Nyitott erkélyek és függőfolyosók
A nyitott erkélyek és függőfolyosók szerkezeti jellegzetességük szerint lehetnek:
- Födémmel egybeépítettek.
- Födémtől függetlenek.
Általában három jellegzetes részből állnak: a) alátámasztó gerendákból, b) a gerendaközöket áthidaló szerkezetből (legtöbbször valamilyen lemezből), beleértve a padlóburkolatot is, és c) mellvédekből, illetve korlátokból. Vannak azonkívül gerenda nélküli, ún. lemezszerű erkélyszerkezetek is.
Födémtől független szerkezetek esetében gondoskodni kell a konzolos rész kellő leterheléséről vagy lehorgonyzásáról. Ha nem így járunk el, akkor a konzolos rész könnyen kiborulhat. A túlságosan magas, karcsú falakba befogott szerkezetek a fal elgörbülését idézhetik elő. Az előbbi két okból kifolyólag az erkélyt hordó falak vastagsága legalább 1 ½ tégla legyen.
Az erkélyek anyaguk szerint lehetnek: a) fa és b) szilárd kialakításúak másrészt c) egyneműek (pl. pusztán fából vagy acélból készültek) vagy d) többféle anyagból összetettek. Követelmények az erkélyekkel szemben.
Fa anyagú erkélyek
Fa anyagú erkélyek esetén a konzolosan túlnyúló födémgerendákat pallókkal zsaluzzák be (720 a ábra). A pallókat hézagosan fektetik egymás mellé azért, hogy az esővíz lecsuroghasson róluk (egymás fölé kerülő erkélyeknél természetesen árokeresztékes, bitumen tömítési megoldáshoz kell folyamodni.) A padlót bőségesen át kell itatni karbolineummal.
720. ábra. Fa anyagú erkélyszerkezetek; a) nyeregfás, b) könyökfás megoldás
Nagyobb kiülés esetén a konzolos gerendarészeket a helyiségekbe beálló és az erkélyek alá kinyúló, a födémgerendával ékes csavarozott kapcsolattal összeépített nyeregfával, más esetben kőkonzolokra felfekvő, favázas épületeknél pedig a vázoszlopokhoz csatlakozó könyökfákkal lehet alátámasztani (720 b ábra). A faelemek általában gyalult, pácolt, legtöbbször lakkozott kivitelűek.
721. ábra. Kőkonzolos alátámasztású erkély- és folyosószerkezetek; a) kőkonzolos-kőlemezes, b) kőkonzolos-boltsüveges megoldások
A szilárd anyagú erkélyeket és függőfolyosókat a régebbi időkben -kellően leterhelt vagy lehorgonyzott- kőkonzolokra fektetett kőlemezekkel vagy kőkonzolok közé épített boltsüvegekkel képezték ki. Ezekkel a födémtől független megoldásokkal értékes építészeti hatást értek el (721 a – b ábra).
Födémtől független erkélyszerkezetek
A 722. ábra a századforduló lakóházainak függőfolyosóinál általánosan alkalmazott szerkezetet tünteti fel.
722. ábra. Függőfolyosó szerkezetek; a) leterhelés, b) lehorgonyzás módja, c) poroszsüveg-boltozatos, d) vasbetonlemezes áthidalás
Géptermekben, mérnöki létesítményeknél gyakran ma is az előbbi bekezdésben foglaltakhoz hasonló módon alakítjuk ki az erkélyeket, illetve a függőfolyosókat, azzal a különbséggel, hogy az áthidaló szerkezet 8 mm vastag recés lemez (723. ábra). Nagyobb kiülés esetén a konzoltartót ferde könyöktartóval lehet alátámasztani.
723. ábra. Üzemi épületek acéltartós erkély és függőfolyosó szerkezete
A monolitos jellegű vasbeton erkélyszerkezetek korszerűbbek. A 724 a ábra a falazatba, illetve vasbeton koszorúba befogott konzolos lemezt; a 724 b ábra pedig bordás (tehát gerendás alátámasztású) vasbeton lemezt tüntet fel. Mindkét szerkezet inkább az épület belsejében, a szélső falak mentén kialakított erkélyek és függőfolyosók esetében, valamint az épületnek olyan homlokzati falainál jön szóba, amelyek a mögöttük levő födém teherhordó irányával párhuzamosak.
724. ábra. Vasbeton erkélyszerkezetek; a) koszorúba befogott konzolos-lemezes, b)-c) bordás vasbeton-lemezes megoldások
Amennyiben az ilyen szerkezetű erkélyekbe ajtónyílások esnek, úgy a befogó koszorú-, illetve áthidaló gerenda leterhelését különös gonddal kell megtervezni. A leterhelést közvetítő, leginkább vasbeton gerenda ilyen esetekben csavarásra van igénybe véve. A helyes megoldást mutatja a 725. ábra.
725. ábra. Csavart vasbeton áthidalóba befogott erkélyszerkezet; a) nézet, b) áthidaló gerenda vasalási sémája, c) alaprajz, d) metszet
Födémmel szervesen összefüggő erkélyszerkezetek
Gerendás jellegű erkélyeknél a födém acél vagy vasbeton gerendái konzolosan túlnyúlnak a falon. A gerendaközöket valamilyen szerkezet (természetes származású kő vagy műkő. esetleg vasbeton lemez) hidalja át. Az ilyen erkélykialakítások igen gazdaságosak, mert a fal feletti negatív nyomaték miatt a gerendák pozitív nyomatéka kisebb lesz.
A lemezszerű erkélyek a különböző szerkezetű monolitos vasbeton födémek konzolos folytatásaképpen képezhetők ki. Ha az erkélyt vasbeton lemezzel alakítjuk ki. és a vasbeton födém vasbetéteit akarjuk a konzolos részben felhasználni, akkor előnyösebb az olyan elrendezés, amidőn a konzollemez a belső padlószinthez viszonyítva alacsonyabban helyezkedik el (724 b ábra).
Igen egyszerűen és előnyösen lehet kialakítani az erkélyeket a haránt elrendezésű vasbetonvázas épületeknél, amidőn is a mester-, illetve keretgerendák nyúlnak ki konzolosan a pillérsor elé, és az erkélyfödém áthidalási iránya a homlokzat síkjával párhuzamos.
Az előregyártott vasbeton „típus”-gerendás födémek és erkélyek közötti összefüggés. Az előregyártott „típus”-födémgerendák – mivel csak pozitív hajlító nyomatéknak megfelelő vasbetéttel vannak ellátva – nem felelnek meg konzolos felhasználásra.
726. ábra. Előregyártott vasbeton erkélyszerkezet: 1 – födémgerenda 2 – konzolelem; 3 – erkélylemez
Ilyen esetekben az erkélyeket és függőfolyosókat vagy a) a födémtől független monolitos vasbeton szerkezettel kell megoldani, vagy pedig b) a 726. ábra szerinti konzol- és lemezelemekből álló, előregyártott vasbeton szerkezetet kell alkalmazni. Több hasonló erkély vagy hosszabb, emeletenként megismétlődő függőfolyosó esetén nyilván érdemes lenne alkalomszerűen tervezett, konzolosan vasalt, előregyártott vasbeton gerendát alkalmazni.
Általános megjegyzések. Az erkélyek járószintjét a hátuk mögött levő erkélyek padlószintje alatt 5-15 cm-rel alacsonyabban kívánatos kialakítani. Ilyen módon meggátoljuk a víznek az ajtó küszöbénél való behatolását, másrészt lehetővé tesszük, hogy az erkélykorlátok fogódzója közel megegyezzék az ablaknyílások könyöklő vonalával. Természetesen kórházi és szanatóriumi fektető folyosóknál, ahol az ágyakat ki kell tolni a folyosókra vagy erkélyekre, ettől a megoldástól el kell tekinteni; eltekintünk azonkívül olyan esetekben is, amidőn a szoba és erkély között közvetlen lakókapcsolatot óhajtunk teremteni.
Erkélyek és függőfolyosók padlóburkolata
Lejtés. A víz gyors elvezetése végett a burkolat kifelé 1,5-2%-os lejtésű legyen. Esztétikai szempontból kedvezőtlen, ha a lejtés az erkély oldalnézetében is megmutatkozik, vagyis, ha a függőlemez vastagsága köröskörül nem egyforma. Ezért a lejtést a 727 f vagy a 727 g ábra szerint kívánatos kialakítani. Erkélyek burkolása.
727. ábra. Erkélylemezek szerkezeti részletei; a) lemezek illeszkedése, b)-e) vízorr kiképzések, f)-g) lejtés és vízterelés megoldásai
A szélesebb erkélyek és függőfolyosók gyakran nem kifelé, hanem befelé lejtenek. Ilyenkor a nedvességszigetelés helyes megoldásán kívül a vízlevezetés is problémát okoz. Ezzel a kérdéssel a „Terasz szigetelések” című részben foglalkozunk.
Függőlemez és vízorr képzés
Az erkélylemez homloklapját az ún. függőlemezt vízorrosán kell kiképezni (727 b-e ábra). Természetes származású kőnél a vízorrt, – anyag és munkaidő megtakarítás végett – bevéséssel készítik. A vízorrnak kétféle megoldása van; az egyik (727 c ábra) szerkezetileg, a másik (727 d ábra) architektonikus szempontból helyesebb. Műkőanyag esetén a víz-orr a lemez alsó síkjához viszonyítva lelóg (727 b ábra). A 727 e ábra szerinti kiképzés nem megfelelő, mert a felületi feszültség által együtt tartott és az adhézió révén a lemezhez tapadó víz (különösen a szél hatására) átfut a vízorr felületén.
Általában nem szép a túl vastag erkélylemez. Kívánatos vékony (14-16 cm vastag) lemezt vagy – mint ellentétes végletet – bizonyos esetekben a födém vastagságával közel megegyező lemezvastagságot tervezni. Nyilván ezen a téren az épület arányainak is meghatározó szerepe van. Mind a természetes származású kőlemezek, mind a műkő borítású erkélylemezek homloksíkjait függőleges irányú rovátkolással (sarrirozással) láthatjuk el, ezáltal igen tetszetős felületet nyerünk. Azonban az előregyártott jellegű (pl. díszítő-beton kérgű) lemezeknél a gépi megmunkálásra alkalmas felületképzést kell előírni.
Az erkélylemezről lecsorgó víz a homlokzaton csúnya foltokat okoz. Ennek elejét vehetjük a 727 f–g ábrákon látható vízterelő kiképzésekkel (sarkantyúkkal és vályúkkal).
Az erkélyek és függőfolyosók homloksíkjait gyakran 16–20 cm-es, T szelvényű acél szegély-tartóval látják el, amihez a korlát oszlopait két-két csavarral lehet hozzárögzíteni (732 e ábra). Teljesen acélból készült erkélyeknél és galériáknál is ilyen szegélytartót kívánatos alkalmazni (723. ábra). Igen sok mérnöki létesítmény hasonló jellegű részlegénél is ilyen szegélykiképzést és korlátfelerősítést látunk (737. ábra).
732. ábra. Vaskorlátok jellemző részletei; a)-c) fogódzó körüli, d) alsó hevederes összeépítés, e) acél szegélygerendához történő felerősítés
734. ábra. Korlát felerősítések; a) rudazatos, h) sodronyháló betétes korlát esetében (Lakóterv)
A burkolatot többféleképpen alakíthatjuk ki:
Kőlemez esetén nincs szükség külön burkolatra. A lemezeket hornyos csatlakozással illeszthetjük egymás mellé (727 a ábra).
727. ábra. Erkélylemezek szerkezeti részletei; a) lemezek illeszkedése, b)-e) vízorr kiképzések, f)-g) lejtés és vízterelés megoldásai
Egyszerű és nem nagy kiülésű, valamint nem nagy kiterjedésű vasbeton anyagú erkélylemezeket felül és homloklapjukon műkő burkolattal láthatjuk el. A helyszínen felhordott műkőrétegben zsugorodási hézagokat kell kiképezni. A vasbetonlemez alsó felülete maradhat nyersen vagy kőszerű megdolgozást nyerhet, azonban leggyakrabban bevakoljuk őket.
Azoknál a szélesebb függőfolyosóknál, amelyeket lapburkolattal látunk el, á burkolat alá nedvességszigetelő réteget is célszerű alkalmazni. Ezeknek részletes szerkezeti megoldásáról későbbi szövegrészben fogunk megemlékezni. (Megjegyezzük azonban, hogy a régi pesti épületek lapburkolattal ellátott függőfolyosóinál nedvességszigetelést nem találunk; a vasbetonlemezen aljzatbeton + fektetőhabarcs + lapburkolat helyezkedik el. A szigetelés hiánya azonban ezeknél a legtöbb esetben elszíneződés vagy vakolat leválás alakjában megmutatkozik.)