Szigetelőanyagok, termékek (lapostetők szigetelése)
A csapadék elleni szigetelés az alkalmazott technológiák, a felhasznált anyagok és a rétegek száma alapján többféle lehet. Megkülönböztetjük a lemezszigeteléseket (ez lehet bitumenes, modifikált bitumenes vagy műanyag lemezszigetelés) és a (kent/szórt) bevonatszigeteléseket. A teljes értékű (különböző követelményeknek megfelelő) vízhatlan szigetelés kialakításához a szigetelőlemezeken, bevonatokon kívül számos különböző kiegészítő anyagra lehet szükség (ragasztók, emulziók, kittek stb.).
Az egyes tulajdonságok javítása céljából a szigetelések anyagai a bitumen és a műanyag többféle keverékéből készülhetnek.
(Oxid)bitumenes lemezek
A vízszigeteléseknél alkalmazott bitumenes lemezek fő részei: a különböző anyagú hordozóréteg (betét), az erre felhordott kétoldali bitumenbevonat, valamint az alsó és felső felületi védőréteg (hintés) (2.6. ábra).
2.6. ábra. Bitumenes lemez általános felépítése
- Nedvesség a talajban
- Bitumenes készítmények az útépítésben és az építőiparban
- Hőszigetelés a padlás-, és a pincefödém esetében
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A tetőszigeteléseknél alkalmazott bitumenes vízszigetelő lemezeknek a következő alaptípusait különböztetjük meg.
Ezek:
- Bitumenes (ragasztható) vékonylemezek: ezek közé tartozik a bitumenes csupaszlemez (papír hordozóréteg, bitumennel telítve, de bitumenes bevonat nélkül); bitumenes fedéllemez (papír hordozóréteg, mindkét oldalán homok- vagy zsírkőpor hintés); üvegfátyol betétes vékonylemez (finomhomok hintés). A lapostetők csapadék elleni szigetelésén belüli felhasználásuk jelentősen korlátozott.
- Bitumenes hegeszthető vastaglemezek: 4 mm vastag bitumenes lemez, melynek hátoldalára a gyártás során előre felhordják a ragasztáshoz szükséges bitument (leolvasztásos ragasztás). A lemezek hordozórétege lehet: üvegfátyol; üvegszövet; műanyag textília és fátyol; poliészterfólia; alumíniumfólia. A felületi védelmet biztosító bevonat felül finomhomok vagy palahintés, alsó oldalon polietilén fólia.
- Zárólemezek (felületvédelemmel ellátott): színezett palaőrlemény hintéssel ellátott lemezek, egy oldalon bitumennel ellátott fémfóliák (Al, Cu), valamint üvegfátyol betétre kasírozott aulmíniumfóliás lemezek. Jellemzően az egyenes rétegrendű melegtetők és a kéthéjú tetők csapadék elleni szigetelésének legfelső lemeze.
A bitumenes lemezek alapanyaga az ún. oxidbitumen. Ez a hagyományos desztillált bitumen oxigénnel történő átfúvatásával keletkezik. Ennek során a bitumen tulajdonságai megváltoznak (hőállóság /lágyulási pont: 80°C, hideghajlítóság: 0°C).
Modifikált bitumenes lemezek
A minél kedvezőbb tulajdonság elérése érdekében a gyártók a desztillációs alapbitument különböző műanyagokkal összekeverve javítják (ez a modifikálás). Az így létrejövő módosított anyag kedvezőbb tulajdonságú, azaz magasabb hőállóságú, rugalmasabb, tartósabb, jobb hideghajlíthatóságú stb. lesz. A modifikálás csak a bitumennel összeférhető műanyagokkal végezhető (plasztomerekkel vagy elasztomerekkel). A különböző műanyagok eltérő tulajdonságokat javítanak (PVC: olajállóság; PE: öregedésállóság + hőstabilitás; EVA: lágyuláspont csökkenése).
APP (plasztomer) modifikációs bitumenes lemezek
Magas hőállóságú (+150°C), kedvező hideghajlíthatóságú (-15°C); kiváló tapadóképességű, UV sugárzásnak ellenálló; nagy mechanikai szilárdságú (terhelhető); könnyen beépíthető lemezek, melyek az SBS és az EPM modifikált bitumenes lemezekkel egyaránt összeépíthetők.
SBS (elasztomer) modifikációs bitumenes lemezek
Hordozórétegtől függően jelentős szakadási nyúlással és repedésáthidaló képességgel rendelkező, gumiszerűen nyújtható és visszarugózó tulajdonságú lemezek. További jellemzőjük a magas hőállóság, a hideghajlíthatóság, a nagy szakítószilárdság, a gyors bedolgozhatóság, ugyanakkor nem UV-álló!
EPM modifikációs bitumenes lemezek
Lényegében egyesítik az APP és az SBS legkedvezőbb tulajdonságait. Jó hőállóság, kedvező hideghajlíthatóság, rugalmasság, nyújthatóság és szakítószilárdság jellemzi. UV-álló, nem igényel fényvédelmet, jól összeépíthető valamennyi bitumenes lemezfajtával. Napjainkban a lapostetők csapadék elleni szigetelését a legtöbb esetben bitumenes vagy modifikált bitumenes vastaglemezekből készítik.
2.2. táblázat
[table id=424 /]
Műanyag lemezek
Napjainkban a műanyag alapú lemezek széles választéka áll rendelkezésre a tetőszigetelések kialakítására. Alapanyagaik alapján két fő csoportját különböztetjük meg:
1. Hőre lágyuló (plasztomer) műanyag lemezek:
Nehezebben nyúlnak meg, de alakváltozásuk tartós. Könnyebben alakíthatók.
Főbb típusai:
- PVC (polivinil-klorid) műanyag lemezek: alapvetően a bitumennel összeférhetetlen, de létezik bitumenálló PVC-lemez is. PS-habbal szintén összeférhetetlen.
- PIB (poliizo-butilén) műanyag lemezek.
- ECB (etilén-kopolimer-bitumen) műanyag lemezek. A műanyag adja a rugalmasságot és a hajlíthatóságot, a bitumen lágyítóként hat. Sajátos tulajdonsága, hogy az anyag nyúlásával bekövetkező deformációval egyidőben jelentős szilárdságnövekedés lép fel. Ozon-és UV-állók.
- EVA (etilén-vinil-acetát-kopolimer) műanyag lemezek.
2. Gumiszerű (elasztomer) műkaucsuk lemezek:
Jobban nyújthatók, de rugalmasabbak, eredeti alakjukat (közel) visszanyerik. Nehezen alakíthatók.
Főbb típusai:
- IIR (butilkaucsuk) lemezek;
- EPDM (etilén-propilén dién-monomer) lemezek;
- CSM (szulfoklórozott polietilén) lemezek.
A műanyag lemezek vastagsága 1,2-2,0 mm. A szigetelések általában egy rétegben készülnek.
Bevonatszigetelések
A bevonatszigetelések képlékeny állapotban, több rétegben (összesen 2-4 mm vastagságban) a felületre felhordott tisztán műanyag vagy bitumen, esetleg műanyag-bitumen alapú vízszigetelő anyagok, melyek kémiai és/vagy fizikai folyamat eredményeként, a beépítést követően válnak vízszigetelő réteggé. Kiváló szakítószilárdsági, nyúlási, illetve repedésáthidaló tulajdonsággal rendelkeznek, Ebből is adódik, hogy elsősorban a tört síkú, sok áttöréssel és felépítménnyel tagolt tetőfelületek szigetelésére alkalmazhatók előnyösen.
A bevonatszigetelések lehetnek:
- poliészter vagy poliuretán alapú műanyagok: lágy poliészter bevonatok, poliuretán „folyékony fóliák”, üvegszál erősítésű poliésztergyanták.
- bitumen alapúak: bitumenlatex termékek (emulziók), modifikált bitumenes (vastag) bevonatok.
- speciális poliuretán habok (hő- és vízszigetelés egyben): tetőfelületen kihabosodó, szórt szigetelés. A speciális, kétkomponensű, két rétegben felhordott szigetelés egyszerre hő- és vízszigetelés. Nem UV-álló.
A bevonatszigetelések megbízhatóságát fokozandó poliészterfátyol vagy filcbetét alkalmazása is előfordul.
Kiegészítő anyagok
A lapostető teljes felületén, minden részletében rendeltetésszerűen működő (vízhatlan) csapadék elleni szigetelés létesítéséhez a fenti szigetelőanyagok mellett számos kiegészítő anyag, elem felhasználására, beépítésére is szükség van. Ilyenek a különböző alapozók, oldószeres mázak, emulziók, ragasztók, kittek, tapaszok, bevonatok.
Ragasztóanyagok
Napjainkban a szigetelések széles választékához igazodóan sokféle ragasztóanyag és többféle ragasztási mód létezik. Az alkalmazható ragasztóanyag minden esetben a ragasztott szerkezeti rétegtől és az aljzattól függ. Egyes lemezekhez, szerkezetekhez kizárólag a gyártók által ajánlott ragasztóanyagok használhatók.
A hagyományos bitumenes vékonylemezek ragasztásához forró bitumenmasszát (olvadékot) használnak. A hegeszthető vastaglemezek esetében nincs szükség külön ragasztóanyagra. A lemezek gyártása során külön ragasztóbevonatot hordanak fel; beépítéskor ezt olvasztják le. Műanyag lemezek ragasztásához műanyag alapú ragasztókat használnak. A műanyag keményhab hőszigetelő táblák kizárólag hidegragasztással (vagy mechanikusan) rögzíthetők, egy vagy két komponensű, műanyag alapú ragasztóval.
Oldószeres mázak
A bitument különféle szerves oldószerekben oldva (benzol, benzin, aceton stb.), hidegen felhordható folyékony bitumenes mázakat, bitumenes lakkokat állítanak elő. Az oldószeres bitumenmázakat elsősorban a bitumenes lemezszigetelések alapozóanyagaként, az aljzat (fogadófelület) előkészítésére (kellősítésére) használják.
Az oldószeres bitumenek tűz- és robbanásveszélyesek! A gyártók ide vonatkozó előírásait, utasításait minden esetben szigorúan be kell tartani! A műanyagokat az oldószerek megtámadják, ezért a műanyag keményhab hőszigetelések, a műanyag vízszigetelő lemezek és az egyéb műanyag alapú elemek, szerkezetek oldószeres bitumenekkel nem érintkezhetnek!
Emulziók
A bitumenemulziók emulgeáló (pl. szappan) és stabilizáló anyagok segítségével vízben eloszlatott bitumenrészecskékből álló, diszperz rendszerek. Mivel a víz és a bitumen nem elegyedik, ezért emulgeáló és stabilizáló anyagok hozzáadásával segítik elő a részecskék keveredését és az emulzió stabilitását.
A bitumenemulzió nagy előnye, hogy nedves felületre hidegen felhordhatok és nem igényelnek melegítést. A bitumenemulziókat szintén a csapadék elleni szigetelések alapozó anyagaként alkalmazzák, a nedvszívó aljzatok felületi előkészítésére (kellősítésére). A felületre felhordott bitumenemulzió kiszáradása után összefüggő, filmszerű, vízhatlan (víztaszító) védőbevonat jön létre.
A vizes bitumenemulziók fagyra érzékenyek! Szállításuk, tárolásuk, bedolgozásuk csak +5°C-nál magasabb hőmérsékleten megengedett! Készítenek műanyaggal modifikált bitumenemulziókat is. Ezek egy- vagy két komponensű, műanyaggal vagy műkaucsukkal módosított szigetelőmasszák, amelyek szórással vagy kenéssel hordhatók fel a felületre. Ezek elsősorban összetett formájú, erősen tagolt felületek szigetelésénél alkalmazott kiegészítő anyagok.
Kittek, tapaszok
A bitumenes kittek, tapaszok oldószerekkel vagy lágyítókkal kevert bitumenből, különböző töltőanyagok hozzáadásával előállított szigetelő masszák. Töltőanyagként általában szemcsés, porszerű anyagokat, őrleményeket használnak. A bitumenes kitteket, tapaszokat az aljzatok felületi hibáinak javítására, illetve a különböző (csatlakozási-, mozgási-, stb.) hézagok, illesztések kitöltésére használják.
Fényvédő bevonatok
A bitumenes alapanyagú csapadék elleni szigetelést a napsugárzás (hőhatás és ultraibolya sugárzás) hosszú távon károsítja, ezért a lemezeket megfelelő védelemmel kell ellátni.
A napsugárzásnak kitett bitumen folyamatosan öregszik. Hő hatására az illóanyagok eltávoznak a bitumenből, így az rideggé válik, törékeny lesz. Az ultraibolya sugárzás hatására fotokémiai folyamatok mennek végbe, ami szintén ridegedéshez vezet. A szigetelés tartósságát biztosítandó, a bitumenes szerkezeteket minden esetben védeni kell a napsugárzástól.
Bitumenes lemez csapadék elleni szigetelés esetén a legfelső lemezréteget képező zárólemezt a gyártás során eleve ellátják felületvédelemmel; az idő múlásával azonban szükség lehet ennek felújítására. Ehhez, illetve a bitumenes kent, szórt szigetelések védelméhez fényvisszaverő fedőemulzió fényvédő bevonatot készítenek. Olyan csapadék elleni szigetelések esetében, amelyek oldószerekkel nem érintkezhetnek (műanyag alapú termékek), vizes diszperziós – oldószert nem tartalmazó – fényvisszaverő fedőbevonatot kell alkalmazni.
Kiegészítő szerkezetek
A lapostetők rendeltetésszerű működéséhez számos olyan „kényes” szerkezeti részlet (dilatáció, víznyelő, felülvilágító, attika stb.) kialakítása szükséges, amelyben a csapadék elleni szigetelés vonalvezetése megtörik, megszakad stb., vagyis ezek a vízhatlanság szempontjából fokozottan veszélyeztetett részt képeznek. Az egyes szerkezeti részleteket minden esetben a lapostető egészéhez igazodva, az ide vonatkozó követelményeknek (vízhatlanság, fagyállóság stb.) megfelelve kell kialakítani. Ehhez számos különböző kiegészítő szerkezet, elem beépítése szükséges.
A lapostetők csapadék elleni szigeteléséhez közvetlenül kapcsolódó kiegészítő szerkezetek a következők.
- Szegélyezések: a tetőfelületet határoló (attika-, fal-, kéményszegély stb.), valamint a felületen belül az áttöréseket, nyílásokat, hézagokat (csőáttöréseket, felülvilágítókat, dilatációt stb.) szegélyező szerkezetek. A külső hatásoknak ellenálló, általában műanyag vagy fém agyagú elemek alkotják.
- Vízgyűjtő és vízelvezető elemek: belső vízelvezetésnél ezt lényegében a vízelvezetési pontokban kialakított összefolyók (víznyelők) képezik. Ezek olyan összetett szerkezetek, amelyeknél az ismert külső hatásokkal szembeni (tartós) ellenállás mellett az eltömődés, visszaáramlás, eljegesedés stb. jelenségekkel szembeni védelmet is biztosítani kell. A külső (vonalmenti) vízelvezetést általában függő ereszcsatornával képezik. A csapadék elleni szigetelést lényegében egyszerű szegélyezéssel zárják le úgy, hogy a felületén lefolyó víz akadálytalanul a csatornába kerül.
- Páraszellőzők: a tetőszerkezetbe jutott és ott megrekedt nedvességet, párát minden esetben ki kell szellőztetni a külső térbe. Egyenes rétegrendű tetők esetében ez a hőszigetelés alatti páraelvezető, valamint a csapadékszigetelés alatti gőznyomást kiegyenlítő rétegek külső légtérrel való közvetlen kapcsolatának a megteremtését jelenti. Ez a kapcsolat egyaránt kialakítható a tetőfelületet szegélyező szerkezetek mentén (pl. attikafalakban), valamint a tetőfelületen elszórtan pontonként.
Utóbbit olyan (általában műanyag) páraszellőző elemekkel képezik, melyek a csapadék elleni szigeteléssel vízhatlan csatlakozást biztosítva összeépíthetők. Kéthéjú tetőknél a két héj közötti légrétegben működő folyamatos légáramlás biztosítja a nedvesség, a pára kiszellőztetését. Ehhez azonban a levegő be- és kijutását lehetővé tevő szerkezetek szükségesek. Ezt általában az attikafalakba épített szellőzőnyílások képezik, de nagyobb tetőfelület (épületszélesség) esetén a felső héjat áttörő, pontonkénti szellőzőelemeken keresztüli szellőztetésre is szükség lehet. - Egyéb kiegészítők: a csapadék elleni szigeteléshez közvetlenül kapcsolódó egyéb kiegészítők közé tartoznak a lapostetőn elhelyezett különböző gépészeti berendezések (klímák, tartályok, vezetékek stb.) alátámasztó szerkezetei (talpak); a járósávok elemei; a biztonsági szerkezetek elemei stb.