Melegpadlók fajtái, szőnyegek
Szőnyeg
A szőnyegfajták sokasága eleinte zavarba ejtő lehet, de legalább a fontosabb fajtákkal érdemes megismerkedni.
A szőnyeg tartósságát hozzávetőleg megítélhetjük sűrűsége, rugalmassága és súlya alapján. Nyomjuk be hüvelykujjunkat a bolyhok közé, és figyeljük meg, milyen gyorsan simul ki újra a szőnyeg; minél gyorsabban, annál sűrűbb és rugalmasabb. A súlyt megtaláljuk a címkén. A rövid, sűrű szálas szőnyeg a legtartósabb – a hosszú, fonalas, nagy hurkú típusok testesebbnek látszanak, de valójában könnyebbek.
A kiválasztott szőnyeg minősége feleljen meg a célnak. Tanulmányozzuk a címkét alaposan, és ne tegyünk könnyű használatra szánt szőnyeget a lépcsőre vagy a nappaliba. A ritkán használt szobába viszont fölösleges olyan szőnyeget venni, mely jól bírja az igénybevételt. Általános használatra valószínűleg a 80 százalék gyapjút és 20 százalék nejlont tartalmazó szőnyeg a legjobb, de a modern szintetikus fonalak minősége az utóbbi években óriási fejlődésen ment át.
Mielőtt vásárolni indulnánk, számoljuk ki, hány négyzetméterre van szükségünk, mert az árakat így tudjuk összehasonlítani. Készítsünk vázlatos rajzot, hogy a szükséges mennyiséget meghatározhassuk.
Az egyszerű szőnyegeken foltok és árnyékok lehetnek, és bizonyos helyeken a szálirány maradandóan megfordulhat. A nagy sodratú szőnyegen ritkábban fordul elő ez a meglehetősen érthetetlen jelenség.
Alátét. Hacsak nem habalátétes a szőnyegpadló, alátétre van szükség, amelynek jó minőségűnek kell lennie. Az állati eredetű szálból készült alátét rugalmas; súlyának négyzetméterenként kb. 1 kg-nak kell lennie. A habalátét minőségét úgy ellenőrizhetjük, hogy hüvelykujjunkkal közepes erővel megdörzsöljük: ha megbomlik, nem jó. A habot papírra, papírnemezre vagy farostlemezre fektetjük, hogy ne ragadjon a padlóhoz. A lépcsőre ne habalátétet, hanem speciális párnázatot vagy jutavászonra felvitt morzsagumit tegyünk.
Fektetés. A padlószőnyeg fektetésével ne kísérletezzünk, kivéve, ha a szőnyeg nem könnyű vagy habalátétes, bízzuk inkább szakemberre.
Tisztítás. Az új szőnyeg szálfoszlányokat eregethet: az első hetekben kézikefével könnyedén tisztogassuk meg. Ezután rendszeresen, legalább hetente egyszer porszívózni kell, hogy a piszok ne rakódhasson le a rostszálak alján, ahol dörzsöli és elszakítja a szálakat.
A mosószeres tisztításnál kövessük pontosan a gyártó előírásait. A permetező takarítógépeket hagyjuk a szakembereknek. A foltokat azonnal vegyük ki.
Szőnyegfajták
Axminster. A szőnyeg nevét arról a szövőszékről kapta, amelyen készítik. Ez a szövőgépfajta a szálak csomózóhurkát a szövetmintába felülről húzza be, a fonalnak nem kell hátul visszafutnia, így nagyon sok szín használható. A felszínen vágott szálakat találunk: ezek akár hosszúak vagy plüss-szerűek, akár rövidek és simák is lehetnek.
Berber. Eredetileg olyan szőnyeget jelölt, amelyet természetes, színezetlen gyapjúból hurkoltak az észak-afrikai sivataglakó berberek. Ma már valamennyi tarka és hepehupás szőnyeget így nevezik.
Brüsszeli. Szorosan hurkolt szálak, vágás nélkül.
Csíkszőnyeg. 180 cm-nél keskenyebb szőnyeg. Folyosón és lépcsőn használják, vagy bonyolult alakú felületekre illesztik.
Csomózott. A szálakat fűzik, vagy más módon rögzítik az alapszövetbe, amely rendszerint impregnált, így vízálló.
Hurkolt. A felületen vágatlan hurkok vannak. A bolyhok rövidek és plüssre emlékeztetők lehetnek.
Indiai. Mindig törtfehér, a durva, kézzel szőtt gyapjúszálak a hátoldalon vannak hurkolva. Jó minőségű változata tartós.
Kord. A kordbársonyhoz hasonló, szövött anyag; a szálak hátul visszafutnak, sokféle színben kapható. Állati szőrből és műszálból is készülhet. Kopásálló.
Padlószőnyeg. 180 cm-nél szélesebb szőnyeg, Gyakori a 274 és a 366 cm-es szélesség, de akár öt és fél méteres is lehet.
Plüss. Bolyhai 25-50 mm-esek. Ne tegyük lépcsőre, mert megakaszthatja a cipősarkat. Hamarabb piszkolódik, mint a rövid szálú fajták, és nagyon csúnya, ha összegubancolódik. Az olcsó változat kiábrándító lehet.
Ragasztott szőnyeg. A szálakat, rostokat különböző módon rögzítik a hordozófelülethez, amelyet rendszerint vízhatlan réteggel „zárnak le”. Egészen különleges minőségű is lehet.
Szegett négyzetek. Többnyire téglalap alakúak, a kerületükön szegély fut körbe. Az egyenletes kopás érdekében forgathatjuk őket.
Szőnyeglap. Majdnem minden szőnyegfajtából kapható. Fontos, hogy garantáltan alaktartó legyen.
Vágott. A sodrott szálakat visszahurkolás helyett elvágják. A bolyhok egyaránt lehetnek hurkoltak és vágottak.
Wilton. Az Axminsterhez hasonlóan a szövőgépről kapta a nevét. Ez a gép folyamatos szálakkal dolgozik, ezért csak kevés szín használható. A szőnyeg felülete sima, bársonyos.
Műszálak
Akril. Ez hasonlít legjobban a gyapjúszálra. Kopásálló, de a gyapjúnál kevésbé rugalmas. A piszok is hamarabb meglátszik rajta, és mosni is nehezebb. Az újabb változatok kevésbé gyűjtik a piszkot.
Modakril. Az akrilnál drágább, de kevésbé tűzveszélyes. A szál sajnos nehezen színezhető, ezért a színválaszték szűkös.
Nejlon vagy poliamid. Nagyon jól bírja az igénybevételt. Van gyártó, aki vissza is él ezzel: a könnyű szőnyeg valóban olcsó, de csak rövid ideig mutatós. Ne vegyünk olyan nejlonszőnyeget, amelynek négyzetmétere fél kilónál sokkal könnyebb. Bár a szálakat göndöríteni szokás, kerüljük azokat a szőnyegeket, amelyeket a testesebb benyomás kedvéért túl-göndörített szálakból készítettek.
Az újabban kidolgozott „piszokellenes” gyártási folyamatban az anyagot piszoktaszító réteggel vonják be, de ha megsérül ez a réteg, a helyzet sokkal rosszabbá válhat, mintha a réteg ott sem volna. A sztatikus elektromosság ellen szénnel vagy fémmel bevont rostokat kevernek az anyagba, ám a feltöltődés ellen az egyszerű párologtató (pl. egy tál víz) is védelmet nyújt. A nejlon önkioltó, de lyuk vagy pecsét marad az égett helyen. Rugalmassága a gyapjúéhoz hasonló.
Poliészter. Lágysága miatt plüss-szőnyegekhez használják. Tartóssága és piszoktűrése az akriléhoz hasonló, de kevésbé ruganyos.
Polipropilén. Kopásálló, olcsó, gyakran keverik más műszállal. Nem nagyon látszik rajta a piszok, de nagyon gyúlékony és nem önkioltó. Gyakran használják alátétnek, és – mivel kevéssé nedvszívó – konyhai vagy fürdőszobaszőnyegnek.
Viszkóz műselyem. Olcsó, nem túl kopásálló. Gyakran keverik más szálakhoz, hogy testesebb anyagot adjon. Kevéssé rugalmas, könnyen piszkolódik és könnyen gyullad, bár lángbiztos változata is létezik.
Futók
Nem mindegy, hogyan fekszik a szőnyeg a padlón. A jó minőségű futó alá alátét kell, ha parkettára vagy hidegpadlóra kerül: betéthálóval vagy nejlon ragasztószalaggal kell rögzíteni, hogy a veszélyes csúszkálást megakadályozzuk.
Francia kárpitszőnyeg
A futók fajtái
Belga. Perzsa és más fajták másolata, mai változatokkal kiegészítve.
Fonott. Pamut- vagy gyapjúcsíkokból készül, középről spirálisan kifelé csomózzák; rendszerint ovális, néha kerek.
Kaukázusi. Nagyon jellegzetes; égővörös, kék, zöld és bézs. Stilizált alakok és dúsan díszített szegély.
Kínai. Dús és vastag, gyakran fekete, lágy sárga, rózsaszín, barackszín, kékes. Jellegzetes kínai motívumok.
Dari. Legtöbbször kézzel szőtt pamut. Hagyományos indiai szőnyeg, de csak az utóbbi időben „fedezték fel”. Széles szín-, minta- és méretválaszték, méltányos áron. Festékei megfoghatják az alatta lévő szőnyeget; tegyünk közéjük bélésanyagot.
Flokati. Görögországban készül; nehéz, fehér vagy törtfehér, bolyhos gyapjúszőnyeg; nagy méretválaszték.
Kelim. Durva tapintású, vastag gyapjúból szőtt kárpit. Többnyire Törökországban és Iránban készül. A kurd változat világosabb, kevertebb stílusú, rendszerint hímzett és olcsóbb.
Numda. Indiából származik. Csinos, egyszerű, lágy és színpompás. Olcsó, de nem bírja jól az igénybevételt.
Perzsa. Nagyon jó minőségű szőnyeg, sokféle változatban készül. Közép-Ázsiából származik, amely még mindig a szőnyegkészítés központja. Téglalap alakú vagy hosszú csíkban készül, gyapjúból csomózzák. Sokszor gazdagon színezett (a vörös és a kék a legkedveltebb háttér), és stilizált motívumok díszítik.
Rongy. „Családfája” legalább a XVII. századig nyúlik vissza. Nemcsak népies, de kifinomult változatai is vannak.
Rya. Bolyhos finn szőnyeg, absztrakt mintázattal.
Serape. Mexikóból származik, durván szőtt, rojtozott.
Török. Rendszerint Anatóliában készül. Egyik végén gyakran hegyes imaívet találunk, amelyet néha a bölcsesség két oszlopa szegélyez. Minden régiónak megvan a saját, jellegzetes motívuma: az usak például csillagokkal díszített, stilizált virágmintákat használ.
Bokhara. Türkmén, üzbég, kazah, afgán vagy pakisztáni munka. A háttér gyakran vörös, és sokszor szerepel a jellegzetes nyolcszögletű motívum.
Különleges szőnyegek
Két gyapjúszőnyeg olcsó, rétegelt lapokból készült padlón, amelyet sok rétegben lakkoztak, hogy csillogóvá tegye a szobát. A szőnyeg sima textúrája és a bőrfotelok visszafogott fénye ellenpontozza a csillogást. A szoba a harmincas évek hangulatát idézi.
A szépen tagolt francia szoba tulajdonosai mindent megtettek, hogy a teret hangsúlyozzák. A rendelésre készült szőnyeg a székek motívumát ismétli. A visszafogott színek hűvös eleganciát adnak a szalonnak. A határozott, geometrikus vonalvezetés még a redőnyök vonalain is megtalálható. A szoba nagyszerű háttérként szolgál az értékes művészeti gyűjteménynek anélkül, hogy túlságosan hivatalos volna. Eileen Gray kanapéi megfelelő egyensúlyról gondoskodnak.
Szép keleti szőnyeg gazdagítja az egyébként szigorúan egyszerű előteret.