Kiváltások – fedélszerkezetek megszakítása
A fedélszerkezeteknek több olyan részlete lehet, amely eltér az eddig megismert általános felépítéstől. A tetők többségénél legalább egy helyen kémények „döfik át” a tetősíkot. Gyakran előfordul, hogy a kémény és a fedélszerkezet egyes elemei (szarufa, torokgerenda, taréj-szelemen) keresztezik egymást.
Ilyenkor az adott elemet a kéménynél meg kell szakítani úgy, hogy a fedélszerkezet ezen része semmilyen szempontból (teherbírás, merevség) nem gyengülhet. Ez a szerkezeti megoldás a kiváltás. A kiváltás lényegében a megszakított faelem két része között biztosítja a megfelelő kapcsolatot és a teherátadási.
Szarufák kiváltása
A szarufák (és azzal együtt a torokgerendák) kiváltása általában elkerülhető, ha a tervezés során a szarufákat a kéményt figyelembe véve osztják ki. Kiváltásra csak akkor lehet szükség, ha a kiosztással túl nagy (>1,10 m) szarufa-távolság keletkezne a kéménynél (pl. túl széles kémények esetén). Ebben az esetben a kémény melletti szarufákat – a kémény alatt és felett a szaruzat síkjában lévő, – egy-egy vízszintes gerendacsonkkal kötik össze. Ezekhez a gerendacsonkokhoz csatlakoztatják az alsó és felső csonka szarufákat (1.57/a. ábra).
1.57. ábra. Kiváltások
a) szarufa kiváltás; b) torokgerenda kiváltás; c) taréjszelemen kiváltás
- Háztető – Sérült cserepek és palák cseréje
- Háztető javítása és munkák elvégzése, tippek!
- Építkezés – Hogyan, miből épült a lakás?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A kiváltásokat minden esetben az ide vonatkozó tűztávolságok betartásával kell kialakítani. A kémény és a faelemek közötti távolságnak min. 12 cm-nek kell lennie. A fentivel megegyező szerkezet alakítására lehet szükség (beépített tetőtereknél) a tetősíkban lévő tetőablakok helyének kihagyásakor is, ha a tetőablak szélessége nagyobb, mint a szarufa-távolság.
Torokgerenda kiváltása
Torokgerendás fedélszékeknél általában a szarufával együtt az adott szaruállásban lévő torokgerendát is ki kell váltani. (Kivéve azt a ritka esetet, ha a kémény a torokgerendák alatti szakaszon metszi a szaruzat síkját.) A torokgerendák kiváltásának elve lényegében megegyezik a szarufa-kiváltáséval. A kémény melletti torokgerendákat (a torokgerendák síkjában lévő) egy-egy csonka gerendával kötik össze. Ezen gerendacsonkokhoz kapcsolódnak a megszakított torokgerenda vonalában a csonka torokgerendák (1.57/b. ábra).
Taréj szelemen kiváltása
Gyakran előfordulhat, hogy a kémény úgy helyezkedik el, hogy keresztezi a taréj szelement. Ilyenkor a kiváltást az előzőekben leírtakhoz hasonlóan kétoldali vízszintes gerendacsonkokkal képezik. Ezek a kéményhez legközelebb eső szaruállások szarufáihoz kapcsolódnak. Nagyobb méretű kéményeknél a taréj szelement kiváltó gerendacsonkok egyben szarufa-kiváltók is, vagyis ilyen esetben alulról csonka szarufák kapcsolódnak hozzájuk (1.57/c. ábra).
Az él- és vápaszaruk, valamint a középszelemenek kiváltása mindenképpen kerülendő! Ezen elemek és a kémények egymáshoz viszonyított helyzetét a tervezéskor úgy kell összehangolni, hogy ne keresztezzék egymást.
Tetőfelépítmények
Beépített tetőterek esetén a belső tér természetes megvilágítását biztosító nyílászárók alapvetően kétféle módon helyezhetők el a fedélszerkezetben: a tető síkjában ferdén, illetve egy kiegészítő fedélszerkezettel (tetőfelépítménnyel) függőlegesen. Az előbbi, egyszerű megoldást a szarufák kiváltásánál már említettük.
Sokkal összetettebb szerkezeti kialakításra van szükség azonban, ha a bevilágító felület függőleges. Ilyen esetekben a tetősíkból kiemelkedő kisebb tetőrészt kell készíteni. Ezen tetőfelépítmények elhelyezkedése, formája, szerkezeti felépítése sokféle lehet (1.58. ábra).
1.58. ábra. Tetőfelépítmény formái
Kisebb bevilágító felületek kialakítása esetén – amikor a nyílás szélessége kisebb vagy közel akkora, mint a szarufatávolság – a nyílászáró méreteihez igazodó függőleges helyzetű keretszerkezet készül, amely közvetlenül a két szomszédos szarufára támaszkodik. A keret feletti kiugró tetőrészt általában a nagy tetősíkkal megegyező lejtésirányú, kis hajlásszögű egyszerű tető vagy egy kis nyeregtető képezi (1.59. ábra). Utóbbinál a szelemenek az ereszvonalra merőleges helyzetűek.
1.59. ábra. Tetőablak szarufákra támaszkodó tetőfelépítménye
Nagyobb szélességű bevilágító felületeknél már szükség van szarufakiváltásra is. Ilyenkor a keret függőleges elemei általában nem a szarufákra, hanem papucsfán keresztül közvetlenül a födémre támaszkodnak, vagyis állószékként működnek (1.60. ábra).
1.60. ábra. Tetőablak (részben) födémre támaszkodó felépítménye
Több szaruállásnyi szélességű, nagy méretű bevilágító felületek kialakításánál a födémre támaszkodó függőleges helyzetű fa vázszerkezet készül. A faváz feletti tetőrész általában a nagyobb tetősíkkal megegyező lejtésirányú, kis hajlásszögű egyszerű tető (1.61. ábra). A vázszerkezet felső, vízszintes eleme egyben ennek a tetőrésznek a talpszelemenje. Az alsó csonka szarufák a faváz adott magasságban lévő vízszintes eleméhez kapcsolódnak.
1.61. ábra. Tetőablak favázzal gyámolított tetőfelépítménye