Az ideális fürdőszoba, tervezési ajánlások
A fürdőszobának egyszerre kell sugallnia az egészség, a szépség és a tisztaság érzetét. A mindennapi jó közérzet titka a megfelelő testápolásban is rejlik. Ezt az érzést csak egy megfelelően berendezett, tisztán tartott fürdőszoba tudja nyújtani. A fürdőszoba mérete meghatározza, hogy kád vagy csak zuhanyozókabin fér-e el benne, esetleg mind a kettő.
Ha csak kis hely áll rendelkezésünkre, okosabb, ha a zuhanyozót választjuk, a tusolás sokkal egészségesebb és higiénikusabb, mint a mindennapos fürdőzés. Ízlésünktől és pénztárcánktól függően lehet csempézett falú, függönnyel elzárt vagy tolóajtós szögletes, esetleg ívelt formájú kabinunk is. Ne feledkezzünk meg a csúszásgátlókról: műanyag aljról, redőzött felületről, kapaszkodóról, kilépőről.
Fürdőszobai szerelvényezés I. a) nézetrajz; b) alaprajzi részlet; méretek: 1 1030-1100 mm; 2 930-1080 mm.
Ne vásároljunk túl sötét csempét, de kerüljük a túl díszes motívumokat is. Egy pasztell árnyalatú fürdőszoba nemcsak tágasabb, de tisztább hatást is kelt. A mosdótálat beépíthetjük szekrénybe vagy azonos színű csempével kirakott, alul nyitott, asztal formájú pultba. Mindkét esetben értékes tárolóhelyeket nyerhetünk, ahol a tisztítószereket vagy törülközőt, vagy akár gyékénykosarakban a szennyest is tárolhatjuk.
- Parketta a fürdőszobában? Ismerd meg hogyan!
- Mikor a zuhanyzás igazi élménnyé válik!
- A fürdőszobában is rend a lelke mindennek
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha bidét is felszereltetünk, mindenképpen közvetlenül a WC mellé kerüljön, és csak akkor kérjük, ha sok felesleges helyünk van. Szintén csak nagyobb térben mutatnak jól, ha bizonyos részeket megmagasítunk, legyen az akár a kád, akár a mosdórész.
Fürdőszobai szerelvényezés II. a) nézetrajz; b) alaprajzi részlet; méretek: 1 950-1070 mm; 2 980-1230 mm; 3 1400-1700 mm; 4 1800-2280 mm.
A szekrények, polcok kiválasztásánál fontos szempont, hogy a víz ne tegyen kárt bennük. Tehát célszerű fém- vagy műanyag tárolókat felállítanunk. Ha mégis a fabútorok mellett döntenénk, szereljünk rájuk állítható lábakat, amelyek nemcsak a stabilitás miatt praktikusak, hanem védik is a szekrényeket a vizesedés ellen. A fürdőszobák szín- és fényvilága, mint az előzőekben említettük, kinőtte önmagát. Vagyis igényességi kategóriáik lassan minden más lakótérét, sok esetben a lakás főhelyiségét, a nappaliét is felülmúlják.
Cikksorozatunkban azért igyekszünk ezt minél több és szebb példával illusztrálni, mert a fürdőszobák általában a házépítés fázisában készülnek, és pontos tervezésük fontosabb bármely más helyiségénél. Gondoljuk csak át jól: már az épület szerkezetkész állapotában ismernünk kell a fürdőszoba alaprajzát, funkcionális elrendezését és majdani végleges megjelenését, mivel a falakba épített vezetékek sokasága és végpontjaik csatlakoztatása milliméterpontosságú helyismeretet igényel.
Fürdőszobai szerelvényezés III. a) nézetrajz; b) alaprajzi részlet; méretek: 1 padlószint; 2 930-1030 mm; 3 1100-1200 mm; 4 980-1230 mm.
Tervezési ajánlások
A fürdőkultúra fejlődésével, új berendezések megjelenésével, korszerű szerelési rendszerek felhasználásával lehetőségünk nyílik arra, hogy a fürdőszobát a lakás gyöngyszemévé varázsoljuk. Nem elég azonban a műszaki lehetőségek felderítése, a modern berendezések beszerzése, szükség van a kialakítás átgondolására, az egyéni szempontok érvényesítésére is.
Első lépésként át kell gondolnunk, mit is akarunk valójában? Ezt a lakásnagyság és az is befolyásolhatja, hogy egy- vagy kétszemélyes fürdőszobát akarunk-e kialakítani.
Kis helyigényű fürdőszoba; részletfotó.
A fürdőszoba alapvető funkciói a tisztálkodás köré csoportosulnak: mosdás, fürdés, zuhanyozás, altestmosás. Ehhez járulhat a WC, esetleg a piszoárberendezés helyigénye is. A kis lakásokban pl. a vízmelegítés és a mosás berendezései is a fürdőszobába kerülhetnek, nagyobb lakások esetében egyes feladatköröket más helyiségbe csoportosítunk át. A WC-t lehetőség szerint külön helyiségben helyezzük el, természetesen kézmosóval ellátva. A vízmelegítés berendezései adott esetben átkerülhetnek a konyhába. Többszintes lakásoknál célszerű szintenként fürdőszobát kialakítani. Az emeleti, hálószobák melletti fürdőszoba ilyen esetben általában igényesebb kialakítású. A funkciók és a helyiségek számának eldöntése után kerülhet sor a berendezési tárgyak kiválasztására.
Itt a következők jöhetnek szóba:
- mosdó, fürdőkád, zuhanyfülke, bidé;
- WC;
- gázvízmelegítő vagy villamos forróvíztároló;
- mosógép és centrifuga, illetve automata mosógép.
A berendezési tárgyak kiválasztása után meg kell állapítanunk a helyigényüket. Kétféle helyszükségletet kell figyelembe vennünk: magának a berendezési tárgynak a gyártási és elhelyezési méreteit, valamint a használathoz szükséges helyet.
A berendezési tárgyak méretét a gyártók a feladatnak megfelelően állapítják meg, de a fürdőszobai berendezések általában több méretben is kaphatók. A nagyobb méretek a kényelmet szolgálják. Az elhelyezési méreteket illetően fontos a magassági méret, amely már az egyes berendezések használatához is kapcsolódik.
Sarokzuhany szerelt vázú zuhanykabinnal a) nézet; b) elemrajz.
A használathoz szükséges helyet a tevékenység helyigénye határozza meg. A szokásos mozgásokat elemezve a szakemberek összeállították az egyes berendezési tárgyak használatihely-szükségletét.
A berendezési tárgyak kiválasztásán és a szükséges hely eldöntésén kívül a fürdőszoba kialakításakor figyelembe kell venni a fürdőszobában végzett tevékenység hatását a környezetre, és a fürdőszobát ellátó, illetve a szennyvizet onnan elvezető vezetékek helyét.
Fürdőkádhoz kapcsolható vázas zuhanyfal; elemrajzváltozatok.
Fémváz keretes, üvegezett zuhanykabin; üzemállapot.
Az első kérdés azért nagyon lényeges, mert a fürdőszobában több zajforrás is található: a rosszul kialakított vezetékekben a víz áramlási zaja, a szennyvízvezetékben a lezúduló víztömeg hangja, nem beszélve a mosógép vagy a centrifuga zajáról. A falban elhelyezett csővezetékek zaját a tömör fal- és födémszerkezetek jól továbbítják a szomszédos helyiségek felé, és ezzel a fürdőszobát használók zavarják a többiek pihenését vagy szokásos életvitelét.
A probléma megoldása két úton lehetséges: elsősorban a fürdőszoba átgondolt és jól megtervezett elrendezésével, másrészt a megfelelő méretű és minőségű gépészeti vezetékek zajcsillapító módon való elhelyezésével. Gondolni kell arra, hogy egyrészt a fürdőszobát ellátó csatornavezetékek mérete nagy, ezért elhelyezésük a födémben vagy a válaszfalakban nehéz, másrészt gyakran a fürdőszoba oldalfalában, sarkában alakítják ki azokat a vizes magokat, amelyek a többi vizes helyiséget is ellátják. Ehhez pedig hely kell, amit a fürdőszoba elrendezésének megtervezésekor figyelembe kell venni.
Fürdőkád tolóajtós zuhanyfallal való beépítése a) egyoldali; b) kétoldali határolóval.
Fürdőkád nyílóajtós zuhanyfallal való beépítése a) zuhanyzós üzemállapot; b) nyithatóság-csukhatóság lehetősége.
A következőkben az elmondottak szemléltetésére néhány példát mutatunk be. Az egyik ábra WC- és bidéberendezéssel felszerelt fürdőszobát mutat, ahol a „technológiai sor” a WC-nél kezdődik, majd a kéz- és altestmosás lehetősége következik. A mosdó és a bidé sorrendje meg is cserélhető, ez talán még logikusabb. A lakás vizes berendezései egy csoportban vannak, ezért közös vízfelszálló, illetve csatorna-ejtővezetékre köthetők.
Megfelelő vastagságú válaszfal esetén a felszálló- és ejtővezetékek a falban kialakított, majd elrabicolt horonyban vezethetők. Vékonyabb válaszfalaknál gyakori, hogy a vezetékeket a falsarokban kialakított és szintén elrabicolt, majd csempézett aknában viszik. Természetesen ekkor figyelembe kell venni ennek helyigényét is! Az ejtővezeték helyének kiválasztásakor gondolni kell arra, hogy a legnagyobb csatlakozómérettel ellátott WC-hez essék a legközelebb.
Fürdőszobai sarokzuhanyzó mosdóval és WC-vel a) nézet; b) alaprajzi részlet; c) alapszerelési vázlat; méretek: 1 padlószint; 2 930-1080 mm; 3 1070 mm; 4 980-1230 mm; 5 600, 950, 1300 mm.
A családi házakban sokszor kialakítható külön háztartási helyiség, a kisebb lakásokban azonban általában a fürdőszoba a mosás „színtere”.
Az előzőekben nem említettük, de lényeges szempont, hogy a vonatkozó előírások tiltják a vízvezetékek elhelyezését a külső falszerkezetben. Ezt a problémát is megoldja és a szerelést is egyszerűsíti az előre gyártott, falsík előtti szerelési rendszerek alkalmazása, amelyek lakáskorszerűsítések és új épületek esetében egyaránt kedvezőek.
Szerelőburkolat alatti vezetékrendszerrel készült fürdőszoba optimális alaprajzi igényhez a) nézetrajz; b) helyiség alaprajza; méretek: 1 kiindulási szint (±); 2 70-135 mm; 3 200-370 mm; 4 450-650 mm; 5 500-800 mm.
Fürdőszobai sarokrészlet ún. röntgenképe, ahol a hideg- a meleg víz, valamint a csatorna jól látható a burkolati sík alatt, míg a látszó felülethez kapcsolt szerelvények és kiegészítők együttese jól szemlélteti, hogy mindegyiknek mekkora fontossága van a pontos és tökéletes munkavégzéshez a) nézetrajz; b) alaprajzi részlet.
Fürdőkád üzemi méretei fali keverő csapteleppel.
A fürdőszobák felszereltsége
E kategóriába sorolhatók a működést, vagyis a használatot lehetővé tevő berendezések és kiegészítők a csaptelepektől a törülközőszárítókig. A fürdőszoba-csaptelepekkel szemben jelentősek az elvárások: tökéletesen kell működniük, szabályozhatónak és víztakarékosnak kell lenniük. Ezeken túl esztétikailag tökéletesen harmonizálniuk kell a többi berendezési tárggyal. A csaptelep kiválasztásakor az egyéni ízlés is döntő szempont.
Különleges mosdó a lakás fürdőszobájában 1 normál felnőtt méretmagassággal; 2 köztes üzemállapot; 3 alsó (gyermek) üzemmódban.
A jelenleg használt csaptelepeket működési elvük szerint négy csoportba oszthatjuk. A fürdőszobába ma már a WC-öblítésen és az esetleges mosógép-csatlakozáson kívül kizárólag hideg-meleg vizes keverő csaptelepeket építünk be.
Szerelvénybeépítés burkolat alatti síkba kezelő nyíláselem beépítésével.
A hagyományos két csapforgós keverőszerkezet két szeleptestét külön-külön beállítva nyerhetjük a megfelelő hőmérsékletű vizet. Az egykaros csaptelepek vízmennyiségét a kar függőleges mozgatásával, a víz hőmérsékletét vízszintes elforgatásával lehet beállítani. A vízmennyiséget tehermentesített szeleptest, a hőmérsékletet hengeres forgástest szabályozza.
A termosztatikus szabályozóval ellátott csaptelepek szabályozója változó víznyomás illetve vízhőmérséklet mellett is biztosítja a beállított hőmérsékletet – természetesen többletköltség árán.
Szerelőelem beépítése csempe falburkolatba.
A víztakarékos csaptelepek nyomásra indítanak, és 6, 15 vagy 30 másodperc után automatikusan zárnak. Amennyiben szükség van rá, újraindíthatok. Családi házakban való használatuk nem túlságosan indokolt, annak ellenére, hogy a zárt állás az alaphelyzetük, ami víztakarékossági szempontból előnyös.
A fürdőszoba alapvető berendezésein túl a kényelmes használathoz különféle kiegészítő berendezési tárgyak (polc, tároló, szappan- és pipere tartó stb.) szükségesek. Ezek nagy részben divatcikkek is, amelyeket természetesen ízlésünknek megfelelően úgy kell összeválogatni, hogy harmonikusan illeszkedjenek a helyiségbelsőhöz.
A divatos fürdőszobákban jelenleg két alapvető irányzatot találunk: a szekrényes beépítést és a szabadon elhelyezett fém-üveg kombinációjú berendezéseket. Az előzőnél a használati tárgyak nem láthatók, az utóbbinál szem előtt vannak, ami feltételezi igényes kivitelüket.
Elegáns fürdőszoba közép-zuhanykabinnal a) nézet; b) alaprajz; c) kész fürdőszoba – beüzemelési állapot.
Ezeken kívül megtalálható a hagyományos igények szerinti kiegészítő berendezési tárgyak csoportja is. Használatuknál főként a célszerűség a döntő szempont, de jó érzékkel esztétikus helyiségbelső is létrehozható velük. A célszerűséget a lakók általában személyes tapasztalataik alapján valósítják meg, a tévedések – a luxuskialakítású fürdőszobákkal ellentétben – viszonylag egyszerűen kijavíthatok.
Külön kell tárgyalnunk a törülközőtartó megoldását. A hagyományos lengő vagy rögzített törülközőtartó esetében csak a megfelelő elhelyezésre és a tartós kivitelre kell ügyelni.
Különleges, terápiás fürdőkád a) ülő; b) fekvő üzemállapothoz; c) felhajtott ülőke képe.
Sarokfürdőkád harmonikanyitású (plexi) védőfallal a) beépített kád lépcsős szintkiemeléssel; b; kád alsó burkolólemezes beépítéssel;
Variáció másik fürdőszobára, ahol a panoráma zuhanykabin a lakás közlekedőjénél nyert elhelyezést a) nézet; b) alaprajz.