Lakóépület, a lakás tervezése: tartalék fűtés, élelmiszer tárolók, gázkészülékek
A címben szereplő kettős elnevezés nemcsak elvi jelentőségű, hanem alapvető fontosságú is. Egy lakóépület tervezésekor elsődlegesen a benne helyet foglaló lakás vagy lakások a mértékadóak. Tehát egy adott településen, annak egy adott utcájában és azon belül az adott telken ezernyi különböző előírás létezik, amelyet be kell tartanunk, mielőtt még a lakást egyáltalán a ház határolófalai közé képzeltük volna.
A lakás tervezésekor a helyzet az esetek többségében már tisztázott, mert már tudjuk, hogy mit lehet megvalósítani az adott karakterű házon belül, betartva az erre vonatkozó előírásokat és szabályokat. Természetesen a legfontosabb az, hogy mi, leendő lakástulajdonosok, mit és hogyan szeretnénk kialakítani a telkünkön épülő valamilyen házban. Ebben a fázisban lényeges még, hogy – ha tehetjük – a ház külsőjét a tervezővel egyeztetve hangoljuk össze a lakással.
Építési szabályzat
Mielőtt a belevetnénk magunkat a tervezésbe, fontos néhány szempontot tisztázni az építési szabályok bibliájából, az OTÉK-ból. Az Országos Településrendezési és Építési Követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) kormányrendelet, azaz az OTEK előírásai sok tekintetben más módon rendelkeznek, mint az előző OESZ. Ez a megállapítás érvényes családi házak, lakóépületek és lakások tervezésére, hatósági engedélyezésére is.
Az egyes építményekre, önálló rendeltetési egységekre, köztük a lakásokra vonatkozó előírásokat az OTEK 105. §-a állapítja meg.
- Konyhabútorok házgyári (panel) lakások számára
- Mitől olyan trendi a loft lakás?
- Fénymásoló gépek: a jó készülék nem szennyez?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ennek megfelelően:
- „A lakást és a hozzá tartozó helyiségeket úgy kell kialakítani, hogy azok együttesen tegyék lehetővé
- a pihenést (az alvást) és az otthoni tevékenységek folytatását;
- a főzést és az étkezést;
- a tisztálkodást, a mosást, az illemhely használatát;
- az életvitelhez szükséges anyagok és tárgyak tárolását (pl. élelmiszer-tárolás, élelmiszerhűtés, ruhanemű-, tüzelő-, gépkocsitárolás stb.).”
- „A lakás legalább egy lakószobájának hasznos alapterülete nagyobb legyen 17,0 m2-nél.”
- „A lakásnak fűthetőnek kell lennie.”
Látszólag a lakásokra és a hozzájuk tartozó helyiségekre mindössze ennyi előírás vonatkozik. Gyakran fordul elő, hogy a jogszabályok olvasója a szabályzatnak csak azt a néhány mondatát olvassa el, amire kíváncsi, s figyelmen kívül hagyja pl. azt, hogy a lakás olyan önálló rendeltetési egység, amely több egymástól eltérő rendeltetési célra szolgáló helyiség együttese. Az egyes helyiségekre pedig ugyanezen szabályzat más-más helyén további követelmények találhatók.
Az egyes helyiségekre vonatkozó általános és konkrét előírásokat pl. az OTÉK 85-103. §-ai tartalmazzák. Ezen előírásokból mindjárt az első mondatban az is kiderül, hogy a lakás körítőszerkezeteire, azok elemeire, valamint a lakás beépített berendezéseire, vezetékhálózataira is vannak előírások, tehát azokat is meg kell keresni, és meg kell tartani.
(Kép lent) Építés előtt, tervezési példa a lakás kialakítására
Mindezt csak azért kell megemlíteni, mert a jogszabályok, szabványok, műszaki előírások összefüggő rendszert alkotnak, sőt sokszor egymásra is épülnek! Az OTÉK pl. nem tartalmaz már olyan előírásokat, amelyek más jogszabályban (pl. az új építésügyi törvényben vagy a tűzvédelmi előírásokban) szerepelnek, vagy kötelező alkalmazású (pl. a kéményekre vonatkozó) szabványokban megtalálhatók.
Az egyes előírások olvasásakor arra is figyelemmel kell lenni, hogy a bennük alkalmazott szakkifejezések csakis úgy értelmezhetők, ahogyan azt a rájuk vonatkozó jogszabályi fogalommeghatározás előírja. Kissé nehezíti a helyzetet az is, hogy ezek sincsenek egy jogszabályba foglalva, hiszen a legalapvetőbbeket pl. már az új építésügyi törvény tartalmazza.
Szakemberek igénye
Az ilyen bonyolult összefüggésrendszerbe foglalt előíráshalmaz esetében semmiképpen sem nélkülözhető a tervezéshez, az építéshez értő, szakértő mérnök igénybevétele. A lakásépítéshez, -átalakításhoz, -korszerűsítéshez, -bővítéshez hatósági építési engedélyre is szükség van, amely csak abban az esetben kapható meg, ha a tervezett építési munka minden tekintetben megfelel a vonatkozó előírásrendszernek. Itt a tervezési jogosultsággal rendelkező mérnök igénybevétele nemcsak ajánlott, hanem a vonatkozó előírásoknak megfelelően nem is mellőzhető.
Ezek után térjünk vissza a lakás kialakítására vonatkozó új szabályokhoz. Az OTÉK 85. §-a szerint pl. egyetlen helyiség alaprajzi mérete sem lehet 0,80 m-nél kisebb. A huzamos tartózkodásra szolgáló helyiség legkisebb alaprajzi szélességének pedig legalább 2,0 m-nek kell lennie. Lakószoba hasznos alapterülete továbbra sem lehet 6,0 m2-nél kisebb (ezt nevezik „kisszobának” vagy korábban „félszobának”, s csak a 12 m2-nél nagyobb lakóhelyiség minősül lakószobának).
Az OÉSZ-ben korábban előírt be-napozási követelmény megszűnt, ill. jelentősen enyhült. Ez azonban semmiképpen sem jelenti azt, hogy a kellőképpen benapozott lakószobákból álló lakás nem egészségesebb a sötét, benapozatlan lakásnál. Ha tehát valami nem kötelező, az nem azt jelenti, hogy „tilos”!
Tartalék fűtés
Szigorodott ugyanakkor a tartalék fűtési lehetőségre vonatkozó előírás, amely szerint új lakás építésekor legalább egy lakószobát szilárd tüzelőanyaggal üzemeltethető, gravitációs üzemű kéménnyel kell megépíteni. Ennek oka pedig az, hogy szükséghelyzetben feltehetően hiányoznak a közmű-szolgáltatási lehetőségek, így pl. az áramszolgáltatás is. Kivételes esetben azonban az előírás továbbra is lehetővé teszi a tartalék elektromos fűtési megoldás betervezését. Ezt azonban nem lenne ésszerű a már említettek miatt ajánlani. A szilárd tüzelőanyaggal üzemeltethetőség azt is jelenti, hogy a kéménykürtő nem lehet fémbélésű.
Élelmiszer tárolás
Élelmiszer tárolására, feldolgozására, fogyasztására, forgalmazására szolgáló helyiségből WC-helyiség közvetlenül nem nyílhat az általános előírásoknak megfelelően. Ezt az általános érvényű előírást azonban nem kötelező alkalmazni a lakásokra. Természetesen ebből sem következik automatikusan, hogy a WC-berendezéssel ellátott mellékhelyiség közvetlenül a főzőhelyiségből vagy annak légteréből nyíljék.
Gázüzemű készülékek
Az OTÉK 79. §-a rendelkezik a gázüzemű készülékek alkalmazási feltételeiről. Ennek megfelelően „égéstermék-elvezetés nélküli gázkészülék (főző, sütő, vízmelegítő, fűtő stb.) nem alkalmazható alvás céljára szolgáló helyiségben, s a gázkészülék működéséhez szükséges légtérbővítés (szellőzőnyílás) sem nyílhat az alvás céljára szolgáló lakószoba légterére”. Nincs ugyan tiltva, hogy a főzőtér légtere a lakószoba légterébe kerüljön, de ez esetben a főzés céljára gázkészülék nem alkalmazható, miként pl. a „Szieszta” típusú, égéstermék-elvezetés nélküli gázkészülék sem használható lakószoba fűtésére!
Az OTÉK 50. §-a szerint a lakást is tervezési program alapján kell megtervezni. Ezen a lakás tervezett befogadóképességét és használati módját kell érteni. A lakás befogadóképességének alapját továbbra is a 12 m2-t meghaladó alapterületű lakószobánkénti kettő fő képezi függetlenül attól, hogy pl. egy fő épít magának többszobás lakást, és egyedül kívánja használni. A lakás befogadóképessége ugyanis műszaki és nem a tervezett használati mód szerinti tulajdonság.
A lakóház belső elrendezése, kialakítása
Az OTEK eiőírása szerint minden önálló rendeltetési egységet (helyiséget vagy egymással belső kapcsolatban álló fő- és mellékhelyiségek műszakilag is összetartozó együttesét, amelynek a szabadból vagy az épület közös közlekedőjéből nyíló önálló bejárata van, meghatározott rendeltetés céljára önmagában is alkalmas és függetlenül üzemeltethető – pl. üzlethelyiség, lakás vagy akár egy szállodaépület -, tervezési program, üzemelési leírás, üzemeléstechnológiai terv alapján kell tervezni és megvalósítani.
(Képek lent) Lakóépület külső és alaprajzi képe. Az épület alsó szintjén a nappali, felül az éjszakai funkció helyiségei vannak „csokorba szedve”
a) északi homlokzati kép; b)földszinti; c) tetőtéri alaprajz;
Erre a családi ház megvalósítása esetén is szükség van, ugyanis csak ennek alapján tudja az engedélyező hatóság tételesen ellenőrizni, megítélni az egyes részletelőírások jogszerű alkalmazásának, megtartásának tényét. Az építtetőnek, a tervezőnek kell arról nyilatkoznia, hogy a tervezett családi háznak mekkora a legnagyobb befogadóképessége, milyen a – nem pihenési célú – egyéb tervezett használati módja. (Ezek általában függetlenek attól, hogy a konkrét építtető csak családtöredék – egy vagy két személy -, de az épület pl. ötszobás. A lakás befogadóképességét félszobánként egy, szobánként pedig két fővel kell számítani.)
A tervezőnek a tervezési program alapján kell igazolnia a tervezett építmény állékonyságát, tűzbiztonságát, tűzállóságát és a biztonságos mentés lehetőségét, megfelelő higiéniai, egészségvédelmi kialakítását, használhatóságát, a zaj- és rezgésvédelmi, az energiatakarékossági és hővédelmi előírások betartását, valamint az egyes hatások elleni védelem kialakításának szabályosságát. Sok előírás ugyanis annak függvénye, hogy milyen a tervezett rendeltetésszerű használat módja.