Fapadlók
Új padló
A sima, ragyogó, szépen lakkozott fa tartós és nyugodt felülete egyformán illik a konyhába, a hálószobába vagy a nappaliba. A szóba jöhető puha- és keményfák listája a puha lucfenyőtől és erdeifenyőtől a kemény tölgyön és juharon át a ritka paliszanderig, fűzig vagy a burmai rózsafáig terjed. A fa-kereskedő segíthet felmérni a lehetőségeket. Kapható puha- és keményfa deszka mindenféle méretben, gyárilag impregnált lap (ez gyakran furnérozott puhafa), keményfa parkett és sok más változat.
Tartóssága jónak mondható, de egy tűsarok vagy egy leejtett, égő cigaretta csúnya nyomot hagyhat rajta, különösen, ha a furnér nem elég kemény vagy vastag. A fa rugalmas, ezért a leejtett dolgok nem mindig törnek el rajta. Az idő múlásával is jól, sőt egyre jobban fest. A száraz meleg hatására zsugorodhat és vetemedhet, ha viszont gyakran lesz vizes, meg is duzzadhat. A fapadló elég drága dolog.
Fektetés. A barkácsolók leggyakoribb hibája az, hogy eltévesztik a párnafa helyét, és a szögeket víz- vagy villanyvezetékbe verik. Mielőtt munkához látunk, keressük meg, merre futnak a csövek és huzalok. A csaphornyos deszkákat helyükre pattintjuk: ez, mihelyt rájöttünk a nyitjára, már könnyen megy.
A fakockát és a mozaikot elsimított betonra, furnér- vagy pozdorjalemezre rakjuk (a földszinten vízzáró rétegre is szükség van), a parkettet és a szalagpadlót pedig fagerendákra, furnér- vagy farostlemezre fektetjük. Vannak olyan deszkák, amelyeket fémkapcsokkal vagy ragasztóval rögzíthetünk szögezés helyett, és kapható olyan szendvicsszerkezetű padlódeszka is, amelyben parafa-, furnér- és PVC-rétegek vannak.
Kezelés. Porszívózzuk és seperjük, óvatosan mossuk. Ha nincs impregnálva, használjunk savkatalizált poliuretán vagy olajos-gyantás felületkezelő anyagot. Egyébként fényezzük-csiszoljuk.
Ha régi a padló
Ha a csupasz deszkapadlót csiszolni, lakkozni vagy festeni akarjuk, tűrhető állapotban kell lennie, és a szép felület kialakítása sok munkánkba kerülhet. A deszkapadló tartós, de bepiszkolódhat, megsérülhet, letörhet róla egy-egy szilánk. Ha a deszkák közötti rések nincsenek kitöltve, számíthatunk rá, hogy a huzat fütyül majd a réseken – a hézagokat kitöltő anyag színe viszont lakkozás vagy festés után elüthet a fáétól.
Ne rakjunk szigetelést a talajszint alatti deszkák alá, és ne zárjuk el a vakpadló szellőzésének útját, mert ez nyirkosodáshoz vezet. A nyers deszka zajos, és drágább, mint gondolnánk. Ne használjunk olcsó lakkot vagy festéket – itt is az olcsó a drágább.
Fektetés. Az erősen sérült darabokat kivesszük, és régi faanyaggal pótoljuk. A lehető legszorosabb illeszkedésre törekedjünk. A szögek fejét jól verjük be, hogy ne tépje a csiszolópapírt.
Kezelés. Először alaposan súroljuk fel a padlót forró vízzel és erős mosószerrel (viseljünk kesztyűt). Ha a deszkákon mindig volt fedőréteg, a gépi csiszolás elmaradhat, elég, ha kézzel csiszoljuk a makacs foltokat (festékoldót vagy kaparókést is használhatunk). Ha a deszkák nagyon szennyezettek, vagy van már rajtuk bevonat, a hibás deszkák kicserélése után béreljünk csiszoló- és sarokcsiszoló gépet. Ha azt akarjuk, hogy a felület abszolút „profi” legyen, gletteléssel rejtsük el a szegek fejét.
Ellenőrizzük, hogy a csiszológép összegyűjti-e a port, ürítsük rendszeresen a porzsákot, és viseljünk maszkot. A deszkát hosszában csiszoljuk, ne keresztben, mert összekarcolódik. Ha végeztünk, gondosan gyűjtsük össze a port enyhén nedves ruhával, tisztítsuk meg a felületet lakkbenzinnel, és hagyjuk a deszkát alaposan megszáradni. Ezután a deszkákat lakkozhatjuk vagy fehéríthetjük, és bevonhatjuk poliuretánnal, esetleg fehér padlóviasszal.
A deszkát pácolhatjuk is
Hacsak nem alkalmazzuk nagyon egyenletesen, a felület kicsit foltos lesz. Gondoljunk arra, hogy a faanyag színe csak sötétebbre válhat, világosabbra nem. Egészen szokatlan festékeket és színezőpácokat is árulnak. Végezetül vigyünk fel színtelen védőréteget, vagy polírozzuk a deszkákat rendszeresen viasz és lenolajkence keverékével. Ha több rétegben faolajat kenünk fel, szép felületet kapunk; hagyjunk időt arra, hogy az anyag beszívja az olajat.
Szép a festett deszka is, bár a lakkozottnál kevésbé tartós. Bármilyen jó minőségű fényes vagy matt festéket használhatunk, de jobb, ha padlófestéket veszünk, mert ebben poliuretán, akril- és epoxigyanta is van, és száradás után keményebb felületi réteget ad. A hajófesték különösen kopásálló, de lassan szárad. Ha a deszkák nem tökéletesen tiszták, a festék nem tapad jól rajtuk. Aki gyakorlott, sablon vagy vonalzó segítségével mintákat is festhet a padlóra.
Rétegelt lemez
A vastag, rétegelt fát négyzetekre vághatjuk, de csaphornyos változat is kapható. Úgy rakjuk le, mint a többi faanyagot – régi házakban a padlóra, új lakásban közvetlenül a párnafákra. Szépen fényezve elegáns lehet, de festhetjük és pácolhatjuk is. Nem túl ütés- és kopásálló. Lerakás után azonnal lakkal vagy védőréteggel kell borítani. Viszonylag olcsó.
Fektetés. Bonyolult alakot elég nehéz vágni, és szögezni sem könnyű. Próbálkozzunk bordásfejű, farostlemezhez való szögekkel. Vágassuk méretre a boltban. Fektessük padlóra, vagy ha elég vastag, párnafára, esetleg aljzatbetonra simított bitumenes rétegre.
Kezelés. Lakkozzuk, fessük vagy pácoljuk, majd lakkozzuk újra. Emulziós polírozóval is fényesíthetjük. Ha pácoljuk, válasszunk a páccal összeférő lakkot, és győződjünk meg arról, hogy a rétegelt lapok azonos száliránnyal vannak fektetve. Seperjük, és nedves ronggyal töröljük fel – ne sikáljuk.
A juharpadló jól illik a modern lakáshoz, amelyet egy üzlet fölötti irodahelyiségből alakítottak ki. Az új burkolat az eredeti fenyő deszkapadlóra került.