Hogyan ápoljuk értéktárgyainkat?
Az értéktárgyak ápolása
Értékes, kedves tárgyainkat érzelmi és anyagi megfontolásból egyaránt igyekszünk megóvni. Ezt kis odafigyeléssel, erős vegyszerek nélkül is megtehetjük. Egyes kényes darabokban súlyos kárt tehetnek a tisztítószerek, a hajlakkok, a parfümök, a napfény vagy akár a víz is, ezért inkább kérjük ki szakember tanácsát!
Az ezüst fényesítése
A vízbe nem meríthető tárgyak fényesítésére kiváló a fehér fogkrém és némi olívaolaj keveréke – de ne dörzsöljük túl intenzíven, nehogy lekopjon az ezüstbevonat!
Készítsünk környezetbarát ezüsttisztító szert azonos mennyiségű krétapor (festékboltokban szerezhető be), szappanos ammóniaoldat, denaturált szesz és víz elegyítésével!
A tisztítószert régi borotva- vagy stencilezőecset segítségével dolgozzuk bele a finom mintázatú vagy áttört ezüsttárgyak apró zugaiba! A fényesítéshez tegyünk a sörtékre vékony, puha rongyot!
A csont- vagy elefántcsont fogantyúkat ne mossuk meleg vízben, mivel az felgyorsítja a természetes sárgulási folyamatot! A csont- és elefántcsont fogantyúk fehérítéséhez és folttalanításához készítsünk pasztát egy kis citromléből és sóból, dörzsöljük a tárgyra, öblítsük le szobahőmérsékletű vízzel, majd szárítsuk meg!
- alufólia
- 1 evőkanál só
- 1 evőkanál szódabikarbóna
Csillogó ékszerek
A különlegesen kedves vagy értékes darabok tisztítását érdemes inkább ékszerészre bízni. Házilagos tisztításkor csakis tálban dolgozzunk, ne a csap alatt, nehogy a drága családi örökség örökre eltűnjön a lefolyóban!
Tartsuk külön az értékes darabokat! (Így nem tudnak összegubancolódni s az eltérő keménységű drágakövek sem karcolják meg egymást! )Ha nem vagyunk biztosak abban, miből készült egy adott ékszer, és mivel kell azt tisztítani, ne használjunk vizet, mosogatószert, szódabikarbónát, ammóniát vagy készen kapható tisztítóoldatokat és törlőkendőket! Soha nem szabad megmosni a borostyánt, a csontot, a korallt, az elefántcsontot, a lapis lazulit, a malachitot, az opált, a gyöngyházat vagy a teknőchéjat, bár a nedves ronggyal áttörlés nem árt nekik.
A gyémántról fehér fogkrém segítségével s egy régi, puha fogkefével óvatosan dörgölve eltávolítható a homályos filmréteg és a kosz. Öblítsük le langyos vízzel, és töröljük szárazra nem bolyhos, puha ronggyal!
A kemény drágakövekkel (gyémánt, zafír, rubin) díszített arany és ezüst ékszerek tisztításához készítsünk keveréket egyenlő mennyiségű vízből és szappanos ammóniaoldatból! Áztassuk be 30 percre, és egy régi fogkefével tisztítsuk meg! Öblítsük le, majd töröljük szárazra!
Porcelán és kristály
A törékeny, antik vagy aranyozott porcelán- és kristálytárgyakat langyos, szappanos vízben mossuk meg!
Az igazgyöngy annak köszönheti különleges fényét, hogy a kagyló házába került szemcse köré számos gyöngyházréteg rakódik le.
A gyöngy fényének megőrzése
- Viselés után törüljük át a gyöngyöket szarvasbőrrel, hogy eltávolítsuk róluk az izzadságfoltokat! A verejték ugyanis savas kémhatású, és károsíthatja a gyöngyök felületét.
- A gyöngyház bevonat védelme érdekében a parfümöt és a hajlakkot a gyöngysor felvétele előtt használjuk! Mindig vegyük le az ékszert, mielőtt kéz- vagy testápolót használnánk!
- A nagyon elszennyeződött gyöngyöket híg, szappanos vízben, puha ronggyal mossuk meg! Tegyük őket nedves rongyra, és hagyjuk, hogy a levegőn száradjanak meg!
- A gyöngyöknek jót tesz némi víz, ezért időnként nedvesítsük meg őket egy kevés sós vízzel, s hagyjuk, hogy megszáradjanak!
- Ne tisztítsunk gyöngyöt ammóniát vagy tisztítószert tartalmazó vízben, s kerüljük a súrolószereket is!
- Ne bugyoláljuk pamutba, gyapjúba: így kiszárad, megreped.
Könyvek és képek
- Évente egyszer poroljuk le a könyveket: vastag sminkecsettel söpörjük át az összecsukott lapok tetejét!
- Rendszeresen nyissuk ki a könyveket, hogy kiszellőztessük belőlük a nyirkosságot, és a por ne hatoljon túl mélyen a lapok közé!
- A dohos szagot is eltüntethetjük, ha a könyvet összegyűrt újságpapírral töltött papírzacskóba helyezzük.
- A könyvek bőrborítását nedves ronggyal, óvatosan tisztítsuk meg! Növényi olajat csak akkor használjunk, ha az feltétlenül szükséges, mivel sötétebbé teszi a bőrt, és elősegíti a penészedést.
- A festményeket óvjuk a nedvességtől, a hirtelen hőmérséklet-változástól és a túl sok fénytől!
- A festetlen fa képkeretet lenolajba mártott puha ronggyal törüljük át!
- A festett keretet híg, szappanos vizes ronggyal tisztítsuk meg!
- A nagy becsben tartott fényképeket savmentes papírlapok között tartsuk, a negatívokat és a régi fotókat pedig fénytől védve, egyenletes hőmérsékleten!
- A súlyos könyveket fektetve tároljuk, hogy a lapok ne váljanak el a gerinctől!
- A könyvtámasz megakadályozza, hogy a könyvek egymásnak dőljenek és eltorzuljanak.