A fürdőmedence tisztítása, kézi medencetisztítók
A fürdőmedencék szakszerű tisztításának és kezelésének három tartópillére:
- a technika, azaz felhasznált berendezések,
- a kémia, azaz szükséges vegyszerek,
- az emberi tényező, azaz a szakértelem.
A technika. A tisztításhoz és a kezeléshez használt eszközöknek, szerszámoknak és berendezéseknek mindig kifogástalan állapotban kell lenniük. Az eszközöket optimálisan kell kihasználni. Csak jó minőségű szerszámokat, berendezéseket és segédeszközöket vásároljunk. A többletbefektetés a hosszabb üzemidő alatt biztosan megtérül. Ha egy alkatrész elkopott vagy megsérült, ki kell cserélni. A cseréhez csak eredeti és jó minőségű alkatrészeket vásároljunk!
A kémia. A tisztításhoz és a karbantartáshoz használt vegyszerek alkalmazása kellő szakismeret nélkül elképzelhetetlen. Az ismereteket elsősorban a speciális fürdőkezelő vegyszerek tájékoztatójából szerezzük meg. A vegyszerek között jelentős minőségi különbségek lehetnek. Csak jó minőségű speciális vegyszereket alkalmazzunk. Ezek kiszerelése megfelel a szükséges tisztítási folyamatoknak, nem veszélyeztetik az egészséget, kímélik a medencét és nem károsítják a környezetet. Érdemes a végleges döntés előtt több gyártmányt is kipróbálni és a legjobbat választani.
Az emberi tényező. A folyamat legfontosabb pillére a medencét kezelő és tisztító személy. Ő állapítja meg a szükséges műveleteket, határozza meg sorrendjüket, választja ki az eszközöket és a vegyszereket. Az egyes műveleteket szakszerűen végzi. Ő határozza meg, hogyan kell a technika és kémia összhangját úgy alakítani, hogy jó eredmény szülessen.
Az automatizálás térhódítása a tisztítási és karbantartási műveleteknél is feltartóztathatatlan. Azonban az automaták működését is ellenőrizni, esetleg programozni, javítani kell. A szakértelem itt is fontos. Csak azokat a műveleteket végezzük, amelyekre szakértelmük kiterjed. Ne kísérletezzünk, a bonyolultabb műveleteket bízzuk képzett szakemberekre!
A kézi medencetisztító eszközök
A kézi medencetisztító eszközök azok, amelyeket kézzel kell működtetni vagy használni. A szennyeződések elszívására csak a vízforgató szivattyúhoz való gégecsöves csatlakozást lehet kihasználni. A leggyakrabban használt kézi tisztítóeszközök a következők:
- Teleszkópos nyél – kétrészes (59. kép): medencetisztító fejek, sarokkefe és hálók mozgatására használjuk; különböző méretekben, rendszerint 1,5-5,0 m-es hosszúságban forgalmazzák.
- Műanyag gégecső (60. kép): medencetisztító fejek és a sarokkefe szerves tartozéka; a szükséges hosszban kapható (levágható).
- Fenékháló (61. kép, jobbra fent): a kültéri medencében a fenékre süllyedő szennyeződések (fadarabok, ágtörmelékek, gyümölcsök, bogyók) eltávolítására használjuk; teleszkópos nyéllel használható.
- Lombháló (61. kép, balra fent): a kültéri medence felszínén úszó szennyeződések (levelek, rovarok, virágok maradványai) felszedésére alkalmazzák; rendszerint teleszkópos nyéllel használjuk.
- Medencekefe (fenti képen belül: lent középen): a medence fenekére és falára erősen rátapadt szennyeződések eltávolítására használják.
- Sarokkefe csőcsatlakozással (62. kép): a medence sarkából, a lépcsők szögletéből és azokról a helyekről, ahonnan a szennyeződést a tisztítótejekkel nem lehet eltávolítani, tisztítja ki és szívja fel a szennyeződéseket; gégecsővel kell csatlakoztatni a szivattyúhoz.
- Kézikefe (63. kép): a leürített medencéből vagy a medence körüli területekről, az erősen tapadó szennyeződések eltávolítására használjuk.
- Kézi műanyag dörzsölő (64. kép): habszivacs és erős műanyag dörzsölő felület kombinációja, a vízszint fölött megtapadt szennyeződések eltávolítására alkalmazzuk.
- Kézi műanyag dörzsölő fogantyúval (65. kép): a leürített medence falainak tisztítására használjuk.
- Kézi medencefenék-tisztító fej: a medence fenekén leülepedett szennyeződések eltávolítására használjuk; teleszkópos rúddal mozgatható és gégecsővel csatlakoztatható a szivattyúhoz.
- Automatikus medencefenék-tisztító berendezések: ezeket rendszerint a közepes és nagyméretű magánmedencéknél és közfürdők medencéinél használjuk.
Automatikus önjáró vízforgató szivattyúval működtetett medencefenék-tisztító berendezések. Az automatikus önjáró berendezések műanyag szerkezete aránylag egyszerű, és rendszerint ezek beszerzési ára is kedvező. A medencetisztítóknak különböző változatai vannak. Közös jellemzőjük, hogy a vízforgató-szűrő szivattyújához gégecsővel csatlakoznak. A szivattyún átáramló víz működteti az önjáró berendezést. A medence vizébe behelyezve sávokban vagy körökben önműködően mozogva kitisztítják az egész medencefeneket.
Automatikus önjáró elektromos működtetésű medencefenék-tisztító berendezések. Az elektromos hajtású, rendszerint automatikus vezérlésű berendezések áramellátása a kis tisztítóberendezéseknél 230/24 V. 50 Hz. Ezeket rendszerint nagy magánmedencéknél és közfürdők (pl. szállodák) medencéinél használják. A medencetisztító gégecsővel csatlakozik a vízforgató-szűrő rendszerhez, és ezen keresztül távolítja el a medencéből a szennyeződéseket. Folyamatosan tisztítja (rendszerint sávokban) a medence fenekét. Az igényesebb és drágább változatok a medence falát is tisztítják.
Medencetisztító és karbantartó segédeszközök. Segédeszközként a tisztításhoz és karbantartáshoz használatos eszközök közül a következőket ajánljuk:
- Csavarkulcsok: a beszerelt gépi berendezésekhez szükséges méretekben: a csőkötések oldására vagy meghúzására használjuk.
- Láncos fogó (olajszűrő kulcs): csőkötések oldására vagy meghúzására használjuk (66. kép).
- Fáziskereső: az elektromos áramellátás ellenőrzésére alkalmazzuk.
- Elzáró dugók: a csőcsonkok elzárására használjuk.
- Térdalátét: a vegyszereknek ellenálló anyagból készül.
- Teniszlabda: ha medencében több lefölözőedény van, akkor (elzáró dugó helyett) szükség szerint az egyiket a labdával is elzárhatjuk.
66. kép. Láncos fogó (olajszűrő kulcs).