PVC-burkolat fektetése
A PVC-burkolat fektetése előtt szedjük fel a régi padlóburkolatot. A meleg burkolatokat sem tanácsos a helyükön hagyni, mivel idővel meglazulhatnak, így a felső réteg felpúposodik. Azt pedig végképp kerüljük, hogy PVC-t régi PVC-burkolatra fektessünk, mert a két réteg között létrejövő kémiai reakció hatására sárgás foltok jelenhetnek meg az új burkolat felületén.
A PVC-burkolat vékonyabb a többi rugalmas burkolatnál (bár a PVC-lemez alátétréteget is tartalmaz, amelytől a lemez vastagabb), ezért itt kifejezetten fontos, hogy az aljzat tökéletesen tiszta, sima és sík legyen. Aljzatbetonon terítsünk el aljzatkiegyenlítőt, a fa alátétdeszkázatra pedig szereljünk 6 mm vastag, hígított PVA-ragasztóval felületkezelt rétegelt lemezt. Érdemes esetleg úsztatott aljzatot készíteni a rétegelt lemez helyére.
Alaprajzunk segítségével számítsuk ki az anyagszükségletet, és rajzoljuk fel az esetleges mintázatot. Ha a lemezt választjuk, érdemes a szükségesnél szélesebbet venni, és inkább abból levágni, mint hogy toldásokat kelljen készíteni.
Alapszabályok
- A munka megkezdése előtt készítsük elő az aljzatot, különös tekintettel a sík aljzatfelületre.
- Minden hozzávalót egyszerre vásároljunk meg.
- Kérjünk tanácsot a szakkereskedésben, és kövessük a gyártó utasításait.
- Ügyeljünk a biztonságra! Gondoskodjunk a megfelelő szellőztetésről, és amikor ragasztóanyaggal és tömítőanyaggal dolgozunk, viseljünk erős gumikesztyűt.
Nehézségi fok:
●○○○○
A PVC-lapok könnyűek és egyszerűen lerakhatok és darabolhatok. A fugát imitáló elemek beillesztése a lapok közé azonban már nehézkesebb, nagy türelmet igénylő munka.
Szerszámok
- Csapózsinór; Ragasztószalag;
- Univerzális kés; Vonalzó;
- 3 mm-es fogazató simító (fogazott gettvas)
- Henger; Tiszta rongyok/szivacsok;
- Kinyomópisztoly (csak nedves helyiségekben).
Anyagok
- PVC-lapok
- Fugát imitáló szalagok
- Kartonpapír
- Ragasztó PVC padlóburkolathoz
- Tömítőanyag (nedves helyiségekben)
PVC-lapok lerakása
A lapok előkészítése
A burkolandó helyiséget tartsuk melegen, a lapokat pedig lerakás előtt legalább 24 óráig tároljuk a helyiségben, hogy átvegyék a helyiség hőmérsékletét, és hajlékonyabbak legyenek. Válogassuk át szín és mintázat szerint a lapokat.
- Hőszigetelés a lábazati falak esetében
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
- Fafesték leszedése fafelületekről, padlóról [TIPP 2021]
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A helyiség középpontjában rajzoljunk fel két egymásra merőleges vonalból álló tengelykeresztet, amelyeket a lerakáshoz használunk segédvonalként, majd a negyedelős módszer szerint módosítsuk helyzetüket. Ha bordűrt is ki szeretnénk rakni más színű elemekből, először szárazon fektessük le a burkolatot.
Lépések:
- Ha fugát imitáló (3 mm-es) hegesztőzsinórokat használunk, először ezeket fektessük le a kijelölt vonal mentén. Ezután szárazon rakjuk le a vonalak mentén a lapokat, majd rövid ragasztószalag-darabokkal rögzítsük őket. Ezután rakjuk ki a térnegyedeket, a helyiség középpontjától a szélek felé haladva, amíg a teljes felület (a szélső sorok kivételével) le van fedve. Lerakáskor minden egyes lapot fordítsunk el az előzőhöz képest 90°-os szögben, hogy természetesebb legyen a felület. Menet közben vágjuk méretre a hegesztőzsinórokat. Ahol lehet, a teljes hegesztőzsinórt vigyük végig a helyiségen.
- Vonalzó mellett, univerzális késsel vágjuk mértre a szélső elemeket. A csövek köré lerakott és a sarkokba kerülő elemeket kartonpapír sablonnal vágjuk formára.
- Amikor elégedettek vagyunk a végeredménnyel, az összes lapot rögzítsük ragasztószalag-darabokkal, így készen áll a leragasztható felület. Ez a módszer egyszerűbb és gyorsabb, mintha egyenként szeretnénk lerakni az elemeket és a hegesztőzsinórokat. Ha mégis egyenként akarjuk lerakni a lapokat, a parafa burkolathoz hasonlóan rakjuk le őket.
- Hajtsunk vissza néhány összeragasztott sort, hogy felhordhassuk a ragasztót az aljzatra.
- Öntsünk a felületre ragasztót, majd kb. 3 mm vastagságban oszlassuk el a fogazott simítóval. Ezután helyezzük vissza a felhajtott burkolatszakaszt, és nyomjuk erőteljesen a ragasztóba. Ezt követően hajtsuk fel a következő néhány sort, majd ragasztózzuk be a felületet és rögzítsük a lapokat (egy szakaszt egy órán belül, a ragasztó megkötése előtt rögzítsünk).
- Tiszta hengerrel menjünk át e felületen, kinyomva a levegőbuborékokat; a sarkokat az ujjunkkal nyomkodjuk le. Nedves ronggyal vagy szivaccsal töröljük le a felületről a felesleges ragasztót, amely munka közben a hézagokon át került a felszínre.
- (Csak vizes helyiségekben) Konyhában, fürdőszobában és egyéb vizes helyiségekben feltétlenül vízhatlanná kell tenni a burkolatot: tömítsük a PVC-burkolat és a falak csatlakozásánál a hézagokat tömítőanyaggal, majd 24 órán át hagyjuk kötni.
Öntapadós PVC-lapok
Ha öntapadós PVC-lapokat rakunk le, először rakjuk ki őket szárazon, majd egyszerűen szedjük le a hátlapjukról a védőfóliát. Ez a módszer egyszerűbb, mint a ragasztás, ugyanakkor ebben az esetben különösen fontos, hogy tökéletesen sík legyen az aljzat, mert itt még ragasztóréteg sincs, amely kiegyenlítené az egyenetlenségeket. Az öntapadós lapok minősége általában nem túl jó, és nem is annyira strapabíró a belőlük készült burkolat, minta ragasztott változattal.
A padlóburkolat rétegrendje
Aljzatbetonon:
- PVC padlólapok
- Ragasztó PVC lapburkolathoz
- Aljzatkiegyenlítő
- Aljzatbeton
Fa alátétdeszkázaton:
- PVC padlólapok
- Ragasztó PVC lapburkolathoz
- 6 mm vastag, hígított PVA-ragasztóval felületkezelt rétegelt lemez
- Meglévő párnafák és deszkázat