Belső átalakítások
A házon vagy a lakáson végzett néhány egyszerű, belső átalakítás gyökeres változást hozhat. Az ajtók vagy falak áthelyezésével jobban kihasználhatjuk a rendelkezésünkre álló helyet, megvilágíthatjuk a sötét sarkokat. Az új válaszfalakkal jó kis kuckókat teremthetünk, az új ajtók belső tereket tárhatnak fel.
Nem árt némi óvatosság, mielőtt nekilátunk a falbontásnak. A hatvanas és hetvenes évek egybenyitott belső terei, amelyek a régi és az új, hagyományos tervezésű lakások tagadásaként születtek meg, ma újra szobákra tagolódnak. Bármelyik beosztást kedveljük is, fontos, hogy egyensúlyt tartsunk a közös tér és a visszahúzódásra alkalmas helyek között: a szülőknek és a gyerekeknek szükségük van saját szobára, és egy-egy helyiséget, például az otthoni irodát, dolgozószobát, gyerekszobát vagy vendégszobát általában célszerű elválasztani attól a tértől, ahol a család élete zajlik.
Gyakorlati szempontok
A munka bonyolultsága attól függ, hozzá kell-e nyúlnunk egy szerkezeti falhoz. Ha igen, acél födémgerendát, vasbetont vagy fagerendát kell beállítanunk, hogy átvegye a fenti emelet vagy tető súlyát. Az alsóbb szinteken – ahol a falaknak nagyobb súlyt kell megtartaniuk – a gerendáknak jóval erősebbeknek kell lenniük, mint feljebb.
A többi munka nagyrészt a megbolygatott hely festésének-burkolásának helyreállításából áll (mindig ellenőrizzük, hogy ez benne van-e az árajánlatban), valamint a fűtés, világítás, vízvezetékek módosításából, az új beosztásnak megfelelően.
Átrendezés
Az átrendezés talán a legegyszerűbb lakás-átalakítás: néha csak egy egyszerű, nem szerkezeti válaszfalat bontunk le, vagy befalazunk egy ajtót. Új ajtót vágni is viszonylag egyszerű feladat, de ha szerkezeti falról van szó, óvatosan kell eljárni.
Ez az átalakítás sok helyen bizonyulhat hasznosnak. A régi lakásokban az előszoba rendszerint tágas, és egyszerű változtatással tároló- vagy étkezőhelyiséget, kis irodát hasíthatunk ki belőle. Ha a ház egy önálló egységének van már konyhája és fürdőszobája, nagyon könnyű külön lakássá alakítani egy válaszfallal és egy bejárattal.
Az elektromos vezetékek és a vízvezetékek módosítása nagy felfordulással és költséggel járhat; a földszinti szennyvízelvezetés megváltoztatása gyakran roppant bonyolult. Ha nagyobb fürdőszobára vagy konyhára vágyunk, valószínűleg célszerűbb egy szomszédos szobából lecsípni egy darabot, mint az egész helyiséget áttelepíteni. Néha azonban csak úgy tudjuk „átszabni” a lakást, ha a fürdőszobát egy külső fal mellől az épület belsejébe költöztetjük; ebben az esetben a szellőztetést is meg kell oldanunk. Ha fölső szintre helyezzük át a fürdőszobát, ellenőrizzük, hogy a födémszerkezet elbír-e egy teli kád vizet, és hogy a fürdőszoba nem kerül-e olyan helyiség fölé, ahová tilos elhelyezni.
Leválasztás
Ha egy szobát új válaszfallal kettéosztunk, az alapterület csökkentése árán két új helyiségünk lesz. Ezeket különböző célokra használhatjuk (ráadásul polcokat is tehetünk a falra).
Ügyeljünk arra, hogy lakható és arányos tereket kapjunk; semmi értelme két sötét, vacak lyukat kialakítani. Gondosan tervezzük meg a fal helyét; ne vágjunk ketté ablakot vagy szép mennyezeti stukkót. Ügyeljünk a részletekre is: a párkányoknak, szegélyléceknek például illeszkedniük kell egymáshoz.
A válaszfalat emeleten is fel lehet húzni, de ilyenkor erősítésre lehet szükség. Ha az emelet fából van, az erősítés a födémgerendák megkettőzéséből állhat: még egy gerendát helyezhetünk a meglévő mellé, az új fal alá.
A tetőtérben és az egyedi tervezésű lakásokban a födém valószínűleg elég erős ahhoz, hogy bármilyen helyzetű válaszfalat megtartson. Ezzel a szabadsággal élve a falaknak nem kell követniük a szokásos, téglalap alakú elrendezést, hanem úgy is elhelyezhetők, hogy szabad átjárást hagyjanak az egyes terek között. Az egyetlen rögzített pont a központi „kiszolgálóegység”, ahol a konyha és a fürdőszoba kap helyet.
Válaszfalak, görbületek
Még a hagyományosabb tervezésű lakásokban sem kell minden válaszfalnak egyenesnek lennie: a görbületeket nem túl nehéz kialakítani, csak drágábbak. Cserébe ellenpontozzák a főfalakat. A válaszfalaknak nem kell a mennyezetig érniük. Így a szoba teljes kettéhasítása nélkül is kialakíthatunk kuckókat, ami jó megoldás lehet két gyerek közös szobájában. Ha válaszfallal átlósan kettéosztunk egy hosszú szobát, két alkóvot kapunk.
A leválasztás néha bonyolultabb változtatásokkal jár; az új szobába például, ha nincs még ablaka, új ablakot kell tennünk számít kivételnek). Ügyeljünk arra, hogy az új helyiség összhangban legyen a régiekkel.
Egybenyitás
A falak lebontásával vagy a nyílások megváltoztatásával viszonylag könnyen hozhatunk létre óriási térbeli változást, de ne felejtsük el, hogy ezzel a nyugalmat és az intimitást is föláldozhatjuk. Számos lehetőség kínálkozik: egyesíthetünk két szobát, beolvaszthatunk egy hallt egy szobába, eltávolíthatjuk a lépcsők melletti falat, megnagyobbíthatjuk az ajtónyílást. Még a legbonyolultabb esetben is csak egy új gerendát kell elhelyezni.
Ha nem akarunk a teljes falról lemondani, belső „ablakokat” is vághatunk, hogy két szoba között vizuális kapcsolatot létesítsünk. A nyílásnak nem kell négyzet vagy téglalap alakúnak lennie, de áthidaló gerendára szinte mindig szükség van.
Legyünk mértéktartóak: ne rontsuk el az eredeti szobák arányát, ne nyomjuk el jellegüket. Amikor két szoba között megnöveljük a nyílást, az eredeti falból mindkét oldalon hagyjunk meg valamennyit. Ez keretül szolgál, és az új gerendát is tartja. Ha az új nyílásba nagy, kétszárnyú ajtót illesztünk, alkalomadtán újra szétválaszthatjuk a szobákat.
A nyílást mélyebbé és egyszerűvé teszi a fekete szín és két szimmetrikus, oldalra állított, derékmagasságig érő szekrény.
A két fai lappal határolt alkóv némi intimitást nyújt, miközben a padlástér levegős és világos marad.
A nagyszabású átalakítás ellenére is megőrizték ennek az 1910 körül épült chicagói lakásnak az atmoszféráját. A konyha és az ebédlő közötti ívelt nyílás jobban illik a szobához, mint a szögletes kivágás; formája a konyha mennyezetén köszön vissza.
Ehhez a magas és elegánsan keskeny, hangsúlyos átjáróhoz egy kéménypillért nyitottak ki.
Egy Firenze közelében emelkedő dombon áll ez az átalakított parasztház, melynek padlója a domb lejtését követi; a különböző szintek természetesen különítik el az eltérő funkciójú tereket: az ebédlőt, a nappalit és a dolgozószobát. A mennyezet gerendáit jól hangsúlyozza a megvilágítás.
Az ausztráliai villa belső falait az egyik oldalon lebontották, hogy a konyhát egybenyissák a lakótérrel. Az alátámasztást szolgáló acéloszlopot és födémgerendát szabadon hagyták, és festéssel emelték ki.