Műpala fedések
A műpala fedések szerkezeti felépítése sok tekintetben hasonlít a cserépfedésekhez. A fedés aljzata egyaránt lehet teljes felületű zárt deszkaborítás, vagy adott kiosztású lécezés. (Hazánkban ez utóbbi a jellemző.) Az alátéthéjazatot itt is a szarufák vonalában elhelyezkedő ellenlécekkel leszorítva (szegezve) rögzítik a szaruzathoz. Sík fedésekről lévén szó, a megfelelő méretű szellőző keresztmetszet biztosítása érdekében ajánlott vastagabb (50/50-es) ellenlécet alkalmazni.
A műpala fedés elemei egymásra rátakaró vékony lemezek, ezért különösen fontos, hogy a fedés aljzata kifogástalan minőségű legyen. A lécezésnek egy síkot kell alkotnia; görbült, vetemedett, hibás lécek nem építhetők be! A cseréplécek mérete általában 30/50. A léctávolság függ a tető hajlásszögétől, a fedés módjától (egyszeres, kettős), illetve a palaelemek típusától (1.195. ábra).
1.195. ábra. Műpala fedéseknél alkalmazott léctávolság
a) kettős fedés esetén; b) egyszeres fedés esetén
A műpala fedések kialakítása során az elemsorok pontos helyét – a korábbiakhoz hasonló módon – csapózsinórral tűzik ki. A fedést általában az ereszvonal mentén, a jobb alsó sarokból kiindulva kezdik. Minden egyes elemet szegezéssel (lemezenként két palaszeggel), illetve viharkapcsokkal rögzítenek a cseréplécekhez. Az egymásra takaró sorok közötti átfedés mértéke a tetőhajlásszögtől függően 8-10 cm. (Kettős fedés esetén ez a minden második sor közötti átfedésre vonatkozik.)
- Szerelt homlokzatok: műpala, hátsó szellőzésű polisztirol hőszigetelés
- Kiselemes műpalák
- Műpala hullámlemez homlokzati burkolatok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az ereszképzésnél a műpala héjazati réteg alatt lényegében ugyanaz a szerkezeti kialakítás figyelhető meg, mint a cserépfedéseknél (1.196. ábra). Az ereszvonal mentén az első sort az adott fedéshez tartozó ereszmenti műpala szegélyelemekből vagy méretre vágott palaelemekből képezik. Ezek megfelelő rögzítéséhez az eresz mentén általában zárt deszkaaljzatot kell készíteni.
1.196. ábra. Műpala fedés ereszképzése
A taréjnál a héjazati réteg alatti szerkezet alakít ás szintén a cserépfedéseknél alkalmazotthoz hasonló. Páraáteresztő fólia esetén a fólia megszakítás nélkül át van vezetve a taréjgerincen az egyik tetőoldalról a másikra. Párazáró fólia alkalmazásakor viszont a gerinc vonalában egy fóliacsíkot építenek be az ellenléc felső oldalához rögzítve, úgy, hogy mindkét oldalon 10-15 cm-re rátakarjon a korábban abbahagyott fóliákra.
A fedést kétféle jellemző módon alakítják ki attól függően, hogy milyen mértékű kiszellőzésre van szükség. Kisebb kiszellőző keresztmetszet esetén a gerincrész hagyományos módon készül, a kétoldali legfelső héjazati elemsort a gerinc vonalában műpala kúpelemsor zárja le (1.197/a. ábra).
1.197. ábra. Műpala fedés taréjképzése
a) pontonként szellőztetve (szellőzőelemekkel);
b) gerinc mentén teljes hosszban szellőztetve (szellőzőszalaggal)
Az átszellőző levegő távozását a rendszerhez tartozó műpala szellőzőelemek biztosítják. Nagyobb szellőző keresztmetszet szükségessége esetén a kétoldali legfelső elemsort külön deszkázathoz rögzítve, a tetősíkból kiemelkedve alakítják ki. A két héjazati réteg közötti hézag így a gerincvonal mentén teljes hosszban lehetővé teszi a megfelelő kiszellőzést (1.197/b. ábra). A hézagot a rendszerhez tartozó szellőzőszalaggal kell lezárni. A kiemelt taréjrészt a gerincvonal mentén szintén műpala kúpelemsor zárja le.
Az élgerinc kialakítása megegyezik a pontszerű, szellőző elemekkel kiszellőztetett gerinccel, a teljes hosszban való kiszellőzés nem megoldható. A héjazat alatti szerkezetképzés pedig alapvetően a cserépfedéseknél alkalmazottakkal megegyező.
A műpala fedés vápájának héjazati réteg alatti szerkezeti felépítése szinte teljesen megegyezik a cserépfedéseknél bemutatottakkal. A vápa vonalában itt is zárt deszkaaljzatot kell kialakítani, ügyelve a szellőző levegő áramlásának biztosítására, illetve az alátéthéjazaton lefolyó nedvesség megfelelő elvezetésére (fóliacsatorna). A fém vápaelemmel képzett hajlat mentén kétoldalt a vápa vonalához illeszkedő, vágott műpala elemeket építenek be úgy, hogy legalább 5 cm-re rátakarnak a vápaelemre (1.198. ábra).
1.198. ábra. Műpala fedés vápaképzése
Egyes gyártók – elsősorban páratechnikai okokból – ajánlják a fém vápaelem és a deszkaaljzat közé egy bitumenes lemez elválasztó réteg beépítését. Ezt a megoldást hazánkban ritkán alkalmazzák, de ha erre külön gyártói utasítás vonatkozik, akkor célszerű annak megfelelően eljárni.
A műpala fedés oromszegélyét minden esetben fém oromszegély-elemekkel zárják le, amelyek általában a fedési rendszerhez tartozó fémlemez profilok (1.199/a. ábra).
1.199. ábra. Műpala fedés különböző szegélyképzései
a) oromszegély;
b) falszegély;
A különböző falszegélyeket, kéményszegélyeket is lényegében a cserépfedéseknél bemutatottaknak megfelelően kell kialakítani. Ezeket a szerkezeti részleteket rendszerint a fedési rendszerhez tartozó különböző elemekkel képezik (1.199/b. és c. ábra).