Konyhatervezés a modern háztartásban
A ház legsokoldalúbb helyisége a konyha. Ha jól van tervezve és berendezve, kedvenccé is válhat. Egy ház újjáépítésekor a konyha tervezésének feltételei ideálisak. Alapvető változtatást csak ebben a fázisban lehet végrehajtani. A megfelelő döntés alapfeltétele, hogy tisztában legyünk azzal, mit is várunk el a konyhától, és milyen feladatokat kell ennek a helyiségnek ellátnia. Ettől függ az is, hogy a konyha a ház melyik részén legyen, például a kert felé vagy az utca felé tájoljuk-e. Jó kiindulás lehet persze az eddigi helye is, de ebben a kedvező alkotó állapotban át lehet gondolni az esetleges változtatást is.
A tervezési segédletek csak gondolatébresztők az ergonómia, a munkafolyamatok és a szabványméretek tekintetében. A konyhaberendezés-készítők katalógusai egész sor megoldást tartalmaznak, és értékes ötleteket adhatnak. Ha például az étkezőt is magában foglalja, akkor a keleti tájolás miatt a nap jó fényt ad a reggelizéshez. Nyugati tájolásnál az egész család értékelheti a lemenő napot, mert általában a vacsora a család egyetlen közös étkezése.
El kell határozni, hogy a vacsorát hol fogyasszuk el, a konyhában, az elkülönített étkezőben vagy a lakószobában. Ha a konyha elég nagy, az étkezőt egyesíteni lehet vele, és ügyes berendezéssel optikailag leválaszthatjuk. A kis étkezősarok jól kihasználható a konyhában, mert itt nemcsak enni lehet, hanem a vacsorát ülve is elő lehet készíteni. Ezenkívül egy olyan munkahelyet is nyerünk, amelynek a magassága egyes munkálatokhoz megfelelőbb, mint a normális konyhai munkalap magassága.
A lakószoba felé nyitott konyha nem mindenkinek felel meg, annak ellenére sem, hogy az új konyhagépek már nem zajosak, a páraelszívó pedig eltávolítja a kellemetlen szagokat. Másik megoldás, ha az étkezőt a konyha és a lakószoba között helyezzük el. Mindenképpen úgy kell megtervezni, hogy az odavezető út a lehető legrövidebb legyen.
Ha még arra is nyílik lehetőség, hogy a garázstól vagy a gépkocsi tárolóhelyétől fedett út vezessen a konyhába, akkor száraz lábbal vihetjük a bevásárolt holmit a konyháig. A kamra és a háztartási eszközök tárolója is a konyha közelében legyen. A falusi környezetben a házak konyháit sokszor külön bejárattal építik a kert vagy udvar felől.
Értelme persze a kert felőli bejáratnak van. Esetleg egy kertre nyíló teraszajtót is tervezhetünk. Ha van konyhakertünk, ez különösen praktikus lehet. Nyáron nyitott ajtó mellett a teraszon lehet a zöldséget megtisztítani, és kerti ünnepségeknél a kolbászkák, az edény és a poharak elérhető távolságban vannak. A kertben játszó gyerekek is jobban szemmel tarthatók.
A házi tűzhelytől a modern beépített konyháig
A század eleje óta egy helyiség sem változott annyit, mint a konyha. Szerepe van ebben a technikai fejlődésnek, a villamos és gázenergia alkalmazásának, nemkülönben a társadalmi változásoknak, melyek hatására az emberek életmódja is megváltozott. A tűzhely volt a mi mérsékelt égövi időjárási viszonyaink miatt a napi élet középpontja. A többi helyiség folyamatos fűtése túl drága, túl kényelmetlen és túl veszélyes volt.
Amikor azután ezt a problémát a szén, az olaj, a gáz és az elektromosság megoldotta, a háztartási munka területe egyre jobban elkülönült a lakószobától. A technika bevonása a konyhába még inkább felerősítette ezt a folyamatot. 1920 körül jutott egy háztulajdonosnak először eszébe, hogy a kis jövedelmű és kis lakással rendelkező családok részére a háztartási munkákhoz modern, higiénikus és praktikus konyhát létesítsen, ami a háziasszony munkáját megkönnyíti.
Ma már a modern beépített konyhában különféle tevékenységeket lehet egyszerre folytatni, mint például az ételek előkészítése és főzése, az étel raktározása és konzerválása, mosás és szárítás. Társalgásra, családi életre ez a helyiség túl szűkös. A családi élet a konyhán kívül bonyolódik, pedig a háziasszony kereken élete egyharmadát itt tölti. Ezt sokan felismerték. Biztosan nem térünk vissza a nyitott tűzhelyhez, de a családi érintkezésben a konyha ismét egyre nagyobb szerepet kap. Ebben a cikksorozatban sok példát találnak erre a változásra.
Szekrények és nyitott polcok
A konyha berendezésekor igen előnyös a barkácsoló kedv: a szűkös tér nehézkességét saját kezű beépítéssel fel tudjuk oldani, jobban, mint a sejtbeton konyhában Ilyen módon lehetőségünk van arra, hogy szokatlan anyagokat használjunk és szokatlan megoldásokat valósítsunk meg. Elsősorban rendeltetésének megfelelő legyen a konyha, ugyanakkor egyre nagyobb gondot fordíthatunk ennek a sokat használt helyiségnek a lakályosságára is. A felső szekrények már nem takarják el az egész falat.
A nyitott polcok gyorsan elérhetővé teszik a használati tárgyakat és anyagokat, és megszakítják a szekrények zárt ajtós rendjét. A munkalap már nem a végigfutó konyhaberendezések felső letakarása. Megszakítják például a szabadon álló húsvágó tőke, a mozgatható szekrénykék mint rakodóhelyek és munkafelületek. Ha az ételt általában több személy részére készítjük, akkor a körbejárható konyhasziget a legjobb megoldás.
A munkafelület tölgyfa burkolata és a fal meleg piros színe oldja a szürkére lakkozott bútor ridegségét.
Különben is, nemcsak beépített bútorok állhatnak a konyhában. Éppen amiatt, mert átmenetet képez a tulajdonképpeni munkahelytől az étkezőig és lakótérig, sok szokatlan megoldás kínálkozik, például a régi időkből való konyhaszekrény. Fontos, hogy a felületek könnyen tisztíthatók és terhelhetők legyenek. Az igénybevétel ezzel szemben a különböző területeken más és más. A mosogató, ami állandó nedvességnek van kitéve, nemesacélból készüljön. A húsvágásnál nagyon éles késsel kell dolgozni. Egy nagy, előhúzható vágódeszka itt a legjobb megoldás.
A tűzhely körül vízgőz és zsírfröcskölés fordul elő, így a mögötte lévő falfelület is könnyen tisztítható legyen. Tehát nem kell kényszerűen az átfutó, azonos anyagú munkafelületet alkalmazni. A körbefutó csempesor sem az egyetlen megoldás a fal burkolására. A különféle anyagok használata feloldhatja a konyha képét, anélkül hogy funkciója károsodna. A kellemes, lakályos atmoszféra éppen olyan fontos, mint az ésszerű elrendezés és a könnyen kezelhetőség.