Otthonunk vagyonvédelme
Egy mindenre elszánt betörőt a legdrágább zár vagy riasztó sem tart vissza, de a hangos riasztójel és a jól látható biztonsági berendezések elriasztják az alkalmi tolvajt, aki mások gondatlanságát vagy nemtörődömségét próbálja kihasználni. A jó minőségű, helyesen beszerelt zárak és a jó riasztó megéri a befektetést: a biztosító által fizetett összeg nem kárpótolja a pótolhatatlan, szívünkhöz nőtt tárgyakat.
A biztonság nagyrészt közismert intézkedésekkel teremthető meg:
Ne hagyjunk pénzt vagy értéket jól látható helyen, ne tüntessük fel címünket a kulcscsomónkon, ne tartsuk a kulcsokat a kézitáskánkban a személyi okmányok mellett, ne hagyjuk a kulcsot a lábtörlő alatt, ne lógassuk be zsinóron a levélszekrénybe vagy más rejtekhelyre: a tolvajok pontosan ismerik az ilyen lehetőségeket. Azzal se áltassuk magunkat, hogy értékeink oly csekélyek, hogy nem is érdeklik komolyan a betörőket, hiszen éppen a mindennapos használati tárgyakat (fényképezőgép, tévé, rádió vagy más elektromos gép) a legkönnyebb értékesíteni. Készítsünk leltárt értékeinkről, írjuk fel a készülékek gyári számát, vagy fényképezzük le az értékesebb darabokat.
Az UV-lámpa alatt látható, foszforeszkáló festékkel készített jelzés kevésbé jó megoldás, mert a festés idővel elhalványul, és néhány hónaponként újra el kell helyezni a jeleket. Biztosításunk legyen értékkövető és terjedjen ki új beszerzéseinkre is. Hasznos, ha a biztosítóval úgy állapodunk meg, hogy az ellopott tárgy új árát térítse meg, hiszen ez tükrözi a valódi ráfordítást. Természetesen betörés esetére is biztosítsuk magunkat.
Minden lakásnak máshol vannak a gyenge pontjai, ezért érdemes olyan bűnmegelőzési szakember vagy biztonságtechnikai szakértő véleményét kikérni otthonunk biztonságáról és a leghatékonyabb védekezési módszerekről, aki mindjárt felvilágosítással szolgál a várható költségekről is, hiszen ez alapvetően fontos szempont. Nincs értelme drága lakatot tenni a fészerre, ha csak néhány virágcserepet őrzünk ott, és felesleges három zárat tenni a lakásajtóra, ha gyenge az ajtókeret. Ellenőrizzük azt is, hogy a biztosító milyen intézkedéseket ír elő – ha ezt elmulasztjuk, megtörténhet, hogy a biztosító nem fizet.
Sebezhető pontok
A biztonság fokozásának két alapvető módja van: megnehezítjük a sebezhető pontok elérését, illetve igyekszünk elkerülni a potenciálisan veszélyes helyzeteket. A gyenge pontok megkereséséhez gondoljuk át, hogyan jutnánk be a házba vagy a lakásba, ha kizárnánk magunkat. Be lehet mászni egy szénledobó csúszdán, egy rosszul világított pinceablakon, vagy egy nyitva felejtett tetőablakon? A tolvajok rendszerint a legcsendesebb behatolási útvonalat keresik: egy gyenge ablakot a ház hátsó falán, a lapos tetőn vagy a tűzlépcsőn.
- 5 tipp, hogyan varázsoljunk provence-i hangulatot otthonunkba
- Hogyan fessünk biztonságosan?
- Tűzijáték otthoni biztonságos használata
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A külső ajtók és ablakok nyilvánvalóan gyenge pontok:
Különösen azokra ügyeljünk, amelyek kiesnek a szomszédok és a járókelők látóteréből, és azokra, amelyek az ereszcsatornáról, egy fáról vagy a lapos tetőről könnyen elérhetők. Sok sebezhető pont észrevétlen és védtelen maradhat: egy búvóhelyet kínáló sövény vagy bokor a ház mellett, egy kerti kapu, a garázs vagy a fészer, amelyből belső átjáró vezet a házba, egy-egy elöl hagyott eszköz vagy alkalmatosság, amelyet a betörő felhasználhat. Gondoljunk arra, hogy egy babakocsiban egy tévét is el lehet szállítani észrevétlenül.
A gyenge pontok vizsgálata során gondoljuk át napirendünket és azokat a helyzeteket, amelyek a betörőnek kedveznek. Próbáljuk álcázni, sőt: észrevehetetlenné tenni, hogy mikor vagyunk rendszeresen távol, hiszen az szinte vonzza a tolvajokat. Ne feledjük, hogy a legtöbb betörés napközben történik. A ház sose tűnjék üresnek: az üzenetrögzítő ne keltse azt a benyomást, hogy elutaztunk, csak annyit, hogy az adott pillanatban nem tudunk beszélni.
Legalább egy családtag mindig tartózkodjon otthon, ha külső ember dolgozik a lakásban. Ellenőrizzük az ablaktisztítók, szerelők, egyenruhás emberek személyazonosságát – kétség esetén hívjuk fel munkaadójukat vagy a megfelelő hatóságot. A költözést megbízható céggel végeztessük, tárgyainkat biztosítsuk lopás és törés ellen, és készítsünk leltárt róluk. A lakás felújításával, festésével és hasonló munkákkal megbízott embereket körültekintően válasszuk ki, hiszen hosszabb időre bejárásuk lesz a lakásba. A munkák végeztével érdemes a kulcsokat kicserélni.
Ha kulcsainkat ellopják, azonnal értesítsük a rendőrséget, cseréljük ki a zárakat, vagy szereljünk fel újabbat a meglévő mellé. Gondoljunk arra, hogy a kulcsokat akkor is lemásolhatták, ha végül megkerülnek. Bizonyos típusú zárak kulcsait a gyártó cég nyilvántartja, és csak saját kezű aláírásra készít róluk másolatot: ez persze nem garancia arra, hogy a kulcsot máshol nem másolták le.
Hosszú távollét
Ha egész napra vagy estére elmegyünk otthonról, gondosan zárjunk be minden ajtót, ablakot, és ha sötétedés után térünk haza, állítsuk be a világítás időzítő kapcsolóját. A bevált módszer szerint ilyenkor a kutyát be-, a macskát pedig kizárjuk.
Ha hosszabb időre maradunk távol, hagyjuk értékeinket egy bank széfjében, mondjuk le az előfizetett újságokat, ne húzzuk össze a függönyöket, hagyjuk a redőnyöket félig nyitva, állítsuk be a világítást kapcsoló programot naponta más-más időre, és hagyjuk bekapcsolva a ház külső világítását. Hagyjunk jelöletlen pótkulcsot a szomszédnál vagy egy barátunknál, jelentsük be a rendőrőrsön, hogy elutazunk, és mondjuk meg, kinél van a kulcs. Ha meg tudjuk állni, ne meséljük széltében-hosszában, hogy utazni készülünk. Megkérhetjük a szomszédot, hogy közölje a rendőrséggel, ha gyanúsat tapasztal, vegye ki a postaládában összegyűlt leveleket, és estére húzza össze a függönyöket.
Ha kulcsunkat ellopják, míg távol vagyunk, telefonon azonnal figyelmeztessük a szomszédokat.
Különleges óvintézkedések
Ha a lakásban kisgyerek, idős vagy mozgáskorlátozott felnőtt lakik, vagy ha valaki egyedül vagy elhagyatott környéken él, különleges óvintézkedésekre van szükség. Ha kisgyerek van a családban, a külső ajtó zárjának olyan magasan kell lennie, hogy a gyerek ne érhesse el, de a kémlelőnyíláson kinézhessen és a biztonsági láncot kiakaszthassa. Az a legjobb, ha a gyereket megtanítjuk, hogy senkinek se nyisson ajtót. Ha a gyerekek nélkül megyünk el este, a pótmamának vagy a legidősebb gyereknek pontosan magyarázzuk el, hová megyünk és hogyan érhet el minket. Hagyjuk a telefon mellett a címet és a telefonszámot – a szomszéd telefonszámával együtt – arra az esetre, ha valami gyanús történik. (Mutassuk meg a pótmamának azt is, hogyan jut ki a házból tűz esetén.)
Idős, mozgáskorlátozott vagy magányos helyen lakó emberek szereljenek fel kukucskálót az ajtóra olyan megvilágítással, amelyet belülről tudnak kapcsolni. Ha erre nincs lehetőség, használjunk biztonsági láncot az ajtón, és mindig ellenőrizzük a csengető személyazonosságát. Tartsuk a szomszédok és a rendőrség telefonszámát a telefon közelében, és ne féljünk a rendőrséget hívni, ha valami gyanúsat látunk vagy hallunk. Idős vagy mozgássérült emberek számára érdemes házi telefont szerelni a szomszédhoz vagy a rendőrséghez.
Ha egyedül élünk, ne írjuk ki nevünket a csengőre és a kaputelefonra, vagy ha mégis, adjunk meg két nevet. A személyi védőeszközök – sípok és elektronikus riasztók – olcsók és elférnek a zsebben.
Zárak és reteszek
Minden külső ajtónak és ablaknak zárhatónak kell lennie. A gyenge vagy rosszul felszerelt zár nem elég hatékony, ezért megéri, ha egy szakértő lakatossal átvizsgáltatjuk és megerősíttetjük az ajtó- és ablakkereteket és a zárakat. Ha a zár szorul, ne olajat, hanem szilárd kenőanyagot használjunk.
Ha csak lehet, az ablakokat kulccsal zárjuk, hogy ne tudják kinyitni őket az üvegbe vágott kis nyíláson át. Olyan csavarokat használjunk, amelyek az üveg kitörése után sem hajthatók ki. A fémből és a fából készült ablakot más-más zárral, kilinccsel és retesszel kell ellátni. A fémkeretes ablakon a zár a keretet vagy a fogantyút rögzíti, de biztonsági okokból belülről könnyen nyithatónak kell lennie. A fakeretes vagy tolóablakoknál másféle zárra van szükség.
Kétféle ajtózár típus van:
A bevésett és az ajtóra szegezett zár. A bevésett zár téglatest formájú kivágásba kerül, és az ajtón kívülről mindössze a kulcslyuk látszik. A betörő nehezebben férhet hozzá, de csak megfelelő vastagságú (legalább 5 cm-es) ajtón hatékony. A rászegezett zárat az ajtó felületére szerelik, ezért vékonyabb ajtókon is használható.
Mindkét típusból olyat érdemes választani, amely mindkét oldalról zárható, de kulcs nélkül egyik oldalról sem nyitható vagy zárható, és nem lehet az ajtó és a tok közé csúsztatott műanyag lapocskával vagy más egyszerű eszközzel kinyitni. Ez különösen akkor fontos, ha az ajtó üvegezett, vagy a zár elérhető a levélbedobó-nyílásból, esetleg ablak van az ajtó fölött. Ha a tolvaj más úton jutott be, de zsákmányával az ajtón át szeretne távozni, ne könnyítsük meg a dolgát egy óvatlanul elöl hagyott kulccsal. Belső ajtók esetében a szállodákban használt zármegoldás is alkalmazható, bár rendszerint elég csúnya.
A biztonság fokozására toló vagy rúdzárakat is használhatunk, ajtón és ablakon egyaránt. A felületre szerelt retesz éjszakára megfelelő védelmet nyújt, és előnye, hogy belülről könnyen nyitható, ha gyorsan akarjuk elhagyni a lakást (pl. tűz esetén). A kulcslyukat rézből vagy krómozott anyagból készült lemezzel fedjük le, de megtehetjük azt is, hogy a borítólemezt az ajtó színére festjük.
Ajtó
A külső ajtónak fémből kellene készülnie – bár ilyet rendszerint csak olyan házban látunk, amely eredetileg nem lakás céljára épült. Jó a keményfa ajtó is, ha vastagsága legalább 5 cm, szorosan zár (nincs olyan rés az ajtó és a tok között, ahová beilleszthető egy feszítővas), és három erős, belső, egymástói elég távol fekvő zsanér van rajta. Az ajtónak és a keretnek egyformán erősnek kell lennie.
A fő-, oldal- és hátsó bejáratnak különösen erősnek és jól megvilágítottnak kell lennie: két bevésett zár és egy rászegezett automata zár jó megoldás (ha elég távol esnek egymástól). Alul és felül egy-egy, éjszakára zárható reteszt szerelhetünk fel. A biztonsági lánc legyen elég hosszú ahhoz, hogy kinézhessünk. Lánc hiányában egyszerű ideiglenes megoldásként az ajtót faékkel is megfeszíthetjük.
Az ajtó zár körüli részét acéllemezzel erősítsük meg: ez legyen legalább 2,5 cm széles, 4 cm vastag és 25 cm hosszú. Az ajtóra keresztrudakat is szerelhetünk: ezek csúnyák, de nagyon biztonságossá teszik az ajtót. A társasházak kapuját és közös helyiségeit nyitó kulcsokat szigorúan csak a lakók kapják meg. A közösen használt előtérben és lépcsőházban a világítás kapcsolója az ajtó mellett legyen.
A belső ajtókat éjszakára – vagy távollétünk esetére – csukjuk, de ne zárjuk be. Legfeljebb az erős, tömör ajtókkal tegyünk kivételt. A lezárt belső ajtó elriaszthatja a tolvajt, aki bejutott a lakásba, de utalhat rejtett értékekre is. Ügyeljünk arra, hogy veszély esetére a menekülési útvonalak szabadon maradjanak. Ha a lakás valamelyik része különösen sebezhető, és nem vezet át rajta menekülési útvonal, zárjuk kulcsra az ajtaját.
Ablak és üvegezett ajtó
Az ablakkeret záródjon pontosan, készüljön jó minőségű fából, acélból vagy alumíniumból, és az üveg legyen mélyen a keretbe ágyazva. A ritkán vagy sosem használt ablakokat csavarozzuk a tokhoz. Felszerelhetünk nyíláshatárolót, hogy az ablakot csak résnyire lehessen kinyitni. A fakeretes tolóablak mindkét oldalára kell zár. Jó ötlet ütközőt felszerelni – különösen, ha kisgyerek van a lakásban -, így szellőztetéskor az ablak csak a biztonságos mértékig nyitható.
Ha az ablakon belső zsalu van, szorosan illeszkedő fémrudazattal kell biztosítani. A réseket, amelyeken át a rudakat ki lehetne feszíteni, zárható retesszel védjük az ablak alján és tetején. A vasrudak és rácsok nem szépek, de hasznosak a földszinti és alagsori ablakokon, de ha igazi biztonságot akarunk, akkor belülről zárható fémtáblával is lezárhatjuk az ablakot. A külső rácsokat gyakran ellenőrizni kell, hogy nem rozsdásak-e, és a téglában vagy a betonban szilárdan állnak-e. Ha az ablak kifelé nyílik, belső rácsot használhatunk: ha ez harmonikaszerűen csukódik, használaton kívül a függöny mögé rejthetjük. Sok régi rács nagyon dekoratív, ezért – pl. festéssel – hangsúlyozzuk.
Az üvegezett tolóajtók alumíniumkeretén különleges zárakat használunk az alsó és a felső futósín mellett. Az erkélyajtóra vagy a franciaablakra három bevésett zárat tegyünk – alulra, középre és felülre.
A huzalbetétes üveg, az akril- vagy polikarbonát lapok fokozhatják a veszélynek kitett ajtók és ablakok biztonságát. A huzalbetétes üveg kevésbé biztonságos, mert az üveg kitörése után a huzalok elvághatok. Az akrilüveg könnyű, és csaknem tízszer erősebb az üvegnél, ezért erős keretbe szerelhető – bár nagyon drága, könnyen karcolódik és tűzveszélyes. A polikarbonát szinte törhetetlen, de mivel a teljes ablakfelületre kell felcsavarozni úgy, hogy körben 1-1 cm-rel túlérjen a nyíláson, olyan helyeken használják, ahol nem zavaró, ha nem lehet az ablakot nyitni.