Húzott fokú lépcsők példákkal
Húzott fokú egykarú lépcső pihenővel 1.
A ház mediterrán vidékről származó tulajdonosnője az egykori pajtát eredeti hazája hagyományait követő, egyedi stílusban építette át.
A tetőtérbe vezető lépcsőnek egy meghatározott helyen kellett kezdődnie és egy ugyancsak adott ponton kellett végződnie. Ezen a szakaszon jó néhány szokatlan nehézséget kellett leküzdeni. Figyelembe kellett venni például a szabad belmagasságot a 2. lépcsőfok fölött, az egykori pajtakaput, amelynek az alsó oldalából most ablak lett. További gondot okozott a mellvéd magassága az ablaknál, a 2. pihenő fölött és a földszinti lépcsőhöz vezető lejárat szabad belmagassága a 10. lépcsőfok környékén.
A ház karakterének megőrzéséhez a 60 mm vastag lucfenyőből készült lebegő oldali pofatartót gipszkarton lapokkal burkolták. Erre a felületre azután érdes vakolat került. A fal mentén 45/8 mm-es laposvas fut végig. Erre konzolokat hegesztettek. A bütüoldalon hasitokkal kialakított fokokat ezekre a konzolokra húzták rá és odaragasztották.
- 5 tipp, hogyan varázsoljunk provence-i hangulatot otthonunkba
- Hogyan ápoljuk értéktárgyainkat?
- 11+1 dolog a beltéri festésről
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Szintmagasság: 2,85 m
Emelkedési arány: 19 x 26 cm
Lépcsőfokok: ragasztott-préselt fafunér-anyag (Parallam), 4,5 cm vastag
Felületkezelés: kétkomponensű lakk
Fal melletti pofatartó: laposacél
Felületkezelés: zafírkék festék
Lebegő pofatartó: lucfenyő, 6 cm vastag, gipszkarton burkolattal
A lebegő oldali pofatartó nézete
Alaprajz
Húzott fokú kétkarú lépcső pihenővel 1.
Egy villaépület felújítása, korszerűsítése nehéz feladat elé állítja a három érdekelt felet: a tulajdonost, az építészt és a műemlékvédelmi hatóság képviselőjét.
A lépcső állapota az átépítés előtt
Az építtető klasszikus, bevésett lépcsőt kért. Az építész néhány modern elemet is be akart csempészni, a műemlékvédelem pedig a lehető legtöbbet meg akarta tartani; márpedig nem utolsósorban ő döntött a pénzügyi támogatásról. Az eredmény: a korlát alsó oszlopát háromszor ki kellett cserélni.
Az építész a karcsú formákat részesítette előnyben. A szabad oldali pofatartó ezért arányaiban nem lehetett túlzottan robusztus, másrészt viszont a lépcsőnek ki kellett elégítenie a statikai, tűzvédelmi és zajvédelmi követelményeket is. A lépcsőépítőre várt, hogy ezeket a feltételeket teljesítse, miközben a másik oldalon a fal melletti pofatartónak harmonizálnia kellett a stukkóval is.
Szintmagasság: 4,57 m
A fellépések száma: 27
Emelkedési arány: 16,9 x 25 cm
Járószélesség: 1,50 m
Építtető: Dr. Schneider, Wiesbaden
Építész: Zaeske + Maul, Daimlerstr. 35, Wiesbaden
Húzott fokú egykarú lépcső pihenővel 2.
A tetőtér beépítése miatt új lépcsőt kellett építeni, amelyet a tulajdonosok a két meglévő lépcsővel azonos stílusban kívántak létrehozni.
Az építtető magánszemély volt, így nehéz döntést jelentett, hogy a gazdaságossági szempontok legyenek-e elsődlegesek, vagy engedje szabadjára a szép és stílus hű megoldások iránt érzett elkötelezettségét. Végül az utóbbi megoldást választották, mivel az épület Frankfurt egyik jó közlekedéssel ellátott terén áll, így feltételezhető volt, hogy a bérleti díjak bizonyos mértékig fedezik majd a költségeket.
Szintmagasság: 4,27 m
Alapterület: 11,55 m2
A fellépések száma: 25
Emelkedési arány: 17,08 x 28,2 cm
Járószélesség: 132 cm
A pofatartó fordulási ívének sugara: 14 cm
Pofatartók, lépcsőfokok, fokbélések, fogódzó: tölgy
Korlátoszlopok: bükk
A pofatartó vastagsága: fal menti tartó: 5 cm, lebegő oldali tartó: 7,5 cm
Fokvastagság: 4,8 cm
A fokbélések vastagsága: 2,2 cm
A korlátrudak keresztmetszete: 6 x 6 cm
A forduló oszlopainak keresztmetszete: 6 x 22 cm
A fogódzó keresztmetszete: 8 x 8 cm
Húzott fokú kétkarú lépcső pihenővel
Az építtetőt nem volt nehéz meggyőzni arról, hogy az épületben szükség van egy reprezentatív feljáróra. A lövészegylet lakásnak átalakított épületében a régi lépcső ugyanezen a helyen állt, de pihenő nélkül.
Az ötödik lépcsőfok fölötti kiváltógerendát nem lehetett áthelyezni, így az jelentősen megnehezítette a tervezők dolgát. A megoldást a negyedik lépcsőfok magasságában elhelyezett közbenső pihenő jelentette. A feljárónak természetesen az átjáró tengelyébe kellett esnie.
A következő akadályt a pihenő fölötti ablak jelentette. Itt el kellett dönteni, hogy a fogódzó vagy az ablak legyen-e hangsúlyozva. A megoldást a külső pofatartó kifordítása jelentette.
A lépcsőfokok anyagához körtefa vagy barkócafa közül választhattunk. A parkettát ugyanabból az anyagból kellett készíteni, mint a fokokat. A lerakásra váró parketta felülete több mint 100 m2 volt. Ilyen mennyiségben egyszerűbbnek látszott a barkócafa beszerzése. A korlátot klasszikus stílusban kellett kialakítani úgy, hogy ne tűnjön túl sűrűnek. A választás olyan korlátoszlopokra esett, amelyeknek négyzetes a lábazatuk, hosszú, hengeres a száruk és csak a fej- és lábrésznél vannak enyhén profilozva. A belépő oszlopok posztamens jellegűek, tovább erősítve a hely különleges hangulatát.
Szintmagasság: 3,33 m
A fellépések száma: 17
Emelkedési arány: 19,6 x 25 cm
Járószélesség: 94 cm
Pofatartók: fenyőfa, 5,5 cm vastag
Fokok: barkócafa, 4,3 cm vastag
Fokbélések: barkócafa, 2 cm vastag
Korlátrudak: keményfa, 4,6 x 4,6 cm
Fogódzó: keményfa, 5,5 x 6,5 cm
Oszlop: keményfa, 20 x 20 cm
Felületkezelés: pofatartók és korlát: festve,
RAL 9010, fokok és fokbélések: kétkomponensű lakk