Égetett agyag anyagú fedések (cserepek)
Magastetők leggyakoribb fedési anyagai az égetett agyagtermékek, a tetőcserepek. Különböző változataik anyaga csak kismértékben tér el egymástól, elsősorban formai kialakításuk, méreteik alapján különböztethetők meg. Az egyes formai változatokból különféle fedések készíthetők.
Ennek ellenére a következő alapelvek valamennyi típusra érvényesek:
- Minden égetett agyagcserép típust normál vagy sűrített lécezésre, szárazon kell elhelyezni.
- Általában 45°-os tetőlejtésig a cserepeket nem kell külön rögzíteni, ennél meredekebb tetőfelületeken az egyes cserepeket szegezéssel vagy lágyhuzal kötéssel mindenképpen rögzíteni kell.
- Időjárási hatások ellen mindegyik cseréptípus viharkapoccsal is rögzíthető.
- A cserepeket mindig alulról, az eresz felől indulva, soronként oldalra haladva kell elhelyezni.
- Az egymás feletti sorok átfedése a lejtéstől függően 5-10 cm. Az égetett agyagcserépből készíthető fedések típusait a cserépfajtáknál mutatjuk be.
Hódfarkú cserép
A hódfarkú cserép sima vagy kismértékben bordázott felületű, hazánkban általában 175×375 mm befoglaló méretű, 11 mm vastag (6-11. ábra), különböző formai változatokban (6-12. ábra) gyártott égetett agyagtermék. Színe a nyersanyag összetételétől függően piros, rózsaszín, sárga vagy szürkéssárga lehet. A normálcserepek egy füllel vagy lyukasztott kivitelben készülnek. A felezhető cserepek kettős füllel és hosszanti horonnyal kialakítottak és a horony mentén kettévághatok.
A cserepek fagyállóak, általában nyers kivitelűek, de külön kívánságra különböző színű bevonattal is gyárthatók. A gerincképzés kúpcseréppel történik (6-13. ábra). Kis felületű tetőkön és tetőablakok felett a hódfarkú cserép fedés 30-40°-os hajlásszöggel is készíthető, egyéb helyeken a tető hajlásszöge legalább 40-45° legyen. Ennél meredekebb fedések, sőt függőleges burkolatok is készíthetők, de csak szegezéssel.
6-11. ábra. Hódfarkú cserép befoglaló méretei.
- Háztető – Sérült cserepek és palák cseréje
- Cserépfedés lépései
- Tetőhéjazat, vízelvezetés a tetőről, kéményfej
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
6-12. ábra. Hódfarkú cserép típusválasztéka a) körszelet, b) kerek, c) egyenes, d) gótikus, e) hatszög végkiképzésű.
6-13. ábra. Sima kúpcserép hódfarkú cserép fedéshez.
Ideiglenes, alárendelt épületek kisebb tetőfelületein hódfarkú cserepekből hálósán vagy kötésbe rakva készíthető egyszeres, egyrétegű fedés is, valamint széthúzott kettős fedés is. Ezek tetőlécezésének a tengelytávolsága 25-30 cm. Ezek a fedési módok azonban nem vezetik el megfelelően a csapadékvizet. A végleges tetőfelületek vagy kettős fedéssel, vagy koronafedéssel (más néven lovagfedéssel) készíthetők hódfarkú tetőcserepekből.
A kettős hódfarkú cserép fedés a két változat közül az elterjedtebb (6-14. ábra). A lécezés mindenképpen sűrített, átlagosan 15 cm tengelytávolságú.
6-14. ábra. Kettős hódfarkú cserép fedés vágott kezdősorral a) metszet; b) nézet; c) oromzati részlet.
Az általánostól eltérő cserépméret esetén az l léctávolságot a következő képlettel kell meghatározni:
Lejtés, fok | Átfedés, cm |
---|---|
30-35 | 10 |
>35 | 8 |
A kettős hódfarkú cserép fedés egyik fajta ereszképzése, amikor a legalsó cserépsort rövidebbre vágva helyezik el a második sor alatt. Másik megoldás szerint a legalsó sorban egymás tetején két cserepet helyeznek el, így a fedés egyenletes és az ereszvonal egyenes lesz. Az ereszvonal akkor is egyenes lesz, ha a legalsó cserépsor alatti deszkázatra ereszbádogozást készítenek. A fedés oromképzésekor a cserépfedést kifuttatják az oromdeszka fölé (I. a 6-14. c) ábrát). Ennél megbízhatóbb megoldás, ha a fedés szélét az oromdeszka zárja le, és az oromdeszka mentén horganyzott acéllemez oromszegély készül.
Taréjgerinc képzésnél lovagsort kell alkalmazni (6-15. ábra). Ennél a megoldásnál a méretre vágott utolsó sor cserepet a lécezéshez szegezéssel vagy lágyhuzal kötéssel kell rögzíteni. A gerincen a kúpcserepeket szegezéssel vagy lemezkapcsokkal rögzítik és habarcságyazatba fektetik. A tetőfelületek élgerinceit is a leírt módon kell elkészíteni, fedni. A kúpcserepek rögzítéséhez itt is éldeszkát kell a vázszerkezetbe beépíteni (6-16. ábra).
6-15. ábra. Kettős hódfarkú cserépfedés vágott cserepes gerincképzéssel a) metszet; b) nézet.
6-16. ábra. Kettős hódfarkú cserépfedés élgerincképzése 1 egész cserép; 2 vágott és fúrt cserép; 3 kúpcserép; 4 gerincléc; 5 tetőléc; 6 habarcságy; 7 szellőző.
A kettős hódfarkú cserép fedés hajlatfedésének is többféle változata ismert. A 6-17. ábra szerint vagy horganyzott acéllemezből alakítják ki a hajlatot úgy, hogy a cserépfedés két oldalról csak kissé takar rá, vagy a valamivel keskenyebb bádogozás felett a kétoldali lécezéshez kötött cserépfedés készül. Az első megoldás szerinti fedés nélküli hajlatbádogozás biztonságosabb megoldás. A kettős hódfarkú cserép fedés sűrített lécezése alkalmas a különböző segédszerkezetek elhelyezésére.
6-17. ábra. Hódfarkú cserép fedés hajlatképzési módjai a) fémlemezes hajlat kettős és koronafedéshez; b) alátétlemezes, sorfordulós hajlatképzés; 1 hajlatbádogozás; 2 hódfarkú cserép; 3 huzalfüggesztés; 4 tetőlécezés.
Egy hófogó rács látható a 6-18. ábrán. A korona- vagy lovagfedés ugyancsak hódfarkú cserépből készíthető, igen szép fedés (6-19. ábra). Abban tér el a kettős fedéstől, hogy az egymás feletti cserépsorokat páronként összetolják, és így a lécezés ritkább lesz (általában 25-27 cm tengelytávolságú). A koronafedés 1 m2-re jutó cserépigénye azonos a kettős fedésével, így alkalmazása esetén csak tetőléc-megtakarítással számolhatunk. Ugyanakkor a dupla sor cserép terhe gyakran a lécek lehajlásához, idő előtti károsodásához vezethet, további hátránya, hogy nem eléggé viharbiztos.
6-18. ábra. Hófogó rács beépítése kettős hódfarkú cserépfedésbe a) részlet; b) nézet.
6-19. ábra. Koronafedés hódfarkú cseréppel a) metszet; b) nézet; c) oromzat; 1 hódfarkú cserép; 2 félcserép; 3 kúpcserép; 4 habarcsréteg; 5 tetőlécezés; 6 szarufa; 7 oromdeszka; 8 oromléc; 9 ereszdeszkázat.
A korona- vagy lovagfedés lényeges előnye, hogy valamennyi cserépfedési mód közül talán ez a legalkalmasabb íves tetőfelületek fedésére. Íves felületek fedésekor az egymás feletti sorokat a cserepek ferde vágásával zsugorítják. A koronafedéssel készült tetők hajlásszöge azonos a kettős fedésnél leírtakkal (legalább 30°). A kettős sorok átfedése általában 8,0-10 cm között megfelelő. A koronafedés készítése, eresz-, orom-, gerinc- és hajlatképzésének módja azonos a kettős hódfarkú cserép fedésével.
Hornyolt és sajtolt cserép
A hornyolt és sajtolt tetőcserepek – egymás mellé és egymás fölé helyezve – összeillő hornyokkal kapcsolódnak. Ezáltal jelentős mértékben javul a belőlük készített fedések vízzáró képessége és jelentősen csökken a padlástérbe bejutó porhó mennyisége.
A hornyolt szalagcserépnek (6-20. ábra) – amely a legegyszerűbb változat – csak a két hosszabbik oldalán van egy-egy horony. A cserepek egymás mellé rakva egymásba illenek és jól zárnak. A típus általában egy füllel készül. Színe – a felhasznált nyersanyagtól függően – vörös és sárgásvörös.
A hornyolt szalagcserép fedést egyszeres hornya miatt 30°-nál kisebb tetőhaj-lás esetén nem helyes alkalmazni. Mivel az egymás feletti cserepek nem horonnyal csatlakoznak egymáshoz, célszerű legalább 8 cm-es átfedéssel beépíteni. A bemutatott típus szerinti cseréphez 30-33 cm-es léctávolság kell, de szükség esetén ennél kisebb is elegendő, mivel az egyes sorok nem horonnyal csatlakoznak (6-21. ábra).
6-20. ábra. Hornyolt szalagcserép.
6-21. ábra. Hornyolt, egyenes végű szalagcseréppel készülő tetőfedés 1 cserép; 2 közbenső tetőléc; 3 ereszelés; 4 szarufa.
A hornyolt szalagcserép hazánkban előforduló másik változata (6-22. ábra) az előbbitől abban tér el, hogy a hornyolt részeket leszámítva azonos vastagságú, végig hosszüregekkel könnyített és a vége ívelt kialakítású.
A kettős hornyú (ikerfüles hornyolt) szalagcserép (6-23. ábra) két hosszabbik szélén kettős horony van. Az egymás melletti cserepek nagyobb átfedése miatt a kettős hornyú szalagcserép 25 mm-rel szélesebb, mint az egyhornyú. Ez a típus vízelvezetés szempontjából biztonságosabb az előzőnél, már 30°-os tetősíkok lefedésére is alkalmas. Mivel az egymás feletti cserepek nem hornyokkal csatlakoznak egymáshoz, 35°-nál kisebb lejtés esetén legalább 10 cm-es átfedésre van szükség. Ennél nagyobb lejtésnél azonban elég a 8 cm-es átfedés is. A fedéshez szükséges léctávolság 30-33 cm, ami szükség esetén csökkenthető is.
6-22. ábra. Egyszerű, hornyolt, ívelt mintájú szalagcserép fedés a) metszet; b) nézet.
6-23. ábra. Kettős hornyú szalagcserép iker fülekkel.
A sajtolt normál tetőcserép előzőektől eltérő gyártása lehetővé teszi, hogy az egymás feletti cserépsorok is hornyokkal – a 6-24. ábrán látható hazai típus esetében kettős horonnyal – csatlakozzanak egymáshoz. A sajtolt cserepek alkalmazása ebből adódóan kötöttebb a szalagcserepekénél, mert nemcsak vízszintes, hanem függőleges irányban is kötöttek a méretek. A sajtolás gyártási méreteltérései igen csekélyek, ezért a tetőfelületek méreteit pontosan ki kell számítani, és így minimális méreteltérésekkel lehet kivitelezni. A 6-24. ábrán bemutatott típus esetében a léctávolság 31,5 cm, ettől csak az eresznél (27,5 cm) és a gerincnél (3-5 cm) kell eltérni (6-25. ábra). A tetősík lejtésirányú méreteit is a cserépméretek függvényében kell meghatározni.
6-24. ábra. Sajtolt normál tetőcserép.
6-25. ábra. Tetőfedés sajtolt normálcseréppel a) metszet; b) nézetrajz; 1 sajtolt normálcserép; 2 kúpcserép; 3 közbenső tetőléc; 4 ereszdeszka; 5 ereszcsatorna; 6 magasítás; 7 szarufa.
Az így adódó méretektől az eltérés az eresznél 1-3 cm, a gerincnél pedig 2 cm lehet. A lécezést is ±2 mm-es mérettűréssel kell a fedés alá elkészíteni. A sajtolt normálcserép főként natúr kivitelben, vörös vagy vörösessárga színben kapható, de mázas változatban is készítik, vörös, barna és vörösesbarna színben. A gyártó cég tervei szerint az alapcserépen kívül 1989-től készítenek jobbos és balos szegélycserepet, szellőző-és hófogó cserepet is. A kötöttségeket jól ellensúlyozza a sajtolt cserépből készített fedések jó víz- és porhózáró képessége, és az is, hogy a cseréptípus 30°-os tetőlejtésnél alkalmazható.
A sajtolt holland tetőcserép a másik hazai típus. A 6-26. ábrán látható elemválasztékból (egész, jobbos és balos szegély-, szellőző- és hófogó elem) korszerű, jó minőségű fedés készíthető. Alkalmazási feltételei lényegében azonosak az előzőekben leírt sajtolt cserépével, csak a lécezés tengelytávolságában különböznek (6-27. ábra).
6-26. ábra. Sajtolt holland típusú tetőcserép elemválasztéka a) egész, 1/1; b) jobbos szegély; c) balos szegély; d) szellőző; e) hófogó.
6-27. ábra. Sajtolt holland típusú tetőcserépsor kiosztásának méretrendje 1 cserép; 2 tetőléc; 3 ereszlécezés; 4 taréjdeszka; 5 szarufa.
A 6-28. ábrán látható sajtolt gerinccserép valamennyi bemutatott cseréptípushoz csatlakoztatható, mivel a gyártó cég a 6-1. táblázat szerinti talpszélességekkel gyártja. A kúpcserepeket a helyi időjárási viszonyoktól függően elhelyezhetjük szegezéssel rögzítve, szárazon, vagy hézagosan lehorgonyozva, habarcsba ragasztva. Előfordul azonban, hogy +10 °C hőmérsékletnél melegebb időben a gerinc- és kúpcserépsort belocsolják, az illesztési hézagokat poliuretánhabbal tubusból kitöltik és egymásra rakva rögzítik. Á hézagokból kitüremkedő habot eltávolítják, majd a kilátszó habfelületeket a cserép színére mázolják vagy befújják. A hornyolt és sajtolt cserepekkel készülő fedések cserepeit 45°-nál meredekebb, vagy erős szélhatásnak kitett tetőfelületeken rögzíteni kell.
6-28. ábra. Sajtolt gerinccserép méretei.
6-1. táblázat. Sajtolt gerinccserép.
A szalagcserepek egymás feletti sorait mindig kötésben kell elhelyezni, a sorok végén hosszában elvágott szalagcserepekkel. Ha a beakasztófül megsérül vagy leesik a cserép elvágásakor, akkor a kifúrt félcserepet szegezéssel kell rögzíteni. Ez a rögzítés akkor sem felesleges, ha a beakasztófül megmarad. A sajtolt normál tetőcserép szegélyelem nélkül kötésben is felrakható, de ha szegélyelemek is rendelkezésünkre állnak, akkor mindenképpen célszerű a fedést hálósán elkészíteni. A sajtolt holland tetőcserepet hálósán kell felrakni, amit a típus elemválasztéka könnyen megoldhatóvá tesz.
Egyedi égetett agyagcserép
Az egyedi formájú és kialakítású égetett agyagcserép típusoknak és a belőlük készíthető fedéseknek nagy választéka ismert a világon és a környező országokban. Ezek közül itt csak egy fedési rendszert mutatunk be, amely hazánkban is kezd elterjedni kedvező esztétikai megjelenése, romantikus, műemléki hatása miatt.
A külföldön inkább barát-apáca fedésnek nevezett kolostorfedés lényege, hogy egymás fölé, széthúzva, két réteg vályú formájú cserép kerül a lécezésre. Az alsó réteget vályúval felfelé, a felső réteget pedig vályúval lefelé kell elhelyezni. Hazánkban nem gyártanak kolostorfedésre alkalmas cserepeket, ezért ha ilyen fedést akarnak készíteni, sima kúpcserepeket használnak fel a 6-29. ábrán látható módon. Mivel a kúpcserepeken nincs rögzítő fül, az alsó sort a lécezésre szegezik, a felső sor rögzítésére pedig a lécezésre merőlegesen, az alsó cserépsorok közé, taréjlécezést készítenek. Ehhez azután a felső sor is rögzíthető egyrészt szegezéssel, másrészt pedig viharkapcsokkal.
6-29. ábra. Kolostorfedés normál kúpcserépből, taréjlécezéssel 1 kúpcserép; 2 viharkapocs; 3 szegezés; 4 taréj léc; 5 tetőléc; 6 ereszlécezés; 7 szarufa.
Külföldön készítenek olyan égetett agyagcserép típusokat, amelyekből úgy készíthető kolostorfedés, hogy az egyes cserepek fülekkel rögzíthetők a lécezésre és egymáshoz. Ezek közül a 6-30. ábrán kétféle elemből, a 6-31. ábrán pedig egy elemből elkészíthető fedést mutatunk be, ez utóbbinál csak az oromzatok kialakításához van szükség jobbos és balos szegélyelemekre.
6-30. ábra. Peremes kolostorfedés, külföldi példa a) metszet; b) nézet; c) oromrészlet.
6-31. ábra. Takarótagozatú sajtolt cserép fedés (külföldi példa) a) metszet; b) nézetrajz; c) oromzat.
A cserépfedések közül a kolostorfedések a legkedvezőbb zárásúak. Ez az oka annak, hogy kedvező időjárási viszonyok között a tetőfelület min. lejtése akár 25° is lehet. 25-35° közötti lejtés esetében legalább 10 cm-es átfedéssel kell készíteni az egymás feletti sorokat. Ennél nagyobb lejtés esetén elegendő a 8 cm-es átfedés is. A léctávolság mindig a cserép méreteitől függ.
A kolostorfedések szép megjelenését és jó fedési tulajdonságait rontja anyagigényességük és nagy m2-enkénti tömegük. Ez utóbbi nagyobb teherbírású fedélszerkezetek építését, nagyobb keresztmetszetű lécezést igényel, mint a többi cserépfedés.