Lépcsőkorlátok (vasrács, fogódzkodók)
A korlátokról általában. Az előírások szerint a lépcsőkorlátok magassága legalább 95 cm kell legyen; ezt a méretet a fokok homloksíkjában mérve kell értelmezni. A lakásban bennlevő korlátok magassága 85 cm-ig csökkenthető. A lépcsőkorlátok formai megjelenésük és anyaguk szempontjából lehetnek:
Tömörek, mégpedig:
- kőneműek (téglából, kőből, betonból vagy vasbetonból készültek);
- acélkeretek közti huzalhálós üvegből, műpala lemezből vagy vékony kőlemezből készültek.
Áttörtek, mégpedig:
- kő vagy műkő anyagú perforált lemezből valók vagy lábazati kőből, bábokból és fedőkből összetettek;
- vasrácsból kialakítottak;
- acélkeretek közti sodronyfonatból valók;
- fából készültek.
A lakóházak lépcsőkorlátainak nyílásköze – a kis gyermekek biztonsága végett – ≤ 12 cm legyen.
A falazott lépcsőmellvédek általában előlépcsőknél és lépcsőműveknél kerülnek alkalmazásra. A pofafalak folytatásában 1-1 ½ tégla vastagsággal téglából, terméskőből vagy faragott kőből készülnek (812. ábra). A mellvédfalat fedőkővel vagy pedig rézsűs, esetleg íves elhatárolású tömbkövekkel (812 c-f ábra), nyerstégla kiképzés esetén álló helyzetű téglasorral lehet befejezni. Magassági méretüket a mellvédfalakra korábban mondottak szerint kell értelmezni.
812. ábra. Terméskő anyagú lépcsőmellvédek; a)-b) a belső oldal nézete, o) fedőkő metszete, d)-f) szegélyező „kváder” jellegű mellvéd kövek metszete
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Kerti lépcső építése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Vasbeton mellvéd
A vasbeton mellvéd az utóbbi időkben mind a külső, mind a belső lépcsőknél igen elterjedt, olcsó és célszerű korlátmegoldás. A párhuzamos kétkarú lépcsőknek részben közös vasbeton korláttal történő kialakítása igen előnyös a lépcső helyszükséglete szempontjából (813. ábra). A vasbeton mellvéd néha alacsonyabb és felette vasráccsal, más esetben fa vagy fém anyagú fogódzó rúddal érik el a szükséges korlátmagasságot (813 b ábra).
813. ábra. Vasbeton lépcsőmellvéd; a) nézete, metszete és vasalási sémája, b) fém fogódzóval kombinált kő anyagú lefedése, c) fa anyagú szegélyezése
A szerkezet vasalását a 813 a ábrán találjuk. A mellvédet a legtöbb esetben utólag zsaluzzák és betonozzák. A vasbeton mellvéd fával történő peremburkolására találunk példát a 813 c ábrán. A pihenőknél levő élek épségének védelme céljából célszerű a fa, kő vagy műkő anyagú peremborítást a mellvéd hűtőfelületén a padlóburkolatig, illetve a lábazatig levezetni.
Vasrács korlátok
A vasrács korlátok általában: a) minden második vagy harmadik fokba beerősített oszlopokból, b) alsó és felső hevederekből és c) az így kialakuló mezőket kitöltő ferde vagy függőleges helyzetű rudakból, illetve pálcákból, azonkívül d) fa vagy fém anyagú fogódzókból állnak (814 a-c ábra), Az oszlopok és rudak négyszögű vagy kör szelvényűek lehetnek; a hevederek fekvő helyzetű egyszeres vagy álló helyzetű páros laposvasakból állhatnak. Vannak azonkívül oszlop és alsó heveder nélküli, pusztán pálcákból és felső hevederből álló vaskorlátok is, amelyeknél minden egyes pálcát külön erősítenek be a lépcsőfokokba (814 d ábra).
814. ábra. Vasrács korlátok; a) és c) felülről beerősített oszlopokkal, b) hevederes felerősítéssel, d) a pálcák egyenkénti beerősítésével, e) oldalról beerősített oszlopokkal; 1 – oszlop; 2 – pálca; 3 – alsó heveder; 4 – felső heveder, illetve fogódzó
Ebbe a kategóriába tartoznak a történelmi építészeti korokból ismert, újabban azonban ritkábban alkalmazott díszkovácsoló munkával készült ornamentális jellegű lépcsőrácsok is.
Az oszlopok beerősítésének két módja van: a) a lépcsőfokokba felülről (815 h ábra), és b) a lépcsőfokokba oldalról (815 i ábra) történő beerősítés. Az előbbi megoldás a járószélesség elszűkítését eredményezi, az utóbbi viszont a férőhelyet növeli. Az oszlopok végeinek befogadására szolgáló lyukakat a lépcső szélétől legalább 60mm távolságban kell kivésni; ezáltal mentesülünk a kő szélének munka közbeni vagy későbbi lerepedésétől.
815. ábra. Acélkorlátok összeépítési és beerősítési módozatai
Az oszlopokat a befelé ék alakúan kiszélesedő fészkekbe jobb kivitel esetén ólommal, egyszerűbb esetben gyorsan kötő cementtel erősítik be. Az oszlopoknak a lyukakba kerülő részét – a kimozdulást akadályozó – kifelé álló tüskékkel kell kialakítani. Az oszlopok tövében a beerősítési fészket leplező, szegletes vagy kör alakú tárcsát szokás alkalmazni.
Az oszlopok és az alsó heveder összeépítési módozatait szemléltetik a 815 d-e ábrák. Vannak olyan megoldások is, amidőn nem az oszlopokat rögzítik a lépcsőfokokba, hanem lapjával a fokokhoz simuló laposvas hevederrel összefogott korlátot, a minden második fokba előzetesen beépített kőcsavarok segítségével erősítik fel (815 f ábra). Ezzel rokon természetű a 815 g ábra szerinti, régebben gyakran alkalmazott megoldás. Mindkét esetben csak a pihenők melletti sarkokba kerül oszlop.
Acélkeretek
Acélkeretek közötti betétes korlátot szemléltet a 814 e ábra. Ezek általában négyszögű vagy ꓕ szelvényű oszlopokból, L szelvényű keretekből és fogódzókból állnak. A betét lehet: 6 mm vastag huzalhálós üveg, 8-10 mm vastag műpalalemez vagy ø 3,4 mm-es hullámos kemény huzalból készült, 52 mm-es lyukbőségű sodronyháló. Az üvegbetétet ragacságyba kell helyezni és szögvasakkal rögzíteni (816 a és c ábra). A sodronyhálót a 816 b és d ábra szerint laposvassal rögzítik a kerethez.
816. ábra. Acélkeretek közötti a) és c) üveg-, b) és d) sodronyháló betétes korlátok
A korlátok merevítésére nagy gondot kell fordítani, különösen azok indításánál és fordulóinál.
Ennek többféle lehetősége van:
- A 814 d ábra szerinti esetben a korlát merevségét a kezdő lépcsőfokon keresztül a födémbe vagy a kezdőfok alatti alapfalba lenyúló, ø 10-12 cm-es acélcső-oszlop biztosítja.
- Megfelelő merevséget érünk el azzal is, ha a ø 38-42 mm-es fém korlátfogódzó csövet vezetjük le mélyen az induló fokba és az alatta levő szerkezetbe (814 e ábra),
- Nagy biztonságot jelent az is, ha az indító oszlopot alul a 776. ábra szerint kimerevítjük.
- Újabb lakóházainkban levő, szűk (kb. 10 cm-es) orsóteres, párhuzamos elrendezésű kétkarú lépcsőknél gyakran látunk olyan megoldást, hogy az orsótér két végén, a lépcsőfokokhoz rögzített, eső szelvényű rúd helyezkedik el. A rúd: a) rövidebb, csak az érkező kar egyik fokától az induló kar korlátfogódzójáig érő lehet, vagy b) különösen alacsonyabb emeletmagasság esetén végigfuthat az egész lépcsőház magasságában. Ezekhez a merevítő rudakhoz vannak hozzáerősítve a korlát hevederei és fogódzói (817. ábra).
- Középületekben és előlépcsőknél kő anyagú, tömeges indító oszlop nemcsak szerkezeti, hanem esztétikai szempontból is értékes megoldást eredményez (818. ábra).
Az acélkorlátok fogódzói készülhetnek : a) letompított élű laposvasból, b) különleges szelvényű korlátfogódzó idomvasakból, c) ø 40 mm-es könnyűfém anyagú csőből, a belső lépcsőknél pedig d) keményfából (815 a-b ábra). A korlátok fogódzóira kívánatos helyenként ún. csúszást gátló gombokat szerelni.
Itt még egyszer fel kívánjuk hívni a figyelmet arra, hogy esztétikai szempontból kívánatos a korlátfogódzónak törés, illetve ugrás nélküli, folytatólagos vonalvezetése. Ez pedig – mint korábban kifejtettük – a lépcsőfokoknak egymáshoz képest történő eltolásával érhető el.
Szélesebb lépcsőknél – a rokkantak, betegek és öregek kényelme céljából -a fal felőli oldalon is alkalmaznak konzolvasakra felszerelt korlátfogódzót (815 c ábra).
Műkő lépcsőknél a korlátoszlopok vagy a kőcsavarok részére vízbeáztatott fadugókat vagy csonka gúla alakú fabetéteket, esetleg gipsz dugókat lehet a megfelelő helyekre beépíteni Ezeket a korlátszerkezet elhelyezése, alkalmával, fúró és véső segítségével könnyen el lehet távolítani. Mindezek értelemszerűen vonatkoznak az erkélykorlátok és egyéb fémtárgyak műkőbe való beerősítésére is.