Üveg, fém és kerámia ápolása otthon
A bolti üveg- és fémtisztítók gyakran igen sokféle vegyszert tartalmaznak, amelyek használat közben a bőrünkre kerülhetnek vagy belélegezhetjük őket. Nem érdemes kockáztatni. Egy sor természetes anyag van, például a citromlé és a só, amelyek kitűnően megállják a helyüket az üveg, a fém és a kerámia tisztításában.
Csillogó üveg
A tükrök és ablakok tisztításának egyik legegyszerűbb és legártalmatlanabb módja az, ha egyszerűen szódavizet spriccelünk rájuk, majd szárazra töröljük őket.
- A legtöbb ablak megtisztítható ecetes vízzel; ha csíkos marad, adjunk a vízhez némi mosogatószert is! A karcolások fogkrémmel tüntethetők el, amelyet puha ronggyal, keresztirányban dörzsölve kell felvinni.
- Az üveg asztallapokat citromlével törüljük át, majd fényesítsük ki nem bolyhozódó, puha ronggyal!
- Üvegholmik mosogatásakor adjunk egy kevés citromlevet vagy ecetet az öblítővízhez, így szebben fognak csillogni.
- A poharak kézi mosogatásához használjunk forró vizet és tiszta szappant! A foltosodás elkerülése érdekében öblítsük le, és azonnal töröljük szárazra őket! A talpas poharakat a kehelynél fogjuk meg, ne a törékenyebb szárnál!
Ragyogó fémek
Alumínium: Az alumínium kopásálló fém, de a lúgos tisztítószerek, például a klóros fehérítőszerek, a mosószóda és a szódabikarbóna reakcióba lépnek vele, s felmarhatják a felületét.
Ne hagyjunk ételeket állni alumíniumedényben, mivel felmarhatják az edény felületét.
A foltosodás elkerülése érdekében soha ne tegyünk alumíniumedényeket (a sütőformákat is beleértve) mosogatógépbe!
Az alumíniumra égett ételmaradékot úgy távolíthatjuk el, hogy az edénybe vizet és egy hagymát teszünk, majd forraljuk.
Amit tudni kell
A bolti ablaktisztítók legtöbbje ammóniát alkoholt és felületaktív anyagokat tartalmaz. Némelyikükbe butil-celloszolvot is kevernek, amely a bőrön át könnyen felszívódik, és egészségügyi panaszokat okozhat. A fémtisztítók súrolóanyagokat, például habkövet tartalmaznak, emellett különféle illékony és ártalmas anyagokat, például oldószereket, petróleumot vagy lakkbenzint. A házi tisztítószerek sokkal olcsóbbak és biztonságosabbak, ráadásul ugyanolyan hatékonyak.
Vörös- és sárgaréz
A vörös- és sárgaréz holmikat gyakran védő lakkbevonattal árusítják — ezeket egyszerűen szappanos vízzel tisztítsuk! Bevonat nélküli darabok esetén az alábbi módszerek segíthetnek.
A sóból és citromléből készült krém kiváló szer réz és sárgaréz tisztításához. Először dörzsöljük be vele a tárgyat, majd öblítsük le!
A sárgaréz makacs foltjait próbáljuk meg fehér fogkrémmel és néhány csepp olívaolajjal ledörzsölni, majd langyos vízzel öblítsük le, és töröljük a felületet szárazra!
Ne súroljuk a vörösréz főzőedényeket! A mérgező zöld foltok eltávolításához használjuk 1 rész só és 2 rész fehér ecet elegyét! Öblítsük el, töröljük szárazra, és fényesítsük!
Bronz
A bronztárgyakat ne mossuk meg, csak portalanítsuk őket rendszeresen! Időnként töröljük át őket lenolajba mártott ronggyal, majd fényesítsük puha textíliával!
Öntöttvas
Az öntöttvas rozsdafoltjait dörzsöljük át finom csiszolópapírral vagy acélgyapottal, szárítsuk meg, majd töröljük át növényi olajjal!
Az öntöttvas edényeket mindig kézzel mosogassuk el, azonnal töröljük szárazra, és a rozsdásodás elkerülésére töröljük át növényi olajjal!
Króm
A krómtárgyakat szódabikarbónával megszórt nedves szivaccsal tisztítsuk, de az almaecet is kitűnő.
Rozsdamentes acél
A rozsdamentes acél evőeszközt áztassuk 10 percre a mosogatóba, forrásban lévő víz és 3 evőkanál szódabikarbóna keverékébe!
Kerámia
A mázas cserépedényre égett étel meleg, szappanos vízben való áztatással lazítható fel, majd műanyag súrolóval távolítható el.
A mázatlan edényeket csak vízzel mosogassuk, különben a mosogatószer beivódik az agyag pórusaiba, és onnan főzéskor az ételünkbe is.
A teáskannáról a csersavfoltok I rész szódabikarbóna és 2 rész meleg víz keverékével távolíthatóak el. A folyadékot hagyjuk éjszakára a kannában, majd alapos öblítés után töröljük szárazra az edényt! A porceláncsészéből a teafolt puha szövetre szórt sóval távolítható el.
Edénytisztítás
- 2 csésze borkőpor
- 1 teáskanál ecet
- 1 liter víz