Korszerű erkély- és teraszburkolati rendszerek
Az erkélyek, terasztetők burkolásakor napjainkban is sok hibát követnek el a kivitelezéskor nem megfelelő rétegek és anyagok összeépítésével. Mivel ezek a szerkezetek kültérben helyezkednek el, így az időjárás fokozottan igénybe veszi őket. Ezért csak a vízelvezetés, a fagyállóság, valamint a diktálás megfelelő kialakítása eredményez tartós szerkezetet.
Hagyományos erkély- és teraszburkolatnál a burkolat (általában beton anyagú) aljzatra kerül, az aljzatréteg pedig a vízszigetelő rétegre épül rá. Vagyis ilyen rétegfelépítésnél a teljes szerkezeti réteg az esőzéseknek köszönhetően hosszabb-rövidebb ideig telített állapotban van. Tovább rontja a helyzetet, hogy a szigetelőlemezek illesztésénél a nedvesség feltorlódik, amely kapilláris úton és páravándorlással eljuthat a burkolat felső síkjáig, nedvesen tartva az egész szerkezetet az esőzések után is. A burkolati rétegbe jutott nedvesség a halmazállapot-változás (olvadás-fagyás) miatt letöredezést, fagykárt és sókivirágzást eredményezhet.
Az ilyen jellegű problémák megoldására fejlesztették ki a különböző gyártók a korszerű erkély- és teraszburkolati rendszereket. Ezek legfontosabb eleme a fátyolszerű anyaggal borított perforált szivárgólemez (drénlemez), amely megfelelő lejtésképzéssel elvezeti a kültéri burkolati rétegekbe jutott nedvességet (a víz elvezetésével, a pára kiszellőztetésével), valamint akadályozza a kapilláris úton történő nedvességvándorlást. Szivárgóréteg alkalmazása mellett lehetőség van lejtés nélkül kialakított erkély- és teraszszerkezet burkolására is.
Technológiai réteggel ellátott szivárgó lemez
A szivárgó lemezek 10,0 m hosszú és 0,6-1,0 m széles tekercsekben kerülnek forgalomba, vastagságuk általában 8, 10, 16, 20 mm (5.100. ábra). Anyaguk lehet műanyag és extrudált keményhab. Egyik felületük különleges filc kasírozású, a megfelelő csatlakozás kialakítása miatt egy-egy oldalon néhány cm-es túlnyúlással.
A szivárgóréteget közvetlenül a nedvesség elleni szigetelő rétegre kell elhelyezni egyszerű fektetéssel. A szivárgó felső felületére rögzített technológiai réteg a sáv egyik oldali túlnyúlásával biztosítja a szivárgó sávok illesztésénél annak folytonosságát. A technológiai réteg elválasztja szivárgóréteget az aljzattól (beton aljzatnál akadályozza a cementlé bejutását a szivárgórétegbe). A szivárgó fektetése után kell kialakítani a burkolat aljzatát képező, kiegészítő acélhálóval erősített (esztrich-, beton-) réteget, majd a ragasztott vagy ágyazott burkolatot (5.101. ábra).
- Csempéssze a természetet saját otthonába!
- Terasz újraburkolása lépésenként
- Terasztetők hibái és károsodásai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
5.101. ábra. Általános rétegrend technológiai réteggel ellátott szivárgólemez alkalmazásával
Kombinált teherhordó-, szűrő- és védőréteggel ellátott szivárgólemez
A polisztirol vagy polietilén anyagú szivárgó lemezek szintén 10,0 m hosszúságú és 0,6-1,0 m szélességű tekercsekben kerülnek forgalomba, vastagságuk általában 8-20 mm közötti. A felületre kasírozott fllcréteg lehetővé teszi a szivárgó beépítését szárazon fektetett vagy kavicságyra helyezett burkolati rendszerbe, külön elválasztó- és aljzatréteg nélkül (5.102. ábra).
102. ábra.
Lehetőség min. 15 mm vastagságú burkolólapokat közvetlenül a filcréteghez ragasztani, speciális ragasztó alkalmazásával.
A kombinált szivárgólemezt a nedvesség elleni szigetelőrétegre kell fektetni, majd ezután következhet a burkolóelemek szárazon történő fektetése, vagy az ágyazó kavicsréteg terítése (közvetlenül a szivárgólemez filc kasírozására). Ragasztással történő burkolásnál a ragasztóanyagot foltokban fel kell vinni a filcrétegre, majd a burkolólapokat a sarokpontoknál rá kell helyezni ragasztóanyagra. A burkolólapok fugaképzéséhez vízáteresztő fugaléceket kell alkalmazni, megakadályozva a víztócsák kialakulását, illetve a szennyeződések bejutását a burkolat alá.
Üveghálóval ellátott vékonyrétegű szivárgólemez
Az ilyen típusú szivárgólemezek vékonyágyazatú ragasztással rögzített kerámialap burkolásához alkalmazhatók. A lemezek anyaga polisztirol vagy polietilén. A fogadónedvesség elvezetését, megakadályozza a kapilláris felszívódást és elválasztja azt a fogadószerkezettől. Ez utóbbi a különböző anyagú szerkezetek kapcsolatánál az eltérő hőmozgások miatt kialakuló feszültségeket szünteti meg.
A szivárgóréteget vékony keresztmetszete miatt akár meglévő burkolatra is lehet fektetni (a szerkezet vastagságának növekedése minimális), de általános esetben a szivárgólemezt a burkolat és a vízszigetelés közé kell elhelyezni (5.103. ábra).
5.103. ábra. Általános rétegrendek üveghálóval ellátott vékonyrétegű szivárgólemez alkalmazásával
A szivárgóréteg fektetése után az egymással szomszédos lemezeket ragasztóréteggel ellátott üvegszövet szalaggal össze kell ragasztani (biztosítva ezzel a felületfolytonosságot), majd a ragasztó anyagából gletteléssel ki kell alakítani a vékonyágyazatú ragasztáshoz a megfelelően sima felületet.
Perem- és záróprofilok, ereszcsatornarendszerek
A burkolati réteg esztétikus lezárásához, az elvezetett víz az érintett szerkezetek függőleges felületétől megfelelő távolságban történő lecsepegtetéséhez, vagy a nedvesség ereszcsatornával történő irányított elvezetéséhez a különböző rendszerekhez véglezáró profilok és ereszcsatorna elemek tartoznak (5.104. ábra). Az eltérő kialakítású elemeket mindig csak a gyártói utasításnak megfelelően lehet elhelyezni és rögzíteni.
5.104. ábra. A burkolat lezárásának és a víz elvezetésének kialakítása
A peremzáró profilt a szigetelés síkjában kell rögzíteni a fogadószerkezethez úgy, hogy a lemez- vagy a kent szigetelés a profilra rátakarjon, és az elvezetésre került nedvesség a szigetelésről a peremprofilra, onnan az elvezető csatornába vagy ennek hiányában a fogadószerkezet függőleges felületétől megfelelő távolságban a szabadba juthasson maradéktalanul. A szigetelésre fektetett szivárgórétegre a további rétegvastagságnak megfelelő homlokmagasságú záróprofilt kell rögzíteni, melynek feladata a különböző szerkezeti rétegek elrejtése és védelme, továbbá a burkolás élképzésének vezetése.
Peremzáró profil
A peremzáró profilt a szigetelés síkjában kell rögzíteni a fogadószerkezethez úgy, hogy a lemez- vagy a kent szigetelés a profilra rátakarjon, és az elvezetésre került nedvesség a szigetelésről a peremprofilra, onnan az elvezető csatornába vagy ennek hiányában a fogadószerkezet függőleges felületétől megfelelő távolságban a szabadba juthasson maradéktalanul.
Záróprofil
A szigetelésre fektetett szivárgórétegre a további rétegvastagságnak megfelelő homlokmagasságú záróprofilt kell rögzíteni, melynek feladata a különböző szerkezeti rétegek elrejtése és védelme, továbbá a burkolás élképzésének vezetése.
A perem mentén kialakított csatornarendszer segítségével irányítottan egy pontba lehet elvezetni az erkély/terasz felületéről érkező nedvességet. Az ereszcsatornát a peremzáró profilhoz vagy a fogadószerkezethez kell rögzíteni a szükséges lejtés kialakítása mellett.
Dréncsatornák
Erkélyek és teraszok esetében az ajtók előtti sávban a szerkezetek fokozottabban ki vannak téve a nedvesség okozta veszélyeknek. Az általános falszakaszokhoz viszonyítva a nyílászárók összetett és vékony szerkezetek. A különböző elemek illesztésénél, valamint a rögzítéseknél a nem megfelelő illeszkedés és tömítés kialakítása miatt a nedvesség könnyen bejuthat a szerkezetbe.
A nyílászárók hővezető képessége, továbbá a különböző szerkezetek összeépítéséből adódó hőhidasság miatt az épületből kiáramló többlet hőmennyiség a nyílások mentén a havat, jeget megolvasztja. Az erkély/terasz egyéb pontjain megmaradó hóréteg a megolvadt csapadék elfolyását akadályozza, elősegítve ezzel a szerkezetek átázását. Szükséges tehát a nedvesség gyors és intenzív elvezetését szolgáló dréncsatorna (5.105. ábra) szerkezetek kialakítása a burkolat és a falszerkezet találkozásának vonalában.
5.105. ábra. Burkolati rétegbe épített dréncsatorna kialakítása
A dréncsatorna-rendszer járórácsból, keretszerkezetből és állítható magasságú tartólábakból áll. A közvetlenül kavicságyra fektethető dréncsatornák tartóláb nélküliek. A csatorna feladata a nedvesség járórácson át történő közvetlen elvezetése a vízszigetelésre és a vízelvezető rétegbe.
A dréncsatornák másik típusa zárt vízelvezető elemmel egészül ki. Itt az U profilú csatornába jutott nedvességvonal mentén egy pontba vezethető (pl. a perem mentén kialakított ereszcsatorna rendszerbe).
Az üvegszövet hálóval erősített vékonyrétegű szivárgórendszernél a dréncsatornát a nedvesség elleni szigetelésre felhordott ágyazó cementhabarcsra kell fektetni. A rendszer járórácsból és az egyik oldalán perforált, hajlított csatornaelemből áll. A víz elvezetése a vízszigetelésre és a vízelvezető rétegbe ennél a megoldásnál a járórácson át a perforált él mentén történik.