Világítás a lakásban – megvilágítás lakberendezés során
Bármennyi időt és pénzt szánunk otthonunk szépítésére, sosem fogjuk ott jól érezni magunkat, ha a világítás nem megfelelő. A szoba tervezésekor az egyik elsődleges szempont, hogy megfelelő típusú és mennyiségű világítótestet használjunk.
Vizsgáljuk meg a szobát különböző szögekből a nap egyes szakaszaiban. Még annak a szobának is szüksége van mesterséges világításra a sötétebb napokon, amelyik különben fényárban úszik. Gondoljuk végig, hogy mikor és mire szeretnénk használni a szobát, és melyik részletet vagy bútort kívánjuk kiemelni.
Azt is számításba kell venni, hogy a fényhatások hogyan befolyásolják a szoba arányait és az egész tér optikai hatását. A nagy belmagasságú szobákban kellemes érzést kelt és kevésbé hivatal jellegű az összhatás, ha a világítás lefelé irányul, míg az alacsony szobákban inkább fölfelé szóródjon a fény. A tükör elé helyezett gyertyák szintén a tágítják a teret.
Az egyszerű kis mécsesekből szokatlan és tetszetős padlóvilágítást készíthetünk. Figyeljük meg a fény tükröződését a kerámiákon és a vulkanikus eredetű köveken.
A földig érő, félig áttetsző függönyök úgy szűrik meg az erős napfényt, hogy a szoba nem borul közben sötétségbe. A beáramló fényt jól szabályozó római redőny is jól illene ebbe a modern nappaliba, hatásos fényjátékot idézve elő. Figyeljük meg a két, felfelé világító állólámpát, amelyek éjjel-nappal fényben fürdetik a mennyezetet. A mennyezeti ablak még több fényt enged be.
Hasznos tanácsok
- A szabályozókapcsolóval változtathatjuk a fény erősségét. A kapcsolókat használhatjuk asztali, álló-, mennyezeti és falilámpákkal, így lehetővé válik, hogy egyszerre több lámpa fényét is szabályozzuk.
- Szereljünk fel több foglalatot, ha a helyzet ezt kívánja.
- A káprázás és az éles árnyékok elkerülésére mindig használjunk ernyőt az izzó körül. Az asztali lámpákat úgy kell elhelyezni, hogy magát az izzót a használó ne lássa.
- Tervezzük úgy a világítást, hogy a lámpákat külön-külön vagy csoportokra osztva működtethessük. A falikapcsolókat a szoba bejáratánál helyezzük el.
A természetes fény, mint díszítőelem teljesedik ki ebben a magas mennyezetű padlástérben. A fényáradat tetszetős árnyakat vet a hatalmas fehér falfelületre.
A természetes fény nélküli fürdőszobában a mennyezetbe süllyesztett világítás elegendő fényt ad anélkül, hogy a tér steril jelleget öltene. Az üveg-, fém- és kerámiafelületek visszatükrözik a fényt. A fürdőszobai lámpákat feltétlenül védjük a víztől, és alkalmazzunk húzózsinórt a kapcsolásukra. Ha fényszabályozó kapcsolót használunk, azt helyezzük el a fürdőszobán kívül
Természetes fény
A fény-árnyék játék erőssége napszakonként és évszakonként is változik. Ez befolyásolja a szoba hangulatát és színeit, így lakberendezéskor nem hagyható figyelmen kívül. Ha lehetséges, válasszuk meg a szoba funkcióját aszerint, hogy a nap melyik szakában kap természetes fényt.
A természetes világítást nélkülöző helyiségekben, mint pl. a fürdőszoba, megfontolandó napfénytető, illetve ablak beépítése, ha műszakilag lehetséges. A fény nagy részét visszaverő anyagokat válasszunk: tiszta üvegből vagy színtelen műanyagból készült polcokat szereljünk fel, használjunk tükröket, krómot és világos árnyalatú fát. A festéshez csillogó olaj festék ajánlott.A nagy, ívelt ablak világossá teszi ezt a brüsszeli tetőtéri szobát. A levegős hatást erősíti a szoba festése és a csillogó parketta. Zsalugáterek pótolják a függönyt. A mesterséges világítást az art deco lámpák nyújtják.
Üdítő a fehér ebben a padlástérben, amit szinte egész nap természetes fény áraszt el. A kevésbé napos helyiségekben inkább alkalmazzunk púderrózsaszín vagy halványsárga színeket
Mesterséges világítás
A mennyezetről lógatott magányos égő nemcsak csúnya megoldás, de nem is felel meg a célnak. Ideális esetben háromféle világítást alkalmazunk. Az általános világításra csillárok szolgálnak. Ezek lefelé vagy felfelé irányított lámpák, amelyek nagy tereket fognak be, és az alapmegvilágítás szerepét töltik be. A helyi világítás mindig valamely helyhez kötött tevékenységet szolgál; erre valók például az asztali lámpák és a konyhaszekrény világítótestjei. Előnyös, ha a helyi világítás iránya állítható. A hangulatvilágítás érdekes részleteket emel* ki. Ilyenek egyebek között a spotlámpák és a képeket megvilágító fénycsövek.
Az ügyesen elhelyezett fények mintát és tónuskontrasztot visznek a puszta, mi-nimalista előtérbe. A rejtett világítás optikailag jót tesz a lépcsősornak. A biztonsághoz mindig világítsuk meg a legalsó és a legfelső lépcsőfokokat.
Az ódon hangulatot árasztó előtérben a vörös lámpa visszafogott fénye kellemesen kiegészíti a fagerendák árnyalatait. A falikar a dekorációs tányérkészletet világítja meg.
Világítótestek
- A volfrámizzók finom sárgás fénye jól mutatja a színeket.
- A fénycsövek hosszú élettartamúak és kevés hőt bocsátanak ki, de hűvös kék fényük nem kellemes a szemnek.
- A halogénlámpák sokkal kisebbek, mint a többi fényforrás. Erős, tiszta fényt adnak, kifejezett meleg vagy hideg hatás nélkül.