Külső vakolatok és vakolási munkák
A külső vakolatokról általában
A külső vakolat anyagára vonatkozóakat a „Habarcsok” című cikk tartalmazza. Eltekintve az egyszerű esetektől, igen gyakoriak a kőporos adalékanyaggal, valamint a nemes habarccsal készült homlokzatvakolatok.
A külső vakolatok ritkábban egy, általában két rétegben készülnek. Ellentétben a belső vakolatokkal, nem durva-sima, hanem alap- és színvakolatról beszélünk. Vastagságuk 1,5-2 cm. A kétrétegű vakolat esetén az alapvakolat legalább olyan szilárdságú és ennek megfelelően olyan cementtartalmú legyen, mint a felső színvakolat. Ellenkező esetben az erősebb színvakolat a gyengébb alapvakolatot lehúzza a falról. Az alapvakolatot, hogy a felsőbb réteg jobban tapadjon hozzá, két irányban sűrűn (5 cm-nyire), de nem túlságosan mélyen megkarcoljuk.
A külső vakolat színe
A vakolt külső homlokzatok (a fehér vagy a világosszürke színt is beleértve) legtöbbször színesek. Színes homlokzatot kétféle módon tudunk előállítani: a) színezetlen, szóval természetes színű habarccsal dolgozunk, és a kész vakolt felületet a festő munkák keretében utólag a kívánt színűre festjük, vagy b) színezett vakoló habarcsot alkalmazunk (az alapvakolat ez esetben is színtelen). Csak a kőporos, valamint a nemes vakoló habarcs színezhető. A habarcsot csak fény-, idő-, mész- és cementálló (oxid) festékporral szabad megfesteni.
A külső kétrétegű homlokzatvakolás munkafolyamata, a belsőhöz hasonlóan szintén: a) híg habarcsolásból, b) vezető sáv készítéséből, c) a durva alapvakolat felhordásából, elegyengetéséből és végül d) a felső vakolatréteg felcsapásából, elsimításából, illetőleg a felületnek a későbbiekben ismertetendő módok egyike szerinti kikészítéséből áll.
A vakolást felülről lefelé, kb. 1,5 m magasságú sávokban végzik. Először elkészítik az alapvakolatot a főpárkánytól le egészen a lábazatig. Az élek, zugok és kávák vakolása a belső vakoló munkák végrehajtásánál ismertetett módokhoz hasonlóan történik.
A külső vakolatok mineműségét – éppúgy, mint a belsőkét – a készítésükhöz szükséges habarcs összetétele, a kivitel, valamint a felületképzés módja határozza meg. Ilyen vonatkozásban a következő vakolatokról lehet szó:
A durva homlokzatvakolat egy rétegben készül, vh jelű homlokzatvakoló mészhabarccsal. A habarcsot serpenyővel csapjuk fel a falra, és tovább nem dolgozzuk meg, tehát lécet és simítót nem használunk. Alárendeltebb jelentőségű épületeken használatos.
A kanálháttal megdolgozott homlokzatvakolat mindenben úgy készül, mint a durva homlokzatvakolat, csak ez esetben a felcsapott habarcsot a kőműveskanál vaslapjával elegyengetjük, de nem simítjuk el (417. ábra). Alárendeltebb jelentőségű épületeken használatos.
417. ábra. Kanálháttal megdolgozott homlokzatvakolat
A sima homlokzatvakolat két rétegben készül, téglafalakon vh jelű homlokzatvakoló mészhabarcsból előállított alap és felső réteggel; kő- és betonfelületeken vh/75 n jelű javított homlokzatvakoló mészhabarcsból álló alap és felső réteggel. Igényesebb esetben az alap és a felső réteg egyaránt javított habarcsból készülhet. Meszelt és festett kivitelű homlokzatok esetében használatos.
A kőporos fröcskölt homlokzatvakolat két rétegben készül vh jelű homlokzatvakoló mészhabarcsból. A sima vakolatot megszáradása után egyszer lemeszeljük, majd léc és seprő segítségével kf jelű kőporos fröcskölő habarccsal befröcsköljük (419. ábra).
419. ábra. Seprővel fröcskölt kőporos, fésült homlokzatvakolat
A bőven felhordott alapmeszelés – mint közvetítő réteg – különösen meglevő (régi) vakolat esetében hatékonyan működik közre a vakolat és a fröcsréteg közötti kötés (adhózió) tekintetében, mert a friss mészrétegből keletkező kalcium kristályok mind a vakolat, mind a fröcsréteg molekuláris üregeibe behatolnak. A kőporos fröcskölő habarcs durvább vagy finomabb szemcséjű és festék hozzáadása révén a kívánt színű lehet. A fröcskölt vakolat gyorsan állítható elő, könnyen javítható, aránylag olcsó, ezért kisebb igényű városi épületek részére igen megfelelő.
A cuppantott (más néven nyomkodott) homlokzatvakolat két rétegben készül vh/75 n jelű javított homlokzatvakoló mészhabarccsal. A felső réteg előállításánál a kissé kövér habarcsot fasimítóra rakva rányomkodjuk az alapvakolatra, majd a simítót hírtelen (cuppantva) elhúzzuk.
Sűrű habarcsból apró, hígabból durvább textúrát kapunk (418. ábra). A felső réteghez kőporos habarcsot is használhatunk. Kisvárosi és zöld környezetbe illő vakolási mód.
418. ábra. Cuppantott (nyomkodott) homlokzatvakolat
Fésült és gereblyézett homlokzatvakolatok
A fésült és gereblyézett homlokzatvakolatok két rétegben készülnek az előbbi bekezdésben részletezett habarcsféleségekből. Ezeknél a serpenyővel felhordott és elegyengetett felső réteget erre a célra alkalmas fésű-, illetőleg gereblye-szerű szerszámokkal (426 a-c ábra) még a megszáradás előtt – legtöbbször függőleges, esetleg ferde irányban – megdolgozzuk. A 427. ábrán rovátkolás kialakítására alkalmas szerszámot látunk. Városi épületekre megfelelő vakolatképzés.
425. ábra. Fröcskölt homlokzatvakolás végrehajtása
426. ábra. Fésült és gereblyézett homlokzatvakolás szerszámai
427. ábra. A vakolat rovátkolására alkalmas szerszám
Kőporos dörzsölt
A kőporos dörzsölt homlokzatvakolat két rétegben készül vh/75 h jelű alapvakolaton kd jelű kőporos dörzsölő habarccsal. A felső rétegben levő 0-5 mm-es kődara szemek a fasimítóval történő egyirányú vagy köríves simítás következtében érdekes vonalakat karcolnak a vakolatba, és így annak egy jellegzetes textúrát kölcsönöznek (420. ábra). Ezt a jó minőségű vakolatot városias környezetben, igényesebb esetekben alkalmazzák.
420. ábra. Kőporos dörzsölt homlokzatvakolat
Textúrás vakolat
A textúrás nemesvakolat két rétegben készül k/150 h jelű javított homlokzatvakoló mészhabarcs alapvakolattal és ezen nemes habarcs felső réteggel. Utóbbit fasimítóval elsimítjuk, majd a meghúzott, de meg teljesen meg nem száradt vakolatot tompa, éles vagy hullámos élű acéllemezzel lekaparjuk, más esetben pedig szeges kefével (karcolva) dolgozzuk meg. A 428. ábra szerinti szerszámokkal durvább vagy finomabb textúrát érünk el (421. ábra). A nemesvakolat anyagának jósága, tartós és tetszetős felülete miatt a nagyvárosi épületek homlokzatképzésére kiválóan alkalmas.
421. ábra. Textúrás nemesvakolat
428. ábra. Textúrás vakolat előállítására szolgáló szerszámok; a) szöges kefe, b) tompa élű acéllemez (Ziehklinge), c) fogas acéllemez, d) éles acéllemez
Megjegyzés. Textúrás (érdesített, kapart, karcolt) vakolatot nemcsak nemes habarcsból, hanem kőporos habarcsból is elő lehet állítani. Külföldön a fröcskölt vakolat készítéséhez is sokszor nemes habarcsot alkalmaznak (422. ábra). Más esetben pedig a nemes habarcsot kőműveskanállal csapják fel az alapvakolatra, de nem simítják el (423. ábra).
422. ábra. Nemes habarcsból készült, fröcskölt vakolat
423. ábra. Nemes habarcsból készült, kőműves kanállal felcsapott, de tovább nem dolgozott homlokzatvakolat
Kőszerű homlokzatvakolat
A kőszerű homlokzatvakolat két rétegben készül 1 : 3 keverési arányú, 1,5 cm vastagságú alapvakolattal és a nemes vakolatnál is jobb minőségű (szilárdabb) felső réteggel. A kőszerű habarcs tiszta, mosott kvarchomokból, fagyálló kőzetek különböző szemnagyságú őrleményéből és m3-énként 400 kg 400-as cementből, valamint oxid vagy mangán festékanyagból áll. A felső réteget -amely a kívánt felületplasztikának megfelelően 2-5 cm vastag – a teljes megszilárdulás után hegyes vagy lapos vésővel kőszerűen (legtöbbször spandátolt, felvert vagy rovátkolt kivitelben) dolgozzák meg (424. ábra). Nálunk ilyen vakolat az utóbbi időben nem készült.
424. ábra. Vésővel megdolgozott kőszerű homlokzatvakolat
A régi ún. vakoló kőművesek – mint Budapest utcáin azt igen gyakran láthatjuk – kiválóan tudták a különböző megdolgozású, durvább-finomabb kőfelületeket vakolattal utánozni. A nagyolt, az egyengetett, a hegyes vésővel megdolgozott, valamint a kváderosztású és legtöbbször rusztikával is tagolt kőfelületet utánozó vakolatot, amelynek néha tekintélyes, 3-5 cm vastagsága is volt, több rétegben hordták fel.
A habarcs kötőanyaga a mostanában nálunk nem használatos románcement (zsugorodás alatti hőmérsékletig égetett cementféleség) volt, amely mésszel keverve vakoló habarcs céljára kiválóan megfelelt, és kellemes, szépen patinázódó barnássárga színe minden festékanyag hozzáadását nélkülözhetővé tette.
Lábazati cementvakolat
A homlokzati (lábazati) cementvakolat két rétegben készül sm/350 ö jelű vagy sm/400 n jelű simított cementhabarccsal. A felső réteget fával vagy vassimítóval kell megdolgozni. Az elkészült felületet három napig állandóan nedvesen kell tartani, majd nyolc napig háromszor meg kell nedvesíteni. A nedvességnek és fagynak tartósan ellenálló cementvakolat egyszerűbb épületek lábazatára, azonkívül mérnöki műtárgyak felületképzésére alkalmas.
Tagozott párkányok vakolása
A vakolt párkányok profilját durván ki kell falazni, illetve beton esetében azt megfelelő szelvényűre kell készíteni; előbbiek hiányában hossz- és kengyelvasakból álló, dróthálóval burkolt felület segítségével rabitzhabarcsból kell a párkány durva formáját előállítani. Belső vakolásnál gipszrabitz, külsőnél cementrabitz habarcsot kell használni. Gipszrabitz habarcs esetében horganyzott vasalkatrészeket kell alkalmazni.
A tagozatok vakolásához különleges homlokzatvakoló habarcsot kell használni.
A durván előkészített párkánytestre felcsapott habarcsból bádoggal borított deszkasablon segítségével húzzák ki a kívánt tagozatot. A párkány kihúzásánál a sablont a falra vagy a födémre felerősített deszkasínen vezetik (429. ábra). Az archivolt tagozatok vakolásánál, illetőleg sablonnal történő kihúzásánál nem szabad kézzel dolgoznak, hanem az ívközépponthoz kikötött, szóval kényszerpályán mozgó vakoló szerszámmal.
429. ábra. Tagozott párkányok vakolása (kihúzása) bádoggal borított deszka sablonnal; 1 – alsó és felső vezetősín; 2 – sablon
Vakolt rusztika
A vakolt homlokzaton kiképzendő rusztikahézagok helyén egy sor téglát beugratva kell falazni, hogy az így adódó horonyban a rusztikahézag kivakolható legyen. A rusztikahézagot ideiglenesen felszegezett alsó és felső vezető deszkán mozgatott, bádogborítású deszkasablon (430. ábra) segítségével húzzák ki. A két rusztika közötti vakolattextúrát a rusztikahézag kihúzása után alakítják ki.
430. ábra. Vakolt rusztika kihúzása
Folytatólagos homlokzatvakoláson azt értjük, hogy a felső vakolatréteget az egész homlokzaton megszakítás nélkül, a főpárkánytól le a lábazatig folytatólagosan hordjuk fel, illetőleg dolgozzuk meg.
Párkányokkal osztott homlokzatok esetében az aránylag keskeny, kis területű homlokzatszakaszokat nem nehéz egyidejűleg, folyamatosan be vakolni. Az utóbbi évtizedekben elterjedt nagy, sima felületű és nem osztott homlokzatok megszakítás nélküli le vakolása meglehetősen drágítja a munkálatokat.
Éppen ezért szokás ilyenkor vízszintes, ún. választó (megszakító) hézagokat készíteni, amelyek mentén a vakolás megszakítható és a munkálatok újrakezdésekor folytatható. Ezeket a vékony választó hézagokat az ablakok könyöklő- és záradékmagasságában célszerű alkalmazni. A megszakító hézagok közti sávok esetleges textúra-, szín- vagy tónuskülönbsége kevésbé érezhető, mintha egyenlőtlen vonal mentén lenne a vakolás a munkaidő végén abbahagyva és később folytatva.