Különböző medencetípusok (PVC, beton, műanyag)
Fürdőmedencéket sokféle módon készíthetünk. A technika mai állása a formák, mélység és építőanyagok terén a lehetőségek szinte végtelen választékát kínálja.
Beton
A szokásos és (ma még) leginkább elterjedt, vasbetonból készült medencéket a formák végtelen változatossága és a hosszú élettartam jellemzi, ehhez az építésmódhoz azonban mára már számos alternatív megoldás is társult.
A vasbeton medencét előre elkészített munkagödörbe építik meg. A munkagödörbe lemezalapot készítenek, erre pedig üreges falazóelemekből külső zsaluzatot falaznak fel. Erre az alapra kerül rá a vasbetét. A csőszerelési munkák (lefölözőedény, fenéklefolyó, különböző fúvókák stb.) elvégzése után készítik el a belső zsaluzatot és végzik el a betonozást.
Megoldás lehet az is, hogy nem zsaluznak, hanem speciális lőttbetonból készítik el a medencét az előre kialakított formába. Kellően szilárd talajviszonyoknál elegendő lehet, hogy csak egy munkagödröt ásnak, azt megvasalják, beszerelik a csővezetékeket és belövik a betont. Végezetül burkolják a medencét és felszerelik a nyílások kivezető szerelvényeit. A tömörségre általában 10 éves garanciát szoktak adni.
PVC
Ennél a kialakításnál az előre gyártott betonelemekből összeállított medencében max. 1,5 mm vastag PVC-burkolatot (-fóliát) hegesztenek össze, amely egyszínű kivitelben vagy nyomott (pl. mozaik-) mintás változatban is kapható.
A PVC azonban nem alaktartó és ezért nem különösebben népszerű, könnyen sérül, akár egyszerű késsel is tönkre lehetne tenni. Használat közben csúnya gyűrődések keletkezhetnek, amelyeket tisztításkor a „legyalulás” veszélye fenyeget. A tisztítószerek alkalmazásánál ügyelni kell arra, hogy azok ne támadják meg a műanyag felületét. Minden bélelt fürdőmedencére jellemző, hogy több év használat után a fenékkifolyó bekötése körül (a medence legmélyebb pontján) a klór hatására kifakult foltok keletkeznek. A fólia élettartama a vasbeton medencénél sokkal rövidebb, cseréje pedig sok munkával és költséggel jár.
A fóliákat megrepedt betonmedencék bélelésére is használják. A felhasznált anyaghoz és munkaidőhöz viszonyítva azonban ennek költsége túl nagy. Az ápolószerek alkalmazásánál még arra is vigyázni kell, hogy azok ne halványítsák el a fényképészeti úton nyomott mintázatot.
Polipropilén és üvegszál-erősítésű poliészter (GFK)
Ezeket a medencéket gyártóüzemekben készítik el és a megrendelő kívánsága szerinti felszerelésnek az összes csatlakozási lehetőséget is beépítik. A csőcsatlakozások meglévő helyét azonban mindig a helyszínen kell kivágni. Az elkészült medencéket a helyszínre szállítják és az előkészített alapra állítják.
A polipropilén a PVC-béleléssel ellentétben nem hajlékony. Fürdőmedencék készítésére 5 mm és 8 mm közötti vastagságokban alkalmazzák, a mechanikai hatásokkal szemben már az 5 mm-es kivitel is elpusztíthatatlannak tűnik. Ez az anyag azonban csak egyszínű (pl. világos- vagy sötétkék) kivitelben kapható (8. kép).
A medence földbe süllyesztését megfelelően elő kell készíteni (munkagödör). A medencét részben kiemelten is el lehet helyezni. Az alapozás a mérettől függően 15-20 cm vastag, vízszintes és sík legyen (a beton minőségét és a lemezalap méreteit statikus határozza meg). Az építési vállalkozónak szintezési bizonylatot kell kiállítania. A nem jól szintezett alapozásnak később nagyon kellemetlen következményei lehetnek!
A területet célszerű alagcsövezni, nehogy a medence üres állapotban felússzon a talajvízben. A hozzáértő kivitelező az egy darabban szállított medencét vonórudak segítségévei be tudja állítani. A lépcsőket és a medence egyéb túlnyúló részeit alá kell falazni, hogy megakadályozzuk azok lehajlását.
Amikor a medence már rajta van a korhadásmentes geotextíliával borított alapon, töltsük fel 20 cm magasan vízzel, az oldalak és a munkagödör fala közti térbe pedig töltsünk földnedves sovány betont. A munkát a továbbiakban is váltakozva folytassuk, azaz előbb töltsük fel újabb 20 cm-nyi vízzel a medencét, majd az oldalak mögé töltsünk sovány betont, hogy mindig meglegyen a megfelelő ellennyomás. A sovány betont vibrátorral vagy csömöszöléssel nem szabad túlzott mértékben tömöríteni, annak pontosan kell követnie a medence alakját.
A medencefalaknak függőlegesnek kell maradniuk, ezt szükség esetén a vonórudak utánfeszítésével lehet elérni. A lépésekben végrehajtott feltöltés közben ellenőrizzük a hegesztési varratok tömörségét. A szaküzletekben hőszigeteléssel ellátott modellek is kaphatók. Az ápolószerek alkalmazásánál itt is ügyeljünk arra, hogy azok ne támadják meg ezt a műanyagot.
Ebből az anyagból szinte bármilyen alakú medencét el lehet készíteni. Úgy tűnik, hogy a forgalomban lévő termékek árai összhangban állnak azok használhatóságával. A medencék áráról a gyártók katalógusaiból célszerű tájékozódni. Az üvegszállal erősített poliésztermedencéket szintén egy darabban szállítják és a fent leírt módon állítják fel. Építészeti szempontból ugyanazokra kell ügyelni, mint a polipropilén medencéknél. Lehetőség van azonban a helyszínen épített medence készítésére is, amelyet azután üvegszálas poliészterréteggel bélelnek ki.
Az üvegszálas poliésztermedencék ára lényegesen kedvezőbb. A medencék beszerzési árához mindkét medencetípusnál hozzáadódik még a technikai felszerelések, a földmunka és az építési munkák ára is.
Építőkészletek
Említést érdemelnek még a talaj felszínén felállított medenceszerkezetek, amelyek építőkészlet formájában kaphatók és egy ügyesebb ezermester maga is képes azokat felállítani. Ezek a medencék képviselik minden bizonnyal a legolcsóbb változatot. Számos kivitelben kaphatók: vannak ovális, kerek, nyolcszögletű, sőt felfújható típusok is.
A talajt bármely típus felállítása előtt gondosan elő kell készíteni. A fogadófelület legyen vízszintes és gondosan tömörített, simított. Egy meghatározott magasságig a gyártmánytól függően alkalmazott acél támszerkezetek gondoskodnak a medence kellő szilárdságáról. Ebbe a támszerkezetbe UV-sugárzásnak ellenálló stabilizált és könnyen szerelhető fóliát függesztenek. Az építőkészletből összeszerelt medence elvileg a talajba is besüllyeszthető.
Korrózióálló acélmedencék
A korrózióálló acél a fürdőmedencék készítésére alkalmazott anyagok közül a legkeményebb, egyben azonban a legdrágább is. A gyártók minősített és szigorúan ellenőrzött anyagot alkalmaznak, ennek ellenére a medence megrendelése előtt célszerű tájékoztatni a szállítót a felhasználni kívánt víz minőségéről és a fogadó talaj minőségéről.
Különböző szilárdságú polipropilén elemek
Korrózióálló acélmedencék tetszőleges alakban és méretben készíthetők. A medencéket – az egészen kis méretűek kivételével – a helyszínen hegesztéssel készítik el. E könyv szerzője még egyet sem látott, amelyik rozsdásodott volna. Az ilyen medencék korlátlan védelmet nyújtanak a szivárgások ellen, beltéri és szabadtéri fürdőkhöz egyaránt alkalmasak. Az acélfelületen egyetlen mikroorganizmus sem tud szaporodni, ennek ellenére algásodás, amennyiben a víz alatti takarítás nem elég gondos és a medence fenekén iszap rakódik le, előfordulhat. A nagy (akár több méter hosszúságú) elemeket előre gyártva lehet a helyszínre szállítani, ami lerövidíti az építési időt.