Padlóburkolatok

A megfelelő burkolat kiválasztása

Hogyan kezdjünk hozzá?

Még ha van is elképzelésünk arról, milyen padlóburkolatot szeretnénk, akkor sem érdemes rögtön az építőanyag-kereskedésbe rohanni és megvásárolni a hozzávalókat. A burkolómunka sikerének titka a gondos előkészületekben rejlik.

Burkolat

Ebben a részben arról lesz szó, hogyan kell a burkolat aljzatát előkészíteni, illetve hogyan válasszuk ki az adott helyiségbe leginkább illő, valamint ízlésünknek, anyagi lehetőségeinknek és a burkolás terén való jártasságunknak leginkább megfelelő burkolatfajtát. Az egyes burkolatfajtákról további információt az adott padlótípusról szóló részekben találunk. A több száz színes fotónak köszönhetően biztosan nem okoz majd gondot, hogy kiválasszuk az igényeinknek leginkább megfelelő burkolatot, legyen szó akár hideg-, akár melegpadlóról.

A munka megkezdése előtt tájékozódjunk arról, hogy mennyire tartós a burkolat, milyen karbantartást igényel, és hogyan befolyásolja a helyiség belsőépítészeti kialakítását. A burkolat lerakását lépésről lépésre bemutató, fényképekkel illusztrált leírás segítségével pedig előre tervezzük meg a munka menetét. Végül ismét lapozzuk fel ezt a pontot, és tájékozódjunk róla, hogyan kell előkészíteni az aljzatot – a szintezéstől az ajtók beállításáig.

A megfelelő burkolat kiválasztása

Manapság a padlóburkolatok terén annyira széles a válasz­ték, hogy a megfelelő burkolat kiválasztása szinte nehezebb feladat, mint annak lerakása! Fontos, hogy csak alapos mér­legelés után döntsünk, hiszen a padlóburkolat alapvetően meghatározza az adott helyiség képét, hangulatát, stílusát, sőt sokszor a használat módját is. Emellett a padlóburkolat készítése igen idő- és költségigényes. Amikor eldöntjük, hogy egy adott helyiségbe parketta- vagy linóleum-, padlósző­nyeg vagy terrakottaburkolat kerül-e, nemcsak a helyiség megjelenését határozzuk meg véglegesen.

Burkolat

Tegyük fel magunknak a kérdést: megengedik-e anyagi lehetőségeink az adott burkolattípus alkalmazását, és nem okoz-e majd túl nagy gondot annak karbantartása? Képesek vagyunk-e saját kezűleg lerakni, vagy szakember segítségét kell igénybe vennünk? Alkalmas-e a burkolat arra, hogy el­viselje a helyiség használatából adódó mindennapi igény­bevételeket? Mit tekintünk fontosabbnak: a kényelmet vagy a megjelenést, netán azt, hogy a burkolat környe­zetbarát legyen? Bárhogy is legyen, a következő táblázat biztosan ad némi támpontot az előzetes tervezéshez.

Hidegburkolatok

Leggyakrabban lapok formájában találkozunk vele, amelyeket ragasztóval vagy ágyazóhabarccsal raknak le. Ide tartoznak a kerámia-, tégla- és kő­padlók. Általában mutatós és tartós, ugyan­akkor drága burkolatok. Emellett hidegér­zetet keltenek. Divatos és különleges bur­kolatfajták a fém, márvány, gránit, üveg és terrazzo, ezek lerakása azonban nagy szakértelmet kíván, ezért házilagos lera­kásuk nem javasolt.

Rugalmas burkolatok

Ezekre elmondható, hogy kellemes érzetet keltenek, lerakásuk és tisztántartásuk könnyű, emellett nem lát­szanak rajtuk a benyomódások. A PVC, li­nóleum és parafa padlóburkolat nem jelen­tenek túl nagy költséget, a bőr viszont kifeje­zetten drága. Színek és minták terén ennél a típusnál a legnagyobb a változatosság. Mivel ez a legvékonyabb burkolattípus, az aljzatnak teljesen síknak és sima felületű­nek kell lennie.

Fapadlók

A legnépszerűbb burkolatfajták egyike. Ide tartoznak a laminált padlóburko­latok; ezek felülete akár hidegpadlót is imi­tálhat, mégis, úsztatott fapadlóként kell le­rakni. Az úszópadló lerakása általában nem jelent gondot, és az aljzatnak sem kell tö­kéletesen síknak lennie, az azonban nagyon fontos, hogy a fát megvédjük a nedvesség­től. A ragasztott és szegezett burkolatok lerakása viszont már nagyobb szakértelmet kíván.

Padlószőnyeg és alternatívái

Ide tarto­zik a padlószőnyeg és a természetes rostok­ból készült burkolat. Kellemes meleg érzetet keltenek, ugyanakkor lerakásuk és tisztítá­suk néha bonyolult feladat, illetve sokszor más tartozékok (illesztő szalag, alátét) is szükségesek lerakásukhoz. Az alátétréteg kiegyenlíti az aljzat esetleges egyenetlen­ségeit, ezért itt sem szükséges tökéletesen sík aljzat.

Jó tanács: Építési munka meg­kezdése előtt mindig nézzük át a helyi épí­tési előírásokat; el­képzelhető, hogy az adott tevékenység építésiengedély-kö­teles.

Burkolatok a lakásban

A lakás különböző helyiségeibe más-más burkolattípusok illenek.

[table id=312 /]

Elbírja-e az aljzat a burkolat tömegét?

A burkolattípus kiválasztásánál ezt a szempontot is figyelembe kell venni. A beton aljzatlemez bármely hidegburkolatot elbír, akár­csak az úsztatott aljzatbeton. Ha azonban fa aljzatszerkezetre (alátétdeszkázatra) akarunk tégla, kő vagy pala padlóburkolatot lerakni, már jóval óvatosabbnak kell lennünk; mindez különösen igaz ágyazóhabarcsos beépítésnél.

Manapság a legtöbb hidegburkolat lapok formájában kapható, felsőbb szinteken való beépítéshez azonban még így is túl nehezek lehetnek. Néha a burkolat vékonyított változatban is kapható (pl. tégla): a padlóburkoló tégla vékonyabb az átlagos falazótéglánál. Szakemberrel ellenőriztessük, hogy az aljzat megfelel-e a követelményeknek, és ha kell, válasszunk könnyebb burkolatot.

Környezetbarát burkolatok

Ha ilyen burkolóanyagot választunk, nemcsak saját magunk és a családunk egészségének teszünk jót, hanem környezetünknek is. Sokan nem szeretnének a gyártás során alkalmazott vegyszerekkel – pl. a PVC-padlónál alkalmazott, allergiát okozó mérgekkel – együtt élni, ezért inkább a vegyszermentes változatokat keresik. Manapság a gyártók is egyre inkább figyelnek ezekre a szempon­tokra, így a környezetbarát termékek szín- és mintaválasztéka is egyre bővül. A következőkben néhány igazán környezetbarát meg­oldást mutatunk be:

Fa

A leginkább környezetbarát fa padlóburkolatok az újra­felhasznált kemény- vagy puhafa padlók, amelyek bontásból származó faanyag újrafeldolgozásából keletkeznek. Ha új fa­anyagot vásárolunk, ellenőrizzük, hogy fenntartható erdőgaz­dálkodásból származik-e; a trópusi fákat kerüljük, mert ezeket sokszor nem fenntartható módszerekkel termelték ki.

Bambusz

A bambusz tulajdonképpen fűféle, és nem fa. Ültetvényeken takarítják be, amelyek 4 éven belül újranőnek. A bambusz kitermelése nem veszélyezteti az élővilágot.

Parafa

A parafa tulajdonképpen egy élő fa lehántott kérge, amely újranő, így kitermelése tökéletesen összeegyeztethető a fenntarthatóság elvével. A kéreg lehántása nemhogy lassí­taná, egyenesen fokozza a fa növekedését. Ha a parafa burko­lat mellett döntünk, elősegítjük a Földközi-tenger vidéke pa­rafaültetvényeinek fennmaradását.

Linóleum

Lenolajból, falisztből, fenyőgyantából és őrölt mészkőből készült, amelyeket juta hátlapra hordanak fel. Biológiailag lebomló, és nem bocsát ki mérgező gázokat.

Gumi

A ragasztott gumireszelékből készült gumitermékek felaprított gumiabroncsból készülnek. Kaphatók újrafelhasz­nált gumiból készült alátétlemezek szőnyegpadlóhoz, illetve gumipadló lapok vagy csatlakoztatható gumilemezek is; 10 m2 burkolathoz kb. 8 abroncsot használnak fel. Ilyen termékeket főleg játszótereken vagy kereskedelmi létesítményekben talál­hatunk, de a növekvő színválasztéknak köszönhetően egyre inkább teret nyernek a lakberendezésben is.

PVC

Azok, akik tartanak a PVC-padló által kibocsátott mérge­ző anyagoktól, válasszák a kloridmentes változatot. Kaphatók bizonyos arányban (de akár 100 %-ban is) újrafelhasznált PVC-ből készült burkolólapok is. Ezekkel legtöbbször szabad­idő-vagy kereskedelmi létesítményekben találkozhatunk, de manapság egyre változatosabb megjelenésüknek köszönhe­tően egyre inkább terjednek a lakberendezésben is.

Padlószőnyeg

Az újrafelhasznált anyagból készült padló­szőnyeg rostjai polietilén-tereftalátból (PET) vannak, vagyis újrafelhasznált üdítőitalos palackokból. A PET-rostok előállí­tásához nem használnak fosszilis energiahordozókat és nem keletkeznek mérgező gázok. Kb. 1 m2 szőnyeg elkészítéséhez 45 palack szükséges. Az ilyen padlószőnyeg ellenáll a szennyeződésnek és nagyon tartós. Mivel általában nem annyira tetszetős, inkább közintézményekben találkozhatunk vele, de megjelenésén folyamatosan finomítanak, így egyre inkább alkalmas lesz belsőépítészeti célokra is.

Természetes rostokból készült burkolatok

A harmadik világ országainak a juta, tengerifű, szizál és kopra eladása bevételi forrást jelent és a helyi, megújuló források haszno­sítását. Ezek a termékek biológiailag lebomlóak.

Üveg

Újrahasznosított régi sörös- és borosüvegekből újab­ban üveg padlóburkoló lapokat készítenek. A hulladék üveg­termékek újrafeldolgozása során repedezett, buborékos tex­túra jön létre, amely kifejezetten érdekes mintázatú felületet képez.

Költségek és a lerakás nehézsége

A házilagos lerakás oka általában az, hogy így takarékoskodni lehet. A beépítés nehézségét azonban érdemes megfontolni, nehogy a szakemberen való spórolás végeredménye egy csúnya padlóburkolat legyen. A padlószőnyeg és a linóleum a legolcsóbb burkolóanyagok közé számít; a nagyméretű tekercsekkel vagy lemezekkel való munka azonban igen nehéz­kes, ezért szinte a legnehezebben beépíthető burkolatok közé tartoznak.

A linóleum vagy PVC burkolólapokkal az amatőrök jóval könnyebben boldogulnak. A padlószőnyeg szintén kap­ható lapok formájában, bár nem mindig túl jó minőségben. Sokszor azonban a tekercs árában a lerakás is benne van. A másik szélsőség a terrakotta burkolólap, amely drága, vi­szont könnyű beépíteni. A fém, márvány, gránit, üveg és terrazzo viszont drága és a beépítése is nehéz, ahhoz minden­képpen szakember szükséges.

Rejtett költségek

A költségek kalkulálásakor ne feledkezzünk meg az ún. „rejtett költségekről”. Lehet, hogy új szerszámokat kell ven­nünk vagy bérelnünk, vagy alátétre is szükség van. A kő-, ter­rakotta, tégla- vagy parafa padlót felületkezelni kell, a hideg­burkolatokat pedig fugázni, illetve nedves területeken tömíteni. A tervezéshez nézzük át az egyes burkolatokat bemutató részek elején a szerszámok és alapanyagok listáját, így könnyebben tudunk kalkulálni.

Karbantartási költségek

Ne feledkezzünk meg a karbantartási költségekről sem. A fa padlóburkolatot sokszor felületkezeléssel együtt meg­vásárolhatjuk, ez azután nem igényel különösebb karbantar­tást. A kezeletlen faburkolatot viszont lakkozni, olajjal vagy viasszal kezelni, és később a használat során lekopott rétege­ket (általában félévente) pótolni kell. A terrakotta burkolatra ismételten viaszt kell felhordani, csak így marad szép és víz­hatlan. Bármely felületkezelt hidegburkolatot érdemes időn­ként újból felületkezelni, védőbevonattal ellátni.

A hideg- és rugalmas burkolatokat árusító kereskedőknél tisztító-, felület­kezelő anyagok széles választéka kapható. Ezek sokszor ki­fejezetten drágák, és nem is mindig van rájuk szükségünk. A legtöbb, burkolólapokból készült padló – a bőr kivételével – remekül tisztítható vízzel és a háztartási tisztítószerekkel. Mielőtt döntenénk a burkolat típusáról, olvassuk el az egyes burkolatok ismertetésénél a karbantartásról leírtakat.

Költségek, lerakás nehézsége és karbantartás

A padlóburkolatokat azok ára és a lerakás nehézsége szerint 1-től 5-ig osztályoztuk (5-ös a legdrágább és a legnehezebben lerakható burkolat). A költségek – mivel a legtöbb padlóburkoló anyag többféle változatban kapható – többféle számértéket kaptak.

A karbantartás oszlopban a folyamatos fenntartás munkaigényét tüntettük fel. A burkolóanyag kiválasztásakor azt is ellenőrizzük, hogy az aljzat alkalmas-e az igénybevételek elviselésére.

[table id=313 /]