Kő mosdólap készítése
A beépített mosdó körüli pult nagyon kényelmes, nagy rakodófelületén sok apró dolgot elhelyezhetünk. Véget vethetünk vele azoknak az időknek, amikor a parfümös üvegek mind lepotyogtak a kád pereméről. Alatta is rengeteg rakodóhelyet nyerhetünk, és beépítésével elrejthetjük szem elől a vízvezetékeket, lefolyócsöveket.
A kő kiválasztásánál néhány szempontot mérlegelnünk kell. A fürdőszobában a kőre veszélyforrás a sokféle kozmetikai cikk (rúzs, arcfesték), színes szappan, tusfürdő és fogkrém. Sokuk tartalmaz valamilyen savat vagy hígítószert: ilyenek a körömlakkok, lemosok és parfümök.
Az olyan kemény kőzetek, mint a gránit, gyakorlatilag tönkretehetetlenek, de keménységük miatt sokkal nagyobb megmunkálási költségekkel kell számolnunk. Feldolgozásukkor nem nélkülözhetünk olyan speciális szerszámokat sem, mint pl. a gyémántszemcsés vágótárcsa. A puhább kövekből, mészkőből és márványból ráadásul sokkal nagyobb a választék, ezért azok között könnyebben találhatunk a meglévő berendezéshez illő követ.
Jó tanács
Az érzékenyebb köveket impregnálással védhetjük. A kezelőanyagokat szaküzletekben szerezhetjük be. Ezek általában színtelen, vízszerű oldatok, amelyek felhordás után folt nélkül száradnak. A puha kőzetek nedvszívó felületét a két- vagy háromrétegű kezelés tartósan tömíti. Mechanikai védelmet azonban nem adnak a kezelőanyagok.
- 3 formabontó mosdókagyló
- Természetes palalapok lerakása
- Egészségügyi helyiségek tervezési szempontjai: fürdőszoba WC-vel, mosdófülke
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A kőlapokat méretre vágva, polírozott felülettel és kidolgozott élekkel rendelhetjük. A lap mélységét a beépítendő mosdóhoz kell igazítanunk. Elöl és hátul megfelelően teherbíró sávot kell kialakítanunk. Ezek szélességi mérete legalább 8-10 cm legyen. Ha a vízcsapot is a lapra szereljük, akkor ennek áttörését is figyelembe kell vennünk. A mosdókhoz általában adnak beépítési rajzot/sablont, amely segít a pontos méretek meghatározásában. A házilagos beépítésre csak a kifejezetten pultba építhető mosdók alkalmasak. Az ilyen mosdók túlnyúló peremei eltakarják a kicsit pontatlanabb vágást is.
A kivágások helyének meghatározásakor igazodni kell a lefolyócsonkok helyzetéhez. A lefolyócső szimmetrikus elrendezés mellett adódik a legrövidebbre. A beépítési magasságra is figyelni kell. A lapot támasztó falak magasságának meghatározásakor számolni kell a kőlap és a ragasztóhabarcs vastagságával is.
1-2. lépés
Helyezzük a sablont a lapra és igazítsuk pontos helyére, majd rögzítsük néhány helyen krepp-szalaggal. Színes ceruzával rajzoljuk körbe a kivágás kontúrját. Vigyázzunk, mert néhány gyártó olyan kombinált sablont csomagol mosdóihoz, amelyen minden termékük kivágásának vonala rajta van!
A különböző vágásmintákat számozással vagy egyéb típusjelöléssel látják el. Győződjünk meg róla, hogy a jelzés egyezik-e a mosdón találhatóval. A második mosdóhely kivágásának jelölésénél ismételjük meg az előbbi munkamenetet. A jelölés után ellenőrizzük a szimmetriát, valamint az egymástól és a lap széleitől adódó távolságokat.
3. lépés
Csak az ellenőrzés után kezdjünk neki a vágásnak. Ehhez használhatunk egy egyszerű kézi sarokcsiszolót. Előnyösebb a nagy tárcsaátmérő (230 mm), mert azzal mélyebben vághatunk vele a lapba. Puhább kőzeteknél tökéletesen megfelelőek a szilíciumkarbid korogok. A képeken látható munkához elég volt egyetlen tárcsa, sőt nem is kopott belőle jelentősen.
Így biztonságos
Így környezetbarát
4. lépés
Először vágjunk ki egyszerű négyszögeket az ovális körvonalon belül. Ezzel a munka nagy része már kész is van. A sarokcsiszolóval a meglévő lyukakban már könnyen ejthetünk további, sugárirányú vágásokat a jelölésig.
4-6. lépés
A vágás további kidolgozása abból áll, hogy megszüntessük az anyagban a feszültségeket. A kezdetben ritkásan ejtett, sugárirányú bevágások között addig készítsünk továbbiakat, amíg a kis darabok már maguktól kiesnek. Nem ajánlott kalapáccsal letörni a darabkákat, mert megrepedhet a lap.
Ha kész a kivágás, érdemes belepróbálnunk a mosdókagylót, mert beszerelt állapotában már nagyon nehéz lehet a lapon javításokat végezni. Ilyen nagy lapok mozgatásához és beépítéséhez már két erősebb emberre van szükség. Előnyös, ha a kivágott lapot már nem kell hosszú és bonyolult útvonalon a helyére vinni. A mosdólap a bemutatott példában csempézett, épített oldalfalakra, és hátul 12 cm vastag előtétfalra támaszkodik.
Fontos, hogy a lapot élére állítva szállítsuk, ugyanis lapjára fektetett helyzetben saját tömegétől is eltörhet. Tartsuk tehát függőleges síkban, majd támasszuk az alátétszerkezetre és kissé megdöntve toljuk be végleges helyére.
7. lépés
A lapot habarcs- vagy ragasztóágyba fektetjük és egy vízmértékkel pontosan vízszintbe tudjuk állítani. Ha szükséges, ékekkel beszoríthatjuk, hogy a még lágy ragasztórétegen ne süllyedjen meg a mosdólap.