Skandináv stílus a lakásban, mik a jellemzői? Gusztáviánizmus
Közép-Európában az emberek véleménye a skandináv stílussal kapcsolatban sokszor igen eltérő. Tulajdonképpen a szóban forgó belsőépítészeti megkülönböztetés nem jelent önálló stílust, csak egy igényességi kategóriát a lakásbelsők megvalósításában.
Amit nálunk skandináv stíluson értenek, az a természetes anyagok természetes megnyilvánulásában, a lakás miliőjének, építészeti, belsőépítészeti, lakberendezési elemeinek, anyagainak és tárgyainak ki- és összeválogatásában fejeződik ki.
- Építészeti szempontból a belső ajtók, ablakok, a mennyezetek gerendázata főként natúr fenyőfából, látszó faerezettel készül, ami része ennek az irányzatnak, vagyis stílusnak.
- A belsőépítészet vonatkozásában elsősorban natúr fenyőbútorok, natúr textíliák, rongyszőnyegek, visszafogott vonalvezetésű lámpák és egyszerű üveg-, illetve fémkiegészítők alkalmazását jelenti.
A skandináv stílus igazi jellegzetességei, eredete
Ismerkedjünk meg a skandináv stílus többi meghatározó jellegzetességével is. Fent északon a hosszú sötét telet semmihez sem hasonlítható nyár követi a lélegzetelállítóan szép mélykék tenger látványával, fehér vitorlások százaival, állandóan mozgásban lévő, szárazon és vízen végigrohanó széllel, kristálytiszta levegővel, csodálatos, ezernyi színben játszó vadvirágos réttel. Ők szolgálnak díszletként a természet által kreált, hagyományosan vörös, sárga vagy kék színű faházakban megbúvó skandináv otthonok hátteréül.
Barátságos és természetközeli stílus
Talán nincs még egy földrész, ahol hasonló alázattal közelítene az ember a környezetéhez, mint errefelé. Táj és ember kapcsolatának egészen különleges harmóniája valósul meg az északi félteke e részén. Valószínűleg ennek a következménye, hogy mindenfelé rendezett, barátságos, világos, nem hivalkodó otthonokkal találkozunk, ahol a vendég elveszti az időérzékét. Semmi sem emlékeztet pillanatnyi divatokra, irányzatokra; a berendezési tárgyak nemes anyagokból, tiszta forrásból táplálkozó klasszikus formavilágra építkezve készülnek.
- Konyhabútorok házgyári (panel) lakások számára
- Mitől olyan trendi a loft lakás?
- Fénymásoló gépek: a jó készülék nem szennyez?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A skandináv otthonokra jellemző kortalanság hátterében a több száz éve változatlanul vagy csak apró módosításokkal alkalmazott formák, a tradicionális alapanyagok, mint a különböző fenyőfélék és a nyírfa, jelentős szerepet játszanak. A lakberendezés máig alkalmazott jellegzetes stílusa egészen III. Gusztáv király uralkodásának idejére nyúlik vissza.
Gusztáviánizmus jegyei
Ekkor honosodott meg ugyanis errefelé az európai klasszikus irányzatok egy speciális, északi változata, amely a társadalom sajátos berendezkedése révén már a 19. század folyamán – a paraszti otthonokban is – jelentős mértékben teret hódított. Ez az ún. gusztáviánizmus, amelyhez hozzátartozik, hogy a falakat különféle formájú profilokkal, bordűrökkel, márványt utánozó falfestéssel, gobelinek világát idéző festett faliképekkel díszítik.
A falakra nehéz, aranyozott keretbe foglalt képek kerülnek, kristálycsillárok gyertyái világítják be a teret. A szoba egyik legfontosabb berendezési tárgya az eredetileg henger alakú, később változatos formában és magasságban készülő fehér cserépkályha, melyet mívesen kidolgozott, arany fényben csillogó ajtó tesz teljessé.
Burkolatok a skandináv stílusú lakásokban
A helyiségek jellegzetes burkolóanyaga a hajópadló, melyet szőnyegek borítanak. Mára ezt kényelmi szempontokból sok helyen szalagparketta, illetve szőnyegpadló váltotta föl. A velúr szőnyegpadló akár a mezítlábas sétálásnak is kedvez a hálószobában, vagy jó játszófelület a gyerekeknek. A textíliák egyszerű felületkezelésűek, még a gyári úton előállítottak is magukon viselnek egyfajta kézműveseredetet. Sok az egyszínű megoldás; a minták között a csíkos, kockás és a virágmotívum kedvelt.
Ezek inkább kis léptékűek, a nagyméretű, geometrikus alakzatok idegenek ettől a világtól. A színek között a fehér számtalan változata a kiindulópont, melyeket vörösek, kékek, zöldek és meleg sárgák egészítenek ki. A bútorokat sokszor festik, a régebbi daraboknál átütnek a korábbi rétegek is. A nyers fafelületek szépségét méhviasszal teszik élővé. Az ablakok, ajtók, mellvédek vagy fából készült burkolatok általában festettek, csak ritkán hagyják őket eredeti natúr állapotukban.