Szellőzés és légcsere
Egy helyiség klímájának összetevőit a belső levegő hőmérséklete, összetétele és a légmozgás jelentik. A szellőzés feladata a zárt terekben a huzatjelenségek és hőmérséklet-csökkenés nélküli kellemes hőérzet biztosítása. Az ember jó közérzetét, tanulási vagy munkateljesítményét főleg a szobahőmérséklettől függő légsebességgel való frisslevegő-ellátás mértéke és minősége befolyásolja. A szellőztetés legfontosabb eszköze az ablak.
A huzamos emberi tartózkodásra szolgáló terek természetes megvilágítási felületének 2/3 részét szabad, nyitható szellőzőfelületként kell betervezni. Ez az érték csökkenthető gépi szellőzés, ül. klímaberendezés beépítése mellett, sőt utóbbi esetben a nyitható szárnyak el is maradhatnak.
Ha a belső és külső tér légnyomása különböző, az építmény összes pórusán, résén, nyílásán és szellőzőkürtőjén keresztül megindul a nyomáskiegyenlítődés . Az időegység alatti természetes légcsere mértékét egyrészt az általában nem szabályozható, hőmérséklettől függő nyomáskülönbségek határozzák meg, másrészt azok a rendszerint nagyobb, széltől függő, de csak időnként fellépő nyomáskülönbségek, amelyek korlátozottan követhetők nyomon, és gyakorlatilag nem befolyásolhatók. A beépített területeken uralkodó áramlási viszonyok miatt az évi középhőmérsékletek, valamint az uralkodó szélirányok és szélerősségek a használat szempontjából nem vehetők figyelembe.
Az ablak szellőzőképessége függ az épület aerodinamikai sajátosságaitól, a vidék mindenkori szélnyomási, illetve szélszívási, valamint hőmérsékleti viszonyaitól, a helyiségek égtájak szerinti tájolásától és más helyiségekhez viszonyított helyzetétől. Fontos tényező az ablak szerkezete, kialakítása és a falfelületben elfoglalt helyzete, a szellőzési keresztmetszetek nagysága, a szellőzőnyílások alakja és magassági elhelyezkedése, a szellőzőnyílás hatásos magassága, a nyomáskülönbség nagysága, a szellőző berendezés nyitva tartásának időtartama, a megmozgatott légtömeg és a helyiség hőmérsékletének időbeli változása, az esetleges kiegészítő szellőző berendezések és működésük módja.
Az ablakkal összefüggő légcsere végbemehet az ablakréseken át (saját szellőzés), az ablakszárny részleges vagy teljes nyitásával (lökésszerű, ill. tartós szellőzés), külön szabályozható légbevezető és – elvezető nyílásokon keresztül (tartós szellőzés), ventilátorok és hengerszellőzők beépítésével (kényszerszellőzés). E szellőzőrendszerek egymással, valamint mesterséges vagy természetes aknaszellőzéssel is kombinálhatók.
A frisslevegő-ellátás nemcsak ablakon át, hanem külön berendezésekkel is megoldható. Ilyen külön berendezések a következők:
- tartós szellőzők;
- üvegfelületben elhelyezett szellőzőcsappantyúk;
- lamellás ablakok;
- hengerszellőzők;
- ventilátorok.
(Kép fent) Belső közlekedőterületek felső benapozását biztosító felülvilágító kapcsolt árnyékolóval.
(Kép fent) Tetőtér-beépítés ablakozásnál a sorolt tetősík ablakok a leghatékonyabb természetes megvilágítást és benapozást biztosítják (VELUX példa).
(Kép fent) Az épületet [a)], illetve ablakot [b)] erő szélhatás (légnyomáskülönbség). Vizsgálandó 1 tok és a fal között; 2 nyílókeret és tokkeret között; 3 üveg é fogadókeret között; 4 az üveget érő dinamikus terhelés.
(Kép fent) Az ablakszerkezetet érő filtrados hatások ellen megfelelő szerkezeti kialakítással és beépítéssel védekezni lehet. Filtrados irányok és előfordulási helyeik A fal/tok; B tokkeret/szárnykeret; C üveg/befogadó keret; 1 tokkeret; 2 szárnykeret; 3 üvegezés; 4 rugalmas réskitöltő hőszigetelés; 5 külső lég- és vízzáró takaróprofil; 6 beépített légzáró (gumi)profil(ok); 7 plasztikus lég- és vízzáró tömítés (szalag); 8 tisztíthatóságot biztosító (rugalmas) fugatömítés.