Biztonság otthon: tűzvédelem
Tűz
Tüzet okozhat a dohányzás, a rövidzárlat, de az is, ha a gyerekek játszanak a gyufával. Éppen ezért ne dohányozzunk ágyban, ne engedjük a gyerekeket hozzáférni a gyufához, öngyújtóhoz, gyertyához, és az elektromos készülékeket tartsuk rendben. Amikor elmegyünk otthonról, a nagyobb berendezések csatlakozóit húzzuk ki a falból. Ugyanígy járjunk el a tévével és a HIFI-toronnyal is minden este – hacsak a készülék használati utasítása nem tanácsol mást.
Gyulladó anyagok, tűz terjedése
Természetesen vannak könnyebben és nehezebben gyulladó anyagok: favázas, faborítású nyaralóban jobban kell vigyáznunk, mit téglaépületben. Sok országban és városban külön szabályozzák, hogy milyen építőanyagok használhatók. A nagyobb szerkezeti átalakítások előtt tanulmányozzuk ezeket az előírásokat.
A lakás beosztása befolyásolhatja a tűz terjedését, ezért a belső átalakításra is vonatkoznak szabályok. A jelenlegi gyakorlat szerint meg kell próbálni a tüzet ott lokalizálni, ahol keletkezik, ami az egyterű lakásokban egyáltalán nem könnyű. A lánggátló belső falakra, ajtókra, festékekre és lakkokra vonatkozó előírások szerint például az ajtó csak fél óra alatt éghet át. A nem lánggátló anyagból készült, de csukott ajtó is útját állja egy darabig a tűznek és a füstnek. Ha a ház kettőnél több szintes, és lépcső vezet a vészkijárathoz, érdemes a lépcsőt lánggátló fallal és ajtókkal határolni.
Ha nem lakunk nagyon messze a tűzoltóállomástól, nem érdemes nagyon profi tűzoltókészüléket beszerezni. A házi készülékek többségével ugyanis csak kis tüzet lehet eloltani, ráadásul a különböző tüzekkel másképp kell elbánni. De még ha van is otthon megfelelő készülékünk, általában elfelejtjük vagy meg se tanuljuk a használatát.
Egyetlen kivételt tegyünk: tartsunk a konyhában egy lángbiztos takarót. Ezzel gyorsan elfojthatunk minden tüzet, amely a tűzhelynél keletkezik. A tűzoltásra az üvegszálból, a nem olvadó poliamidból és a megfelelően kezelt gyapjúból szőtt takaró a legalkalmasabb. Ha mégis veszünk tűzoltó készüléket, többféle típus közül választhatunk. Mindegyiket más célra tervezték. Általában a következő fajtákat használják a lakásokban:
- Hőszigetelő lemezek – típusok és előnyök
- Hogyan fessünk biztonságosan?
- Tűzijáték otthoni biztonságos használata
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Vízzel oltó készülék
A berendezés nagynyomású vizet permetez. Közönséges gyúlékony anyagok, például az égő fa, papír vagy ruha oltására alkalmas. Lángra lobbant folyadékokhoz vagy égő elektromos berendezésekhez nem használható.
Haboltó és poroltó
Jól oltja a gyúlékony folyadékokat (zsírt, olajat, alkoholt), de nagy piszkot hagy maga után.
Szén-dioxidos oltó, BCF vagy halonos oltó
Gázzal fojtja el a kisebb tüzeket. Igen alkalmas az elektromos tüzek oltására, mert a gázok nem teszik tönkre a berendezéseket, de a készüléket óvatosan kell használni, mert a gázok mérgezők, fulladást okozhatnak.
Jelzőrendszerek
Sok irodában és középületben igen bonyolult füstdetektorokat és tűzoltó-berendezéseket használnak. Ezek nagyon drágák egy háztartás számára, de egyes országokban kötelező a jelzőrendszer használata. Az elemes füstjelzők már nem túl drágák. Füst észlelésére hangosan sípolnak, és azt is jelzik, ha kifogyóban van az elem. Könnyen felszerelhetők a falra vagy a mennyezetre, de a konyhában ne használjunk füstjelzőt, mert minden egyes alkalommal működésbe lép, amikor odaég a hagyma.
Menekülőút
Meg kell terveznünk – különösen a fölső emeleteken -, hogy tűz esetén merre meneküljünk. (Magyarországon az MSz 595/6-80 szabvány előírásai a mértékadók.) Gondolnunk kell a gyerekekre és az idősekre is. A menekülési útvonalat szakértő hagyja jóvá.
A mentőkészülékek legtöbb változata nagyon lassú és túl bonyolult az otthoni használatra. A külső mentőlétra ugyan megfelel a nagyon öregek, a kis gyerekek és a pánikba esett emberek mentésére, de drága, és a betörőket is bátoríthatja. Veszély esetén a lépcsőt célszerű használni – ezért is olyan fontosak a lánggátló falak és ajtók.
Előfordult, hogy valaki – utolsó lehetőségként – az ablakon át próbált kimenekülni, de vagy nem volt elég nagy a nyílás, vagy nem tudta kinyitni az ablakot. Ezért minden szobában, de különösképpen a hálószobában legyen olyan ablak, amelyen ki tudunk mászni.