Szokatlan anyag: konyha sejtbetonból
Saját ötletünk és a konyhabútor szokatlan anyaga különleges igényű konyhát hozhat létre. A teljesen a saját kívánságunkhoz és a család igényeihez igazított álomkonyha többnyire csak álom marad. Ennek a legdrágább helyiségnek a költségei túllépik a költségvetés tervezett összegét.
De a hagyományostól eltérő ötletek és a saját hajlandóságunk arra, hogy a munkát elvégezzük, segít az elérhetetlen konyha megvalósításában, anélkül hogy a felújításban erre szánt összeget átlépnénk. Egy olyan konyha keletkezik, ami nem kompromisszumos megoldás. Saját kézi munkánk eredménye akármelyik kész konyhával felveheti a versenyt.
A falazott oldal miatt úgy hat, mint egy régi tűzhely: a főzősziget a munkalapokkal – egybeépített sütővel.
Teljesen saját elképzelés szerint készült ez a falazott konyha sok szekrénnyel és nagyvonalú munkalapokkal.
A hagyománytól eltérő álomkonyhában követ kő után építünk be
Az építőköveket fűrészelik
Először a részletes terv készül el. A helyszükséglet, a szekrénytestek felosztása és elhelyezése a helyiségben a munka elején állapítandó meg, mert ennek az építési módnak van egy hátránya: a szekrény testeket többé nem lehet probléma nélkül máshova rakni, ha egyszer a helyükön állnak. A magasságkiegyenlítés sem lehetséges. A fel- és beépítéshez szükséges szerszámokat egy kezünkön megszámolhatjuk. Szabni egy nagy, különleges fogazatú rókafarkfűrésszel lehet. Szükséges egy keverő és egy jó vödör, hogy a vékony ágyazati habarcsot megkeverjük. A simítóval hordjuk fel egyenletesen a habarcsot.
Fontos a felfalazásnál az egyes elemek folyamatos ellenőrzése a vízszintmérővel, hogy a függőlegesek és vízszintesek a későbbi munkalapon megfelelőek legyenek. Az építőkövek mérettartóssága és a vékony habarcsréteg miatt gondos munkával nem keletkezhetnek egyenetlenségek. A szabáshoz egy derékszög kell, ami vezeti a fűrészt.
A vékony ágyazatú eljárásnál a csempéket a vízzel elegyedve megkeményedő habarccsal közvetlenül a sejtbetonra lehet ragasztani. Csak a konyhában és az étkezőben csempéznek, a lakószoba felé vezető úton a homlok- és oldalfalak mázolást kapnak, hogy optikai átmenetet képezzenek.
A vékony ágyazati eljárásnál a ragasztóhabarcsot a sejtbeton építőelemre kenik. A simítólapáttal a felhordás egyszerű.
Könnyű válaszfalakat ezekből az elemekből szoktak építeni. Fűrésszel méretre szabhatók a kövek.
A kőműves helyettesíti az asztalost. A magas szekrények válaszfalait felhúzza. Itt oldalt bemélyedések maradnak.
Egy réteg építőkövet vízszintesen falaznak. Így képződik az alépítmény, amire később a munkalapot helyezik el.
Kialakul a konyha. Felismerhetők az elemek. A vízmértékkel a vízszintest és a függőlegest állandóan ellenőrizni kell.
A szekrénytestek és a főzősziget falai készen vannak. A főzősziget magassága azonos a végigfutó munkalapéval.
A sejtbetonból készült szekrénytestek sokféleképpen variálhatók
Kőből épített pult
Az elektromos beépített berendezésekhez a testeket szabványméretben gyártják. A többi szekrénynél is tartsuk be a konyhai raszter méretet, hogy ha a hűtőt áthelyezzük máshová, ne okozzon gondot. A szekrények belső kiépítését bútorlapokból magunk is megcsinálhatjuk. Ezeknek az éleit be kell ragasztani. Amíg nem szükséges fiók, megfelelnek a polcok is, ha a szekrénytestek készen vannak. Dekorlemezzel borított forgácslemezből készítjük az ajtókat. Az ajtók pántolását speciális betontiplikkel készítsük.
További lehetőség ennek a konyhának a beépítésére, ha kész konyhabútort veszünk, például a sokfiókos szekrény nagyon előnyös. Ez esetben olcsóbb lehet a készbútor, amelyet például az IKEA-ban kiválasztunk és magunkkal viszünk. Mindenesetre már a konyha megtervezésekor döntsük el, milyen bútort akarunk.
A test homlokoldala a lakószoba felé nézzen, nem csempézzük, hanem mázoljuk. Az éleket ezért fémprofillal kell megóvni.
Az élprofilokat lemezollóval a megfelelő hosszra vágjuk, és vékony ágyazati habarccsal a testek külső élére nyomjuk.
A testek felületét, ahol nem lesz csempe vakolni kell. A többi helyen alapozás után csempézni lehet.
A szúrófűrészlap fogazása fentről lefelé irányuló, hogy a vágási felület tiszta maradjon.
A mosogató helyét sablonnal felrajzoltuk, a sarkokat 8 mm vastag fúróval előfúrjuk, és utána lehet vágni.
A lakótér felőli oldalt a finom csiszolást követően a víz- és dörzsölés álló festékkel kenjük le.