Ablak díszítése
Az ablakok azért vannak, hogy a fényt és a levegőt beeresszék, és kizárják a hideget: sokan azonban szem elől tévesztik e nyilvánvaló tényeket. Az ablak fontos építészeti formaeszköz is, és évszázadokon át az emberek nagy kedvüket lelték abban, hogy a legszebb és legváltozatosabb módokon felöltöztessék, kicsinosítsák az ablakokat.
Annyi a lehetőség, hogy sokszor alig tudjuk eldönteni, hogyan is hozhatnánk ki az ablakból a legtöbbet. Vegyük például a függönyt. Az anyagot használhatjuk eredeti formájában, bélelve vagy mintás szegéllyel. Esése lehet sima vagy redőzött, dúsan fodrozott. Vagy képzeljünk el egy hosszú csipkefüggönyt V alakban kivágott, díszes drapéria mögött, esetleg vörös és rózsaszín, virágmintás bútorkretont eperszín béléssel, amint lobog a szélben vagy egy dúsan mintázott, béleletlen pamutszövetet rojtokkal.
A függöny természetesen nem az egyedüli lehetőség, ha csinosítani akarjuk az ablakot. Választhatjuk az egyszerű redőnyt, esetleg a kelméből készült osztrák vagy római változatot, de számtalan másféle anyagból is gyártanak redőnyt: fémből, fából, műanyagból és hullámos papírból. Függönyt pedig készíthetünk tüllből vagy más áttetsző, könnyű anyagból is, és egy másik függönnyel kombinálhatjuk.
Üvegfestmény
A fölső ablakkeretről „üvegfestményt” ereszthetünk az ablak elé. A rácsos ellenzők eltakarják a kilátás egy részét, és megszűrik a fényt. A kertészkedő hajlamúak magasra nőtt muskátlival védhetik az ablakot a fény és a kíváncsi tekintetek elől. Ha azonban egyetlen, különösen szép ablakunk van, legjobb, ha nem takarjuk el, inkább hagyjuk érvényesülni a keretet és a kilátást.
Emlékezzünk rá, hogy az ablakok belső felöltöztetése hatással van külső képükre is. Az ajtó keretezi az egyik helyiség másikból nyíló látványát, ezért már eleve a figyelem középpontjába kerül.
- 5 tipp, hogyan varázsoljunk provence-i hangulatot otthonunkba
- Hogyan ápoljuk értéktárgyainkat?
- 11+1 dolog a beltéri festésről
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Nyaraló egy Melbourne-re néző hegytetőn Ausztráliában. A régi ablakokat felújították, és egyszerű fehérre festették, de ezzel vége is a dekorációnak. Nincs a házban egyetlen függöny vagy redőny sem. A lakásbelső hangsúlyozottan egyszerű, amint az ebédlő súlyos asztala és kövezete mutatja. A kilátás – műtárgyhoz méltó keretbe foglalva – adja a szoba vizuális érdekességét.
Ablakok díszítése
Szinte magától adódik, hogy függönyt akasszunk az ablakra, de néha mégsem ez a legjobb megoldás. Lehet, hogy szebb az ablak redőnnyel, zsalugáterrel vagy reluxával. Egy csipkés ellenző megóvhat a kíváncsi tekintetektől, és világosabbá teheti a szobát.
Legjobb, ha az egymás melletti ablakokat és zárt erkélyeket – még ha különfélék is – együtt kezeljük, egyforma függönyt vagy redőnyt kapnak. Az osztatlan, nagy panorámaablakon szép a mennyezettől padlóig érő függöny vagy redőny. Ha a nagy ablak több táblából áll, nem kötelező mindegyikbe egyforma üveget tenni: a középsőkbe kerülhet átlátszó, a többibe meg homályos üveg. Ezek lágyan megszűrik a fényt.
A szép, csúcsíves ablakokkal nehéz dolgunk van. Egyetlen ablaknál szabadon hagyhatjuk az ívelt felső részt, és az egyenes részre redőnyt vagy félfüggönyt tehetünk. Kezdődhet a függöny magasan a csúcsív fölött, és tarthat egészen a padlóig, olyan szélességben, hogy a széthúzott szárnyak alól a teljes ablak előbukkanjon. Ha egy sor ilyen ívelt ablakunk van, járjunk el ugyanígy, de a függöny a mennyezetről induljon.
Az üvegre csipkeszerű fehér rózsákat festettek sablonnal: ez nem csak a kíváncsi szemek elől véd, hanem az egyébként jellegtelen ablakot szép, régies hangulatúvá varázsolja.
A magasan elhelyezett vagy tetőablakot lehetőleg ne fedjük be: bocsásson be minél több fényt a szobába nappal, éjszaka pedig tárja elénk a csillagos eget.
A mély ablakfülke erősen csökkenti a szobába jutó fényt: hagyjuk az ilyen ablakot szabadon, és foglalkozzunk a párkánnyal. Szép tárgyakat állíthatunk ki, esetleg az egész ablakfülkét merész színűre festhetjük – sötétlilára vagy élénksárgára -, hogy a halvány falakat ellenpontozzuk.
A merész ablaktáblák modern, aszimmetrikus jelleget adnak a rendkívül egyszerű ablaknak.
Függöny vagy redőny használata nélkül is számtalan módon hívhatjuk fel a figyelmet az ablakokra. Ha a belső ablakkeret sima, szegélydíszt festhetünk rá. Ha kétoldalt vadszőlőt futtatunk az ablakra, előbb-utóbb találkoznak majd középen az indák. Egy sor keskeny, magas ablakot érdekesebbé tehetünk, ha padlótól a mennyezetig nyúló oszlopokat teszünk közéjük, és egyformára festjük be az oszlopot és az ablakkeretet.
A térhatás kedvéért érdemes az ablakkeret előtt kb. 15 cm-re egy széles álkeretet fölfüggeszteni: ez lebegni látszik, és érdekes optikai csalódást kelt, különösen, ha a mögötte álló ablakra redőnyt is teszünk. Fából és papírból készült japán ellenző is kerülhet a nagy panorámaablakokra: a vakító fényt pihentető, kellemes fény váltja fel.
Biztonsági okokból szükségünk lehet ablakrácsra. Ne csak vastag rudak jelenjenek meg lelki szemeink előtt: festhetjük őket világosra, és felélénkítheti őket néhány muskátli is. Ha a rácsnak szép a mintázata, emeljük ki sötét – esetleg fekete – festéssel.
Fehér pamutszövet öltözteti az elegáns párizsi lakás ablakait és bútorait.
A kovácsoltvas ellenző szinte kísérteties hangulatot ad a szobának.
Ha a tornácot vagy a verandát a tűző nap elől védeni akarjuk, tegyünk fel vidám, hófehér vászonfüggönyt, bambuszredőnyt vagy szélesen csíkozott római redőnyt.
Ha ki akarjuk tárni házunkat a fénynek, nyithatunk belső ablakokat vagy használhatunk üvegfalat. Jó megoldás az üvegtéglából rakott fal is: beereszti a fényt, a falnak vizuális mélységet ad, és az egyszerű üvegnél jobban véd a hőveszteség és a kíváncsi tekintetek ellen.
A konyha egy hajdani óratoronyban épült. Az óra számlapja a mosogató fölött: szokatlan ablakmegoldás.
Bármit teszünk is, ne feledkezzünk meg az ablakokból nyíló kilátásról. Az ablak „felöltöztetésén” is múlik, hogy milyennek látjuk a külvilágot.