Nyílászáró szerkezetek elhelyezése, beépítése. Vasalatok.
Régebben a nyílászárók beépítését a falazással egyidőben vagy a falszerkezet elkészülte után, utólag végezték. Napjainkban az ajtókat és ablakokat minden esetben utólag építik be: a külső nyílászárókat rendszerint a vakolási munkák előtt, a beltéri ajtókat pedig legtöbbször a vakolást követően.
A tervben megadottnak megfelelően kialakított kész falnyílásba csak akkor helyezhető el a nyílászáró, ha az áthidaló feletti teherhordó szerkezetek is elkészültek, vagyis miután az áthidaló felvette végleges alakját (a lehajlás már nem változik). A beépített nyílászárók minőségét, rendeltetésszerű működését a beépítési módjuk alapvetően meghatározza, befolyásolja.
A beépítésre vonatkozó általános követelmények a következők:
- stabil, de rugalmas rögzítés a fogadószerkezetbe;
- az elhelyezési köz hézagmentes kitöltése tartósan rugalmas hő- és hangszigetelő anyaggal;
- az elhelyezési hézag külső és belső oldali lezárása tartósan rugalmas hézagtömítő anyaggal;
- illeszkedési hézagok elrejtése takarólécekkel külső és belső oldalon.
A nyílászárók rögzítése történhet tokrögzítő vasalattal, tokrögzítő csavarokkal vagy külön előre beépített profilokkal (vaktokkal).
Tokrögzítő vasalat alkalmazása esetén a tok elhelyezése előtt, oldalanként legalább két-két tokrögzítő elemet erősítenek (csavaroznak) annak külső oldalához. Ezt követően pontosan beállítják és kiékelik a (szárnyak nélküli) keretet, folyamatosan ügyelve a vízszintesek, függőlegesek és derékszögek biztosítására. A fülszerűen kiálló laposvasakat -műanyag vagy fém dűbelezéssel- a falszerkezethez kapcsolják, így a teljes tokszerkezetet rögzítik. A keret és a falszerkezet közötti elhelyezési hézagot poliuretán habbal töltik ki (3.32. ábra).
3.32. ábra. Nyílászáró beépítésének lépései
Ez idő alatt a hosszabb tokszárakat belső tokmerevítőkkel kell megtámasztani, hogy a PUR-hab térfogat növekedéséből adódó nyomásnak ellenálljon. A szigetelő hab kikeményedése után a tok síkjából kiálló habot levágják és a csatlakozási hézagot vízzáró anyaggal (szilikon) tömítik. Ezt követően felszerelik az ablakszárnyat, melyet (ha szükséges) a kezelési és karbantartási útmutató szerint beállítanak. A vakolat száradása, illetve a külső és belső ablakkönyöklő elhelyezése után felszerelik a külső és belső takaróléceket.
Tokrögzítő csavarral történő rögzítés esetén a tokszerkezetet a teljes keresztmetszeten átvezetett és a falszerkezetbe dűbelezett nagyméretű csavarokkal kapcsolják a falszerkezethez (3.33. ábra). A beépítés menete, a csavarok kiosztása megegyezik a laposvassal történő rögzítésnél alkalmazottakkal. A látható csavarfejeket műanyag dugóval takarják el.
3.33. ábra. Nyílászáró rögzítése tokrögzítő csavarral
Viszonylag ritkán, de előfordulhat külön olyan profil előzetes elhelyezése is, amelyhez csak később kapcsolják majd a nyílászárót.A nyílászárók karbantartása viszonylag egyszerű. A több éves használat során a vasalat beállításai elállítódhatnak, amiket a pántoknál és az ollóknál található beállítási pontokkal lehet korrigálni. A gumitömítéseket a tartósságuk érdekében érdemes évente egyszer glicerinnel átkenni. A vasalatok mozgó alkatrészeit célszerű szintén évente olajjal lekezelni.
Vasalatok
A nyílászárók működtetéséhez szükséges kiegészítő szerkezetek a vasalatok.
Rendeltetésük szerint az alábbi típusokat különböztetjük meg:
- Pántok: az ablak- és ajtószárnyakat felfüggesztő (tartó), a nyitást-csukást lehetővé tevő vasalatok. A pántok csapos elemét rendszerint a tokra, hüvelyes elemét pedig a szárnyra szerelik.
- Záróvasalatok: a szárnyszerkezetet csukott állapotban rögzítő (a tokhoz erősítő) vasalatok. Számos fajtája létezik; napjainkban a tokba és szárnyba rejtett, több ponton záródó biztonsági zárak a legelterjedtebbek.
- Távnyitók: a közvetlenül nem mozgatható (pl. magasan lévő) szárnyak működését lehetővé tevő vasalatok.
- Kitámasztó vasalatok: a több irányba mozgatható szárnyakat nyitott helyzetben kitámasztó (helyzetrögzítő) vasalatok.
- Összekötő vasalatok: két szárnyréteget összekapcsoló, azok együttdolgozását biztosító vasalatok.
- Merevítő vasalatok: a nagyméretű szárnykereteket sarkok mentén erősítő lapos szegletvasak. Napjainkban már csak ritkán alkalmazzák.
- Rögzítő vasalatok: a tok falszerkezethez történő rögzítését biztosító vasalatok.
- Kilincsek, gombok, fogantyúk: a szárny mozgatását a zár működtetését lehetővé tevő, látható szerkezetek.