A medence és tartozékainak tisztítása, karbantartása. Vízpótlás
A fürdőmedence, a medencét körülvevő terület és a tartozékok állandó tisztítást igényelnek. A tisztítás több különféle folyamatból áll. A kültéri medencék tisztítása lényegesen több erőfeszítést igényel, mint a beltéri medencék tisztán tartása.
A vízfelszín tisztítása
Kültéri medencéknél a víz felszínén állandóan különböző szennyeződések úsznak: falevelek, virágok maradványai, rovarok, fűszálak stb. Ezeket lombhálóval kell összeszedni. A hálót a medencét körüljárva teleszkópos nyéllel kell mozgatni. A nyél méretét lehetőleg úgy kell kiválasztani, hogy a medence oldaláról legalább a medence egyik hosszanti fele kényelmesen tisztítható legyen. A lombhálóval való tisztítás előtt célszerű elindítani a „keringtetés” folyamatot, a váltószelep beállítása után a szivattyú működtetésével. A felszínen úszó szennyeződéseket a víz áramlása a lefölözőedények vagy a túlfolyó vályú fele hajtja, ezáltal könnyebb a lombhálóval való tisztítás.
A medence fenekére süllyedt szennyeződések eltávolítása
Kültéri medencék fenekére különböző kemény, esetleg aránylag nagyméretű szennyeződések süllyednek le: fadarabok, faágtörmelékek, gyümölcsök, kavicsok stb. Ezeket sem kézi medencefenék-tisztító fejekkel, sem automatikus tisztítóberendezésekkel nem lehet és nem szabad felszedni, ugyanis eltömhetik és tönkretehetik a berendezést! A szennyeződéseket teleszkópos nyélre erősített fenékhálóval kell kézi mozgatással felszedni.
A medence fenekének tisztítása
A kültéri medencék fenekén a nagyobb méretű kemény szennyeződéseken kívül állandóan apró anyagok; homok, agyag, fűszálak. szemcsés növényi maradványok, az emberi testről leváló szennyeződések, por és korom rakódnak le. Ezeket a nagyobb méretű szennyeződések lombhálóval való eltávolítása után fel kell szívni.
Ehhez rendszerint három fajta berendezés használható:
- a kézi medencetisztító fej,
- az automatikus önjáró medencefenék-tisztító berendezés – vízforgató szivattyúval működtetett változat,
- az automatikus önjáró medencefenék-tisztító berendezés – elektromos hálózathoz csatlakoztatható változat.
A kézi medencefenék-tisztító fej (67. kép). Rendszerint műanyagból, esetleg korrózióálló acéllal kombinálva készül, különféle változatban, méretben és tömegben. A tisztítótejek alján speciális elrendezésű kefék vannak, amelyek a medence fenekére tapadó szennyeződéseket távolítják el. A tisztítófej gégecsővel csatlakozik a medence lefölözőedényébe vagy a medence peremén elhelyezett speciális csonkhoz. A feszített víztükrű medencéknél ez a csonk a vályúba is beszerelhető. A tisztítótejet teleszkópos nyéllel kézzel kell mozgatni. A nyél legalább olyan hosszú legyen, hogy a medence hosszanti oldaláról a medence fenekének fele kényelmesen elérhető legyen.
67. kép. Kézi működtetésű medencefenék-tisztító fej, teleszkópos nyéllel és gégecsővel.
A gégecső legalább 2 m-rel legyen hosszabb, mint a medence leghosszabb mérete. A könnyű tisztítófej (kb. 30 cm hosszú) kis medencék tisztítására alkalmas. Nagyobb medencékhez 51-60 cm hosszú nehéz tisztítótejeket is használhatunk. A tisztítótej kiválasztásánál mindig figyelembe kell venni a vízforgató szivattyú szállítóképességét is. Nem érdemes kis szállítóképességű szivattyúnál nagy tisztítótejet használni, mert a szívóhatás kicsi marad.
Csatlakoztassuk a tisztítótejhez a teleszkópos nyelet. A gégecsövet helyezzük be a medencébe úgy, hogy megteljen vízzel. A cső egyik végét közben tartsuk a kezünkben. Ezután rögzítsük a tisztítótejre. A tisztítótejet a teleszkópos rúddal együtt engedjük le a medence fenekére.
Ellenőrizzük a gégecső vízzel való telítettségét, hogy a rendszerben ne keletkezzenek a működést akadályozó levegőbuborékok. A gégecső másik végén csatlakoztassuk a lefölözőedénybe vagy a speciális csőcsonkhoz. A lefölözőedényből előzőleg vegyük ki a szálfogó-szűrőkosarat.
A medencefenék tisztításánál először a lépcsőket, sarkokat, létrák körüli területeket tisztítsuk meg. Ezekhez a tisztítófej nem tud rendesen hozzáférni. Itt jól használható a sarokkefe, amelyet gégecsővel kell csatlakoztatni, hasonlóan, mint a tisztítótejet. A teleszkópos nyéllel a tisztítótejjel egymás melletti sávokban a medence hosszanti irányára merőlegesen addig tisztítsuk a medence fenekét, amíg az teljesen szennyeződésmentes marad.
A lekerekített oldalú medencéknél először a lekerekített oldalakat tisztítsuk meg, csak ezután lehet a sávos fenéktisztítást elkezdeni. A medence egyik felét az egyik hosszanti oldalról tisztítsuk, és ezután térjünk át a túlsó oldalra.
A tisztítófej mozgatásának sebességét is fontos meghatározni és betartani. A túl gyors mozgatásnál a szennyeződés felhőként felkavarodik. Ez a jelenség akkor is előfordulhat, ha a szívóhatás túl gyenge és a tisztítótej nem képes teljesen eltávolítani a medence fenekére tapadó szennyeződéseket. Ilyenkor valószínűleg a szivattyú szálfogó-szűrőkosara eltömődött. A szűrőkosarat ekkor ki kell tisztítani. Ha ez sem segít, akkor a szűrőtartály homoktöltete tömődött el, ilyenkor visszamosás és öblítés szükséges.
Ha a szívóhatás túl erős, feltételezhető, hogy a tisztítótej túl kicsi. Ekkor ajánlott nagyobb tisztítótejet alkalmazni. A szívóhatást esetleg azzal is gyengíthetjük, hogy az elzárt fenéklefolyókat kissé kinyitjuk. A gégecső csatlakoztatása után kapcsoljuk be és az egész tisztítási időtartam alatt működtessük a szivattyút. Ha a medence vízforgatása automatikus rendszerben van programozva, ezt a tisztítás időtartamára kapcsoljuk ki, mert az automatikus működés megzavarhatja a tisztítási folyamatot. A váltó- szelep a tisztítás idején mindig a SZŰRÉS állásban legyen.
Ha a medencében fenéklefolyók vannak, ezeket a tisztítás időtartama alatt zárjuk le, hogy ne csökkenjen a vízforgató szivattyú szívóhatása. A vízlevezető csövön levő szelepet (golyóscsap) rendszerint meg lehet találni és elzárni.
Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy melyik szelepet kell elzárni, vizsgáljuk meg a többjáratú szelephez vezető csöveket és kizárásos alapon zárjuk el azt a csővezetéket, amely a medencéből a szelepbe vezet. Ha a megfelelő szelepet sikerül elzárni, a szűrőtartályon elhelyezett nyomásmérő (manométer) hirtelen nyomásnövekedést jelez.
Automatikus önjáró medencefenék-tisztító berendezés, vízforgató szivattyúval üzemeltetve (68. kép). A berendezést mindig a gyártó használati utasítása szerint üzemeltessük. A lefölözőedényhez vagy a speciális szívócsonkhoz a gégecsövet hasonlóan csatlakoztassuk, mint a tisztítótejet. A tisztítóberendezést a medence vizébe helyezzük el, majd indítsuk be a szivattyú működését. A tisztítóberendezés automatikusan működik és tisztít a meghatározott rendszerben. A sarkokat, lépcsőket, szögleteket rendszerint kézikefével kell tisztítanunk.
68. kép. Automatikus önjáró vízforgató szivattyúval működtetett medencefenék-tisztító berendezés.
Automatikus önjáró elektromos működtetésű medencefenék-tisztító berendezés (69. kép). A berendezés használatánál nagyon fontos a használati utasítás és a szükséges biztonsági követelmények pontos betartása. A különféle gyártmányú berendezések közös jellemzői: a berendezés kézzel szállítható a medence szélére, és kézzel helyezhető a medence fenekére; elektromos kábellel csatlakozik a hálózathoz speciális dugaljjal; a szennyezett vizet a vízforgató szivattyú működtetésével a szűrő-forgató berendezésen keresztül szállítja a csatornahálózatba; a medence fenekét, esetleg az oldalát is automatikusan tisztítja.
69. kép. Automatikus önjáró villamos motorral működtetett medencefenék-tisztító berendezés.
A csőhálózathoz való csatlakozása hasonló, mint a tisztítótejeknél. A berendezés általában 3-4 óra alatt tisztítja ki egy közepes méretű (kb. 6 x 10 m) medence fenekét. A tisztítási folyamat közben érdemes ellenőrizni a működést, hogy megelőzzük a meghibásodásokat, esetleg a gégecső vagy a kábel megakadását vagy összecsavarodását.
A medence falainak tisztítása
A vízszint fölött keletkezett zsíros csíkok tisztítása. A medence szélén a lefölözőedények (szkimmerek) szintjén a vízszint fölött csúnya szennyeződések alakulnak ki a fürdőzők testéről leváló zsíros krémek, napolajok és más testápoló szerek leülepedéséből. A zsíros csíkot speciális vegyszerekkel távolíthatjuk el. A feszített víztükrű medencéknél hasonló zsíros lerakódások keletkezhetnek a vályú peremén vagy a vályúban. A szennyeződéseket speciális zsíroldó vegyszerekkel (pl. nátrium-hidroxid vagy ammónium-klorid alapú vegyszer) távolíthatjuk el.
A lefölözőedényes medencéknél ajánlott a vízszintet 10-15 cm-rel csökkenteni. A feszített víztükrű medencéknél zárjuk el a pótvíztartály csővezetékeit és kissé csökkentsük a vízszintet. A tisztítószert (granulátumot vagy folyadékot) szivaccsal kenjük fel a zsíros csíkra és rövid ideig hagyjuk a felületen. Ezután a szivacs durvább felületével vagy speciális dörzsölővel dörzsöljük le a szennyeződést. Ha a szennyeződés erősen tapad a medence felületére, műanyag kaparót is használhatunk. A tisztítóeszközöket meleg vízzel megtöltött vödörben gyakran, alaposan mossuk ki. A kisebb szennyeződéseket a vízszint csökkenése nélkül is tisztíthatjuk. A munkánál viseljünk vegyszerálló gumikesztyűt.
A vízszint fölött keletkezett kormos csíkok tisztítása. Kültéri medencéknél gyakran kormos, esetleg poros vagy homokos csíkok jelennek meg a vízszint fölött. Ezek rendszerint a zsíros csíkokkal együtt tapadnak a medence falára, Tisztításukhoz és eltávolításukhoz azonos vegyszereket (esetleg foszfátos alapú vegyszert) és eljárásokat kell alkalmazni. mint a zsíros szennyeződések eltávolítására.
A vízszint fölött keletkezett meszes csíkok tisztítása. A mészkiválást gátló vegyszerek rendszeres adagolása ellenére is megjelenhetnek mészkiválások (vízkő), csíkokban a vízszint fölött. A csíkokat speciális savas kémhatású vegyszerekkel (pl. tenzidekkel) távolíthatjuk el. A folyékony vegyszert nyeles kézikefével vagy műanyag dörzsölő szivaccsal kenjük egyenletesen a szennyeződésre, 10-15 percig hagyjuk a felületen. Ezután lehetőleg meleg vízzel mossuk le, esetleg kefével vagy dörzsölő szivaccsal távolítsuk el. Az eljárás hasonló, mint a zsíros csíkok eltávolításánál.
A fürdőmedence vizének tisztítása
Zsírfilm a víz felületén. A zsírfilm keletkezésének oka hasonló, mint a zsíros csíkok keletkezése a vízszint fölött. Eltávolításához a medence vizét a szivattyúval keringtetni kell úgy, hogy a zsíros szennyeződések kicsapódjanak a medence falára vagy a vályúnál. Ezután a szennyeződést a zsíros csíkokhoz hasonlóan kell eltávolítani.
Helyi algásodás. Az algásodás a medence falán vagy fenekén, foltokban jelenik meg. A medence faláról az algásodást nyeles kefével kell lekefélni úgy, hogy az eltávolított alga a medence fenekére kerüljön. Az algásodott foltokra a vízbe klóros kémhatású granulátumot (pl. izocianursavas vegyszert) kell szórni, a gyártó használati utasítása szerint. Az elpusztított algákat a medencevíz szűrésével lehet eltávolítani. A hatásosabb szűréshez intenzíven pelyhesítőszert kell adagolni.
Fenyőtűk a medencében. A fenyőtűk rendszerint vihar után. szabályszerű párnákat alkotva jelennek meg a medence fenekén. A fenyőtűket a medencefenék tisztítása előtt lombhálóval kell felszedni. A könnyebb felszedéshez a vizet keringetéssel kissé fel kell keverni.
A medencevíz elszíneződése – fémek a vízben. A medencevízben keletkező barna, zöld, zöldesbarna esetleg fekete színárnyalatokat rendszerint fémek: vas, mangán vagy réz okozzák. A vas és mangán rendszerint a házi vízellátó rendszerekből (pl. kutakból) kerül a vízbe. A réz, esetleg a vas is a csővezetékek és szerelvények anyagának oldódásából kerül a vízbe.
Az elszíneződéseket klóros kémhatású vegyszerek emelt mennyiségű adagolásával (klórsokkal), pelyhesítéssel és a medencevíz szűrésével lehet a vízből eltávolítani. Az eredményes eljárás feltétele a pH-érték megfelelő szinten tartása. A víz tisztításánál mindig a felhasznált vegyszerek használati utasítását kell pontosan betartani.
A medence és tartozékainak karbantartása
A fürdőmedence és a vízkezelés tartozékai (a szivattyú, a homokszűrő, a csőrendszer) rendszeres karbantartást igényelnek. Az egyszerű és gyakori műveleteket rendszerint magunk is elvégezhetjük, a bonyolultabb eljárásokat azonban bízzuk képzett szakemberre vagy a szakszervizre.
A lefölözőedény (szkimmer) szűrőkosarának tisztítása. A szűrőkosarat emeljük ki a lefölözőedényből (70. kép). Szükség szerint áztassuk zsíroldó vegyszer oldatában, legalább egy éjszakán át. A szűrőkosarat állandóan figyeljük, nehogy eltömődjön. Az esetleg meghibásodott szűrőkosarat (törött, repedt) azonnal ki kell cserélni!
70. kép. Lefölözőedény (szkimmer) a szűrőkosárral.
A vízbefúvó eltömődésének tisztítása. A medence vízbefúvóját (71. kép) a különböző szűrőkosarakon átjutott szennyeződések tömhetik el. A befúvót rendszerint a medence nagytakarításánál kell mechanikusan kitisztítani, esetleg kicsavarni a falátvezető csőből. Ha a befúvóban mozgatható rész (golyó) van, ezt mészlerakódások eltömhetik. Ilyenkor mészoldó vegyszerrel kell kezelni.
71. kép. Vízbefúvó.
A vízlefolyó eltömődésének tisztítása. A vízlefolyó (72. kép) a medence fenekén hasonló módon tömődhet el, mint a vízbefúvó. Azonos eljárással, vegyszerrel tisztítsuk ki. Ha erősen eltömődött, szereljük le a fedelét, így kitisztítható a belseje.
72. kép. Vízlefolyó (fenéklefolyó).
A szivattyú szűrőkosarának tisztítása. Az összes csővezetéket, amelyekből víz kerülhet a szivattyúba (szívóág, lefolyóág), zárjuk el. A szivattyút áramtalanítsuk, a váltószelepet állítsuk zárva állásba. A szivattyúház fedelét nyissuk ki, vegyük ki a szálfogó-szűrőkosarat, és alaposan tisztítsuk ki. Ehhez meleg vízzel mossuk le. Szükség szerint zsíroldó vegyszer oldatában, legalább egy éjszakán át áztassuk. Ha a szálfogó-szűrőkosár meghibásodott (repedt, törött), ki kell cserélni, mert a károsodott kosár tönkreteheti a szivattyút.
Mielőtt visszatennénk a szűrőkosarat, a hüvelykujjunkkal óvatosan simítsuk végig a járókerék előtt elhelyezett terelőkerék lapját, és vizsgáljuk meg, hogy nincsenek-e benne szennyeződések. Ezeket lehetőleg távolítsuk el. Ha szennyeződéséket találtunk, célszerű a járókereket és a terelőkereket átmosni. Ehhez nyissuk ki a csővezeték nyomóágát, a váltószelepet állítsuk a KERINGTETES állásba, és kapcsoljuk be a szivattyút.
A víz a medencéből a váltószelepen át a szivattyúba áramlik és az esetleg ott lévő szennyeződéseket kinyomja a szivattyúból. A tisztítás csak rövid ideig tartson, amíg a víz kitisztul Ezután kapcsoljuk ki a szivattyút. A kiáramló vizet el kell vezetni a csatornába. A szálfogószűrőkosarat és a fedelet helyezzük vissza, utóbbit rögzítsük csavarokkal. A váltószelepet állítsuk ismét a SZŰRÉS állásba, és kapcsoljuk be a szivattyút. Ellenőrizzük a homokszűrő tartályon elhelyezett manométeren, hogy a nyomás megfelel-e az előírt értékeknek.
A korrózióálló acéltartozékok tisztítása. A medencelétrákat, kapaszkodókat és a többi korrózióálló (rozsdamentes) acéltartozékot rendszeresen tisztítani kell nyeles kefével vagy medenceszivaccsal. A szennyeződések eltávolítására célszerű speciális tisztítószert (foszforsavas és tenzides vegyszert) használni.
A leürített fürdőmedence tisztítása
A medence leürítése után – nagytakarításnál – célszerű több tisztítási folyamatot végezni.
- A mechanikus szennyeződéseket kefével távolítsuk el a medence faláról és fenekéről.
- A zsíros maradványokat a zsíros csíkok eltávolításához használt folyamathoz hasonlóan távolítsuk el. Ha lehetséges, a vegyszert a falakra és fenékre permetező-berendezéssel vékony rétegben szórjuk rá. így a kormos és poros tapadó maradványokat is el lehet távolítani.
- A meszes lerakódásokat (vízkövet) kefével, dörzsölő szivaccsal, esetleg műanyag kaparóval és a meszes csíkok eltávolítására használt vegyszerrel lehet eltávolítani. A folyékony vegyszer oldalát lehetőség szerint permetező-berendezéssel szórjuk a falakra és a fenékre.
- Az algásodott medencéknél – tekintet nélkül az algásodás helyére – célszerű az egész leürített medencét speciális klóros vegyszer vizes oldalával alaposan letisztítani. Az oldatot a vegyszer használati utasítása szerint készítsük el és az ajánlott időtartamon át hagyjuk a falakon és a fenéken. Az algák megöléséhez bizonyos idő szükséges, ezért legyünk türelmesek.
A munka közben viseljünk vegyszerálló gumikesztyűt. A permetezésnél védőszemüveg viselése is ajánlott. A beltéri medencék helyiségét a munkálatok közben szellőztetni kell.
Vízpótlás a medencében
Az elpárolgott vizet rendszeresen pótolni kell, csakúgy, mint a homokszűrő visszamosásánál és öblítésnél elfolyó vizet. A magánmedencéknél érdemes a medencevíz 3-5 %-át rendszeresen pótolni friss vízzel. A közfürdőknél (szállodák stb.) a vízpótlás mennyiségét előírások határozzák meg. A lefölözőedényes medencéknél a vizet a hálózatból (esetleg kútból) a medencébe tömlővel lehet bevezetni. A feszített víztükrű medencéknél a vizet a pótvíz-medencébe vagy -tartályba kell tölteni.
A túltöltés megakadályozására érdemes időkapcsoló órát használni, amely jelzi a tapasztalat szerinti töltési időtartam leteltét. A pótvizet a lefölöző edények felső harmadáig célszerű tölteni. Ellenkező esetben előfordulhat, hogy a homokszűrő visszamosásához nem lesz elegendő víz. Feszített víztükrű medencéknél a vizet a pótvíz-tartályban meghatározott szintig töltsük.
Vízcsere a medencében
A medence vizének bizonyos része a vízpótlásnál és a homokszűrő visszamosásánál és öblítésénél kicserélődik. Ezenkívül a medence vizének 20 %-át érdemes évente kicserélni. A kültéri medencéknél ezt a cserét a fürdési idény kezdetén célszerű elvégezni.
A medence leürítése
A medence vizét a vízforgató szivattyúval a váltószelepen keresztül engedjük le. Ehhez a váltószelepet kapcsoljuk LEÜRÍTÉS állásba és kapcsoljuk be a szivattyút. Figyeljünk, hogy a medence ne ürüljön ki teljesen, mert a szivattyú „száraz járatban” károsodhat.
Leürítésnél vegyük figyelembe a következőket:
- Meg kell győződni arról, hogy a medence teljes víztartalma beleengedhető-e a csatornahálózatba.
- A csatornába való leürítésnél be kell tartani az érvényes helyi előírásokat.
- Az élővizekbe csak az illetékes hatóság engedélyeivel lehet vegyszerekkel kezelt vizet leengedni.
- Ha szükséges, a vizet leengedés előtt semlegesíteni kell (a környezetet károsító hatások megelőzésére).
- Ha rendelkezésre áll egy tárolómedence, akkor a vizet oda kell engedni.
- Ha a vizet kiengedjük a természetbe (a kertbe, gyepre), ezt lassan tegyük, és lehetőleg több helyre folyjon ki a víz.
- Közvetlenül a leürítés előtt lehetőleg ne használjunk vízkezelő vegyszereket.
- Figyeljük a talaj vízfelvevő képességét, nehogy kimosódások keletkezzenek.
- Ha a medencét nem lehet a váltószelepen keresztül leüríteni (rendszerint a négyjáratú szelepeknél), a szivattyúhoz csatlakoztatott tömlőkkel kell a vizet leüríteni. Ehhez a tömlőt a medence fenekére kell süllyeszteni.