Minimális építészeti előfeltételek
Védőperem
A medencét védőperemmel kell ellátni, amely megakadályozza az esőzéskor keletkező és a vizet zavarossá tevő szennyvíz beáramlását. Ez a szegély lehet betonból, kőből vagy valamilyen egyéb, homogén anyagból és minden felületének, amelyen járni lehet, csúszásmentesnek kell lennie. Sajnos sokszor találkoztam téglából falazott peremekkel, amelyek vakolata folyamatosan pergett, ettől rövid idő alatt csúnyává váltak, ráadásul a medencét is szennyezték (3 a kép). A vakolatok tartalmazhatnak hegyes kőzúzalékot, amely szúrós, így sérülést okozhat. Ragaszkodjunk hozzá, hogy az építési vállalkozó a peremet tömör, fagyálló kivitelben készítse el (3 b kép).
3 a kép. Falazott védőperem egy éves vakolata
3 b kép. Tömör védőperem: 20 éves és sérülésmentes
Burkolatok
A kerámiacsempék helyett érdemes üvegmozaikot alkalmazni. Ennek az az előnye, hogy jobban visszaveri a fényt és ezzel napsütésben fokozza a kristályszerű csillogó hatást. Kaphatók ebbe a burkolattípusba könnyen bedolgozható különböző figurák (delfinek, szélrózsák stb.) is. Az üvegmozaikról tudni kell, hogy érzékeny a mechanikai sérülésre, ütésre és a törési felületek élesek, balesetveszélyesek lehetnek. A karcoknak, súrolószereknek azonban jól ellenáll, így hosszú az élettartama. A nem jól megválasztott kerámiacsempék felületén (karcok formájában) már néhány év múlva megjelennek a kopás jelei, amelyek rontják a fürdőmedence esztétikáját.
A szín megválasztása sem közömbös: Minél sötétebb a mozaik színe, annál tisztábbnak és mélyebbnek tűnik a medence. Ez a hatás addig fokozódhat, hogy a teli medencét üresnek hisszük. Ez a látvány tényleg különleges és azonnali fürdőzésre csábít! A szín kiválasztása előtt feltétlenül látogassunk meg több működő medencét is (4. és 5. kép)!
4. kép. A világos kerámiacsempék fölött a víz nem tűnik annyira átlátszónak
5. kép. A sötét üvegmozaik hatására a víz átlátszónak tűnik
Világítás
A víz alatti fényszóró sokak szerint nem hiányozhat egy medencéből. Ezeket fólia-, (üvegszálas) poliészter-, betonos természetesen acélmedencékhez való kivitelben egyaránt kapni lehet. A piacon vannak utólag beépíthető készletek is.
Nincs szebb annál, mint egy langyos nyári éjszakán a kivilágított medencében fürdőzni, vagy egyszerűen csak üldögélni mellette és élvezni az éjszaka sötétjével alkotott kontrasztját!
Lefölözőedények (szkimmerek)
A víz felszínének folyamatos tisztítása nagyon fontos. A fürdőmedencét ezért lefölözőedénnyel (szkimmerrel) vagy túlfolyóvályúval kell ellátni. A lefölözőedénynek egy lebegő bukóéle (csappantyúja) van, amelynek helyes beállítása gondoskodik arról, hogy a vízfelszínről a szennyeződés leússzon a vízforgató berendezés vagy a csatorna felé. Csappantyú nélkül a beszívott rovarok és egyéb darabos szennyeződések a szivattyú kikapcsolása után szépen visszaúsznak a medencébe.
Fontos megjegyezni, hogy lefölözőedényeket elsősorban kisméretű és nem nagy terhelésű medencéknél célszerű alkalmazni. Ezek a berendezések lehetővé teszik a medencék vízfelszínének folyamatos tisztulását amellett, hogy nem kell kiegyenlítő tárolót építeni. A lebegő bukóélek általában 80 mm-nél kisebb vízszintemelkedést tesznek lehetővé. Ebből könnyen kiszámítható, hogy egy adott medencét legfeljebb hány vendég vehet igénybe egyidejűleg.
A lefölözőedényekbe rendszerint túlfolyót is beépítenek, amely megakadályozza a medence kiöntését. A túlfolyók pontos magassági beállítása fontos, mert ha alacsonyra vannak szabályozva, akkor felesleges vízveszteség lép fel.
A járófelületbe vagy a perembe beépített túlfolyóvályú – feszített víztükör – rendkívül praktikus. Ha ez teljesen körülveszi a medencét, elmarad a szegély fáradságos tisztítása. A kifolyt szennyeződés nem kerül vissza és egyszer s mindenkorra eltávolítható. Túlfolyóvályút süllyesztett víztükörnél is lehet alkalmazni, ami akkor indokolt, ha a medencébe élményelemek vannak beépítve. Mindkét esetben kiegyenlítő tartályt kell a medence mellé építeni, ami növeli a kivitelezés költségeit.
Vízbevezető fúvókák
A vízbevezető fúvókákat a lefölözőedénnyel szemben kell elhelyezni, hogy a felszín tisztítását ezzel is elősegítsük. A fúvókák vízárama ugyanis ekkor a felszínen lebegő rovarokat, leveleket, port stb. közvetlenül a víznyelő felé tereli és így azokat könnyebben lehet leszívni. A vízbevezetések számát és helyzetét gondosan kell megtervezni, mert csak így érhető el az egyenletes vízáramlás a medencében.
A vízbevezető fúvókákat csak akkor érdemes a medence fenekén elhelyezni, ha a medencének túlfolyóvályúja van. A belépő víznyomást és vízsebességet Magyarországon műszaki előírás határozza meg.
Fenéklefolyó
A fenéklefolyó mindig a medence legmélyebb pontján helyezkedik el. Feladata elsősorban a medence kiürítése, de folyamatos üzemelés mellett a vízvisszavezetés egy része is ezen keresztül zajlik. A felállítható medencék azonban ilyen lehetőséggel általában nem rendelkeznek.
Amikor kiválasztjuk a lefolyót, ügyeljünk arra, hogy annak felső széle a csempeburkolat síkjánál alacsonyabbra kerüljön, azaz a medencéből az összes víz akadálytalanul elfolyjon.
Újabban domború, bordázott típusok is megjelentek, ezek megnövelt felülete képes leeresztéskor a nagyobb szennyeződéseket visszatartani, anélkül, hogy a lefolyó elduguljon. Ugyanakkor hátrányuk, hogy a bordákra rárakódik a piszok, amelyet nem lehet leszívni víz alatti porszívóval, azt kefével kell eltávolítani.
Lépcsők
Sokféle lépcsőkialakítás közül választhatunk. A lépcső biztonságos és kellően kényelmes legyen, egy fok pl. lehetőleg ne legyen 16 cm-nél magasabb. Külön említést érdemel a kényelmes, félköríves lépcső, amelyet általában a medence sekély végén helyeznek el (7. kép).
7. kép. Kényelmes, félköríves lépcső
Fontos, hogy a lépcsőnek még a legfelső foka is állandóan víz alatt legyen. A gyakorlatban elég sokszor előfordul, hogy azt túl magasra teszik. Erre az öblítés hiányában rárakódik a piszok, amely elriaszt a medencébe való belépéstől és állandó tisztítást igényel. Lépcsők helyett létrákat is alkalmazhatunk.