A tartószerkezet és az építőanyagok hibái a pincében
A pincék tartószerkezeteinek károsodását okozhatják a felhasznált anyagok hiányosságai, a hibás szerkezeti megoldások, az épület rendeltetésének megváltozása, a rosszul megtervezett átépítés, esetleg a közelben épült új épületek vagy a környék forgalmának megnövekedése. A statikai jellemzők eltérnek a kőzetekbe vájt, a különálló épületként épített és az épületek alatt lévő pincék esetében.
A meghibásodás lehet alakváltozás (a tartószerkezet görbülése, elcsavarodása, domborodása stb.) vagy repedés, amely azokon a helyeken jelentkezik, ahol az anyag már nem bírja a terhelést. A repedések aktívak és inaktívak. Az aktív repedések nőnek vagy csökkennek a terhelés, a kiváltó tényezők változásával. Az inaktív repedések nincsenek kapcsolatban a szerkezet erőjátékával, általában csak a különálló, egymással statikai szempontból kapcsolatban nem lévő elemek között keletkező hézagokról van szó.
Repedések
Viszonylag gyakran előfordul, hogy az aktív repedések inaktívvá válnak és fordítva. Ezért mindig hosszabb időszakot kell figyelembe venni, mikor megállapítjuk a repedések fajtáját, állapotát, nem elég egyszeri ellenőrzés alapján dönteni. A legjobb, ha a szerkezetet legalább egy évig figyeljük, ezalatt általában lezajlik minden elképzelhető alakváltozás.
A repedések alakjából következtethetünk arra, hogy milyen erő okozta azokat. A húzóerő hatására létrejövő repedések merőlegesek az erő irányára, nyitottak, éles a peremük. A nyomóerők által okozott repedések környéke ráncos, töredezett vagy kidomborodik. A nyíróerők repedései hozzávetőlegesen párhuzamosak a boltozatra ható erővel, szakadozott a peremük. Ezek láthatóan két részre osztják a korábban egységes tartószerkezetet.
A kémények falában gyakoriak a függőleges repedések, amelyeket apróbb rések hálózata (ún. pókhálórepedések) kapcsol össze. A pincékben általában ritkán volt fűtés, viszont az eredetileg a talajszint fölé épített helyiségek esetén ezzel a hibalehetőséggel is gyakran számolnunk kell. A több helyiségből álló pincében a repedések gyakran a nyílások környékén keletkeznek, gyengítve a belső falakat. Ezáltal a tartófalaknak és a boltíveknek is csökken a szilárdsága.
- Épülethatároló szerkezetek a hőszigetelésben
- Belső szigetelések utólag
- Hogyan válasszunk építőanyagot?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az alapok hibái
Az alapok hibáit a nem megfelelő méretezés vagy a rossz keresztmetszeti méret, de esetenként a talaj gyenge minősége okozza. Nem ritka, hogy a talaj az alap alatt megroskad, és vele együtt süllyed a felette lévő fal is. A süllyedés lehet egyenletes vagy egyenetlen. Utóbbi a veszélyesebb, mivel az alap ebben az esetben nincs egyenletesen alátámasztva, ami a megcsavarodását okozhatja. Ez komoly károkat, deformálódási okozhat a pince minden tartószerkezeténél. A hosszanti irányú egyenetlen süllyedés felmenő szerkezetek alakváltozását, tönkremenetelét okozhatja.
A falak hibái
A terepszint alatt a falakat a felületi alakváltozás fenyegeti leginkább, és ez akár repedéseket okozhat. A talajnyomás hat a nagy felületekre, befelé nyomja azokat, a boltozatból átadódó erők pedig ellentétes irányban terhelik a falakat. Az így keletkező erőpár hatására a boltív beomolhat, a fal károsodhat, akár tönkre is mehet.
Pincefelújításkor megszokott, hogy a falakat előtétfalakkal próbálják megerősíteni, vagy áthelyezik őket. Ez utóbbi gyakran előfordul, ha változik a pince rendeltetése. Mindkét esetben az a probléma, hogy az újonnan épített falak nem kapcsolódnak kellően a régi szerkezetekhez, nem dolgoznak velük együtt, nem terhelhetők megfelelően, és így nem tudják betölteni funkciójukat.
A fal minőségét jelentősen befolyásolhatja a nedvesség, amely elsősorban a kötőanyagra hat. A falban lévő víz és a hatására végbemenő kémiai folyamatok csökkenthetik a szilárdságot.
A mennyezet, födémszerkezet hibái
A régi pincék általában boltozottak. A födémen a repedésekből következtethetünk a hiba okára, ugyanis alakjuk és elhelyezkedésük függ a terhelés nagyságától, irányától, valamint a tartófalak esetleges megsüllyedésétől, ill. elcsúszásától. A legnagyobb gondot, a födém élettartamának drasztikus csökkenését az utóbbi kettő okozza. Ezeket a folyamatokat a repedéseken kívül a boltív alakjának megváltozása is jelzi (7a-7e ábrák).
7. ábra. A boltívek állagának romlása: a) a megterhelés a boltív tetején jelentkezik; b) szélsőséges megterhelés a boltív tetején; c) aszimmetrikus függőleges terhelés; d) a tartófal vízszintes irányú elmozdulása; e) a tartófal megsüllyedése.
A következő kárjelenségeket különböztetjük meg:
- Az első esetben a boltozatot középen, felülről ható erő terheli. A nem túl nagy terhelés hatására repedés keletkezik a tetején (7a ábra), ez viszonylag gyakori jelenség. Ha ugyanott nagyobb erő működik, a húzófeszültségek miatt repedések jelennek meg a boltozat felső és alsó övében is (7b ábra). Enyhe ív esetében még a tartófalak elcsúszása is előfordulhat. A boltozatnak ezt a károsodását ún. szétnyílt boltívnek nevezzük.
- Aszimmetrikus terhelés az ív tetején a felső övben, a terhelőerő támadáspontjánál pedig az alsó övben okoz repedéseket. Mindkét helyen húzófeszültség miatt jelentkező repedések keletkeznek (7c ábra). A teherrel ellenkező oldalon a nyomás hatására jelenhetnek meg a repedések.
- Az egyik tartófal vízszintes irányú elmozdulása miatt a boltozat szétnyílhat az elmozdult tartófal közelében, és további repedések keletkeznek a tetején és a szilárdan álló tartófal közelében (7d ábra).
- A tartófal megsüllyedése a húzófeszültségből adódó repedéseket okoz az ív alsó övén, valamint a húzó- és a nyírófeszültségből származó repedéseket a megsüllyedt fal közelében (7e ábra).
- A kedvezőtlen irányú nyomóerők miatt deformálódott boltozat a szétnyílt boltozat ellentéte, ez a hibajelenség nagy vízszintes irányú terhelés miatt alakulhat ki, amely származhat a szomszédos boltozat terheléséből vagy a falakra ható talajnyomásból.
- Viszonylag gyakori hiba a hőterhelésből adódó állagromlás, amikor a boltozat alatti és a feletti tér hőmérséklete eltérő. Ha a hőmérséklet a boltozat felett nagyobb, és a szerkezet, valamint a rászórt talajréteg vastagsága nem megfelelő, akkor a veszélyeztetett helyeken a boltozat felső övében keletkeznek a húzásból származó repedések, az alsó övében pedig a nyomás miatt. Azoknál a boltozatoknál, ahol a fenti hőmérséklet a kisebb, a repedések is fordítva alakulnak ki: a húzásból származó, nyílt repedések a szerkezet alsó részén, a nyomásból származók pedig felül találhatók.
Más típusú boltozatokra a fenti típusbeosztás csak részben érvényes, a repedések keletkezése függ a statikai modelltől. Az acéltartókra rakott téglaboltozatoknál gyakran az egyik tartó megsüllyedése okozza a problémát, de az sem ritka, hogy a tartó vízszintesen mozdul el, elcsúszik, és ennek következtében a boltozat leomlik.
A pincéket az első időkben síkfödémmel is fedték, de ezek a gerendákból épült szerkezetek általában nem maradtak fenn. Az újkori síkfödémek általában vasbetonból készülnek. A födém károsodása függ a felhasznált anyagtól. A fából készült mennyezet faanyagát a fa kártevőitől kell megvédeni, ha ez nem sikerül, akkor az könnyen életveszélyessé válik.
A vasbeton födém állaga a beton elöregedése vagy a rosszul beépített vasalás korróziója miatt romlik. A korrózió a legnagyobb ellensége az acéltartójú boltívnek is, mert jelentősen csökkenti a tartó teherbírását. Minden födémtípusra érvényes, hogy a körülmények változásával (terhek, hőmérséklet, páratartalom) változik a födém terhelhetősége, mivel az új feltételeknek nem minden esetben felel meg.
Kőzetbe vájt pincék
A pincéket károsíthatják a kőzetben keletkezett hibák (repedés, hasadás, nedvesség, esetleg újonnan kialakult vízfolyás), de a beépített tartószerkezet meghibásodása is. Mindezek csökkentik a pince kihasználhatóságát, a stabilitását és ezzel a biztonságát.
A földbe vájt pincék állagát ronthatja az építés óta megnövekedett forgalom (pl. a közelben épült új utak, utcák), a rosszul elhelyezett közműrendszer, esetleg a korábban épített közművek meghibásodása. Károsodást okozhatnak a távolabb épített épületek vagy a nagyobb távolságban végzett földmunka, mert ezek megváltoztathatják a talajvíz áramlását a pince közelében. Komoly probléma, ha a vízelvezető műtárgyakat nem tartják rendben, mert a víz átnedvesítheti a falakat. A káros hatások akár a kőzet állagának megváltozását, a pince beomlását okozhatják. Ezeket a pincéket általában betemetik vagy bebetonozzák.
Szabadon álló falazott pincék
A szabadon álló pincék általában régi épületek jó állapotban fennmaradt részei vagy mezőgazdasági építmények, amelyek feladata, hogy a terményeket megvédjék a fagytól vagy a melegtől.
Előbbi pincéket általában tartósabb anyagokból, téglából, terméskőből építették, a terhelésük eltér a más pincék terhelésétől. A talajnyomást a boltozatban ébredő erő vízszintes összetevője tartja, a függőleges terhelés pedig csak a pince feletti szerkezetektől származik.
Ennek megfelelően alakulnak ki a lehetséges hibák is: általában a falak elcsúszását, deformációját tapasztalhatjuk, főleg akkor, ha az alattuk lévő talaj nem szilárd (pl. csak gyengén döngölt agyag). Gyakran előfordul a boltív alakváltozása is. Ha megszűnik a boltozat feletti terhelés, a benne ébredő erő már nem elég nagy, hogy a talajnyomást ellensúlyozza. Ilyenkor a falak egymás felé csúszhatnak, a boltozat megemelkedik, és ez törést okoz.
A mezőgazdasági célokra, pl. a parasztházak mellé épített pincék általában rosszabb minőségű anyagokból épültek, így pl. selejtes téglából, terméskőből vagy vályogtéglából. Ezek kisebb terhelés mellett nagyobb rugalmas alakváltozást tesznek lehetővé anélkül, hogy leomlanának. Az állagromlást elsősorban a talaj vízszintes nyomása és a szerkezetek viszonylag kis teherbíró képessége okozza. Ezeket a pincéket azonban nem az örökkévalóság számára építették, élettartamukat általában egy emberöltőre tervezték, és könnyen felújíthatók.
Az épületek alatt lévő pincék
A statikailag méretezett pincékre más állagromlás jellemző, más károk jelentkeznek. A talajnyomásból adódó külpontosságot általában kiegyensúlyozzák a falak függőleges terhei. A zavaró hatások viszonylag könnyen behatárolhatók, és általában a pince feletti helyiségek terheléséből adódnak. Deformálódik a boltozat, és hibák jelentkeznek a felfekvésnél, amitől a falakban szintén alakváltozás keletkezhet.
Nagyobb terhelés következtében utóbbiak meg is süllyedhetnek, ettől a boltozat megrepedhet, hasadások jelenhetnek meg, leggyakrabban a záródásnál vagy a vállban. A repedés mérete, helye és típusa függ a tartószerkezet alakváltozásától és a terhelés nagyságától.
Az újabb szerkezetek, mint a pilléreken nyugvó boltsávokból álló födémszerkezetek, a falazott vagy az acéltartók közé rakott boltozatok kevésbé stabilak, mint a nehéz, tömör, régebbi típusúak. Már kisebb vízszintes terhelés is deformálhatja a boltozatsávokat, a falak, pillérek megsüllyedése szerteágazó hibákat okozhat az egész pincerendszerben, valamint sérülhetnek a vízszintes és a függőleges tartószerkezetek is.