Csapadék elleni szigetelés műanyag lemezekkel
Műanyag lemezeket már több évtizede alkalmaz az építőipar vízszigetelésként, mert szigetelési szempontból számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik. Régebben azonban a műanyag lemezek más anyagokkal való gyakori összeférhetetlensége miatt nem használták széles körben. Az anyagok és a technológiák folyamatos fejlesztése következtében napjainkban azonban a műanyag lemezszigetelések már az egyik legkorszerűbb csapadék elleni szigetelési módnak tekinthetők. Ebből adódóan alkalmazásuk is egyre szélesebb körű.
A műanyag lemez csapadék elleni szigetelések rendszerint egy rétegben készülnek (2.27. ábra). Ebből adódóan fokozottan sérülésveszélyesek, hiszen a teljes rétegvastagság legfeljebb 2 mm.
2.27. ábra. Egyhéjú, egyenes rétegrendű tető általános rétegfelépítése, mechanikusan rögzített műanyag lemez csapadék elleni szigeteléssel
1. műanyag lemez csapadék elleni szigetelés; 2. védő-elválasztó réteg; 3. mechanikai rögzítés; 4. hegesztési varrat; 5. méretezett hőszigetelés (lejtésadó); 6. párafékező réteg; 7. méretezett vasbeton födém
A műanyag lemezek főbb típusai: a hőre lágyuló (plasztomer) műanyag lemezeket, valamint a gumiszerű (elasztomer) műanyag (vagy műkaucsuk) lemezeket. A műanyag szigetelőlemezek beépítése esetén még ma is különösen ügyelni kell a különböző anyagok összeférhetetlenségére. Nem összeférő anyagok (pl. PVC-polisztirol; PVC-bitumen) közé minden esetben – a gyártó utasításainak megfelelően – védő-elválasztó réteget kell beépíteni.
A műanyag lemez típusa meghatározza az alkalmazható szigetelési technológiát. (Ezt az egyes termékek esetében a gyártó által kiadott alkalmazástechnikai útmutató adja meg.)
A műanyag szigetelőlemezek aljzathoz való rögzítése történhet:
- ragasztással (teljes felületű, sávos vagy pontszerű);
- mechanikai rögzítéssel;
- leterheléssel;
- ezek kombinációjával;
- öntapadós lemez alkalmazásával.
Az építési gyakorlatban a műanyag lemezeket elsősorban mechanikai rögzítéssel, valamint leterheléssel rögzítik. A ragasztás általában nem jellemző. (Az öntapadós műanyag lemezszigetelés hazánkban még kevésbé ismert és elterjedt.)
A műanyag szigetelőlemezek fektetése során követendő általános szabályok a következők:
- a lemezek fektetését mindig a tetőfelület-rész legalacsonyabb pontján kell kezdeni;
- a lemezek közötti átlapolások szélessége min. 5 cm, mechanikai rögzítés esetén min. 10 cm, az átfedések mindig lejtés irányú rátakarással készülnek;
- hossztoldásoknál az átlapolás min. 10 cm;
- egymást keresztező lemezkapcsolatok (átlapolások) nem keletkezhetnek;
- egymásra helyezett rétegek esetén azonos irányú átlapolások nem kerülhetnek egymás fölé;
- három lemezrétegnél több nem kerülhet egymás fölé;
- az egymás melletti lemezsávok hossztoldásai nem eshetnek egy vonalba.
A műanyag lemezek kétféle módon hossztoldhatók:
- végütközéssel: ilyenkor a csatlakozó lemezek között nincs átlapolás, él mentén érintkeznek, A hossztoldást külön lehegesztett 10 cm széles műanyag lemezsávval takarják le (2.28/a. ábra).
- végátlapolással: a korábban megismert módon lejtésirányú rátakarással min. 10 cm széles átlapolásokat alakítanak ki (2.28/b. ábra).
2.28/a. ábra
2.28/b. ábra
A műanyag szigetelőlemezek átlapolásokban történő összekapcsolása (felületfolytonosítása) a lemezek típusától (anyagától) függően többféle módon végezhető:
1. Hőre lágyuló (termoplasztikus) műanyag lemezek esetében az átlapolás lemezrészeinek összekapcsolása történhet:
- oldószeres (hideg-) hegesztéssel;
- forró levegős hegesztéssel;
- nagyfrekvenciás hegesztéssel.
2. Gumiszerű műkaucsuk szigetelő lemezek esetében:
- kontaktragasztóval;
- tömítőszalaggal;
- meleg vulkanizálással (üzemben).
Oldószeres (hideg-) hegesztés
A műanyag szigetelőlemezek felületét a gyártó által meghatározott oldószerrel fellágyítják, majd a két lemezrész erőteljes összenyomásával, áthengerelésével zárt homogén kapcsolatot hoznak létre. A varratot közvetlenül az átlapolás külső széle mentén kell kialakítani. A varratszélesség min. 3 cm. A hideghegesztés során az oldószert az erre a célra alkalmas készülékkel egyenletesen adagolják, az átlapolás mentén haladva (2.29. ábra).
2.29. ábra. Műanyag szigetelőlemezek oldószeres hegesztése
Forró levegős hegesztés
A műanyag szigetelőlemezek felületét forró levegővel megolvasztják, majd a két lemezrész erőteljes összenyomásával, áthengerelésével zárt, homogén kapcsolatot hoznak létre. A varratszélesség min. 3 cm. A hegesztést kézi forrólevegős készülékkel vagy forrólevegős automatával végzik (2.30. ábra).
2.30. ábra. Műanyag szigetelőlemezek forró levegős hegesztése
a) kézi hegesztőkészülékkel; b) hegesztő automatával
Kontakt ragasztós kapcsolás
A vegyszerrel előre megtisztított műanyag szigetelőlemezekre adott vastagságban ragasztóanyagot hordanak fel, majd a két lemezrészt az előírt „szabadon hagyási” idő után nyomással egymásra simítják. A ragasztás szélessége min. 5 cm. A szabadon hagyási idő a léghőmérséklettől függ. A ragasztás során kizárólag a szigetelőlemez-gyártó által meghatározott, erre alkalmas tisztítószer és ragasztó alkalmazható!
Tömítőszalagos kapcsolás
Az előre megtisztított műanyag szigetelőlemezek felületei közé min. 4 cm széles, mindkét oldalán tapadó szalagot helyeznek, majd a két lemezt összenyomják és lesimítják (2.31. ábra).
2.31. ábra. Műanyag szigetelőlemezek tömítőszalagos kapcsolása
Tömítőszalagos kapcsolást az építés helyszínén és üzemekben egyaránt alkalmaznak. Üzemi előregyártásnál a tömítőszalag felső oldali védőfóliáját fent hagyják, és csak később, a helyszíni összekapcsolásnál távolítják el.
Meleg vulkanizálással történő kapcsolás
Üzemben előállított műanyag szigetelőleplek (lepedők) készítésénél alkalmazott végtelenítési mód. A gumiszerű műkaucsuk lemezek a helyszínen nem vagy alig formálhatók, az alkalmazott kapcsolási módok pedig meglehetősen kényesek. Ezért gyakran olyan, üzemben előállított, nagy méretű lepleket (lepedőszigeteléseket) készítenek, melyeket a helyszínen kiterítve egyszerűen és gyorsan kialakítható a szigetelés.
Ragasztott műanyag lemezszigetelések
Ragasztott műanyag lemezszigeteléseket elsősorban akkor készítenek, ha egyéb rögzítési móddal (pl. mechanikai) nem kivitelezhető a csapadék elleni szigetelés.
A ragasztott műanyag lemezszigetelés csak tiszta (olaj-, zsír- és pormentes) száraz, oldószerálló, szilárd aljzatra fektethető. (Ez lehet beton, könnyűbeton, fém, fa, fa alapú építőlemez, oldószerálló hőszigetelés stb.) Az egyenetlen felületű vagy a műanyag lemezzel (ill. a ragasztóanyaggal) nem összeférhető anyagú aljzatok és a műanyag lemezszigetelés közé védő-elválasztó réteget (pl. poliészter filcet) kell beépíteni.
A ragasztás technológiai műveletét mindig a gyártó által kiadott alkalmazástechnikai útmutatónak megfelelően kell végezni. A ragasztás +5 °C és +35 °C közötti hőmérséklet-tartományban végezhető. Egy műanyag szigetelőlemez-tekercs leragasztása mindig két részletben történik. A műanyag szigetelőlemez-tekercs elhelyezése és pontos beállítása után (ügyelve az átlapolások állandóságára) a tekercset teljes hosszban ki kell gurítani, majd vagy hosszában (megfelezve) félig vissza kell hajtani, vagy vissza kell gurítani.
Ezután a ragasztóanyagot fel kell hordani az aljzat felületére. Ezt sávos (vagy pontszerű) ragasztás esetén kézzel kannából öntve, vagy ún. ragasztókocsi segítségével végzik. Attól függően, hogy a tető milyen szélterhelésű részén kell a szigetelőlemezeket leragasztani, 1 m széles lemezsávonként 4-8 ragasztósávot kell kialakítani (2.32. ábra).
2.32. ábra. Ragasztott műanyag lemezszigetelés készítése
a) sávos; b) pontszerű
Teljes felületű ragasztás esetén a ragasztóanyagot hengerezéssel hordják fel a fogadófelületre. A szabadon hagyási idő leteltét követően a szigetelőlemezeket vissza kell hajtani (vagy gurítani) a ragasztórétegbe. A leírtak alapján kell leragasztani a szigetelőlemez másik felét, illetve a további szigetelőlemezeket. Végül a szigetelőlemezeket le kell simítani a ragasztórétegbe.
Mechanikusan rögzített műanyag lemezszigetelések
A műanyag szigetelőlemezek mechanikus (rögzítőelemekkel történő) leszorítása az egyik legkedvezőbb, (ennek megfelelően) széles körben alkalmazott rögzítési mód. Bármilyen rétegfelépítésű lapostetőnél alkalmazható, a szigetelési munka egyszerűen és gyorsan végezhető.
A műanyag lemezszigetelés mechanikai rögzítése alapvetően nem sokban tér el a korábban a bitumenes lemezszigeteléseknél ismertetettektől. A szigetelőlemezeket az alatta lévő rétegekkel együtt minden esetben a legalsó szilárd aljzathoz (teherhordó szerkezeti részhez) kapcsolják.
A szigetelőlemezeket a korábban megismert általános szabályoknak megfelelően kell fektetni. A lemezek közötti átlapolás szélessége mechanikai rögzítés esetén min. 10 cm. (Trapézlemez födém esetén a fektetés iránya a bordákra merőleges.) A műanyag szigetelőlemez-tekercs pontos beállítását követően a lemeztekercseket ki kell gurítani, majd a leterített lemezt hosszirányban meg kell húzni.
Ezután következik a rögzítőelemek elhelyezése az átlapolás sávjában úgy, hogy azok tárcsaszerű fejrésze a lemez szélétől egységesen 1 cm-re legyen (2.33. ábra). A rögzítést követően kell kialakítani az átlapolások összekapcsolását. A műanyag szigetelőlemezek rögzítését minden esetben a gyártói utasításoknak megfelelően kell végezni.
2.33. ábra. Mechanikusan rögzített műanyag lemezszigetelés kialakítása
Leterheléssel rögzített műanyag lemezszigetelések
A műanyag lemezszigetelések leterhelése szinte bármely rétegrendnél alkalmazható. A szigetelőlemezek fektetése a korábban ismertetett módon történik. A műanyag lemezszigetelés csak tiszta (olaj-, zsír- és pormentes), száraz, szilárd aljzatra fektethető le. A műanyag lemezek és a velük nem összeférhető anyagú aljzatok közé védő-elválasztó réteget (pl. poliészter filcet) kell beépíteni. A fektetés során a szigetelőlemez-tekercset – az elhelyezését és beállítását követően – ki kell gurítani, majd a leterített lemezt hosszirányban meg kell húzni. Ezután kell kialakítani az átlapolások összekapcsolását. A lemezek közötti átlapolás szélessége min. 5 cm.
A leterhelést általában kavicsterítés vagy kavicságyazatra, esetleg alátét lábakra helyezett fagyálló járólapok képezhetik (2.34. ábra). A kavicsterítéshez 16/32 mm méretű, mosott, gömbölyű szemcséjű kavicsot kell felhasználni. A leterhelő kavicsréteg vastagsága min. 5 cm. A leterhelő beton járólapok mérete min. 40x40x4 cm.
2.34, ábra. Műanyag lemezszigetelés leterhelése kavicsterítéssel és beton járólapokkal
1. vasbeton zárófödém; 2. párafékező réteg 3. méretezett, lejtést adó hőszigetelés; 4. védő-elválasztó réteg 5. műanyag lemezszigetelés; 6. PE-filc védő-elválasztó réteg; 7. leterhelő kavicsréteg; 8. leterhelő beton járólap; 9. alátét zsámoly
A mechanikai sérülések elkerülése céljából a leterhelés és a műanyag lemezszigetelés közé minden esetben védő-elválasztó réteget (pl. PE-filcet) kell beépíteni. (Kavics leterhelésnél csak törött kavicsszemcsék előfordulásakor szükséges.) Adott esetekben (pl. jelentős szélterhelésnél) szükség lehet a különböző rögzítési módok együttes alkalmazására, a leterhelés mellett más (pl. mechanikai) rögzítés létesítésére is.
Öntapadós műanyag lemezszigetelések
Az öntapadós műanyag lemezszigetelések hazánkban még kevésbé elterjedtek, a számos előnyös tulajdonság ismeretében azonban várható a jövőbeni szélesebb körű alkalmazásuk. Általában egy olyan komplett rendszer részét képezik, amely a lapostető teljes, teherhordó szerkezet feletti rétegeit tartalmazza (párafékező réteget, hőszigetelést, elválasztó réteget, csapadék elleni szigetelést; egyhéjú, egyenes rétegrendű tető esetén).
Az öntapadós műanyag lemezszigetelés is csak tiszta (olaj-, zsír- és pormentes), száraz, szilárd aljzatra fektethető le. Az aljzat felületének teljesen simának, hézagoktól, repedésektől, kitüremkedésektől mentesnek kell lennie. Az esetleges hibákat az aljzat előkészítése során javítani kell. A műanyag lemezek és a velük nem összeférhető anyagok közé védő-elválasztó réteget (pl. poliészter filcet) kell beépíteni. Az öntapadós műanyag szigetelőlemezek fektetését megelőzően az aljzat felületén minden esetben a gyártó által megadott anyagú alapozóréteggel (tapadóhíddal) kell bevonni.
A szigetelőlemezek fektetése során a tekercs pontos beállítását követően a tekercset teljes hosszban ki kell gurítani, és (a külső léghőmérséklettől, illetve a napsugárzás intenzitásától függően) 15-30 percig kiterítve kell hagyni. Ezután a szigetelőlemezt hosszirányba erősen meg kell húzni, majd újra pontosan beállítani és kisimítani (az esetleges elmozdulásokat korrigálják).
A lemez elejét visszahajtva az alsó védőfóliát keresztben át kell vágni, majd egészen a visszahajtásig vissza kell gurítani a lemezt. Ezután a lemez elején átvágott védőfólia darabot el kell távolítani, és a szigetelőlemez elejét az aljzathoz simítva le kell ragasztani. A védőfóliát a szigetelőlemez előre gurításával egyidőben egyenletesen kell lehúzni. A leragasztott lemezrészt a gurítással párhuzamosan folyamatosan az aljzathoz nyomva kell simítani (2.35. ábra). A simítás a lemez közepétől a szélek felé (ferdén) történik, így elkerülhető a gyűrődések, légzárványok keletkezése. A lemezeket a csatlakozó épületrészekre 5 cm magasságban kell felvezetni.
2.35. ábra. Öntapadós műanyag lemezszigetelés készítése
A leragasztás után kapcsolják össze az átlapolásokat (általában hegesztéssel).
Szerkezeti részletek
Műanyag lemezszigetelések esetén a vízszintes irányú erők felvételére külön vonalmenti rögzítés szükséges a tetőperemek, felépítmények, falak, szegélyek mentén. Ez az általános tetőmezőben alkalmazott rögzítés melletti kiegészítő mechanikai rögzítés.
Vonalmenti rögzítéseket rendszerint a vízszintes aljzathoz kapcsolva képeznek (2.36. ábra), de egyedi esetekben a függőleges felületeken is kialakíthatók.
2.36. ábra. Vonalmenti rögzítések
a) pontszerű mechanikai rögzítéssel; b) fémszalag profilokkal; c) fóliabádoggal
A vonalmenti rögzítés történhet:
- rejtett pontszerű mechanikai rögzítéssel;
- fémszalag profilokkal;
- fóliabádoggal.
Fóliabádog: olyan, bármely felületre felerősíthető kiegészítő (kapcsoló-) elem, amelyhez közvetlenül (pl. hegesztéssel) kapcsolható műanyag lemezszigetelés. Hordozórétege vékony fémlemez, egy-vagy kétoldali bevonata a műanyag szigetelőlemez anyagával megegyezik.
Az attikafal (és egyéb függőleges falcsatlakozás) mentén a vízszintes műanyag szigetelőlemezeket 5 cm magasan fel kell vezetni a függőleges felületre. A függőleges rész szigetelőlemezei a vonalmenti rögzítést teljes egészében lefedő átlapolással kapcsolódnak a vízszintes lemezekhez (lásd 2.37. ábra).
2.37. ábra. Attika szegélyezése műanyag lemez csapadék elleni szigeteléssel
A szigetelőlemezt megszakítás nélkül kell felvezetni a falkoronára, és arra ráhajtva rögzíteni. (50 cm-nél magasabb peremfal esetén a függőleges rész szigetelését külön kiegészítő mechanikai rögzítéssel kell az aljzathoz kapcsolni.) Műanyag lemezszigeteléseknél gyakran előfordul, hogy nem készül külön -a falkoronát teljesen lefedő-fémlemez fedés.
A falkoronára felvezetett szigetelőlemezeket általában az attika külső szélén elhelyezett fóliabádog idomhoz kapcsolják (hegesztik vagy ragasztják), amely egyben az attika szegélyezését képezi (vízorros kialakítású). A fóliabádog idomokat rögzítő lemezsávval kapcsolják a falkorona fabetétjeihez. A fóliabádog alá tömítő szalagot kell fektetni: ez megakadályozza a csapadék bejutását a lemezek alá. Természetesen a falkorona lezárása kialakítható a már ismert hagyományos teljes fémlemez fedéssel is.
A csapadék-összefolyó kialakítása a kétrétegű bitumenes lemezszigeteléseknél ismertetett eljárásnak megfelelően történik (2.38. ábra). A víznyelő körül min. 40 cm sugarú területen le kell süllyeszteni a csapadék elleni szigetelés aljzatának (a hőszigetelésnek) a felületét. így a csapadék-összefolyó körül a lapostető lejtése nagyobb, mint az általános mezőkben. Az összefolyó szerkezet két lefolyóelemének peremrésze a műanyag lemezszigetelés anyagának megfelelő műanyaglemez-gallérral van ellátva. (Ha nincs ilyen gallér, akkor a beépítéskor a helyszínen kell kialakítani.)
2.38. ábra. Csapadék összefolyó kialakítása műanyag lemez csapadék elleni szigeteléssel
Az alsó lefolyóelemet a hőszigetelés alatti szilárd aljzathoz kell rögzíteni. Ennek peremrészére vezetik rá a párazáró réteget. A hőhídmentesség biztosítására gyárilag hőszigetelt (alsó) lefolyóelemet építenek be, vagy a helyszínen utólag hőszigeteléssel veszik körbe. A felső összefolyó elem műanyaglemez-gallérja minden oldalon túlnyúlik a peremszéleken.
A beépítés során a csapadék elleni műanyag lemezszigetelést lefektetik, a lefolyónyílás helyét pedig kivágják. Ezután helyezik el a felső lefolyó elemet, melyet mechanikusan rögzítenek. A műanyaglemez-gallért a peremen túlnyúló része mentén a lemezszigeteléshez kapcsolják (hegesztik). A lefolyó nyílását lombkosár fedi le, amely utólag – tisztítás, karbantartás céljából – bármikor eltávolítható.