Küzdelem az algák ellen (úszómedencékben)
Az algák túlnyomórészt vízben élő növények, amelyek fotoszintetizálnak. A fotoszintézis folyamatának lényege, hogy a növények fényelnyelő anyag, a klorofill segítségével a zöld növényi részekben fényenergiát vesznek fel, hogy azzal különböző szerves anyagokat állítsanak elő. Fény nélkül ezért nem tudnak életben maradni.
Az algák lehetnek egy- vagy többsejtűek. A fürdőmedencében jelenlétük zavaró, ezért ott fertőtlenítéssel és algásodás elleni szerek alkalmazásával védekezünk ellenük.
Algásodás elleni szerek
Ezeket a fürdőmedencében előforduló algák leküzdésére használjuk. Az alkalmazott algásodás elleni szerek rendszerint kvaterner ammóniumvegyületek. Ezek különböző (habzó, erősen habzó vagy nem habzó) minőségekben kaphatók. Adagolásukkor célszerű egyidejűleg a klórértéket is megnövelni (50 m3 vízhez 250 g triklór hozzáadásával), hogy az algák elszaporodása esetén javítsuk az eredményt.
A gyakorlatból jól ismert, hogy az algák (elsősorban a zöldmoszatok) szívesen megtelepednek a fürdőmedence napos részein. Még kifogástalanul gondozott medencénél is előfordulhat, hogy annak egyes részein algásodás indul meg.
Ezt a medence falain vagy egyéb helyein hirtelen fellépő jelenséget főleg tikkasztóan meleg időben, fülledt levegőben és meleg, esős időben lehet tapasztalni. Az algaképződés további okai között meg kell említeni a túl rövid átforgatási időtartamot vagy a holt sarkokat, amelyeket a víz nem tud átöblíteni (esetleg módosítani kell a fúvókák helyzetét).
- Padló, linóleum, szőnyeg tisztítása
- Hogyan tisztítsuk a fürdőszobát?
- Hogyan tisztítsuk a konyhát?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az algák aránylag kis hőmérsékleteken is szaporodnak, csak lassabban.
Általános intézkedések az algásodás megelőzésére és leküzdésére
Feltétlenül gondoskodjunk arról, hogy az átforgatás kellő mértékű legyen. Néha megesik, hogy a medencetulajdonos egyszerűen csökkenti az átforgatást, hogy áramot takarítson meg. Az elégtelen átforgatás egyik tünete az alattomos zöldmoszatok elszaporodása a medence nehezen hozzáférhető részein és sarkaiban.
A kefés tisztítást is rendszeresen kell végezni. Ezzel eltávolítjuk a még láthatatlan moszatokat megtelepedési helyükről, esetleg felületüket is felsértjük, így hozzáférhetővé válnak a fertőtlenítőszer számára és megsemmisíthetők. Az elpusztult részeket a szűrő fogja fel, ahonnan azután a legközelebbi visszamosással távolítjuk el azokat. A vízben soha ne legyen a szükségesnél kevesebb fertőtlenítőszer!
Az algák fajtái
A fürdőmedencében a barnamoszat (Phaeophyta), a zöldmoszat (Chlorophyta), a sárgamoszat (Chrysophyta) és a feketemoszatnak is nevezett kékmoszat (Cyanophyta) fordulhat elő.
A legújabb kutatások azonban kimutatták, hogy a kékmoszatok valójában nem is algák, hanem a cyanobaktériumok közé tartoznak, ezért azokkal a bakteriológia foglalkozik. Ezek tehát sem nem növények, sem nem algák. A barna- és sárgamoszatok meglehetősen ritkák, a leggyakrabban a zöld- és feketemoszatok fordulnak elő.
A barna- és sárgamoszatok elleni védekezésre ugyanazok az intézkedések használhatók, mint a zöldmoszatoknál.
A zöldmoszat (Chlorophyta) leküzdése
Ez az algafajta fülledt levegőben és záporeső után, hirtelen jelenik meg. Ekkor világoszöld lepedék keletkezik, többnyire a falakon. A továbbiakban lassan szaporodik, ha a fent említett kezelési intézkedéseket nem végezzük el. Színe ekkorra inkább a sötétzöld felé hajlik. Előszeretettel telepszik meg a medence napos és az áramlásból kimaradt részein. Ettől az algafajtától egyszerűen meg lehet szabadulni. Mindenekelőtt alaposan keféljük át az érintett helyeket. Ellenőrizzük és szükség esetén növeljük meg az átforgatási időtartamot.
Pelyhesítőszer adagolásával javítani lehet a szűrést. Amennyiben az algák ismét megjelennek, ha lehetséges, granulátum alkalmazásával végezzünk lokális klórozást és adjunk algásodás elleni szert a vízhez.
A zöld medence
A zöld medence kialakulásának oka a fertőtlenítőszer hiánya vagy hatásának korlátozott volta, vagy a túl rövid szűrési idő. Fontos, hogy az okokat jól meghatározzuk, mert így elkerülhető, hogy feleslegesen sok klórt alkalmazzunk. A túl rövid szűrési időt a víz „átbillenése” jelzi, az sötéten zavarosodni kezd és a jelenség egyre jobban terjed (29. kép). A medencét ebből az állapotából egyszerűen vissza lehet hozni: Amikor a sötétedés még tart, elegendő, ha a szivattyút tartós üzemre kapcsoljuk át, míg a víz újra fel nem tisztul.
29. kép. Elhanyagolt és átbillent medence.
Járulékos klórt nem kell adagolni! A feltisztulásra már néhány óra múlva számíthatunk. Ha azonban a víz már zöld, folyékony klórral sokkot (lökésszerű klórozást) kell végrehajtani. A vízhez adott klór mennyisége annak koncentrációjától függ. A 80 g/L klórtartalmú szerből 20 L, a 150 g/L koncentrációjú termékből 10 L ajánlható. A szivattyút állítsuk tartós üzemre, amíg a medence ismét fel nem tisztul. Kiegészítésül pelyhesítőszert is adagolhatunk. 24-36 óra elteltével a víz ismét kristálytisztává válik. Újra fürödni azonban csak akkor szabad benne, ha a klórérték ismét kisebb 1,0 mg/L-nél, elfogadható tartományba csökken.
Ha nincs vagy kevés a fertőtlenítőszer, akkor a víz először kifehéredik, majd hirtelen (akár néhány óra alatt) zöldre változik. A zöld elszíneződést a zöldmoszatok okozzák. Amíg a medence vize még a fehér fázisban van, elegendő a zavarosodás mértékétől függően 5-10 L folyékony klórt beönteni és a szivattyút tartós üzemre kapcsolni ahhoz, hogy a vizet újra tisztává tegyük. Ha viszont a medence már zöld, lökésszerű klórozást (I. fent) kell végrehajtani. A szivattyút ebben az esetben is mindaddig járatni kell, amíg a víz fel nem tisztul.
A kék-, ill. feketemoszat (Cyanophyta)
A feketemoszatnak is nevezett kékmoszat minden fürdőmedence-tulajdonos rémálma. Szervezetüket nyálkaréteg és komplex felépítésű héj (fal) védi, ezért pusztán vegyszerek alkalmazásával nem lehet őket kiirtani. Ráadásul szerencsétlen módon éppen a semleges vagy enyhén lúgos vizet (medencevíz) kedvelik. A pH 5,1-nél kisebb értékű vizektől tartózkodnak. Az olyan fürdőkben, amelyek pH-érték 7 vagy annál kisebb, valószínűleg kipusztulnak.
A fürdőmedence rossz építészeti állapota szinte belépőjegyet jelent az algák e legmakacsabb válfajainak. Kezdetben kizárólag a fugák repedéseiben telepednek meg. Műanyag fóliával bélelt, acél- vagy üvegszállal erősített műanyag medencékben ezért egyáltalán nem fordulnak elő, mert ezeknek nincsenek fugáik, hanem hegesztve vannak. Az algák előfordulását ezért a legjobban azzal tudjuk megakadályozni, hogy a medencetestet kifogástalan állapotban tartjuk. A rendszeres fugázás hatékony védelmet nyújt.
A fertőzés mindig a falak vagy a fenék fugáin megjelenő kis, fekete foltokkal kezdődik. A fenéken lévő fekete foltokat célzottan elhelyezett klórgranulátummal meg lehet semmisíteni. Ha az alga barnára színeződött, akkor már elpusztult és kefével el lehet távolítani.
Azokat a helyeket, amelyeken granulátumot nem lehet elhelyezni (pl. a falakat) acélkefével mindaddig kell sikálni, amíg az összes eltávolítható rész le nem hullik a fenékre. Ezután hajtsunk végre lökésszerű klórozást. A medence fenekén már a következő nap világos réteg jelenik meg, amit az algák elpusztult maradványai alkotnak.
Állandóan járassuk a szivattyút. Naponta mérjük a klórtartalmat és azt tartsuk nagy értéken. A szaporodás újraindulásának megakadályozására feltétlenül adagoljunk algásodás elleni szert!
Javaslat
Ha a nagy felületre kiterjedő algásodás ismételten előfordul, nem marad más hátra, mint a medence leürítése és gondos takarítása.
A feketemoszatok szaporodásának kémiai és fizikai eszközökkel megvalósított és a remények szerint hosszú ideig tartó visszaszorítása előbb vagy utóbb eléri az elviselhetőség határát. A vízben ugyanis egyre nagyobb vegyszeradagokat kell alkalmazni és mind több emberi munkaerőre van szükség.
E cikksorozat szerzője praxisa során szinte minden szert és csodaszert kipróbált, amelyről azt állították, hogy használnak, sőt profilaktikus (megelőző) segítséget nyújtanak a kékmoszatok ellen. Egy-egy alkalmazás igen költséges volt. Valódi segítséget azonban egyik sem adott. Teljesen mindegy, hogy kvaterner-ammónium- vagy réztartalmú szerekről volt-e szó. Az megfigyelhető volt, hogy a réztartalmú algásodás elleni szerek fékezték a szaporodást. A hatékonyságra megadott, nagyon eltérő időtartamok végére azonban az alga újra megjelent. Algásodás elleni vegyszerek láthatók a 30. képen.
30. kép. Algaképződést gátló vegyszerek.
Túl sok algásodás elleni szert már csak azért sem lehet adagolni, mert az így túlterhelt víz már a fürdőmedence használóira is veszélyes lehet. A fertőzött medencékben ennek ellenére szükség van az algásodás elleni szerek bevetésére, hogy legalább a szaporodást megállítsuk.
Az algásodás elleni védekezés hatásos eljárása a következő: tisztítás kefével – algásodás elleni szer – klórsokk – szükség esetén felújítás.
Az algaképződést gátló alternatív szerek
Réz-szulfát (CuSO4). Nehézfém bázisú, nagyon hatékony és olcsó algásodás elleni szer. Kristályos vagy por alakban kapható.
Helyes adagolásakor a fürdőzőkön általában nem fordulnak elő mellékhatások. Világos burkolólappal burkolt vagy műanyag medencében azonban csúnya foltokat okozhat, ezért ott a CuSO4 alkalmazását mellőzni kell. Feldolgozott állapotban tömbök vagy pirulák alakjában kerül forgalomba. Ez utóbbiak azonban elszíneződést okoznak a lefölözőedények csappantyúin és egyéb helyeken. A tömböknél ilyen problémák nem merültek fel.
A CuSO4 egy problémás, algamentesítő szerrel rosszul vagy egyáltalán nem kezelt medencénél mindig alternatívát jelent. Ha szabályszerűen alkalmazzuk, akkor hátrányai is elviselhetők maradnak. A gyártó előírásait azonban mindig tartsuk be.
Célszerű a víz réztartalmának rendszeres ellenőrzése is. Erre a célra kolorimetrikus eljárásokat lehet alkalmazni. A szaküzletekben beszerezhetjük a megfelelő tesztkészleteket.
Ezüsttartalmú termékek. Az ezüstvegyületeknek az orvoslásban hajdan nagy jelentőségük volt. Akkoriban dédanyáink ezüstpénzt tettek a tejbe, hogy azt az ezüst természetes antibiotikus hatása révén frissen tartsák. Az ezüstvegyületek különböző változatai ma is forgalomban vannak.
A hidrogén-peroxiddal alkotott vegyületek formájában közvetlenül hozzáadhatok a vízhez, vagy (szűrőcsere esetén) pl. 40 %-os arányban.
Az ezüst az algák leküzdését nagy hatékonysággal végzi, előnye a rézzel szemben, hogy nincsenek káros hatásai a fürdőzőkre és a medence tartozékaira. Alkalmazását mindig a gyártó előírásainak betartásával végezzük.
Ionizálás. Az algásodást gátló szerek adagolásának hatékony alternatíváját képviseli az elektrolitikus eljárások alkalmazása.
Amint azt már a sóelektrolízisnél láttuk, itt is egyenáram folyik két elektróda között, amelyek ebben az esetben rézből (Cu) és ezüstből (Ag) készülnek. A rézionok úgy viselkednek, mint a pelyhesítőszerek, az ezüstionok pedig az algásodást gátló szerek feladatát látják el. Egy ilyen berendezéssel (31. kép) végrehajtott kísérlet során azt állapították meg, hogy egy teljes egész éven át (a zöldmoszattól a feketéig) egyetlen alga sem jelent meg a fürdőmedencében.
31. kép. Réz- és ezüstelektródával felszerelt ionizálócella.
A rendszer előírásos üzemeltetése kizárja mindenféle mellékhatás előfordulását, például a haj és a ruházat nem színeződik el. A réz-szulfáthoz hasonlóan itt is fontos, hogy az adagolást mérsékelt szinten tartsuk. A kezdetben nagy beszerzési költségek néhány év alatt kiegyenlítődnek, mivel a pelyhesítő és algásodást gátló szereket így meg lehet takarítani. Az elektródákat bizonyos időközönként (2-5 évenként) ki kell cserélni.