üregszerű hely sokszor amolyan láthatatlan lerakodóhelye lehet nagyméretű tárgyaknak.
E furcsa háromszög jobb kihasználásához, a szoba berendezésének tervezésekor ezt a helyet is vegyük figyelembe. Ülő-, étkező- vagy munkahelyet tervezhetünk ide, vagy építsük be egy olyan méretre szabott tárolórendszerrel, amelynek a tartalma nemcsak könnyen elérhető, de látható is. Az ilyen típusú tárolóban is lehet egy sor fogas a kábátoknak, amely követheti a lépcső vonalát a padlótól felfelé. A nagyobb tárgyaknak tegyünk be egy méretes fa-, fém-, vagy fonott ládát. A különböző méretű polcos szekrényben például cipőket is lehet tárolni.
- A nyitott fogadótér része a lépcső alatti kis étkezőasztal. A kerek asztal lábai mellett könnyen megközelíthető a hátsó szék is. Az asztal feletti fény ragyogó világítást ad a terítéknek és az ételnek.
- Méretre épített tároló zseniális sínrendszerrel. A lépcsőzetes, fakeretes polcok a cipőtől az ágyneműig sokféle háztartási holmit rejtenek. Figyeljük meg a hagyományos fogók helyett alkalmazott lyukakat.
Tárolók
- Előszobában vagy egy kisebb szobában erősítsünk a falra végig egy polcot a felső ajtókeret magasságában, amelyen a szezonon kívüli ruhákat, a családi fotóarchívumot vagy akár régi leveleinket tarthatjuk.
- A rendszertelen gyűjteményeket tegyük ízléses dobozokba, kosarakba és iratrendezőkbe.
- A kicsi fürdőszobába helyezzünk el végig a falon egy magas polcot a piperecikkeknek, törülközőknek esetleg a gyógyszereknek is. Tartsunk egy zsámolyt a mosdó alatt, hogy elérjük a magasan lévő holmikat.
- Ha új ágyra van szükségünk, vegyünk kihúzható fiókosat vagy hagyományos ágyneműtartósat.
- Tegyünk be további belső fiókokat a konyhaszekrénybe konzerveknek, üvegeknek és egyebeknek.
Megszerzett területek
Ha a tároláshoz szükséges helyet másképp nem sikerül megteremteni, esetleg elcsenhetünk egy-egy kis részt a szoba légteréből. Ha ügyesen csináljuk, nem fog hiányozni az elveszett tér, és a szerzett tárolókapacitás elnyeli az összes holminkat. Jellemzően erre a célra készülnek a faltól-falig beépített szekrények (polcokkal, vállfatartó sínekkel, fogantyúkkal, tárolókkal, kosarakkal és minden más igényt kielégítő eszközökkel). Bármilyen stílusú tárolóegységet rejthetünk nagy nyitható vagy tolóajtók, esetleg olcsó anyagból (pamut- vagy lepedővászonból, anginból) készült függönyök mögé, így még a legmegrögzöttebb gyűjtögetők is képesek lesznek elhárítani a rendetlenség benyomását.
Kisebb változtatást igényel, ha egy ajtó köré két oldalon olyan keretet építünk, amely mély polcrendszer is egyben. Ez a konyha felé porcelánt és élelmiszert, a gyerekszoba felé játékokat, a nappali felé pedig egy kis könyvtárt rejthet.
- Ez az elegáns polcrendszerre! Beépített architráv ajtó a széles szegélyléccel és a szellemes „zárókővel” láthatatlanul beleolvad a szoba hagyományos stílusába.
- A konyha egyik falát tetszetős, könnyen használható, tolóajtóval ellátott tárolóvá alakították. A belső világítás egy szempillantás alatt mindent megmutat.
Polckészítés ésszerűen
- Győződjünk meg róla, hogy a polcaink (különösen a könyveknek szánt) megfelelő tartókkal, konzolokkal, lécekkel és rudakkal vannak-e alátámasztva.
- A polcok anyagaként használjunk elegendően vastag, erős, teherbíró deszkalapot, és szereljünk, ragasszunk díszszegélyt a polcok élére az optikailag kellemes látványhoz.
Álcázási trükkök
Az egyik leghasznosabb lakberendezési feladat a kevésbé tetszetős, de nélkülözhetetlen részek ügyes elrejtése. Akár spanyolfalat használunk, fényképhatású festményt, textília alapú paneleket, erre a célra készült függönyt vagy sötétítőt, okosan elhelyezett vagy asztalossal készíttetett bútort, ezek mind segítenek. Fontos szempont az is, hogy a műszaki berendezések: a vízvezeték, az elektromos csatlakozók, kapcsolók, dobozok szükség esetén könnyen elérhetők legyenek.
- Az egy légterű lakás előnye a világosság és a nagy tér, de itt nehezebb elrejteni a rendetlenséget. Ebben a citrus árnyalatú stúdióban a furnérlemezből készült, félkör alakú elválasztófal megőrzi a tér tágasságát, miközben elkülöníti a fő tevékenységi területeket. A konyhai oldalon a nagyobb mélységű munkafelületen kint lehet hagyni a mosatlant, és azt a vacsoravendégek nem láthatják.
- Hacsak nincsenek szépen ívelt, szoborszerű radiátoraink, az ódivatú, csúnya fűtőtestek rontják a lakás összképét. Itt fából készült takarólap mögé rejtették a radiátort. A meleg levegő az íves kivár gásokon át áramlik a szobába. A beépített szekrény a lehető legjobb megoldás, de kicsi szobában uralkodóvá válhat.
- Ezt a tárolót „láthatatlanná” tették a fallal megegyező tapétával, nem feltűnő fogantyúkkal és virág-lenyomatos képekkel.