Parketta padlóburkolatok és típusai
A fa parketták a legelterjedtebb meleg padlóburkolatok. A parketták egy- vagy többrétegű, tömör, keményfa padlóburkoló elemek. Az egyrétegű elemek teljes vastagságban keményfából készülnek. A többrétegűek felső, járófelületet adó rétege (koptatóréteg) minden esetben min. 2,5 mm vastag keményfa. Az alsó rétegek készülhetnek puhafából, de legtöbbször ezek is keményfák.
A parkettaelemek méretétől, formájától, összetettségétől, függően többféle típust különböztetünk meg:
- csaphornyos parketta;
- lamella parketta;
- mozaikparketta;
- szalagparketta;
- intarzia parketta;
- ipari parketta.
A legtöbb parketta egyrétegű keményfa elem, a szalagparkettát rendszerint háromrétegű elemek alkotják. A parkettaelemek többnyire csappal és horonnyal illeszkednek egymáshoz.
A rögzítés módja szerint a parketta alapvetően kétféle lehet:
- szegezett vagy
- ragasztott.
Szegezett parkettáknál az elemeket a burkolat közvetlen aljzatát képező vakpadlóhoz rejtett szegezéssel rögzítik. Régebben sokáig ez volt a leggyakoribb rögzítési mód, napjainkban azonban ritkán alkalmazzák. Ragasztott parkettáknál az elemeket megfelelően előkészített, szilárd, száraz aljzatra, a faanyagnak megfelelő, a gyártó által előírt (vizes bázisú, oldószeres) ragasztóanyaggal rögzítik.
A parkettaburkolatok csak kellően sima, szilárd és teljesen száraz aljzatra készíthetők. Ez a többi burkolathoz hasonlóan leggyakrabban úsztatott beton vagy esztrich. A parketta anyaga a nedvességre fokozottan érzékeny! Az aljzat nedvességtartalma legfeljebb 2% lehet.
Vakpadló
A szegezett parketták közvetlen aljzata a vakpadló. Ez lényegében párnafákra rögzített (csavarozott, szegezett) deszkázat. A párnafák közvetlenül a szilárd aljzatra vannak rögzítve (ragasztva). A deszkázat kiosztása lehet sűrű, normál vagy ritkított (5.14. ábra). A párnafák távolsága és a deszkázat kiosztása elsősorban a parkettaelemek méretétől és a várható terheléstől függ. A vakpadlók kizárólag gomba- és rovarölő szerrel impregnált faanyagból készíthetők. A párnafák közötti mezőt általában teljes magasságban hőszigetelő anyaggal töltik ki.
- Hőszigetelés a lábazati falak esetében
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
- Fafesték leszedése fafelületekről, padlóról [TIPP 2021]
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
5.14. ábra. Vakpadlók
A forgalomba kerülő parketták felületkezelésétől függően megkülönböztetünk hagyományos és készparkettákat. A hagyományos parketták felületkezelés nélkül kerülnek forgalomba, a szükséges felületi védelmet a beépítés helyszínén alakítják ki. A készparketták a végleges felületkezeléssel kerülnek forgalomba, a belőlük készült burkolat a lerakást követően azonnal használatba vehető. A két- és háromrétegű parketták legtöbbször készparketták is, míg az egyrétegűeket rendszerint a helyszínen csiszolják és felületkezelik lerakás után.
Felületkezelés
A parketták felületkezelése tehát készülhet üzemben, a gyártás során kialakítva, illetve a lerakás után a helyszínen. A felületkezelő anyag lehet lakk, pác, olaj, viasz, valamint ezek kombinációja. A legtöbb esetben lakkbevonatot készítenek.
Lakkozás előtt
Lakkozás előtt a parketta felületét minden esetben több lépésben (egyre finomabb csiszolót alkalmazva) átcsiszolják, majd megtisztítják. A lakk csak teljesen sík, sima és pormentes felületre hordható fel. Az előkészített felületre először a lakk gyártója által ajánlott alapozót hordják fel, majd a teljes felületet (általában színtelen kopásálló lakkal) két-három rétegben lelakkozzák. A teljes felület bevonása előtt ajánlott egy kisebb felületrészen próbalakkozást végezni. Sötétebb faanyagoknál (pl. akác) eltérő kivilágosodást okozhat az alapozó, ezért ezeket a felületeket nem célszerű alapozni.
Fontos, hogy a parkettázási munka során a faanyagot ne érje nedvesség! A víztől a parketta megdagad, vízfoltos lesz, a kiszáradás után pedig zsugorodik és hézagos lesz. A parkettaelemek tárolása csak zárt, fedett, száraz, gombamentes, a közvetlen időjárási hatásoktól védett helyiségekben megengedett.
A készparketta rendszeres ápolást (tisztítást) és karbantartást igényel. Ennek módja minden esetben az adott parketta típusától, anyagától és felületkezelésétől függ. Célszerű minden esetben az ide vonatkozó gyártói utasításoknak megfelelően eljárni.
Falléc és székléc
A parkettaburkolatok elengedhetetlen kiegészítő eleme a falléc és a szegélyléc (székléc). A falléc a csaphornyos parkettákhoz illeszkedő (kétoldali hornyos), azzal megegyező anyagú és magasságú, min. 1,00 m hosszú léc. A falléc a burkolatot határoló szerkezetek (falak, pillérek, beépített bútorok stb.) mentén elhelyezett szegélyező parkettaburkolat-elem. A szegélyléc a fal és a parkettaburkolat közötti hézagot letakaró (különböző keresztmetszetű), a parkettaelemekkel megegyező anyagú léc.
Hagyományos csaphornyos parketta
A legismertebb – és egyben az egyik legrégibb – parkettatípus a hagyományos csaphornyos parketta. Ez az oldalaik mentén csaphornyos kialakítású, 17, 19 és 22 mm vastag, 23-66 mm széles, 190-505 mm hosszú parkettalécekből készül. Anyaga általában tölgyfa, bükk, de előfordul cser, kőris, akác, különleges esetekben jávor vagy diófa csaphornyos parketta is. A csapok és hornyok elhelyezkedésétől függően a parkettalécek lehetnek jobbosak vagy balosak (5.15. ábra).
5.15. ábra. Csaphornyos parkettalécek
A csaphornyos parketta vakpadlóra szegezve (5.16. ábra) vagy teljes felületen szilárd (beton- vagy esztrich-) aljzatra ragasztva egyaránt készülhet. Régebben jellemzően szegezték, napjainkban viszont elterjedtebb a ragasztással történő rögzítés. Csaphornyos parkettából többféle mintázatú padló készíthető (5.17. ábra), a legelterjedtebb (legismertebb) a halszálkamintás burkolat.
5.16. ábra. Szegezett csaphornyos parkettaburkolat
5.17. ábra. Parkettamintázatok
Szegezett rögzítés
Szegezett rögzítés esetén a parketta lerakását megelőzően el kell készíteni a megfelelő vakpadlót. A parkettázás minden esetben a parketta pontos kiosztásával (tervezésével) kezdődik. Ekkor a helyiség alaprajza, a nyílások elhelyezkedése, valamint a választott mintázat ismeretében meghatározzák a parkettaléc-sorok irányát. Halszálkamintás parketta esetén a parkettaléc-sorok általában az ablakra merőlegesen helyezkednek el.
A falak, pillérek mentén el kell helyezni a falléceket. Ezzel keretet lehet adni a parkettázandó mezőnek. A fal síkja és a falléc között 1 cm hézagot kell hagyni, melyet ideiglenesen faékekkel kell biztosítani.
A parkettalécek lerakása (a sorok indítása) kezdődhet az egyik fal mellől sl szemközti fal felé haladva, valamint a helyiség középvonalától két irányba haladva (5.18. ábra). Fal mellől indulva könnyebben elhelyezhető az első sor és kevesebb hulladék keletkezik, de a zárósor elemei tetszőleges (vágott) méretűek. Zsinórral kitűzött középvonalról indulva a középső sor(ok) kirakása pontos munkát igényel, két irányba haladva azonban folyamatosan két szakmunkás végezheti a parkettázást (a gyorsabb kivitelezés miatt).
5.18. ábra. Halszálka mintás parkettaburkolat fektetése
Halszálkamintás parketta fektetése során a falléchez csatlakozó első sor méretre szabott parkettaléceit a rövidebb oldali (bütü-) horonyba ütött rejtett szegezéssel rögzítik a vakpadlóhoz. Az ezekhez kapcsolódó második sor elemeit a hosszoldali hornyokba ütött rejtett szegezéssel erősítik le. A további soroknál általában elegendő minden második parkettalécet leszegezni. A fektetés során ügyelni kell arra, hogy a parkettalécek szorosan egymáshoz illeszkedjenek. A már elkészült felületrészeket folyamatosan ellenőrizni kell. A teljes felület parkettázása után helyezik el a falszegély mentén a hézagot eltakaró szegélyléceket, melyeket a falléchez szegezve rögzítenek.
Ragasztott csaphornyos parketták
Ragasztott csaphornyos parketták esetén a sima (szükség esetén kiegyenlített), portalanított, szilárd aljzat felületére először egy alapozó bevonatot (tapadóhidat) hordanak fel. Ez biztosítja a ragasztóanyag és az aljzat közötti megfelelő tapadást. (Az alapozó lényegében felhígított ragasztóanyag, amely bejut az aljzat pórusaiba.) Az alapozó száradását követően a ragasztóanyagot vékony rétegben egyenletesen felhordják az aljzatra (fogas lappal). Ragasztóanyagként általában oldószeres, poliuretán vagy vízbázisú ragasztót alkalmaznak. Mindig csak akkora felületet vonnak be ragasztóval, amelyet rövid időn belül, kényelmesen leburkolnak.
A parkettalécek fektetésének menete a szegezetthez hasonló. A burkolat és a fal síkja között itt is kb. 1 cm hézagot kell hagyni. A parkettaléceket csúsztató mozdulattal egymáshoz illesztve helyezik el úgy, hogy azok összefüggő, zárt felületet képezzenek. A lerakott elemeket ütőfával óvatosan megütögetik. A leragasztást követően a padlót az ide vonatkozó előírásnak megfelelő ideig (kb. 1-3 napig) hagyják pihenni, amíg a ragasztó megköt és a parketta igazodik a szoba mikroklímájához.
A csaphornyos parkettákat – más parkettákhoz képest -jelentős anyagfelhasználás és munkaigényes kivitelezés (ill. ezekből adódóan nagyobb költség) jellemzi.
Lamella parketta
A lamella parketták csaphorony nélküli, tömör, keményfa parkettalécekből készülő ragasztott burkolatok (5.19. ábra). Az elemek vastagsága általában 8-10 mm, szélessége 20-60 mm, hossza 107-300 mm, de előfordulnak ennél nagyobb parkettalécek is (14x75x500 mm). A lamella parketta elemek csaphornyos parkettalécekkel közel megegyező geometriájából adódóan a kialakítható mintázatok azonosak.
A lamella parkettákat szilárd (beton, esztrich) aljzathoz ragasztva készítik. A készítés elve megegyezik a ragasztott csaphornyos parkettáknál megismerttel. A lamella parkettaelemek lerakása során egyszerűen szorosan egymás mellé illesztik őket. A lamella parketták alkalmazása a kis szerkezeti vastagságuk következtében különösen előnyös padlófűtéses helyiségekben.
Régebben előfordult aszfaltba rakott parkettaburkolat is, melyhez egyedi keresztmetszetű, fecskefarkú parkettaléceket alkalmaztak. Ennél a technológiánál az aljzatra terített forró bitumenbe ágyazva fektették le az elemeket. Ma ilyen technológiával már nem készítenek parkettákat.
Mozaikparketta
A mozaikparketta-gyártás során összeragasztott parkettalécekből képzett táblás burkolóelem, melyet alsó felületén általában műanyagháló vagy egyéb szöveterősítés fog össze, felső felületén pedig védőpapír kasírozással van ellátva (5.20. ábra). (Lényegében táblásított lamella parketta.) Anyaga általában tölgy, bükk, kőris stb. A mozaikparketta elemek vastagsága 6-10 mm, a táblák mérete többféle lehet: 305×305; 432×432; 320×640; 280×500; 274×720 mm stb. Ezek mintázata a táblát alkotó lécek alakjától és elhelyezkedésétől függően lehet négyzetrácsos, halszálkamintás, parallel stb.
Mozaikparketta-burkolatokat általában (úsztatott) beton vagy esztrich aljzatra, ragasztva készítik. Az aljzat ebben az esetben is egyenletes, sima, pormentes és száraz kell legyen. A táblák fektetése minden esetben a kiindulási vonal helyének meghatározásával és kitűzésével kezdődik. A kiindulási vonalat úgy kell megválasztani, hogy a burkolandó felületen minél több egész tábla és minél kevesebb szabott elem legyen beépítve. Az itt kifeszített zsinór mentén helyezik el (ragasztják le) a kezdősor elemeit.
A gyártói ajánlásnak megfelelő (általában műanyag vagy diszperziós) ragasztóanyagot a táblák alsó felületére és az aljzatra egyaránt felhordják, majd a táblákat pontosan a zsinór mellé illesztve sorban elhelyezik úgy, hogy a papírral kasírozott oldal legyen felül. A lerakott táblákat gondosan végigütögetik, hogy minél jobban beágyazódjanak a ragasztóba. A kezdősor elhelyezése után a táblák felületéről eltávolítják a papír kasírozást. Ehhez vizes szivaccsal óvatosan benedvesítik a felületet, majd néhány perc elteltével kézzel lehúzzák a papírréteget. Ezt követően lerakják a további sorok elemeit. A papír kasírozást minden egyes sor után le kell szedni.
A burkolatot határoló falak, szerkezetek mentén 10 mm széles hézagot kell biztosítani. A teljes burkolat lerakását követő 2-3 nap elteltével lehet megkezdeni a felület csiszolását, felületkezelését (lakkozását). Kis szerkezeti vastagságuk következtében a mozaikparketták padlófűtés esetén is előnyösen alkalmazhatók.
Szalagparketta
A szalagparketta napjaink legelterjedtebb és legkorszerűbb parkettatípusa. A szalagparketta háromrétegű, nagyméretű (deszkaszerű), csaphornyos elem, amely gyárilag csiszolt és felületkezelt (készparketta). A felső (koptató-) réteg keményfából (bükk, akác, kőris, juhar) a középső és alsó réteg pedig lágyabb fából (fenyő, éger stb.) készül. Az egyes rétegeket műgyanta ragasztóval egyesítik. A szalagparketta-elemek vastagsága 14-15 mm, szélessége 129-208 mm, hossza általában 2000-2500 mm (max. 5,00 m). A koptató-réteg vastagsága min. 3 mm, a felületi védelmet a gyártás során 3-7 rétegben felhordott, UV-álló, kikeményített lakkozás biztosítja.
A szalagparketta számos olyan előnyös tulajdonsággal rendelkezik, amely szinte bármely más típussal szemben kedvezőbbé teszi a felhasználását.
A szalagparketták főbb előnyei:
- gyors és egyszerű lerakás;
- fokozott kopásállóság;
- hézagmentes illeszkedés;
- azonnali használhatóság lehetősége;
- hosszú élettartam;
- többszöri felújíthatóság lehetősége;
- könnyen tisztíthatók;
- jó hangszigetelő tulajdonság;
- általában padlófűtés esetén is alkalmazható.
A szalagparketta egyaránt fektethető (úsztatott) beton, illetve esztrich aljzatra, és szárazpadlóra vagy más meglévő padlóburkolatra (ha az erre alkalmas). Az aljzattal szemben itt is alapkövetelmény, hogy egyenletes, sima, száraz és pormentes legyen.
A szalagparkettát általában nem ragasztják az aljzathoz, hanem szárazon fektetve csúsztatott padlóként készítik. A parketta alá lépéshangtompító alátétréteget fektetnek (pl. 2-10 mm vastag extrudált polipropilénhab-lemezt). Ezt azonban nem ragasztják össze sem az aljzattal, sem a szalagparkettával (5.21. ábra).
5.21. ábra. Szárazaljzatra fektetett szalagparketta burkolat
A szalagparketta lerakását rendszerint fal mellett kezdik. Az első elemet hornyolt oldalával a falsík felé nézve helyezik el úgy, hogy a parketta és a falsík között 10 mm hézag legyen. A hézagot a parkettaburkolat elkészültéig faékekkel kell biztosítani. A következő elem lerakása során a csatlakozó illeszkedési felületeket (csapot és hornyot) teljes hosszban ragasztóanyaggal kell bevonni. (Az alkalmazott ragasztóanyag a gyártói ajánlásnak megfelelő.)
Ezt követően a szalagparketta-elemet a szabad hosszoldala mentén óvatosan végigütögetik, így biztosítva a hézagmentes illeszkedést. Az élek mentén esetleg kitüremkedett ragasztóanyagot nedves szivaccsal le kell törölni. Ezt a műveletet ismételve helyezik el a további elemeket. A falak mentén minden oldalon ékeléssel biztosítják a parkettaelemek szoros kapcsolatát. 24 óra elteltével az ékeket eltávolítják, majd elhelyezik a hézagot takaró szegélyléceket.
5.22. ábra. Önzáró szalagparketta csatlakozása
A hagyományos csap-hornyos elemek mellett egyre elterjedtebbek az ún. önzáró szalagparketta elemek. Ezek illeszkedési oldalai összeépítés után mechanikai zárrendszerként működnek, nincs szükség ragasztásra (5.22. ábra). Nagyon könnyen lerakhatok, a lerakás során az illesztés vonalában lényegében egymásba akasztják az elemeket. Az ilyen parketták legnagyobb előnye, hogy sérülésmentesen szétszedhetők és újra lerakhatok. A fent ismertetett általánosan elterjedt szalagparketták mellett előfordulnak teljes felületen ragasztott, valamint szegezett szalagparketták is.
Intarzia parketta
Az intarzia parketta különböző méretű és alakú, látványos mintázatokban elrendezett elemekből készül (5.23. ábra). A parkettaelemek többféle kialakításban kerülnek forgalomba. Napjainkban az intarzia parkettákat általában 8-10 mm vastag, gyárilag felületkezelt, táblásított lamellaelemekből készítik (készparketta). Az intarzia készülhet 20-23 mm vastag, csaphornyos, tömör keményfa intarziaelemekből is, a helyszínen felületkezelve.
5.23. ábra. Intarziaparketta-burkolat
Az intarzia parkettákat minden esetben teljes felületen az aljzathoz ragasztva fektetik. Az aljzat felületének tökéletesen simának, szilárdnak és pormentesnek kell lennie. Az elemeket minden esetben a gyártói utasítások szigorú betartása mellett kell lerakni. Az intarzia parkettákat elsősorban magas’ minőségi és esztétikai értéket képviselő, exkluzív terekben alkalmazzák.
Ipari parketta
Az ipari parketta a gyártás során élére állított parkettalécek összeragasztásával táblásított parkettatípus (5.24. ábra). Anyaga általában tölgy, bükk, kőris, gőzölt akác. Az elemek vastagsága 14-23 mm, a táblák mérete általában 160×320; 280×280; 250×300; 300×300 mm.
5.24. ábra. Ipari parkettaburkolat
Az ipari parkettákat régebben jellemzően nagy forgalmú terekben, ipari létesítményekben alkalmazták, ahol nagy igénybevételt is jól tűrő, masszív padlóra volt szükség. Napjainkban azonban (egyedi megjelenésének köszönhetően) egyre gyakrabban fordul elő lakóterek padlóburkolataként is. Lerakása általában teljes felületen az aljzathoz ragasztva történik.
A következő cikkben a parafa padlóburkolatokkal folytatjuk.