Monolit álmennyezetek
A monolit (takartbordás) álmennyezetek homogén, zárt, felületfolytonos borítású, nem bontható szerkezetek.
Az egyik legelterjedtebb típus, amely az egyszerű sík felületektől az összetett, tagolt mennyezetekig bármilyen formában kialakítható. Hajlékony építőlemezekkel íves felületek is készíthetők. Nem bontható szerkezetek, ezért főleg olyan helyeken alkalmazzák, ahol a mennyezet felett futó kábelek, vezetékek esetében nincs szükség sűrű ellenőrzésre, cserére. Sok esetben csak belsőépítészeti igények teljesítésére építik be.
A vázszerkezet egymásra merőleges hossztengelyű, horganyzott acélprofilokból (bordákból) áll. A tartó- és szerelőbordák viszonyától függően a váz lehet egyszintű vagy különszintű (5.56. ábra).
5.56. ábra. Szerelt bordaváz kialakítása
a) egyszintű; b) különszintű
A borítás egy vagy több réteg gipszkarton, gipszrost vagy farost építőlemezekből készül. Az építőlemezeket kötésben elhelyezve, csavarozással erősítik fel a vázszerkezetre úgy, hogy a szerelés iránya (és a lemez hosszanti élei) merőleges a szerelőbordákra. A csavarozást mindig a lemez közepétől két irányba kifelé haladva vagy az egyik sarokpontból elindulva végzik. A csavarozási pontok távolsága max. 170 mm lehet.
A borításra felhordható felületképzés típusa függ a borítás anyagától. Alkalmazható lakkfesték, olajfesték, polimergyanta festék, tapéta stb. Magas víztartalmú felületképző anyagok használata viszont nem ajánlott. A monolit álmennyezetek jellemző szerkezeti részletei az 5.57. ábrán láthatók.
5.57. ábra. Álmennyezet szerkezeti részletei
a) falcsatlakozás; b) szerelt válaszfal kapcsolódása; c) mozgási hézag kialakítása
A monolit álmennyezetek sajátos változatai az ún. akusztikus álmennyezetek. Ezeket főleg tárgyalótermek, előadók, nagyobb közösségi terek esetében alkalmazzák az akusztikai tulajdonságok javítására. Az akusztikus mennyezetek borítása perforált építőlemezekből készül. A kedvező akusztikai tulajdonság abból adódik, hogy a mennyezetborítás egyébként sík felülete apró lyukakkal van megszakítva, ezért a hanghullámok egy jelentős része nem verődik vissza, hanem elnyelődik a lyukakban.
Az akusztikai követelményektől függően a lemezekben lévő lyukak különböző sűrűségben helyezkedhetnek el, és változó méretűek lehetnek. Az akusztikus álmennyezetek kialakítása megegyezik az általános monolit álmennyezeteknél alkalmazottakkal. A szerelőbordákat azonban sűrűbben kell elhelyezni, a tengelytávolságuk max. 300 mm lehet. A gipszkarton akusztikus (perforált) építőlemezek felső felületét ún. akusztikus fátyol kasírozással kell lefedni. Ez készülhet gyárilag, illetve utólag a helyszínen.