Műterem a lakásban, tippek a berendezéshez
Hobbira semmi sem ösztönöz jobban, mint a jól felszerelt műterem. A festésre, mintázásra, korongozásra, fényképelőhívásra szolgáló helyiség berendezését a munka léptékén kívül az eszközök és az anyagok szabják meg. A falat, a padlót és az összes többi felületet burkoljuk lemosható, nem foltosodó anyaggal.
Tárolás
Sok helyre van szükségünk, mert a műteremben rengeteg kisebb-nagyobb tárgy halmozódik fel. A festékes tubusokat tartsuk kerekes asztalon, a festményeket tároljuk függőlegesen. A szerszámokat, anyagokat szekrényben helyezzük el. A vegyszerek és a festékes rongyok tűzveszélyesek; ezeket ne tartsuk zárt térben.
Víz
A sötétkamrában és a korongozáshoz nélkülözhetetlen a nagy mosogatómedence. Jó szűrőt tegyünk bele, hogy ne kerüljön agyag a lefolyóba.
Munkafelület
A helyiség berendezésekor vegyük figyelembe a műveletek sorrendjét. Ügyeljünk arra, hogy a munkafelület elég nagy legyen.
Világítás
Az a legjobb, ha a szoba északra néz, és természetes fényt kap. A világítást nappali fényt árasztó neoncsövekkel egészíthetjük ki. (A sötétkamrába nem szabad beszűrődnie fénynek, de a munkához szükség van egy piros lámpára.) A világítótesteket úgy helyezzük el, hogy ne erőltessük meg a szemünket.
Biztonság
A gyerekek nagyon élvezik a műtermet, ahol szabad rendetlenséget csinálni. Minden mérgező anyagot el kell zárni vagy jó magasra tenni, a lámpákra húzózsinórt szerelni, nehogy a nedves gyerekkezek hozzáérjenek a kapcsolókhoz.
Zaj
A zeneszobát a lakáshatároló (a szomszédoktól elválasztó) faltól távol rendezzük be. A hangszigeteléshez töltsük ki a fal üregeit, vagy béleljük a helyiséget szigetelőanyaggal. Gondoskodjunk jól záródó ajtóról, tömjük be a padló repedéseit, fektessünk le szőnyeget. Az akusztikát hangelnyelő vagy hangvisszaverő anyagok beállításával, illetve eltávolításával módosíthatjuk.
Testedzés
A biztonság és a kényelem érdekében nagy helyre van szükség, ahol meg kell szüntetni az éles széleket. A helyiségben csúszásmentes, simára csiszolt és impregnált fapadló, parafa vagy gumipadló legyen. A talajgyakorlatokhoz nélkülözhetetlen a szőnyeg. A helyiséget szellőztetni kell – lehetőleg az ablakon át (aki nem akarja, hogy belássanak, húzzon az ablak elé függönyt vagy redőnyt). Minél nehezebb egy tornaszert elővenni és eltenni, annál kevesebbet használjuk, ezért gondosan tervezzük meg a tárolást és ha lehet, tartsuk elöl a szereket.
A nagy belmagasságú, eredeti állapotában megőrzött családi ház tökéletes műterme. Egy olasz bútortervező tulajdona. A művész diákjaival és munkatársaival dolgozik itt. A hajdani fürdőszobában székhuzatokat festenek és varrnak.
Egy angol szobrász műterme és nappalija: egyszerre munkahely és bemutatóterem.
A francia rádiós újságíró dolgozószobájában a tornaszerek is helyet kaptak. A lakás gazdájának nincs ideje tornaterembe járni, ezért otthon edzi magát. A könyvek mellett helyet szorított a tornaszereknek, a HIFI-toronynak és a videoberendezésnek is. A tárolórendszer szétszerelhető.
A grafikusművész műtermében a tenger látványa is a berendezéshez tartozik. A mozaiklap padlóburkolat elegáns és tartós. A tágas polcon elhelyezett különböző tárgyak időnként ötleteket adnak a munkához. A masszív, de mozgatható asztalon minden kéznél van.