Függöny a lakásban
A függöny elválasztja tőlünk a külső világot, kirekeszti a fényt, melegen tart, és csökkenti a zajt. Ezek a gyakorlati szempontok ugyanolyan fontosak, mint a függöny anyagának színe, esése és textúrája.
A függönynek vagy a padlóig, vagy a párkányig kell érnie, különben nem érvényesülnek az ablak arányai. Kivétel a vitrázs-függöny, amelyet az ablak közepe táján feszítenek fel sínre vagy rúdra. Azok a hosszú függönyök, amelyek szoborszerű redőzessél omlanak a padlóra, különösen mutatósak.
Ha az ablak túl széles, földig érő függönnyel karcsúsíthatjuk, vagy kipróbálhatjuk azt is, hogy a sínt csak a keretig futtatjuk: ilyenkor a széthúzott függönyszárnyak takarják az üveg egy részét. A keskeny ablakhoz párkányig érő függöny illik; de az is jó megoldás, ha a sín túlnyúlik az ablakkereten.
Karnis és karnisdrapéria
A karnis vagy karnisdrapéria a függöny fölső széle és a sín fölé kerül. A karnis fából készül, és vagy befestik, vagy kelmével borítják. Az anyag mintája rendszerint megegyezik a függönyével, de eltérő mintákkal is komponálhatunk nagyszerű látványt. A karnis a különleges szépségű ablak folytatása lehet. A függönyt határozott vonallal zárja le. A karnisdrapéria lágyabb hatású a karnisnál. Rendszerint redőzött. A redők ívelt vonalban ereszkednek a függöny fölé.
Régi csipke egy kikötőre néző házban
Redőzés
A függöny fonákjának fölső szélére varrt szegőszalagon múlik, hogy milyen méretű és alakú redők keletkeznek az anyagon (a redőzést mi magunk is elkészíthetjük).
A legkedveltebb a csippentős és a ceruzaberakás. A csippentős berakás szakaszosan ismétlődő, kis „redőzéscsomagokból” áll. Padlóig leomló, nehéz függönyökhöz való. A ceruzaberakás sűrűbb és egyenletes. Könnyű, áttetsző függönyökhöz illik. A ráncolt berakás a csippentős és a ceruzaberakás kombinációja. Csak rövid, könnyű függönyökhöz szabad használni. Karnissal vagy drapériával a legszebb.
A vitrázsfüggönyöket többnyire – házilag készült-„fülekkel” akasztják fel. A fülek sorozata fogazott mintává áll össze. Ha a függöny mögött radiátor van, a fülek nem állják útját a meleg levegőnek.
Oldalt kikötött függöny
Azért érdemes a függönyt oldalra fogni, mert így mutatós, és több fényt enged be. A függönyt kiköthetjük egyszerű pánttal is, amely kettéhajtott anyagból készül. A pánt füllel kapcsolódik az ablakkeretből vagy a falból kiálló kampóhoz. De használhatunk erre a célra lágyan omló anyagot, habos (esetleg merev) szalagcsokrot, rojtot, vastag zsinórt, egy darab selymet vagy bársonyt is.
A redőzött függönyt a saját anyagával köthetjük oldalra, de választhatunk elütő kelmét is. Ha drapéria van a függöny fölött, ennek az anyagát érdemes újra elővenni a kikötéshez. A textil helyett a hagyományos, díszes rézkarika is megfelel. A kettős függönyt is kiköthetjük oldalra.
Hűvösen elegáns függöny
Függönysín
Az egyszerű, „láthatatlan”, műanyag sínektől a bonyolult, szelvényezett, függönyhúzó szerkezettel ellátott fémsínekig terjed a választék. Az alumíniumsíneket az esetlen ablakokhoz is hozzáidomíthatjuk hajlítással.
A sínnek általában túl kell nyúlnia az ablakkereten, hogy a függönyt elhúzva beáramolhasson a fény a szobába. Ha a függöny anyaga nagyon vastag, kétoldalt akár hatvan-hatvan cm-re is szükségünk lehet.
Ha az ablak egészen a mennyezetig ér, vagy a függöny nehéz anyagból készült, érdemes a sínt a mennyezethez rögzíteni. Ez erősebb, mint a falon futó sín. A függöny felakasztása előtt nézzük meg, jól van-e felszerelve a sín, elbírja-e majd a kelme súlyát.
Vidám zefírfüggöny, oldalra kötve
Függönyrúd
Különböző átmérőjű fa- vagy sárgaréz rudak között is válogathatunk, ha nincs kedvünk a sínhez. A farudak általában mahagóniból vagy fenyőből készülnek. Kaphatók nyers változatban is: ezeket magunk festhetjük be. De talán rábukkanunk egy antik darabra, amelynek két vége dúsan díszített, és még megvannak rajta az eredeti gyűrűk is. Jó, ha a függöny ellenpontozza a rudat. A mahagónihoz például dús, fehér muszlint használjunk.
Függönyanyag
Annyiféle függönyanyag kapható, hogy nehéz a választás. Itt vannak például a simák, a nehéz vásznak, a szép textúrájú szőttesek, a moaré, a vastag bársony, a légies batiszt. És persze kínálnak hagyományos virágmintás, fényes, apró mintás és csíkos anyagot.
A függönyanyag kiválasztásakor mindig tartsuk szem előtt az arányokat. A kis ablakos, parányi szobába nem való nagy mintás anyag, bár az egyszínű szegély vagy a függöny mögötti egyszínű redőny lágyíthatja a hatást.
A kecses, hosszúkás ablak nem érvényesül jól az apró, zsúfolt minta mögött, a keresztbefutó csíkok pedig egyszerűen eltorzítják az alakját. Nehéz kelméből, például bársonyból nem szabad rövid függönyt készíteni.
Használhatunk régi függönyöket is
Régiségboltokban gyakran felfedezhetünk egy-egy darabot. A kifakult karton színe kellemes, és az idők során még szebbé halványodik. A Viktória kori brokát és bársony fényével és melegségével csak a legdrágább modern változatok vetekedhetnek. Ha a függöny sokkal hosszabb az ablaknál, hagyjuk a földre omolni. Így legalább nem lesz huzat, és különben is szentségtörés volna a régi anyagot elvágni.
Keressünk olyan kelméket, amelyekről először nem is gondolnánk, hogy függönynek való, de jól mutatnak az ablakon. Egy absztrakt mintás, vékony gyapjúkendő, amelyet átlósan akasztunk az ablak elé, kitűnően érvényesülhet az egyszínű redőny előtt. Ha a puha szőnyeget sajnáljuk a földre teríteni, sárgaréz gyűrűkkel akaszthatjuk fel egy függönyrúdra.
A külső függöny a nap ellen véd
Modern szobabelső – szürke függönnyel
Mennyi anyagot vegyünk?
Sose akarjunk a métereken takarékoskodni; minél dúsabb a függöny, annál szebb. Ha nincs elég pénzünk, inkább olcsóbb anyagot vegyünk. A szükséges anyagmennyiséget úgy kapjuk meg, ha a kész függöny hosszához hozzáadjuk a redőzésre használt fölső és a visszahajtandó alsó rész hosszát, és az eredményt megszorozzuk a függöny szélességével.
A függöny hosszának meghatározása előtt döntsük el, hová kerül és mekkora lesz a sín vagy a rúd. Mérjük meg a sín és a párkány, illetve a padló közötti távolságot. A könnyű és áttetsző anyagokra hagyjunk rá 15-20 cm-t (nehéz anyagokra 25 cm-t) a redőzés és a visszahajtás miatt, a mintásakra pedig ezenkívül függönyönként még egy motívumnyit.
A függöny szélessége a redőzéstől függ. A csippentős, illetve a ceruzaberakáshoz a sín hosszának kétszerese szükséges. Áttetsző anyagból a sínhossz háromszorosát vegyük. Minden egyes szegesre és varrásra hagyjunk rá 4 cm-t. Mindig ellenőrizzük, hogy az anyagot beavatták-e. Ha nem, mossuk ki, vagy tisztíttassuk a kelmét a varrás előtt.
Bélés
Ha nem akarjuk, hogy magát a függönyt érje a napfény, alá kell bélelnünk. A bélés természetesen megváltoztatja a függöny esését. A bélésanyagokat változatos színekben kínálják. A halvány függönyhöz fehéret vagy krémszínűt válasszunk. Vásárlás előtt nézzük meg, nem módosítja-e a bélés a függöny színét. Ha színes bélést használunk, ügyeljünk arra, hogy kívülről is jól mutasson.
A bélés szigetel is. Van olyan bélés, melynek szürke a fonákja, ezért csak sötét anyaggal jöhet szóba. Fehérszínű szigetelő bélésanyag is kapható, de az túl nehéz a textilredőnyhöz.
Közbélés
A többféle vastagságban kapható, meleg, puha közbélés érezhetően javítja a szigetelést, és még a nagy gonddal redőzött függöny esését is javítja.
Dús redők az ágy és az ablak előtt
Áttetsző anyagok
Ha közel laknak a szomszédok, vagy közvetlenül az utcára néz az ablakunk, szinte elengedhetetlen az áttetsző függöny. Feltehetjük a karton- vagy bársonyfüggöny alá, kifeszíthetjük az üvegre, hogy állandóan takarja az ablakot, vagy felakaszthatjuk vitrázsfüggönyként.
A boltban fényes és tüllszerű anyagot is kínálnak. Kaphatók sajátjukból csíkozottak és absztrakt, apró vagy színes mintázatúak is. Az anyagok többségéből egyszerű és római redőnyt is szabhatunk. Az ablakkeretre erősített, húzott vitrázsfüggöny kellemesen osztja a fényt.
Az áttetsző anyagot éppen a „fénykezelése” miatt kedveljük. Még azokban az országokban is éles lehet a fény, ahol keveset süt a nap, de az áttetsző anyag lágyabbá teszi a napsugarakat. A keletre néző hálószoba csupa minta áttetsző függönye nemcsak osztja a reggeli fényt, hanem lágy foltokat is vetít a falra, bútorra.
Csipke. Az angol csipkék a Viktória és Edward korabeli divatot követik. Az erős csipke (például a nottinghami vagy a madrasi) redőnynek is alkalmas. Ha a csipkefüggöny mintáját hangsúlyozni akarjuk, akasszuk a csipkét egyszínű függöny elé.
Aki régi, igazi csipkére vágyik, térjen be egy régiségkereskedésbe. Nem fontos, hogy minden ablakra ugyanolyan minta kerüljön: a különböző motívumok nagyon érdekesek lehetnek.
Ropogós, fehér „függönyfüzér”
Merész színek és minták